آخرين مطالب

بررسی شاخص‌های آماری بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات

176 میلیون خط تلفن همراه با بیش از 115 میلیون کاربر فعال در کشور اقتصادي

176 میلیون خط تلفن همراه با بیش از 115 میلیون کاربر فعال در کشور
  بزرگنمايي:

عصر قم - تهران- سازمان تنظیم مقررات در تازه‌ترین گزارش خود، شاخص‌های آماری بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات در پایان سه ماه نخست امسال اعلام کرده‌ است. گزارش‌هایی خدمات ارتباطی (تلفن ثابت و همراه)، خدمات پهن‌باند و خدمات پستی بررسی کرده و عدد و رقم جالبی از ترافیک ورودی و خروجی مکالمات بین اپراتورها را نشان می‌دهد.

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور، هر چند ماه یک مرتبه، گزارش‌های ادواری آمار و اطلاعات بخش ICT را منتشر می‌کند. در تازه‎ترین گزارشی که از سوی این سازمان منتشر شده، خدمات ارتباطی مختلف مورد ارزیابی قرار گرفته است.
تعداد مشترکان تلفن ثابت شرکت مخابرات ایران (آن‌هایی که دایر و فعال هستند) در استان‌های کشور به حدود 29 میلیون کاربر رسیده و به همین واسطه ضریب نفوذ تلفن ثابت نیز نزدیک 35 درصد است.
بر اساس گزارشی که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور منتشر کرده، تعداد روستاهای دارای ارتباط 52 هزار و 831 و تعداد روستاهای دارای تلفن خانگی 47 هزار و 573 است و تعداد مشترکین wll (سیستم مخابراتی است که جهت ارائه خدمت به ساکنان مناطق دور افتاده و مرزی) روستایی به بیش از یک میلیون رسیده است.
بررسی وضعیت جاده‌ای در این گزارش نشان می‌دهد، اپراتور همراه اول با پوشش بیش از 74 هزار کیلومتر جاده و هفت هزار و 550 کیلومتر مسیر ریلی، 86٫81 درصد کل جاده‌ها و 82٫64 درصد از کل مسیرهای ریلی کشور را پوشش داده است.
این آمار برای ایرانسل به بیش از 57 هزار کیلومتر جاده یا 67 , 23 درصد از کل جاده‌های کشور می‌رسد. ایرانسل از نظر پوشش ریلی تنها 6 هزار و 303 کیلومتر مسیر با 69 درصد کل مسیرهای ریلی کشور را پوشش می‌دهد. این پوشش‌دهی برای رایتل برابر با 28 درصد از کل جاده‌ها و 40 درصد از کل مسیرهای ریلی بوده است.
در این گزارش مکالمات ورودی و خروجی در شرکت مخابرات ایران (بر حسب دقیقه) نیز آمده است. بر این اساس ترافیک خروجی به سمت اپراتورهای سیار، یک میلیارد و 658 میلیون و 975 هزار و 912 و ترافیک ورودی از سمت اپراتورهای سیار یک میلیارد و 184 میلیون و 563 هزار و 387، ترافیک خروجی به سمت سایر اپراتورهای ثابت یک میلیارد و 940 میلیون و 759 هزار و 460 و ترافیک ورودی از سمت سیار اپراتورهای ثابت به سمت مخابرات یک میلیارد و 106 میلیون و 831 هزار و 687 اعلام شده است.
واگذاری 176 میلیون خط تلفن همراه
وضعیت توسعه تلفن همراه در کشور، بخش مهمی از این گزارش را تشکیل داده است. بر اساس آخرین اطلاعات این گزارش اپراتور همراه اول تاکنون نزدیک به 85 میلیون خط دائمی و اعتباری واگذار کرده که بیش از 60 میلیون از خط‌ها هم اکنون فعال هستند. جمع خطوط واگذار شده از سوی اپراتور ایرانسل نیز بیش از 81 میلیون سیم‌کارت است که از این میزان الان نزدیک به 50 میلیون فعال هستند.
نیمی از سیم‌کارت‌های رایتل غیرفعال هستند

اپراتور بعدی رایتل است که با واگذاری بیش از 9 میلیون و پانصد خط، بیش از 5 میلیون کاربر فعال دارد، یعنی چیزی حدود نیمی از سیم‌کارت‌هایی که توسط رایتل به فروش رسیده، غیرفعال هستند.
مجموع خطوط دائمی و اعتباری واگذار شده در شبکه تلفن همراه عددی نزدیک به 176 میلیون خط با بیش از 115 میلیون کاربر فعال است که حکایت از ضریب نفوذ 139.55 تلفن همراه دارد.
در این ضریب نفوذ همراه اول با 73.17 در رتبه اول، ایرانسل با 60 درصد در رتبه دوم و رایتل با 6 درصد در رتبه سوم را از آن خود کرده‌اند.
سهم بازار نیز به تناسب همین ضریب نفوذ بین اپراتورها متفاوت است. همراه اول با 52 درصد، ایرانسل با 43 درصد و رایتل با 5 درصد از بازار اپراتورهای تلفن همراه سهم دارند.
جالب است بدانید همراه اول تا رسیدن به 20 میلیون کاربر سیم‌کارت دائمی تنها 44 هزار کاربر فاصله دارد، در حالی که تعداد کاربران ایرانسل، کمی بیشتر از سه میلیون نفر است که در مقایسه با همراه اول این عدد پایین است. این عدد در رایتل با اغماض به عدد 140 هزار کاربر می‌رسد.
ایرانسل پیشتاز در سیم‌کارت‌های اعتباری
وضعیت درباره سیم‌کارت‌های اعتباری اما متفاوت است. اپراتور ایرانسل با بیش از 78 میلیون سیم‌کارت دائمی نسبت به رقبای خود چند پله‌ای جلوست و همراه اول با اختلاف تقریبا 15 میلیونی در رتبه بعدی قرار دارد.
آنتن‌های بی‌تی‌اس BTS (پایگاه استقرار فرستنده و گیرنده) اپراتورها نیز در این گزارش بررسی شده‌اند. همراه اول با 25 هزار آنتن 2G، بیست هزار آنتن 3G و 19 هزار آنتن 4G در رتبه نخست تعداد سایت‌های BTS در سطح کشور قرار دارد.
این آمار علاوه بر کیفیت ارائه خدمات هر کدام از اپراتورها می‌تواند به وضعیت پوششی آن‌ها نیز اشاره داشته باشد. همراه اول 1247 شهر و نزدیک 45 هزار روستا را تحت پوشش خود دارد، ایرانسل در وضعیت تعداد شهرهای تحت پوشش تفاوت زیادی با همراه اول ندارد، اما در پوشش روستاها 30 هزار روستا تا رسیدن به آمار اپراتور اول، فاصله دارد.
مکالمات میلیاردی

مکالمات ورودی و خروجی در اپراتور همراه اول به این شکل است که ترافیک خروج بین‌الملل در سه ماه اول امسال 38 میلیون دقیقه و ترافیک ورودی بین‌الملل 29 میلیون دقیقه بوده است. جمع کل ترافیک خروجی همراه اول به سمت سایر اپراتورهای سیار نزدیک به 4 میلیارد دقیقه و ترافیک ورودی از سمت سایر اپراتورها بیش از سه میلیون و 300 هزار دقیقه است.
ترافیک خروجی از ایرانسل به سمت سایر اپراتورها عدد سه میلیون و 300 هزار دقیقه را نشان می‌دهد و ترافیک ورودی آن نزدیک به چهار میلیارد دقیقه است.
وضعیت توسعه ارتباطات پهن‌باند ثابت به این شرح است که تعداد مشترکین خانگی سرویس اینترنت نزدیک به هشت و نیم میلیون و تعداد مشترکین اداری و تجاری به 650 هزار مشترک می‌رسد.
جمع کل تعداد مشترکین پهن‌باند سیار به تفکیک اپراتور، فناوری و استان در همراه اول بیش از 15 میلیون، در ایرانسل بیش از شانزده و نیم میلیون و رایتل بیش از دو میلیون است.
خدمات پستی از دیگر مواردی است که در این گزارش مورد بررسی قرار گرفته که بر اساس آن 76 میلیون مرسوله و واحد پستی در شرکت ملی واقع است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پرداخت کمک حمایت معیشتی دولت به مشمولان تا پایان دوم آذر

