عصر قم

آخرين مطالب

پژوهشگر علوم سیاسی کشور:

انقلاب اسلامی‌بر اساس اصل حکمت، موازنه قوا را به نفع خود برقرار کرده است سیاسی

انقلاب اسلامی‌بر اساس اصل حکمت، موازنه قوا را به نفع خود برقرار کرده است
  بزرگنمايي:

عصر قم - استاد حوزه علمیه تأکید کرد: هوشمندی و عقلانیت، مصلحت‌سنجی و مقاومت انقلابی، موازنه قوا را به نفع انقلاب اسلامی در دنیا برقرار کرده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسن مهاجرنیا، استاد و پژوهشگر مسائل سیاسی در دوازدهمین نشست کرسی‌های آزاداندیشی این مجمع که با موضوع "تبیین بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی" در دانشگاه طلوع مهر قم برگزار شد، با بیان این‌که سن 40 سالگی برای انقلاب، سن برقراری تعادل آرمان‌ها و واقعیت‌هاست، گفت: ظهور اصل حکمت در طول چهل سال گذشته انقلاب، در قالب نشانه‌هایی چون حسابگری، پختگی، تعادل، استحکام در منطق، تدبیر و اندیشه درست، هوشمندی و عقلانیت، مصلحت سنجی و مقاومت انقلابی، موازنه قوا را به نفع انقلاب اسلامی‌‌در دنیا برقرار کرده است.
وی در ادامه تبیین اصول بیانیه گام دوم گفت: بعد از تبیین اصل انقلابی‌گری و اصل مقاومت سومین اصلِ بیانیه، اصل حکمت است؛ واژه حکمت از زیباترین واژه‌‌های قرآنی است و قوی‌ترین، متقن‌ترین، مستحکم‌ترین منطق انبیا بوده است، در همه‌ آیاتی که بحث می‌شود که خداوند انبیاء را فرستاد، با آنها کتاب فرستاد و وحی فرستاد، نقش انبیا این بود که بیایند این کتاب را آموزش بدهند، بلافاصله تعلیم حکمت هم با عبارت «یعلمهم الکتاب والحکمه» مطرح شده است.
مهاجرنیا ادامه داد: در بیانیه گام دوم ویژگی‌های حکمت به زیبایی تبیین شده است، همانند حسابگری، سنجش دقیق، استحکام در منطق و در بیان مطالب، تدبیر صحیح، اندیشه مستحکم، هوشمندی، عقلانیت، رعایت مصلحت و متانت، بصیرت و مشاهده حقایق، در مقابل حرف‌ها و اندیشه‌های سست، بی‌حساب و کتاب و بی سند و ‌استدلال، قرار دارد؛ حکمت یعنی مستحکم و خود مستحکم، یعنی عبارت توپر و با قوام و ثبات است.
این استاد حوزه و دانشگاه اظهار کرد: مقام معظم رهبری در تفسیر آیه‌ی «ادْعُ إِلی‏ سَبیلِ رَبِّکَ بِالْحِکْمَهِ وَ الْمَوْعِظَهِ الْحَسَنَهِ» در تبیین مفهوم حکمت خطاب به مبلغین در ششم اردیبهشت 1372 می‌فرماید "یعنی این ‌که صحبت، مبتنی بر مبانی صحیح، عقلانی، متقن و متّکی به مدارک باشد. حکمت این است؛ حرف درست، با ساختار تبیینیِ دارای اتقان. این حکمت است".
این پژوهش‎گر مسائل سیاسی افزود: ایشان یک تعریف دیگری از اصل حکمت در دیدار با فرمانده‌هان سپاه در سال 1369 دارند که می‌‌فرمایند "حکمت، بینشی است که می‌تواند حقایق را ماورای غشای مادی آن ببیند". ببینید چه تعبیر قشنگی است؛ عرض کردم ما یک سری واقعیت‌ها داریم، یک سری فراتر از واقعیت‌ها داریم، می‌گوید بینش و آگاهی و بصیرت و فهمی‌‌است که میشود حقایق را بالای این پوسته و بالای این ظواهرِ مادی دید. آن، حکمت می‌شود، حکیم، کسی است که قدرت تشخیص حقایق را پیدا می‌کند.
وی با اشاره به این‌که تعریف دیگری که ایشان از حکمت ارائه می‌کند، حکمت در عرصۀ دیپلماسی است، گفت: ایشان در حوزۀ دیپلماسی می‌فرماید "حکمت این است که شما بتوانید مواضع طرف مقابل را حکیمانه به مواضع خودتان نزدیک کنید. وقتی که شما در حال مذاکره و دیپلماسی هستید، هنر این نیست که شما مدام طرف را هلش بدهی که آن طرف برود. یک جاهایی هنر این است که شما این را بکشانی بیاوری که با او بتوانی حرف بزنی، معامله کنی. چون شرایط شما طوری نیست که طرف را هلش بدهی. باید او را این طرف بیاوری. آن، حکمت است."
استاد مهاجرنیا یکی از معانی حکمت را تعادل بین آرمان‌گرایی و واقع‌گرایی دانست و گفت: اصل و چارچوب حکمت در بیانیه گام دوم در پنج مورد خودش را نشان می‌دهد؛ یک مورد درباب دغدغۀ مسیر طی شده و سنجش گام‌هاست، ببینید، رهبری نصف بیانیه را به گام اول اختصاص دادند، که ما چی بودیم، کی شروع کردیم با چه شرایطی و با چه مشکلاتی شروع کردیم، در این‌جا، رهبری دقیقاً دره‌های مسیر طی شده را می‌گوید و میان گذشته و آینده آقا یک سنجشی انجام داده و می‌‌گویند "آن روزی که ما انقلاب کردیم مخصوصاً جنگ شروع شد، ما برای پیدا کردن یک گلوله، یک اسلحه‌ سبک، یک تفنگ ژسه، یک اسلحه کلاش، در بازار سیاه می‌رفتیم و مخفیانه آن را تهیه می‌کردیم، بعد مقایسه می‌کند اما امروز را ببینید، امروز می‌گوید استکبار جهانی دنبال این است که سلاح‌های پیشرفته‌ی ما دست انقلابیون دنیا نرسد، آن روز برای اینکه ما را منکوب کنند، با کودتا‌چی‌ها و با حمله‌ی نظامی‌‌به طبس با ما مقابله می‌کردند، اما امروز برای مقابله با ما دنبال راه اندازی ائتلاف‌های بین المللی هستند، این مقایسه بر اساس سنجش دقیق و حکیمانه صورت گرفته است.
این پژوهش‌گر مسائل سیاسی گفت: رویکرد بعدی تصویر جامعی از مسائل پیش روی گام دوم است، دربیانیه همان اموری که سبب موفقیت در گام اول بودند به عنوان توصیه‌های هفت گانه بازسازی شده برای گام دوم بیان شده‌اند، سومین رویکرد، شناخت دقیق‌ از ظرفیت‌ها و محدودیت‌های کشور است؛ رهبری در گام اول تصریح می‌کنند که ما علی‌رغم همۀ مشکلات، نظریۀ نظام انقلابی را به 40 سالگی رساندیم، موانع زیاد داشتیم، مشکلات زیادی داشتیم، خیلی جاها موفق بودیم، یک جاهایی هم موفقیت ما کم بود، نتوانستیم خوب عدالت را برقرار کنیم، نتوانستیم در حوزه‌ اقتصاد آنطوری که می‌خواستیم شکوفا شویم، رفاه عمومی‌‌را خوب نتوانستیم فراهم کنیم؛ در بحث اخلاق و معنویت باز تلاش کردیم اما ایده آل نیست؛ بنابراین، وقتی آدم دقیق ارزیابی کند که ظرفیت‌های ما چقدر است، کجاها کمبود داریم، کجاها مشکل داریم و محدودیت‌های ما چقدر است، این‌ها مطابق با معنای حکمت است.
وی از کاهش هزینه‌های تصمیم و افزایش مقبولیت به عنوان پنجمین رویکرد نام برد و گفت: این رویکرد نیز در مواضع این بیانیه، بسیار پررنگ است، ایشان در تمام این بیانیه چنان متوازن، دقیق، عالمانه و حکیمانه سخن گفته‌اند که دقیقا همان چیزی را گفته باشند که باید گفته باشند؛ نه چیزی فراتر و نه چیزی کم تر.
وی در ادامه با اشاره به ویژگی‌های حکمی‌‌بیانیه گام دوم، گفت: اولین ویژگی‌های جدی این بیانیه این است که کاملاً مبنایی است، وقتی گفتیم حکیمانه، یعنی مبتنی بر مبنا است؛ مبناگروی یک نگاه بسیار جدی‌ به انقلاب است، بر اساس مبانی و متکی به مبانی هستی‌شناختی، انسان‌شناختی و خدا‌شناسی حرف‌زدن به معنای برخورداری از حکمت است.
