پایگاه خبری تحلیلی عصرقم

آخرين مطالب

به همت پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن کریم؛

همایش ملی «مقاومت اسلامی از نگاه قرآن» در قم برگزار می‌شود فرهنگی

همایش ملی «مقاومت اسلامی از نگاه قرآن» در قم برگزار می‌شود
  بزرگنمايي:

عصر قم - قم - رئیس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن کریم از برگزاری همایش ملی «مقاومت اسلامی از نگاه قرآن کریم» در بهمن‌ماه امسال در قم با حضور اندیشمندان و پژوهشگران ملی خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر ، حجت‌الاسلام محمدصادق یوسفی مقدم قبل از ظهر سه‌شنبه در نشست خبری همایش ملی «مقاومت اسلامی از نگاه قرآن کریم» که در سالن علامه طباطبایی مرکز همایش‌های غدیر برگزار شد، با اشاره به اینکه به دنبال برگزاری بین‌المللی این همایش در سال‌های آینده هستیم، اظهار داشت: قرآن کریم زبان مشترک امت اسلامی است و همه جوامع اسلامی به دیده احترام به این کلام الهی می‌نگرند، هر اقدام و اندیشه‌ای مستند به قرآن بشود امت اسلام در برابر آن خاضع‌ و پذیرای آن هستند.
وی ادامه داد: امروز مقاومت مسئله مهم و نیاز ضروری جامعه و امت اسلامی است و تنها راه حفظ و بقای اسلام در برابر توطئه‌های مخالفان و دشمنان مقاومت است؛ بهترین منبعی که می‌تواند به امت اسلامی برای واحده شدن در برابر دشمنان کمک کند، قرآن کریم زبان مشترک و مورد اعتقاد همه امت‌ها و مذاهب گوناگون اسلامی است.
دبیر علمی همایش مقاومت اسلامی از نگاه قرآن افزود: از این رو قرآن به‌عنوان منبع اصلی این همایش انتخاب‌شده و همه فعالیت‌ها و مقالات باید مستند به قرآن باشد و قرآن ما را بارها به موضوع استقامت و مقاومت دعوت کرده، قرآن جامعه اسلامی را متوجه کرده که نباید از این مهم غفلت کنند و ارزش‌ها، پاداش‌ها و ثمرات مقاومت را بیان کرده و مقاومت را به عنوان یک فکر و اندیشه تبیین کرده است.
وی با اشاره به اینکه بهترین منبع و منهجی که می‌تواند ما را به وحدت اسلامی در حوزه مقاومت بکشاند، قرآن کریم است، گفت: خداوند در سوره هود آیه 111 و 112 و سوره فصلت آیه 30 بر استقامت تأکید می‌کند.
نیازمند مقاومت امت اسلامی هستیم
حجت‌الاسلام یوسفی مقدم گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان تنها نظامی که در برابر استکبار بین‌المللی ایستاده و از کیان امت اسلام حفاظت می‌کند، نیازمند مقاومت امت اسلامی در داخل برای مقابله با توطئه‌های براندازی نظام و در خارج مقاومت در راستای کوتاه کردن دست دشمنان اسلام از روی سر امت‌های اسلامی است.
وی با اشاره به اینکه باید اندیشه مقاومت را در ذهن امت اسلام تحکیم و تعمیق ببخشیم و انگیزه‌های مقاومت را استمرار ببخشیم، اضافه کرد: مبانی و اصول مقاومت اسلامی از منظر قرآن کریم، شاخصه‌ها و الگوهای مقاومت در قرآن کریم، دستاوردهای مقاومت از منظر قرآن کریم، چالش‌های مقاومت از منظر قرآن کریم، گفتمان سازی مقاومت از منظر قران کریم محورهای اصلی همایش مقاومت اسلامی از منظر قرآن کریم است.
رئیس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن با بیان اینکه این همایش 17 بهمن‌ماه در قم برگزار می‌شود، ابراز کرد: چکید مقالات باید تا یکم دی‌ماه 98 و اصل مقالات تا یکم بهمن‌ماه 98 به آدرس دبیرخانه قم، ابتدای خیابان معلم، پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن کریم و یا ایمیل و سایت همایش به آدرس moghavemat@isca.ac.ir ارسال کنند.
وی از نگاه قرآن با اشاره به اینکه مقالات منتخب در مجلات علمی پژوهشی به چاپ می‌رسد و جوایز نفیس به مقالات برگزیده اهدا خواهد شد، تصریح کرد: 20 مرکز در برگزاری این همایش با پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن کریم همکاری دارند.
حجت‌الاسلام یوسفی مقدم ادامه داد: موضوع مقاومت پذیرفته‌شده امت اسلامی است و علت مطرح‌شدن آن از سوی پژوهشکده این بود که دشمن آشکارا به جنگ جهان اسلام آمده و اندیشه، فکر و عمل اسلامی را مورد هجوم قرار داده و هم‌چنین دشمن در برابر جبهه مقاومت، جریانات تکفیری را ایجاد کرده که همکار دشمن برای از بین بردن حرکت‌های آزادی‌بخش امت‌ها اسلامی هستند.
وی عنوان کرد: مردم باید مفهوم واقعی جهاد را درک کنند و برای اتحاد جامعه اسلامی در حوزه مقاومت باید در این زمینه کار فکری، علمی و تبیین روش مقاومت صورت بگیرد.
دبیر علمی همایش مقاومت اسلامی با اشاره به اینکه در تفکر دینی اعتقاد به هجوم به هیچ مملکتی وجود ندارد، عنوان کرد: جهاد ابتدایی برای این است اندیشه مقاومت به جامعه منتقل شود و مقاومت بدون اینکه در برابر دشمن از منافع امت اسلامی دفاع کنیم معنا ندارد.
وی ادامه داد: نظام سلطه دنبال تسلیم امت اسلام است و صلح به معنای تسلیم و سازش نیست بلکه امت اسلامی با حفظ منافع، کیان و حدود و ثغور و باورهای خودشان صلح کنند و این باید در این همایش مقاومت تبیین شود.
فرهنگ‌نامه مقاومت رونمایی شد
مدیر گروه فرهنگ‌نامه‌های قرآنی پژوهشگاه فرهنگ و معارف قرآن کریم نیز در ادامه این نشست خبری گفت: پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن کریم جامع‌ترین زیرساخت اطلاعات قرآنی از ده‌ها هزار موضوع قرآنی را در کشور فراهم کرده و پژوهشکده این توانایی را دارد تا در موضوعات مختلف قرآنی، مطلب در اختیار اندیشمندان قرار دهد.
حجت‌الاسلام عیسی عیسی زاده ادامه داد: شورای ملی این همایش تصمیم گرفتند با توجه به قرآن تمام اطلاعات را در قالب فرهنگ‌نامه نرم‌افزاری ایجاد کند تا پژوهشگران از این نرم‌افزار در موضوع مقاومت و محورهای همایش بهره ببرند و بیش از 350 مدخل اصلی و ده‌ها هزار محور فرعی را می‌توانند در این فرهنگنامه ببینند.
وی عنوان کرد این فرهنگ‌نامه توسط گروه فرهنگ‌نامه‌های قرآنی در قالب نرم‌افزار موبایلی ارائه‌شده و علاقه‌مندان می‌توانند در کافه بازار آن را دانلود کنند که امکان به اشتراک‌گذاری، جست‌وجو و یادداشت‌گذاری مطالب در فرهنگ‌نامه وجود دارد.
قابل‌ذکر است در این نشست خبری، از نرم‌افزار، فرهنگ‌نامه و دانشنامه مقاومت رونمایی شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield