پایگاه خبری تحلیلی عصرقم

آخرين مطالب

همایش ملی "مقاومت از منظر قرآن" برگزار می‌شود فرهنگی

همایش ملی "مقاومت از منظر قرآن" برگزار می‌شود
  بزرگنمايي:

عصر قم - رئیس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن کریم از برگزاری همایش ملی مقاومت از منظر قرآن 17 بهمن ماه در قم خبر داد.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدصادق یوسفی‌مقدم، امروز در نشست خبری همایش ملی مقاومت از منظر قرآن گفت: این همایش، ملی است و شاید در مرحله بعد آن را به همایشی بین‌المللی تبدیل کنیم.
وی با طرح این سؤال که چرا عنوان همایش مزین به نام مبارک قرآن شده است، تصریح کرد: دلیل عمده آن است که قرآن کریم زبان مشترک امت اسلامی است و همه جوامع اسلامی به قرآن به دیده احترام می‌نگرند؛ قرآن کلام الهی است و هر اندیشه‌ای که به قرآن مستند شود، امت اسلامی در برابر آن خاضع و پذیرا هستند.
یوسفی‌مقدم با بیان اینکه امروز مقاومت مسئله مهم امت و جامعه اسلامی شده است، بیان کرد: مقاومت نیز ضروری امت اسلام و تنها راه حفظ و بقاء اسلام در برابر توطئه‌های مخالفان و دشمنان است و بهترین منبعی که می‌تواند کمک کند تا امت اسلامی به ید واحده تبدیل شود قرآن کریم است.
وی با بیان اینکه قرآن، زبان مشترک و مورد اعتقاد همه امت‌ها و مذاهب اسلامی است، لذا قرآن به عنوان منبع اصلی انتخاب شده و همه نشست‌ها و مقالات باید مستند به قرآن باشد، اظهار کرد: قرآن کریم بارها ما را به موضوع مقاومت متوجه و دعوت کرده و به امت اسلامی گوشزد کرده که هیچ‌گاه نباید از این موضوع غفلت کنند؛ قرآن ارزش و ثمرات مقاومت را هم برای ما مطرح و آن را به عنوان فکر و اندیشه ارائه داده است؛ لذا بهترین منبع و منهجی که می‌تواند ما را به وحدت اسلامی در عرصه مقاومت بکشاند قرآن کریم است.
یوسفی‌مقدم با اشاره به آیات 111 و 112 سوره مبارکه هود افزود: قرآن در این آیات بیان فرموده که «فَاسْتَقِمْ کَمَا أُمِرْتَ وَمَنْ تَابَ مَعَکَ وَلَا تَطْغَوْا إِنَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِیرٌ» تفکر و اندیشه اسلامی در برابر استکبار و استعمار نیاز به استقامت دارد و خدا خطاب به پیامبر(ص) و مؤمنانی که از ایشان تبعیت می‌کنند تأکید بر مقاومت کرده و آن را وظیفه امت اسلامی می‌داند و خداوند خود را گواه و ناظر بر این موضوع می‌داند.
رئیس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن کریم بیان کرد: در سوره مبارکه فصلت در آیه 30 خداوند فرموده که «إِنَّ الَّذِینَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَیْهِمُ الْمَلَائِکَهُ أَلَّا تَخَافُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَأَبْشِرُوا بِالْجَنَّهِ الَّتِی کُنْتُمْ تُوعَدُونَ» اظهار کرد: براساس این آیه کسانی که فکر و جریان توحیدی را بپذیرند و در این مسیر مقاومت کنند نباید خائف و غمگین باشند و پایان کار آنان هم بهشت خداوند است.
این قرآن‌پژوه ادامه داد: امروز جمهوری اسلامی تنها نظامی است که در برابر استکبار ایستاده و از کیان امت اسلامی محافظت می‌کند، نیازمند مقاومت است؛ مقاومت در داخل و در سطح منطقه‌ای؛ زیرا دشمنان دنبال براندازی نظام هستند.
یوسفی‌مقدم با بیان اینکه 20 مرکز در برپایی این همایش همکاری دارند تصریح کرد: مبانی و اصول مقاومت از منظر قرآن کریم شامل مبانی و اصول اعتقادی، سیاسی، اخلاقی و فقهی، شاخصه‌ها و الگوی مقاومت، الگوهای مقاومت، دستاوردهای مقاومت از منطر قرآن، چالش‌های مقاومت از منظر قرآن کریم و گفتمان‌سازی مقاومت از منظر قرآن کریم از محورهای این همایش هستند.
یوسفی‌مقدم با بیان اینکه مکان برگزاری همایش ملی مقاومت اسلامی از نگاه قرآن کریم در قم خواهد بود، تصریح کرد: این همایش 17 بهمن ماه سال جاری در مرکز همایش‌های غدیر برگزار می‌شود.
وی افزود: مهلت ارسال چکیده مقالات و اصل مقالات به دبیرخانه همایش در پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن به ترتیب تا اول دی ماه و اول بهمن ماه است.
یوسفی‌مقدم با بیان اینکه ناتوی فرهنگی علیه اندیشه دینی اعم از اسلام و غیر آن وجود دارد و باید بتوانیم قلمرو جبهه مقاومت را توسعه دهیم و در برابر جریانات لائیک بایستیم، افزود: مقاومت موضوع پذیرفته شده در میان امت‌های اسلامی است، ولی دشمنان در سال‌های اخیر دو کار مهم را انجام می‌دهند؛ یکی اینکه آشکارا به جنگ جهان اسلام و منافع امت اسلامی آمده است و علت دیگر اینکه دشمن جریاناتی ایجاد کرده که تکفیری هستند.
رئیس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن اضافه کرد: تفکر دین اسلام اعتقاد به حمله و هجوم به هیچ مملکتی نیست بلکه جهاد برای آن است که اندیشه دینی منتقل شود، ولی صلح هم بدون دفاع واقعی ایجاد نمی‌شود.
وی در پایان افزود: نظام سلطه دنبال تسلیم امت اسلامی است که در عربستان شاهد هستیم، ولی از دید اسلام صلح به معنای تسلیم نیست. برجام صلح با استکبار بود ولی اولین کسی که زیر آن زد آمریکا بود و حامیان اروپایی آمریکا هم به تعهدات خود عمل نکرده و نخواهند کرد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield