عصر قم

آخرين مطالب

پژوهشگر مسائل منطقه:

عربستان درنهایت واقعیت یمن را می‌پذیرد سیاسی

  بزرگنمايي:

عصر قم - قم - پژوهشگر مسائل منطقه و استاد دانشگاه ادیان و مذاهب قم گفت:‌ عربستان درنهایت واقعیت یمن را پذیرفته و خواهد دانست که با جنگ نظامی نمی‌تواند به موفقیتی دست یابد.

سید علی موسوی نژاد روز یکشنبه در گفت و گویی با اشاره به این‌که عربستان سابقه طولانی مداخله در یمن را دارد، اظهار داشت: عربستان که پس از شکل‌گیری نهضت بیداری اسلامی در یمن و به ویژه پس از بهار عربی با بن‌بست سیاسی مواجه شد، دست به عملیات انتحاری زد و با حمله به یمن ریسک بالایی را پذیرفت تا خود را از شرایطی که در آن گرفتارشده بود،‌ نجات دهد.
انصار الله هیچ‌گاه خواهان جنگ نبوده است
این استاد دانشگاه بیان کرد: جنگ امروز در یمن، ادامه مداخله‌های چندین ساله عربستان در این کشور است، جنگ را انصار الله و مردم یمن شروع نکردند و آنان از همان ابتدا اعلام داشتند که قصد جنگ و تصاحب سرزمین‌های اطراف را ندارند.
وی افزود: نیروی‌های انصارالله از ابتدا آماده مذاکره و صلح بودند و نمی‌خواستند جنگ شود،‌ اما وقتی در برابر تهاجم سنگین عربستان و هم‌پیمانانش قرار گرفتند، باوجود نداشتن امکانات با تمام توان در برابر مهاجمان مقاومت کردند.
وی ادامه داد: عربستان درنهایت چاره‌ای جز مواجهه با واقعیت یمن و گفت‌وگو با انصار الله ندارد، اما این‌که این موضوع چه زمان رخ می‌دهد، باید منتظر بود و دید چند عملیات دیگر شبیه عملیات نصر من الله لازم است تا عربستان واقعیت‌های یمن را بپذیرد.
قدرت یمن از روحیه خودباوری مردم آن نشات می‌گیرد
موسوی نژاد گفت: بسیاری از کشورهای عربی منطقه و ازجمله عربستان و امارات، وابستگی شدید تسلیحاتی به کشورهای غربی دارند و همواره برای تأمین نیازهای خود در این بخش منتظر دیگران هستند.
وی بیان کرد: اما ارتش و نیروهای مردمی یمن در این سال‌های جنگ باوجود از بین رفتن بیشتر تجهیزات نظامی آنان در اثر حملات کشورهای متخاصم، تلاش کردند باروحیه خودباوری در ساخت تجهیزات نظامی خودکفا شوند در این راه به پیشرفت‌های چشمگیری دست یافتند.
اتهام زنی به ایران به دلیل ناکامی در میدان
وی ادامه داد: وقتی کشورهای درحال جنگ با یمن آن را به‌طور کامل محاصره کرده‌اند و حتی اجازه ارسال دارو، غذا و وسوخت برای استفاده مردم این کشور را هم نمی‌دهند، قطعاً این‌که گفته شود موشک‌ها و تجهیزات نظامی از ایران برای یمن ارسال‌شده است، نمی‌تواند واقعیت داشته باشد.
این پژوهشگر مسائل منطقه گفت: آنچه امروز درصحنه جنگ یمن مشاهده می‌شود،‌ حاصل خودباوری و مقاومت خود مردم این کشور است و قطعاً این مجاهدت‌ها معادلات منطقه را تغییر و عربستان را بیش از گذشته تحت‌فشار قرار می‌دهد و سعودی‌ها چاره‌ای جز پذیرش این واقعیت ندارند.
وی بیان کرد: این‌که در جریان موفقیت‌های نظامی اخیر نیروهای مردمی یمن ازجمله در موضوع حمله به آرامکو،‌ به‌اشتباه ایران متهم می‌شود،‌ به دلیل آن است که سعودی‌ها و سایر کشورهای همراه او نمی‌خواهند توانمندی‌های ارتش و کمیته‌های مردمی یمن را قبول کنند.
تجهیزات پیشرفته عربستان در برابر روحیه مقاومت یمنی‌ها ناکارآمد است
وی ادامه داد: عربستان و هم‌پیمانانش نمی‌خواهند بپذیرند که یمنی‌ها باروحیه خودباوری،‌ امروز می‌توانند از تجهیزات پیشرفته نظامی استفاده کنند و نقاط موردنظر خود را هدف قرار دهند و این کشورها با داشتن پیشرفته‌ترین سلاح‌ها در برابر آنان عاجزند.
موسوی نژاد گفت: مردم یمن در طول تاریخ نشان داده‌اند که انسان‌هایی مقاوم و شجاع هستند و در برابر هیچ دشمنی تسلیم نمی‌شوند،‌ اما درطرف مقابل نیروهای سعودی آمادگی روحی و جسمی موردنیاز برای حاضر شدن درصحنه‌های نبرد را ندارند و به دلیل نداشتن ایمان و انگیزه و رفاه‌زدگی، کارآمدی لازم را در زمان جنگ از خود نشان نمی‌دهند.
تشکیل ائتلاف توسط عربستان سرپوشی برای جبران ناتوانی‌های نظامی است
وی بیان کرد: عربستان از ابتدا به ناتوانی ارتش خود برای مقابله با نیروهای مردمی واردش یمن واقف بود و به همین دلیل به اسم ائتلاف نیروهایی را از برخی کشورهای آفریقایی و دیگر مناطق برای جنگ به یمن فرستاد.
وی ادامه داد: به‌مرور برخی از کشورهای منطقه که همسو با عربستان وارد جنگ با یمن شدند در حال خروج از این بن‌بست هستند و تحلیل‌ها نشان می‌دهد در صورت استمرار جنگ، عربستان روزهای دشواری را در پیش رو خواهد داشت.
بهبود روابط ایران و عربستان در صورت اتمام جنگ در یمن
این استاد دانشگاه بیان کرد: اگر عربستان با عقلانیت سیاسی واقعیت یمن را بپذیرد و اجازه دهد مردم یمن کشورشان را اداره کنند، به نظر روابط سیاسی ایران و عربستان تا حد زیادی بهبود می‌یابد.
وی افزود: یمن این ظرفیت تعیین‌کننده را در معادلات منطقه دارد و اگر عربستان جنگ در این کشور را متوقف کند، بهبود روابط عربستان و ایران دور از انتظار نیست.
ترامپ به دنبال استفاده از منابع مالی و غارت کشورهای منطقه است
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این‌که ترامپ تاجر و تنها به دنبال منافع اقتصادی خود است،‌ گفت: هدف او از صحبت در مورد تأمین امنیت عربستان تنها برای گرفتن پول بیشتر از طریق فروش گسترده سلاح به این کشور است و با توجه به صحبت‌های وی به نظر نمی‌رسد که قرار باشد آمریکا برای تأمین امنیت عربستان خود را با ورود مستقیم به جنگ یمن، دچار دردسر کند.
موسوی نژاد گفت: سعودی‌ها می‌دانند با روند فعلی قادر به شکستن مقاومت مردم یمن نیستند و این جنگ به نفع آنان تمام نخواهد شد اما از طرف دیگر حاضر به پذیرش واقعیت نیستند و همچنان به راه غلط خود ادامه می‌دهند ولی درنهایت مجبور به قبول کردن شرایط جدید به وجود آمده در یمن خواهند شد.
7405/ 6133/


