آخرين مطالب

کلید اقتصاد قم در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد اقتصادي

کلید اقتصاد قم در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد
  بزرگنمايي:

عصر قم - قم - با توجه به ظرفیت‌های خاص قم برای توسعه و پیشرفت، مسئولان استان عزم خود را برای جذب سرمایه‌گذاران و دادن کلید بخش‌های اقتصادی به آنان جذب کرده‌اند.

مدتی است لزوم جذب گسترده سرمایه‌گذاران و مهیاکردن همه شرایط برای مشارکت بخش خصوصی در حوزه‌های اقتصادی قم به یکی از کلیدواژه‌های اساسی سخنان مسئولان استان تبدیل‌شده است و آنان آمادگی کامل خود را برای حمایت از این گروه به‌وضوح بیان می‌کنند.
در چنین شرایطی که مسئولان استان لازمه رشد و توسعه اقتصادی قم را جذب سرمایه‌گذار می‌دانند و آماده‌اند تا همه امکانات موجود را در عملیاتی ساختن این هدف بسیج کنند قرار است به‌زودی همایش بزرگی به‌منظور معرفی ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری استان برگزار و در آن بسر لازم برای حضور گسترده سرمایه‌گذاران فراهم شود.
در همین رابطه خبرنگار ایرنا به بررسی بیشتر موضوع از دیدگاه مسئولان و متولیان بخش‌های اقتصادی استان پرداخت.
استفاده از ظرفیت‌های ملی برای جذب سرمایه‌گذاری در قم
استاندار قم با اشاره به در پیش بودن همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در استان خواستار استفاده از ظرفیت‌های ملی برای جذب سرمایه‌گذاری درقم شد.
بهرام سرمست جذب سرمایه را از اولویت‌های اصلی توسعه دانست و اظهار کرد: در کنار سرمایه‌های اقتصادی هر جامعه، توجه ویژه به سرمایه‌های اجتماعی از اهمیت دوچندانی برخوردار است.
وی ضرورت بکارگیری شیوه‌های نوین در جذب سرمایه را مورد توجه قرارداد و اضافه کرد: سرمایه‌های اجتماعی، انسانی و فکری جوامع، نقش مهمی در جذب سرمایه‌های اقتصادی دارد و باید به این موضوع در قالب یک زنجیره تکمیلی در فرآیند تولید و گردش سرمایه توجه شود.
وی با اشاره به پایه‌ریزی اقتصاد نوین بر اساس سرمایه‌های اجتماعی در کشورهای مختلف، افزود: اگرچه شرایط کشور مابعد از برجام و اعمال تحریم‌ها، برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی دشوار شده است، اما با پاسداشت از سرمایه‌های اجتماعی و انسانی داخل کشور، می‌توانیم در مسیری گام برداریم که بی‌اثر شدن تحریم‌ها، رونق تولید و افزایش صادرات را در پی داشته باشد.
سرمست با اشاره به برنامه استان در برگزاری همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری، بر لزوم حمایت‌های سازمان سرمایه‌گذاری ایران در باب حمایت از مسئولان برگزاری همایش، انتقال تجربیات و اطلاع‌رسانی پیرامون این همایش در سطح ملی و بین‌المللی را خواستار شد و گفت: استان قم ظرفیت‌ها و پهنه‌های سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی دارد که سرمایه‌گذاری در این استان می‌تواند نقش مؤثری در افزایش تولید ناخالص ملی ایفا کند.
وی با تأکید بر لزوم اصلاح برخی آیین‌نامه‌ها درزمینهٔ جذب سرمایه‌گذار، به‌ویژه سرمایه‌گذاران خارجی، تصریح کرد: ضروری است فرآیندهای بروز جهت ورود سرمایه خارجی به داخل کشور در شرایط کنونی بکار برده شود.
وی ادامه داد: تفویض اختیار صدور مجوز سرمایه‌گذاری به استان‌ها و ایجاد اصلاحات در ارائه تسهیلات ارزی و مبادلات بانکی سهم مهمی در بهبود فرآیند جذب سرمایه‌گذار خواهد داشت.
حفظ و گسترش سطح اشتغال با سرمایه‌گذاری قابل تحقق است
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری قم نیز گفت: حفظ اشتغال موجود و جلوگیری از رکود و تعطیلی حتی یک واحد تولیدی خط قرمز و نقطه تلاقی اشتغال و سرمایه‌گذاری در قم است.
مهرداد غضنفری بیان کرد:‌ زیرساخت‌های بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاری در استان ایجادشده است، ازاین‌رو باید اطلاع‌رسانی مناسب برای هدایت سرمایه‌گذاران در دستور کار مسئولان امر قرار گیرد.
وی با اشاره به این‌که بخشی از مقدمات کار سرمایه‌گذاری شامل ایجاد زیرساخت‌ها و مدیریت هزینه‌ها در قم فراهم‌شده است، افزود: به همین خاطر اگر یک سرمایه‌گذار واقعی و باتجربه وجود داشته باشد، با درک صحیح از شرایط و فرصت ایجادشده در استان، به لحاظ رفع موانع زمان‌بر و هزینه‌ساز، باید قم را به‌عنوان اولویت اصلی سرمایه‌گذاری خود انتخاب کند.
وی هدایت و آگاه کردن سرمایه‌گذاران را از مهمترین وظایف حوزه جذب و سرمایه‌گذاری استانداری دانست و گفت: باید این نکته که دولت ظرفیت‌های منحصربه‌فردی را برای سرمایه‌گذاری در قم ایجاد کرده به متقاضیان تفهیم شود.
غضنفری گفت:‌ در همین راستا برای معرفی دقیق فرصت‌های سرمایه‌گذاری در قم،‌ همایشی بزرگ در این استان برگزار خواهد شد که می‌تواند آغاز مطلوبی برای سرعت یافتن فرآیند جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در بخش‌های تولیدی و اقتصادی قم باشد.
امکان‌سنجی 790 میلیون یورویی برای همایش سرمایه‌گذاری در قم
همچنین رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی قم بابیان اینکه برای همایش بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری قم تاکنون پیش امکان‌سنجی 69 طرح به ارزش هشت هزار و 170 میلیارد ریال تهیه‌شده است، گفت: ارزش ارزی این تعداد طرح سرمایه‌گذاری پیشنهادشده نیز 790 میلیون یورو هست.
ابوالفضل خاکی اظهار داشت: در این همایش علاوه بر سفیران و وابستگان اقتصادی کشورهای گوناگون، 30 تن از کارشناسان و صاحب‌نظران اقتصادی استان‌های مختلف نیز شرکت می‌کنند.
وی بیان داشت: اتاق بازرگانی برای برگزاری این همایش حدود 2 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری اولیه را انجام داده و درکمیته‌ای که برای پیشبرد کار همایش تشکیل‌شده نیز رقمی که هر دستگاه می‌تواند برای همکاری به این همایش اختصاص دهد، 100 میلیون ریال تا 6 میلیارد ریال پیش‌بینی‌شده است.
وی صنایع تبدیلی کشاورزی، نساجی، صنایع شیمیایی و الکترونیک و پنل های خورشیدی را ازجمله 80 طرح سرمایه‌گذاری پیشنهادی برای این همایش عنوان کرد، که از سوی دستگاه‌های مختلف مانند شرکت شهرک‌های صنعتی، صنعت، معدن و تجارت و راه‌آهن ارائه‌شده است.
خاکی افزود: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری طرح‌هایی را در حوزه گردشگری ارائه داده و علاوه بر آن اداره کل اوقاف و امور خیریه نیز طرح‌هایی را درزمینهٔ مناطق گردشگری معرفی کرده است.
وی با تبیین مزیت‌های این سرمایه‌گذاری‌ها گفت: کسانی که علاقه‌مند به استقرار درشهرکهای صنعتی استان هستند، می‌توانند از مزایای تحویل 20 درصد زمین در قالب اقساط 60 ماهه استفاده کنند.
شهرک تخصصی سرمایه‌گذاری خارجی در قم احداث می‌شود
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی قم نیز در این رابطه گفت: مقدمات ایجاد شهرک تخصصی سرمایه‌گذاری خارجی در شهرک الغدیر قم در دست پیگیری و اقدام است.
اسرافیل شعاعی بیان کرد: ایجاد نواحی صنعتی و شهرک‌های تخصصی از هدف‌گذاری‌های اصلی استان است.
وی بیان کرد: شهرک الغدیر حلقه مفقوده استان است که باوجود مساحت 800 هکتاری، هنوز زیرساخت‌های صنعتی و خدماتی در آن به‌درستی شکل نگرفته است.
وی اظهار داشت: برای ایجاد شهرک تخصصی سرمایه‌گذاری در شهرک الغدیر در درجه نخست باید زیرساخت‌های موردنیاز ازجمله برق و گاز به‌صورت کامل و موردنیاز سرمایه‌گذاران خارجی تأمین شود.
شعاعی در ادامه با اشاره به روند مطلوب سرمایه‌گذاری در استان عنوان کرد: در 6 ماه نخست سال جاری شاهد افزایش سرمایه‌گذاری در قم بوده‌ایم.
شهرک صنعتی الغدیر قم در 50 کیلومتری قم قرارگرفته و بیش از 2 هزار هکتار وسعت دارد.
قم دارای هفت شهرک صنعتی شکوهیه، الغدیر، چاپ و نشر، سلفچگان، محمودآباد،ثامن‌الائمه (ع) - قنوات - و فناوری اطلاعات و ارتباطات (I.C.T) و چهار ناحیه صنعتی خور آباد، دستجرد، سیرو و طغرود است.
2 هزار و 300 واحد صنعتی کوچک، متوسط و بزرگ در قم وجود دارد که بیش از 90 درصد آن مربوط به صنایع کوچک و متوسط است؛ همچنین بیش از 53 هزار تن در واحدهای صنعتی استان فعالیت می‌کنند.
همایش بین‌المللی معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری قم قرار است در آبان ماه سال جاری برگزار ‌شود.
گزارش: سید محمد ابراهیم جنابان
7405/ 6133/


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پرداخت کمک حمایت معیشتی دولت به مشمولان تا پایان دوم آذر

وزیر اقتصاد: با افزایش نرخ کالاها مقابله می‌کنیم

اولین پیش‌نشست رویداد "چاره‌جو" برگزار شد

برپایی نمایشگاه اشتغال و کارآفرینی بانوان استان قم

رهبری: قضیه‌ فلسطین بزرگترین مصیبت است

مردم هیچ نگرانی نسبت به افزایش قیمت کالاها در قم نداشته باشند

سه درصد برق پایه مصرفی قم به‌وسیله پنل‌های خورشیدی تولید می‌شود

تدابیرلازم برای پیشگیری از افزایش قیمت‌ها درقم اندیشیده شده‌است

لزوم تعجیل در برداشت مزارع ذرت، آفتابگردان و ارزن

ساختار اقتصادی کشور نیازمند اصلاح است

80 درصد صادرات استان مرکزی توسط 10 واحد صنعتی انجام می شود

138 میلیون دلار کالا از قم صادر شد

25 درصد صادرات غیر نفتی کشور صنایع معدنی است

قوانین اقتصادی باید اصلاح و به‌روز شود

قم رتبه یازدهم صنعت کشور را دارد

ایران تنها شش رایزن بازرگانی در جهان دارد

2400 هکتار سطح باغات انار قم است

سهم تعاونی‌ها در اقتصاد استان افزایش می‌یابد

صادرات 138 میلیون دلار کالا از قم

25 نوع ماده معدنی در قم وجود دارد

85 معدن درقم فعال است

جبران مشکلات چاپخانه‌داران با ورود به عرصه چاپ بسته‌بندی

حرکت چرخ تولید درقم شتاب گرفته‌است

تشدید نظارت بر پروژه‌های عمرانی روستاهای قم

ظریف خطاب به اروپا: به تعهدات پایبند بمانید

فعالیت 300 واحد مرغ گوشتی در قم

عزم مسئولان قم برای ریشه کن کردن بیکاری در روستاها

تولید محصولات سالم گلخانه‌ای به دست بانوی توانگر قمی

آغاز نام‌نویسی طرح اقدام ملی تأمین مسکن به زودی در قم

زیرساخت‌های لازم برای تامین برق موردنیاز استان ایجادشده است

واگذاری مراتع موردنیاز عشایر در کوچ آنان مشکل ایجاد می‌کند

سه میلیون و 240 هزار دز واکسن آنفلوانزا در مرغداری های قم تزریق شد

29 هزار و 956 نفرساعت آموزش فنی و حرفه‌ای به روستاییان قم ارائه شد

کشت پاییزه کلزا در قم سه برابر شد

ایستگاه راه آهن قم قابلیت تبدیل به مرکز توسعه حمل و نقل محور را دارد

روش آمارگیری در کشور باید تغییر کند

واحدهای صنعتی قم از کمبود نیروی ماهر رنج می‌برند

ظرفیت تولید 210هزار مگاوات انرژی بادی و خورشیدی در کشور

630 میلیارد تومان پروژه در صنعت برق قم عملیاتی می‌شود

لزوم استفاده از بازار سرمایه در جهت رونق تولید قم

آینده اقتصاد ایران از مسیر بورس خواهد گذشت

بهره‌برداری از 4 پروژه صنعت برق در قم

نخستین شهرک تولید برق خورشیدی کشور در قم احداث می‌شود

قم می‌تواند قطب تولید انرژی خورشیدی باشد

پنج‌هزار میلیارد ریال در صنعت برق قم سرمایه گذاری شده‌است

پنج طرح صنعت برق قم به بهره برداری رسید

قمرود قطب پرورش شتر استان قم است

شترداری جز مشاغل سنتی مردم بخش مرکزی استان است

باغداران قمی در برداشت محصول انار تسریع کنند

مشخصات پنج هزار انبار در سامانه جامع قم ثبت شد