آخرين مطالب

رئیس مرکز راهبری اقتصاد مقاومتی حوزه های علمیه کشور خبر داد:

ارائه طرح جامع بانکداری اسلامی از حوزه اقتصادي

ارائه طرح جامع بانکداری اسلامی از حوزه
  بزرگنمايي:

عصر قم -

رئیس مرکز راهبری اقتصاد مقاومتی حوزه های علمیه کشور از تلاش این مرکز جهت جمع بندی و ارایه نهایی طرح جامع بانکداری اسلامی خبرداد.
به گزارش خبرگزاری ایسنا از قم، حجت الاسلام والمسلمین یوسفی امروز در نشست بررسی طرح "بانکداری جدید مجلس شورا اسلامی" گفت: در سال 95 نامه ای از سوی رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی به آیت الله اعرافی ارسال شد؛ در آن نامه آمده است که وضعیت بانک ها را بررسی کردیم و دیدیم بانک ها با دو مشکل صوری سازی عقود و ربا مواجه هستند و در این زمینه اگر طرح ما به قانون مبدل شود این مشکلات حل می شود؛ آیت الله اعرافی نیز از مرکز راهبری اقتصاد مقاومتی نظر خواهی کردند.
وی افزود: بنده از ابتدا در جریان این طرح هستم؛ این طرح 215 ماده ای حدود 4 سال طول کشید؛ کمیته ای در حوزه با عنوان نظام پولی مالی اسلامی به نحو خودجوش شکل گرفت و به این مساله پرداخت؛ سخن ما این بود که اگر این طرح به قانون مبدل شود مشکلات بدتر می شود؛ کمیته پولی مالی نیز 50 صفحه نقد در خصوص این طرح نوشته شد و آیت الله اعرافی نیز در نامه ای به رئیس مجلس و شورای نگهبان و مقام معظم رهبری و 8 مرجع بیان کردند که جلوی این طرح باید گرفته شود و اگر گرفته نشود اوضاع بدتر خواهد شد و به همین دلیل طرح 215 ماده ای از دستور کار خارج شد.
رئیس مرکز راهبری اقتصاد مقاومتی حوزه بیان کرد: در مرداد ماه سال قبل لایحه 199 ماده ای مطرح شد که دوباره لایحه بررسی شد که تمام مشکلات آن طرح قبلی در این طرح نیز وجود داشت ولی پنهان شده بود؛ رئیس مجلس پس از نقد این کمیته درخواست دیدار با اعضای این کمیته را داشت و اشکالات این لایحه نیز در این جلسه مطرح و پذیرفته شد؛ سپس قرار شد که این اشکلات توسط متخصصین امر نوشته و رسانه ای شود و سپس این لایحه نیز کنار گذاشته شد.
یوسفی اظهارکرد: اخیرا شنیده شد که طرح یا لایحه با عنوان بانکداری جمهوری اسلامی ایران با استفاده از طرح های قبلی در جریان است؛ در این زمینه نامه رسمی نیز از مرکز راهبری اقتصاد مقاومتی به مجلس ارایه می شود تا به غنای طرح کمک شود و اشکالات رفع شود.
وی افزود: در آن زمان دکتر بحرینی که نقش مهمی در تدوین این طرح داشت در دیدار با آیت الله اعرافی بیان کرد که این مسیری که در پیش گرفته اید مانع از قانون گذاری است و آیت الله اعرافی نیز بیان کردند که چرا با این کمیته جلسه برگزار نمی کنید تا مشکلات رفع شود که پس از آن طی 30 ساعت این طرح با حضور اعضای کمیته و دکتر بحرینی جلسه برگزار کرد که دکتر میرمعزی نیز داور این جلسه بود.
وی با اشاره به مشکلات طرح ها و لوایح صورت گرفته در این زمینه بیان کرد: در لایحه 199ماده ای که نقد شد و رسانه ای هم شد نشان دادیم که تمام اشکالات 12 گانه در این لایحه جدید پنهان شده است؛ در تاریخ 23 اسفند 97، دکتر پورابراهیمی که در آن زمان رئیس کمسیون اقتصادی مجلس بود در قم حاضر شد و پژوهشگران و مدیران مراکز حضور داشتند و در آن جلسه در جریان فعالیت های علمی ما قرار گرفت؛ ولی در آن جلسه ما را مورد انتقاد قرار داد که اگر طرح یا قانونی دارید آن را ارایه دهید.
استاد و پژوهشگر اقتصاد اسلامی بیان کرد: بیان ما آن بود که نظر ما آن است که مجلس و حوزه باید به یک سازوکار تعامل جامعی برسند که از همه ظرفیت حوزه برای قانون گذاری استفاده شود نه اینکه چند نفر را به عنوان حوزه در نظر بگیرند و سپس به اهداف خود برسند و بعد بگویند که حوزه پشت این طرح بود؛ در آن جلسه عرض کردم که مطلبی را در دیدار با یک مرجع مطرح کردیم و مرجع محترم نیز نکته ای را گوشزد می کنند و سپس مطلبی را در مجلس ارایه می دهند و می گویند که مراجع نیز آن را قبول دارند.
وی گفت: بیان ما این بود که آیت الله اعرافی نماینده مراجع و رهبری و نماینده اساتید سطوح عالی حوزه هستند و به همین خاطر رئیس مجلس باید با مدیر حوزه های علمیه به یک سازوکار جامع تعامل استفاده از همه ظرفیت حوزه برای قانون گذاری برسد که خوشبختانه در آن زمان ایشان نیز این مساله را قبول کرد و در آن زمان نامه ای با امضای ما به آیت الله اعرافی و دکتر لاریجانی ارسال شد.
رئیس مرکز راهبری اقتصاد مقاومتی یادآورشد: درخواست ما این است که با توجه به نامه‎ای که نوشته شده است با آیت الله اعرافی دیداری داشته باشند و به سازوکار جامعی در تعامل با حوزه برسند؛ در خصوص این طرح نیز نیروهای زبده ما به شکل رایگان به مجلس خدمت کردند.
وی گفت: امروز گروه‎های مختلفی در حوزه برای رسیدن به بانکداری اسلامی تلاش های جدی دارند که باید این ظرفیت در نظر گرفته شود؛ باید به یک طرح کامل بانکداری جمهوری اسلامی ایران برسیم؛ پیش بینی ما آن است که تا پایان سال می توانیم یک طرح جامع برای رسیدن به بانکداری اسلامی تنظیم کنیم و خدمت مقام معظم رهبری و بزرگان و مراجع ارایه کنیم.
یوسفی اظهارکرد: انتظار داریم که مجلس شورای اسلامی پیش از اینکه این طرح را به صحن علنی مجلس ببرند، در تعامل با حوزه مشکلات رفع شود و سپس به صحن علنی مجلس برسد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پرداخت کمک حمایت معیشتی دولت به مشمولان تا پایان دوم آذر

