عصر قم

آخرين مطالب

بررسی شاخص‌های آماری بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات

176 میلیون خط تلفن همراه با بیش از 115 میلیون کاربر فعال در کشور اقتصادی

176 میلیون خط تلفن همراه با بیش از 115 میلیون کاربر فعال در کشور
  بزرگنمايي:

عصر قم - تهران- سازمان تنظیم مقررات در تازه‌ترین گزارش خود، شاخص‌های آماری بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات در پایان سه ماه نخست امسال اعلام کرده‌ است. گزارش‌هایی خدمات ارتباطی (تلفن ثابت و همراه)، خدمات پهن‌باند و خدمات پستی بررسی کرده و عدد و رقم جالبی از ترافیک ورودی و خروجی مکالمات بین اپراتورها را نشان می‌دهد.

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور، هر چند ماه یک مرتبه، گزارش‌های ادواری آمار و اطلاعات بخش ICT را منتشر می‌کند. در تازه‎ترین گزارشی که از سوی این سازمان منتشر شده، خدمات ارتباطی مختلف مورد ارزیابی قرار گرفته است.
تعداد مشترکان تلفن ثابت شرکت مخابرات ایران (آن‌هایی که دایر و فعال هستند) در استان‌های کشور به حدود 29 میلیون کاربر رسیده و به همین واسطه ضریب نفوذ تلفن ثابت نیز نزدیک 35 درصد است.
بر اساس گزارشی که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور منتشر کرده، تعداد روستاهای دارای ارتباط 52 هزار و 831 و تعداد روستاهای دارای تلفن خانگی 47 هزار و 573 است و تعداد مشترکین wll (سیستم مخابراتی است که جهت ارائه خدمت به ساکنان مناطق دور افتاده و مرزی) روستایی به بیش از یک میلیون رسیده است.
بررسی وضعیت جاده‌ای در این گزارش نشان می‌دهد، اپراتور همراه اول با پوشش بیش از 74 هزار کیلومتر جاده و هفت هزار و 550 کیلومتر مسیر ریلی، 86٫81 درصد کل جاده‌ها و 82٫64 درصد از کل مسیرهای ریلی کشور را پوشش داده است.
این آمار برای ایرانسل به بیش از 57 هزار کیلومتر جاده یا 67 , 23 درصد از کل جاده‌های کشور می‌رسد. ایرانسل از نظر پوشش ریلی تنها 6 هزار و 303 کیلومتر مسیر با 69 درصد کل مسیرهای ریلی کشور را پوشش می‌دهد. این پوشش‌دهی برای رایتل برابر با 28 درصد از کل جاده‌ها و 40 درصد از کل مسیرهای ریلی بوده است.
در این گزارش مکالمات ورودی و خروجی در شرکت مخابرات ایران (بر حسب دقیقه) نیز آمده است. بر این اساس ترافیک خروجی به سمت اپراتورهای سیار، یک میلیارد و 658 میلیون و 975 هزار و 912 و ترافیک ورودی از سمت اپراتورهای سیار یک میلیارد و 184 میلیون و 563 هزار و 387، ترافیک خروجی به سمت سایر اپراتورهای ثابت یک میلیارد و 940 میلیون و 759 هزار و 460 و ترافیک ورودی از سمت سیار اپراتورهای ثابت به سمت مخابرات یک میلیارد و 106 میلیون و 831 هزار و 687 اعلام شده است.
واگذاری 176 میلیون خط تلفن همراه
وضعیت توسعه تلفن همراه در کشور، بخش مهمی از این گزارش را تشکیل داده است. بر اساس آخرین اطلاعات این گزارش اپراتور همراه اول تاکنون نزدیک به 85 میلیون خط دائمی و اعتباری واگذار کرده که بیش از 60 میلیون از خط‌ها هم اکنون فعال هستند. جمع خطوط واگذار شده از سوی اپراتور ایرانسل نیز بیش از 81 میلیون سیم‌کارت است که از این میزان الان نزدیک به 50 میلیون فعال هستند.
نیمی از سیم‌کارت‌های رایتل غیرفعال هستند

اپراتور بعدی رایتل است که با واگذاری بیش از 9 میلیون و پانصد خط، بیش از 5 میلیون کاربر فعال دارد، یعنی چیزی حدود نیمی از سیم‌کارت‌هایی که توسط رایتل به فروش رسیده، غیرفعال هستند.
مجموع خطوط دائمی و اعتباری واگذار شده در شبکه تلفن همراه عددی نزدیک به 176 میلیون خط با بیش از 115 میلیون کاربر فعال است که حکایت از ضریب نفوذ 139.55 تلفن همراه دارد.
در این ضریب نفوذ همراه اول با 73.17 در رتبه اول، ایرانسل با 60 درصد در رتبه دوم و رایتل با 6 درصد در رتبه سوم را از آن خود کرده‌اند.
سهم بازار نیز به تناسب همین ضریب نفوذ بین اپراتورها متفاوت است. همراه اول با 52 درصد، ایرانسل با 43 درصد و رایتل با 5 درصد از بازار اپراتورهای تلفن همراه سهم دارند.
جالب است بدانید همراه اول تا رسیدن به 20 میلیون کاربر سیم‌کارت دائمی تنها 44 هزار کاربر فاصله دارد، در حالی که تعداد کاربران ایرانسل، کمی بیشتر از سه میلیون نفر است که در مقایسه با همراه اول این عدد پایین است. این عدد در رایتل با اغماض به عدد 140 هزار کاربر می‌رسد.
ایرانسل پیشتاز در سیم‌کارت‌های اعتباری
وضعیت درباره سیم‌کارت‌های اعتباری اما متفاوت است. اپراتور ایرانسل با بیش از 78 میلیون سیم‌کارت دائمی نسبت به رقبای خود چند پله‌ای جلوست و همراه اول با اختلاف تقریبا 15 میلیونی در رتبه بعدی قرار دارد.
آنتن‌های بی‌تی‌اس BTS (پایگاه استقرار فرستنده و گیرنده) اپراتورها نیز در این گزارش بررسی شده‌اند. همراه اول با 25 هزار آنتن 2G، بیست هزار آنتن 3G و 19 هزار آنتن 4G در رتبه نخست تعداد سایت‌های BTS در سطح کشور قرار دارد.
این آمار علاوه بر کیفیت ارائه خدمات هر کدام از اپراتورها می‌تواند به وضعیت پوششی آن‌ها نیز اشاره داشته باشد. همراه اول 1247 شهر و نزدیک 45 هزار روستا را تحت پوشش خود دارد، ایرانسل در وضعیت تعداد شهرهای تحت پوشش تفاوت زیادی با همراه اول ندارد، اما در پوشش روستاها 30 هزار روستا تا رسیدن به آمار اپراتور اول، فاصله دارد.
مکالمات میلیاردی

مکالمات ورودی و خروجی در اپراتور همراه اول به این شکل است که ترافیک خروج بین‌الملل در سه ماه اول امسال 38 میلیون دقیقه و ترافیک ورودی بین‌الملل 29 میلیون دقیقه بوده است. جمع کل ترافیک خروجی همراه اول به سمت سایر اپراتورهای سیار نزدیک به 4 میلیارد دقیقه و ترافیک ورودی از سمت سایر اپراتورها بیش از سه میلیون و 300 هزار دقیقه است.
ترافیک خروجی از ایرانسل به سمت سایر اپراتورها عدد سه میلیون و 300 هزار دقیقه را نشان می‌دهد و ترافیک ورودی آن نزدیک به چهار میلیارد دقیقه است.
وضعیت توسعه ارتباطات پهن‌باند ثابت به این شرح است که تعداد مشترکین خانگی سرویس اینترنت نزدیک به هشت و نیم میلیون و تعداد مشترکین اداری و تجاری به 650 هزار مشترک می‌رسد.
جمع کل تعداد مشترکین پهن‌باند سیار به تفکیک اپراتور، فناوری و استان در همراه اول بیش از 15 میلیون، در ایرانسل بیش از شانزده و نیم میلیون و رایتل بیش از دو میلیون است.
خدمات پستی از دیگر مواردی است که در این گزارش مورد بررسی قرار گرفته که بر اساس آن 76 میلیون مرسوله و واحد پستی در شرکت ملی واقع است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چراغ سبز جدایی برای ستاره‌های آبی!

