پایگاه خبری تحلیلی عصرقم

آخرين مطالب

رییس شورای شهر قم:

تردد اتوبوس‌ها در هسته مرکزی قم ساماندهی می‌شود اجتماعی

تردد اتوبوس‌ها در هسته مرکزی قم ساماندهی می‌شود
  بزرگنمايي:

عصر قم - رییس شورای اسلامی شهر قم گفت: با تصویب اعضای این شورا برای تعیین 2 رینگ شهری، تعیین زمان اوج ترافیک و اخذ عوارض از اتوبوس گردشگران، بستر لازم برای ساماندهی تردد اتوبوس‌ها در هسته مرکزی قم فراهم می‌شود.

عبدالله جلالی روز دوشنبه در یک‌صد و بیست و یکمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر قم با اشاره به لایحه نرخ صدور مجوز ورود و تردد اتوبوس‌های توریستی در سطح شهر به ازای زمان توقف افزود: در حال حاضر ورود اتوبوس به هسته مرکزی قم به شکل‌های مختلف وجود دارد که این موضوع نظام‌مند نیست.
وی گفت: بر اساس مطالبات هتل‌ها در حوزه گردشگری و تکلیف شورای ترافیک استان تدوین طرح اخذ لایحه نرخ مجوز ورود اتوبوس‌های توریستی به قم در دستور کار قرار گرفت.
جلالی بابیان اینکه معرفی جاذبه گردشگری، اماکن تاریخی و مذهبی قم و فعال‌سازی بیشتر حوزه اقتصاد گردشگری نیازمند تمهیداتی است، ادامه داد: بر اساس این لایحه با تعیین زمان اوج ترافیک هسته مرکزی بستر لازم برای ساماندهی تردد اتوبوس‌ها در هسته مرکزی قم ایجاد می‌شود.
وی تاکید کرد: در سیاست‌های آینده باید برای مکان‌های تاریخی که جاذبه گردشگری و پذیرش گردشگری بیشتری دارند، مکان‌هایی برای پارکینگ اتوبوس توریست‌ها در نظر گرفته شود.
نائب رئیس شورای اسلامی شهر قم نیز در این جلسه با اشاره به با اشاره به لایحه نرخ صدور مجوز ورود و تردد اتوبوس‌های توریستی در سطح شهر به ازای زمان توقف گفت: با توجه به اینکه این لایحه می‌تواند حمل‌ونقل اتوبوس گردشگران در قم را دچار مشکل کند، باید این طرح به‌صورت آزمایشی اجرا و اشکال‌ آن برطرف شود.
حسن بختیاری ادامه داد: اجرای موقت 6 ماهه این طرح می‌تواند فرصت مناسب برای شناسایی و حل مشکل‌های آن را فراهم کند.
رییس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر قم نیز در این جلسه با اشاره به این لایحه گفت: با توجه به شرایط خاص رینگ مرکزی به ازای هر ساعت حضور در این رینگ، 150 هزار تومان و برای رینگ دوم به ازای هر ساعت مبلغ 100 هزار تومان تعیین‌شده است.
روح‌الله امراللهی بابیان اینکه بر اساس این لایحه‌ها تعداد رینگ‌های قم از سه به 2 رینگ کاهش‌یافته است افزود: هرگونه ورود به هسته مرکزی و خارج آن در ساعات اوج ترافیک بر اساس این لایحه ممنوع است.
وی ادامه داد: ممنوعیت تردد اتوبوس‌های گردشگری در ساعت اوج ترافیک در سایر شهرهای زیارتی ازجمله مشهد نیز اعمال می‌شود و مجموعه‌های گردشگری خود را با این موضوع تطبیق داده‌اند.
امراللهی بابیان اینکه ترویج استفاده از اتوبوس و حمل‌ونقل عمومی در دستور کار مدیریت شهری است، گفت: بر اساس اسناد بالادستی ترافیکی قم، محدوده طرح ترافیک این شهر باید توسعه یابد و حمل‌ونقل شخصی در رینگ هسته مرکزی را محدود کرده و در این محدوده حمل‌ونقل عمومی ترویج یابد.
همچنین عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر قم، با اشاره به اخذ مجوز پرداخت مابه‌التفاوت اثرات ناشی از افزایش قیمت بنزین بر اساس کیلومتر پیمایش به رانندگان استیجاری شهرداری قم و سازمان‌های تابعه گفت: بر اساس این لایحه مقررشده که مابه‌التفاوت هزینه هر ساعت برای خودروهای یگانه سوز به میزان 20 هزار ریال و برای خودروهای دوگانه‌سوز 10 هزار ریال پرداخت گردد که این افزایش قیمت هیچ تناسبی با هزینه‌های تحمیلی به رانندگان ندارد.
حسن طلایی ادامه داد: پیشنهاد ما افزایش هزینه هر ساعت برای خودروهای یگانه سوز از 20 هزار ریال به 30 هزار ریال و برای خودروهای دوگانه‌سوز از 10 هزار ریال به 15 هزار ریال است تا بخشی از مشکلات تحمیلی به این رانندگان جبران شود.