مهاجرنیا گفت: ویژگی بعدی نقد‌پذیری است، این نکته، خیلی مهم است، وقتی شروع می‌کنیم راجع به یک چیزی مطلبی بنویسیم، آن‌قدر زیبایی‌ها و خوبی‌های آن را به رخ می‌کشیم که اصلاً جای نقادی نمی‌گذاریم، حکمت یعنی همه چیز را با هم دیدن؛ خوبی و بدی آن را با هم دیدن؛ نقص و کمال آن را با هم دیدن، این حکمت می‌شود. و الا شما همش دست بگذارید روی جنبه‌های مثبت و منفی‌ها را نبینی یا بالعکس منفی‌ها را فقط بگویی، این کار حکیمانه نیست، حکمت یعنی در حقیقت نقد‌پذیری و جای نقادی گذاشتن است.
این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به این‌که اولویت‌سنجی ویژگی سوم حکمت است که در بیانیه آمده، ادامه داد: یک فعال معقول و خردمند و کنش‌گر خردمند دنیای واقعی اطراف خود را مجموعه‌ای در هم تنیده از محدودیت‌ها، امکان‌ها، فرصت‌ها و تهدیدها می‌بیند؛ اما باید بتواند بر اساس مبانی و شاخص‌های خود برای باز کردن کلاف‌های سردرگم و پیدا کردن راه برون‌رفت از معضلات و رسیدن به پیشرفت دست به انتخاب میان اولویت‌ها بزند. نمونۀ برجسته‌ی این امر در پیام گام دوم، تمرکز رهبر انقلاب بر جوانان است؛ چراکه هرگونه تداوم یا تغییر شایسته با محوریت جوانان بهتر به نتیجه می‌رسد و هر گونه آسیب در مورد آنان تبعات و مخاطرات بیشتری دارد. بنابراین، اولویت دادن به نسل جوان یک کار حکیمانه است.
دکتر مهاجرنیا افزود: چهارمین ویژگی در کار بیانیه حکیمانه، ظرفیت‌شناسی است که بالأخره بعد از 40 سال و در شرایط تحریم و جنگ اقتصادی با غرب، راهبرد مقابله بر اساس شناخت درست از ظرفیت‌هاست . همین راهبرد موفق امروز امریکا و نوکرانش را در منطقه زمین‌گیر کرده است. چرا عربستانی که آمریکا را تشویق به جنگ با ایران می‌‌کرد و حاضر بود هزینه جنگ را پرداخت کند، امروز پشت سر هم پیام می‌فرستد بیایید مذاکره کنیم. ماجرای بمباران تأسیسات آرامکو و خبر اسارت بیش از دو هزار نفر عربستانی توسط یمینی‌های تحت محاصره، اینها مبتنی بر یک محاسبه دقیق و حکیمانه و استفاده درست از ظرفیت‌های سیاسی ، اقتصادی و نظامی، در شرایط بحرانی است.
وی گفت: ویژگی بعدی اصل حکمت در بیانیه گام دوم تفکیک‌اندیشی است، تفکیک میان زشت و زیبا، میان کارآمدی خوب و ناکارآمدی ، تفکیک میان دوست و دشمن، اینها ویژگی حکمت و از نشانه‌های پختگی و بلوغ عقلانی انقلاب اسلامی‌‌است؛ تفکیک بین آمریکا و اروپا در شرایط موجود یعنی رویکرد منطبق با حسابگری و موقعیت شناسی و بصیرت و هوشمندی متناسب با زمان است.
مهاجرنیا در پایان افزود: ویژگی ششم حکمت، تعدیل‌گرایی است؛ تعدیل‌گرایی، یعنی ما سطح انتظارات‌مان را تعدیل کنیم. یک مقدار خودمان را با واقعیت‌ها منطبق کنیم. بر اساس مبانی، امکانات، محدودیت‌ها و همه‌ شرایط موجود گام به گام، دقیقاً منطبق با واقعیت‌ها حرکت کنیم. از کجا حرکت کردیم، به کجا داریم می‌رویم و دقیقاً در این مسیر چه باید کرد. بر اساس همان رویکردها و امکانات و ظرفیت‌های خودمان، خودمان را تعدیل کنیم.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خرید تیاگو در برنامه امسال لیورپول نیست