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کمبود نیروی خدماتی در مدارس قم

مراکز بهداشت قم 12 ساعته فعالیت خواهند کرد

لحظه پیداشدن کودک خردسال در خیابان

گول اینترنت هدیه شاد را نخورید!

پیش بینی بازنشستگی برای مادران صاحب 3 فرزند و بیشتر در طرح جمعیت

چند درصد از داوطلبان کنکور 99 انتخاب رشته کردند؟

اوحدی: پرداخت هزینه‌های درمانی مستقیم ایثارگران به ‌روز شد

وزیر بهداشت: به هر قیمتی بود داروها را تهیه و تولید کردیم

پای درد ودل یک هموطن از حاشیه شهر

شاه‌ دزد تهران با 300 خودروی سرقتی گیر افتاد

حناچی: عبور خط 10 مترو از منطقه 4 تاثیرسنجی شود

مجلس به وزیر پیشنهادی روحانی اعتماد کرد

برگزاری برنامه‌های فرهنگی چهلمین بزرگداشت هفته دفاع مقدس در منطقه 12

تصویب یک سند راهگشا در جهت مناسب سازی معابر برای معلولان و جانبازان

بستری 125 بیمار مشکوک به کرونا در مراکز درمانی قم/8 نفر فوت کردند

حال و هوای منطقه 16 به دوران دفاع مقدس

انتقاد‌ حسن یزدانی از وزارت ورزش

بدشانسی دوباره بیرانوند در ماجراجویی جدید

مأموریت یحیی!

ورزشگاه جاسم بن‌حمد در حال آماده سازی VAR

سعادتمند و الکس نوری به توافق رسیدند؟!

رییس اسبق فدراسیون فوتبال دوباره کرونا گرفت

چرا شادی گل آل‌کثیر سانسور شد؟

قلیان گیت استقلال و یک سوال مهم

احتمال تعلیق 2 هفته‌ای سری A

دعوت 14 بازیکن به اردوی تیم ملی فوتسال

سعادتمند: یک بازیکن قلیان مصرف کرده نه همه تیم استقلال!

زیدان: سوالات شما مرا به خنده می‌اندازد!

زیرکی زیدان سوژه رسانه‌ها شد

شایعه سازی سعودی‌ها علیه ارسلان مطهری

عضو هیئت مدیره پرسپولیس به قطر می‌رود

سند سعادتمند در جواب اتهام استراماچونی؟!

دست سعودی‌ها علیه بازیکن استقلال رو شد

تمجید رسول‌پناه از یحیی و شاگردانش

محمود کریمی دستیارنویدکیا شد

مشاغل آرامستان ‌ها در گروه سخت و زیان‌آور قرار گرفت

پرواز مشهد-چابهار دچار نقص فنی شد

دیوان عالی کشور رای اعدام یک محیط‌‌بان را نقض کرد

دستگیری دو عضو دیگر شورای شهر بوشهر

گفت‌وگوی با پسری که اعدام برایش بهترین تسکین بود

​موافقت شورای عالی حفاظت فنی با سخت و زیان ‌آور بودن بخشی از مشاغل آرامستان ‌ها

اتخاذ برنامه های تازه برای رونق گردشگری کیش

شهردار منطقه 5، از آتش‌نشان‌ها قدردانی و تجلیل کرد

سقف وام بانک‌های قرض‌الحسنه افزایش یافت

ریاض: گروه 10نفره مرتبط با ایران را دستگیر کردیم

مسلمانان مانع عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی شوند

محرومیت 2 وزنه‌ بردار به دلیل دوپینگ

واکنش اصغر فرهادی به درگذشت آموزگار بزرگ زندگی اش، عباس جوانمرد + عکس

الناز شاکردوست، پارسا پیروزفر و هوتن شکیبا در راه توکیو + عکس

5 راه برای کاهش مصرف آب در خانه