وزیر اقتصاد: با افزایش نرخ کالاها مقابله می‌کنیم

اولین پیش‌نشست رویداد "چاره‌جو" برگزار شد

برپایی نمایشگاه اشتغال و کارآفرینی بانوان استان قم

رهبری: قضیه‌ فلسطین بزرگترین مصیبت است

مردم هیچ نگرانی نسبت به افزایش قیمت کالاها در قم نداشته باشند

سه درصد برق پایه مصرفی قم به‌وسیله پنل‌های خورشیدی تولید می‌شود

تدابیرلازم برای پیشگیری از افزایش قیمت‌ها درقم اندیشیده شده‌است

لزوم تعجیل در برداشت مزارع ذرت، آفتابگردان و ارزن

ساختار اقتصادی کشور نیازمند اصلاح است

80 درصد صادرات استان مرکزی توسط 10 واحد صنعتی انجام می شود

138 میلیون دلار کالا از قم صادر شد

25 درصد صادرات غیر نفتی کشور صنایع معدنی است

قوانین اقتصادی باید اصلاح و به‌روز شود

قم رتبه یازدهم صنعت کشور را دارد

ایران تنها شش رایزن بازرگانی در جهان دارد

2400 هکتار سطح باغات انار قم است

سهم تعاونی‌ها در اقتصاد استان افزایش می‌یابد

صادرات 138 میلیون دلار کالا از قم

25 نوع ماده معدنی در قم وجود دارد

85 معدن درقم فعال است

جبران مشکلات چاپخانه‌داران با ورود به عرصه چاپ بسته‌بندی

حرکت چرخ تولید درقم شتاب گرفته‌است

تشدید نظارت بر پروژه‌های عمرانی روستاهای قم

ظریف خطاب به اروپا: به تعهدات پایبند بمانید

فعالیت 300 واحد مرغ گوشتی در قم

عزم مسئولان قم برای ریشه کن کردن بیکاری در روستاها

تولید محصولات سالم گلخانه‌ای به دست بانوی توانگر قمی

آغاز نام‌نویسی طرح اقدام ملی تأمین مسکن به زودی در قم

زیرساخت‌های لازم برای تامین برق موردنیاز استان ایجادشده است

واگذاری مراتع موردنیاز عشایر در کوچ آنان مشکل ایجاد می‌کند

سه میلیون و 240 هزار دز واکسن آنفلوانزا در مرغداری های قم تزریق شد

29 هزار و 956 نفرساعت آموزش فنی و حرفه‌ای به روستاییان قم ارائه شد

کشت پاییزه کلزا در قم سه برابر شد

ایستگاه راه آهن قم قابلیت تبدیل به مرکز توسعه حمل و نقل محور را دارد

روش آمارگیری در کشور باید تغییر کند

واحدهای صنعتی قم از کمبود نیروی ماهر رنج می‌برند

ظرفیت تولید 210هزار مگاوات انرژی بادی و خورشیدی در کشور

630 میلیارد تومان پروژه در صنعت برق قم عملیاتی می‌شود

لزوم استفاده از بازار سرمایه در جهت رونق تولید قم

آینده اقتصاد ایران از مسیر بورس خواهد گذشت

بهره‌برداری از 4 پروژه صنعت برق در قم

نخستین شهرک تولید برق خورشیدی کشور در قم احداث می‌شود

قم می‌تواند قطب تولید انرژی خورشیدی باشد

پنج‌هزار میلیارد ریال در صنعت برق قم سرمایه گذاری شده‌است

پنج طرح صنعت برق قم به بهره برداری رسید

قمرود قطب پرورش شتر استان قم است

شترداری جز مشاغل سنتی مردم بخش مرکزی استان است

باغداران قمی در برداشت محصول انار تسریع کنند

مشخصات پنج هزار انبار در سامانه جامع قم ثبت شد