قهرمان ترکیه به دنبال جذب مهاجم همگروه پرسپولیس

بن طالب به تمرینات شالکه بازنگشت

آدام همتی با پارس جنوبی فسخ کرد

تونالی در آستانه عقد قرارداد با اینتر

پیوس در یکقدمی دومین صعود به لیگ یک!

پاداش ویژه پیروزی و قهرمانی احتمالی برای لایپزیگی‌ها

کووید 19 گریبان اسپانیول را هم گرفت

تیم جدید علی قربانی مشخص شد

پرتغال یا بلژیک مقصد احتمالی مهاجم پرسپولیس

قلعه‌نویی بعد از شکست به استقلال به بازیکنانش چه گفت؟

همدانی: امیدوارم دیاباته به دربی برسد

شکایت باشگاه استقلال از خبرگزاری منتشر کننده قرارداد دیاباته!

برانکو در گفت و گوی کوتاه با آخرین خبر؛ پرسپولیسی‌ها منتظر خبرهای بدی باشند!

مهدی قایدی رکورد نورافکن را شکست!

انگیزه‌هایی یحیی برای موفقیت در جام حذفی

مشکل بزرگ پیرلو برای آغاز به کار در یوونتوس

ترابی نصف پیشنهاد الدحیل را می‌خواهد!

سرنوشت تیم بازیکن ساز لیگ برتر در ابهام

تقدیر رییس فدراسیون انجمن‌های ورزشی از فائزه بیشه کلایی قهرمان موج سواری آسیا

واکنش سعادتمند به اتهام پرسپولیسی‌ها!

تاریخ و ساعت دربی جام حذفی مشخص شد

آخرین وضعیت قرارداد پرسپولیسی‌ها برای فصل جدید

تشدید برخورد با تخلف نشستن مسافران در قسمت بار خودرو

اعتیاد مرد، انگیزه زن برای همسرکشی

خطر ترک تحصیل برای سه میلیون دانش‌آموز ایرانی

یکسال زندان برای فروشنده گوشت الاغ

وزیر بهداشت: بزودی وارد ارزیابی بالینی واکسن کرونا می‌ شویم

پیشنهاد لغو طرح ترافیک تا پایان مرداد به ستاد ملی مبارزه با کرونا

سرنوشت تلخ زن جوان پس از ارتباط غیراخلاقی

ترامپ: با چین نه، ولی با ایران توافق می‌ کنیم

مجلس به وزیر پیشنهادی روحانی اعتماد نکرد

353 بیمار مشکوک به کرونا در قم بستری هستند/وخامت حال 70 نفر

دمای هوای قم طی هفته آینده کاهش می یابد/دمای 44 درجه ای امروز

نیاز به آیین نامه و ضوابط برای انبار مواد شیمیایی در سکونتگاه های شهری

مانه: می‌خواهم بار دیگر قهرمان اروپا شوم

تست کرونای بازیکن بارسلونا مثبت شد

کوکلن رسما به ویارئال پیوست

شکایت باشگاه سایپا از داوری

مذاکرات حاج صفی با استقلال جدی‌تر شد

جدال امیر قلعه‌نویی با بنیادی‌فر و کمک‌هایش

نقشه‌های غول آبی برای آقای گلی

تمایل باشگاه استقلال برای حضور در لیگ کشتی

واکنش معاون ورزش به صعود 3 هزار کوهنورد در دماوند

جدایی منتظری از الخریطیات منتفی شد

آقای عضله!

واکنش مدافع شهرخودرو به پیشنهاد سرخ‌آبی‌ها

ماراتن پاریس لغو شد

2 بازیکن سلتاویگو کرونایی شدند

برانکو یکی از گزینه‌های سرمربیگری برای هدایت زردپوشان