انتقاد روزنامه‌ قطری از عملکرد کریم انصاری‌فرد در تیم السیلیه

عزت‌اللهی پیشنهادهای لیگ برتری را رد کرد

پرونده چند تیم دسته اولی به کمیته اخلاق رفت

واکنش امارات به میزبانی از ادامه لیگ قهرمانان آفریقا

دیدار دوستانه تیم ملی فوتبال عراق و فلسطین

مدیران گل‌گهر دوباره به سراغ علی کریمی رفتند!

ضرر 60 میلیونی‌ دزدها به ماشین امیرحسین صادقی

وضعیت سربازی متقاضیان کنکور ارشد و دکتری مشخص شد

احتمال انتقال هوابرد کرونا در محیط‌‌های بسته

ابتلا به کرونا در کدام استان‌ها صعودی‌تر شد؟

نقشه داماد برای سرقت تریاک‌های پدرزن

قتل شوهر به خاطر عشق!

محدودیت‌های کرونایی به تهران بازگشت

نقش تعیین کننده مردم در مقابله با معضل زباله‌گردی

ایثار فرشته کوچک به کودکان بیمار زندگی را هدیه کرد

کرونا به 17 هزار راننده در استان مرکزی خسارت وارد کرد

دفاع سفت و سخت ضرغامی از آقامیری

از لیدی گاگا تا مدونا: عکس های قدیمی افراد مشهور قبل از به شهرت رسیدن (قسمت اول)

استانداردهای پخت و مصرف غذا؛ سومین بخش استانداردهای الگوی فقهی ارزیابی غذا

بررسی وضعیت رقیبان علیرضا جهانبخش در برایتون

خداحافظی علی پروین با «فودبال»

بیرانوند: امیدوارم پرسپولیس مدال قهرمانی‌ام را بدهد

قابی تاریخی و جالب از محمدرضا گلزار و فیروز کریمی در کنار هم

استقلال تیم شش‌قدم!

ادامه اقتدار پرسپولیس با ترفند‌های گل‌محمدی

کارنامه منفی سرمربی تراکتور در آزادی

قهرمانی شطرنجباز ایران در مسابقات آنلاین پیشکسوتان آسیا

دادگاه عالی ورزش پاسخ استعلام ایران راداد

دلایل افت استقلال پس از تعطیلات

برملا شدن تخلفی بزرگ در شطرنج

گاف بین المللی والیبال/ ایران میزبانی چه مسابقاتی را می خواهد؟

نمره متوسط حسینی در شب شکست ترابزون اسپور

صحبت‌های خوردبین درباره بلاتکلیفی مدیریتی باشگاه پرسپولیس

نمره ضعیف مهاجم ایرانی از رسانه پرتغالی

جهانبخش مثل صادقیان و مسلمان نمی‌شود!

رسن به سیم آخر زد

تجهیزات تیراندازی حدود 90 میلیون تومان هزینه دارد

گرینوود در مسیر وین رونی

شروع یحیی شبیه پایان استرا

بازیکنی که کرونا ندارد ولی حالش از آنها بدتر است!

استقلالی‌ها سازمان لیگ را تحت فشار قرار دادند

مجیدی حق دارد ولی به او حق نمی‌دهند

تیغ سرخ زیر گلوی تیم گل‌محمدی

عروسی خونبار در شب های کرونایی!

جزئیاتی در مورد پروژه چهل اختران/ 51 درصد تملکات باقی مانده است

خطر انتقال کرونا از افرادی که ماسک نمی‌ زنند

اعلام محدودیت‌ های یک هفته‌ ای در تهران

پیمان قاسم خانی و کشتی با کرونا! + عکس

سمن‌های قم آماده کمک به کاهش آسیب‌های اجتماعی هستند