وزیر اقتصاد: با افزایش نرخ کالاها مقابله می‌کنیم

اولین پیش‌نشست رویداد "چاره‌جو" برگزار شد

برپایی نمایشگاه اشتغال و کارآفرینی بانوان استان قم

رهبری: قضیه‌ فلسطین بزرگترین مصیبت است

مردم هیچ نگرانی نسبت به افزایش قیمت کالاها در قم نداشته باشند

سه درصد برق پایه مصرفی قم به‌وسیله پنل‌های خورشیدی تولید می‌شود

تدابیرلازم برای پیشگیری از افزایش قیمت‌ها درقم اندیشیده شده‌است

لزوم تعجیل در برداشت مزارع ذرت، آفتابگردان و ارزن

ساختار اقتصادی کشور نیازمند اصلاح است

80 درصد صادرات استان مرکزی توسط 10 واحد صنعتی انجام می شود

138 میلیون دلار کالا از قم صادر شد

25 درصد صادرات غیر نفتی کشور صنایع معدنی است

قوانین اقتصادی باید اصلاح و به‌روز شود

قم رتبه یازدهم صنعت کشور را دارد

ایران تنها شش رایزن بازرگانی در جهان دارد

2400 هکتار سطح باغات انار قم است

سهم تعاونی‌ها در اقتصاد استان افزایش می‌یابد

صادرات 138 میلیون دلار کالا از قم

25 نوع ماده معدنی در قم وجود دارد

85 معدن درقم فعال است

جبران مشکلات چاپخانه‌داران با ورود به عرصه چاپ بسته‌بندی

حرکت چرخ تولید درقم شتاب گرفته‌است

تشدید نظارت بر پروژه‌های عمرانی روستاهای قم

ظریف خطاب به اروپا: به تعهدات پایبند بمانید

فعالیت 300 واحد مرغ گوشتی در قم

عزم مسئولان قم برای ریشه کن کردن بیکاری در روستاها

تولید محصولات سالم گلخانه‌ای به دست بانوی توانگر قمی

آغاز نام‌نویسی طرح اقدام ملی تأمین مسکن به زودی در قم

زیرساخت‌های لازم برای تامین برق موردنیاز استان ایجادشده است

واگذاری مراتع موردنیاز عشایر در کوچ آنان مشکل ایجاد می‌کند

سه میلیون و 240 هزار دز واکسن آنفلوانزا در مرغداری های قم تزریق شد

29 هزار و 956 نفرساعت آموزش فنی و حرفه‌ای به روستاییان قم ارائه شد

کشت پاییزه کلزا در قم سه برابر شد

ایستگاه راه آهن قم قابلیت تبدیل به مرکز توسعه حمل و نقل محور را دارد

روش آمارگیری در کشور باید تغییر کند

واحدهای صنعتی قم از کمبود نیروی ماهر رنج می‌برند

ظرفیت تولید 210هزار مگاوات انرژی بادی و خورشیدی در کشور

630 میلیارد تومان پروژه در صنعت برق قم عملیاتی می‌شود

لزوم استفاده از بازار سرمایه در جهت رونق تولید قم

آینده اقتصاد ایران از مسیر بورس خواهد گذشت

بهره‌برداری از 4 پروژه صنعت برق در قم

نخستین شهرک تولید برق خورشیدی کشور در قم احداث می‌شود

قم می‌تواند قطب تولید انرژی خورشیدی باشد

پنج‌هزار میلیارد ریال در صنعت برق قم سرمایه گذاری شده‌است

پنج طرح صنعت برق قم به بهره برداری رسید

قمرود قطب پرورش شتر استان قم است

شترداری جز مشاغل سنتی مردم بخش مرکزی استان است

باغداران قمی در برداشت محصول انار تسریع کنند

مشخصات پنج هزار انبار در سامانه جامع قم ثبت شد