دیگر عضو شورای اسلامی شهر قم نیز در این جلسه با اشاره به لایحه نرخ صدور مجوز ورود و تردد اتوبوس‌های توریستی در سطح شهر به ازای زمان توقف گفت: ایجاد پیاده راه‌ها و ممنوعیت تردد در هسته مرکزی ازجمله سیاست‌های مدیریت شهری است.
زین‌العابدین قراچورلو بابیان اینکه سهم حمل‌ونقل عمومی در قم هشت درصد است، گفت: توریست‌های خارجی که به قم می‌آیند، برای حمل‌ونقل در داخل شهر از اتوبوس استفاده نمی‌کنند بلکه با خودروهای سبک تردد می‌کنند.
رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه و سرمایه‌گذاری شورای شهر قم نیز با اشاره به مصوبه این شورا برای تعمیر اساسی 56 دستگاه اتوبوس شهری گفت: این اتوبوس‌ها در حال حاضر در پارکینگ نگهداری می‌شوند و غیرقابل استفاده هستند.
مجید اخوان با اشاره به لایحه اخذ مجوز قرارداد بازسازی کامل 56 دستگاه اتوبوس شهری گفت: در مناقصه انجام‌شده، یکی از شرکت‌ها برنده‌شده که روند قانونی آن در حال انجام است.
وی بابیان اینکه هزینه تعمیر هر دستگاه اتوبوس به‌طور متوسط 2 میلیارد و 600 میلیون ریال است گفت: ارزش این قرارداد مبلغی بالغ‌بر 45 میلیارد ریال می‌باشد که بر اساس این قرارداد، طی زمان‌بندی 6 ماهه، این اتوبوس‌ها پس از تعمیر اساسی در اختیار شهرداری قم قرار می‌گیرند.
وی با اشاره به لایحه اخذ مجوز اصلاحیه بودجه سال 1398 سازمان قطار شهری قم نیز گفت: سه هزار میلیارد ریال ناشی از فروش اوراق مشارکت سال جاری برای سازمان قطار شهری قم تصویب و بر اساس هماهنگی انجام‌شده با دیوان محاسبات این مبلغ به‌حساب این سازمان واریزشده است.
اخوان ادامه داد: تاکنون 70 میلیارد ریال از این پول اوراق مشارکت پرداخت‌شده و یک هزار میلیارد ریال دیگر نیز در حساب سازمان قطار شهری قم موجود است.
وی در ادامه با اشاره به لایحه نرخ صدور مجوز ورود و تردد اتوبوس‌های توریستی در سطح شهر به ازای زمان توقف گفت: با توجه به تنگی معابر قم، به‌هیچ‌وجه مصلحت نیست که برای اخذ عوارض، وضعیت هسته مرکزی را با این لایحه دچار بحران ترافیکی کنیم و با این موضوع مخالف هستم.
لایحه نرخ صدور مجوز ورود و تردد اتوبوس‌های توریستی در سطح شهر به ازای زمان توقف در این جلسه مطرح شد و این لایحه سرانجام با 7 رای موافق، 3 مخالف و 2 ممتنع به تصویب رسید. بر اساس این لایحه تعداد رینگ‌های شهری قم از سه به 2 رینگ کاهش و همچنین به ازای هر ساعت حضور در رینگ مرکزی، 150 هزار تومان و برای رینگ دوم به ازای هر ساعت مبلغ 100 هزار تومان تعیین شد.
لایحه اخذ مجوز قرارداد بازسازی کامل 56 دستگاه اتوبوس شهری، لایحه اخذ مجوز اصلاحیه بودجه سال 1398 سازمان قطار شهری قم و همچنین لایحه پرداخت دیه به شهروند آسیب‌دیده ازجمله دیگر لوایحی بود که در این جلسه به تصویب اعضای شورای شهر قم رسید.
لایحه اخذ مجوز پرداخت مابه‌التفاوت اثرات ناشی از افزایش قیمت بنزین بر اساس کیلومتر پیمایش به رانندگان استیجاری شهرداری قم و سازمان‌های تابعه از دیگر لوایحی بود که در این جلسه تصویب شد. بر اساس این لایحه مقررشده که مابه‌التفاوت هزینه هر ساعت برای خودروهای بنزینی به میزان 20 هزار ریال و برای خودروهای دوگانه‌سوز 10 هزار ریال پرداخت گردد.
 
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

زیرساخت‌ها برای فعالیت علمی نخبگان فراهم شود

10 محور اصلی استان قم آسفالت می‌شود

واکنش آیت‌الله اعرافی به تحریم دانشمندان ایرانی توسط آمریکا

کیش می تواند موتور محرکی برای بخش های اقتصادی کشور باشد

90 نفر مشکوک به کرونا در قم بستری هستند/ پذیرش 25 بیمار جدید

آلودگی های احتمالی ورودی به تالاب چغاخور شناسایی و بررسی می‌شود

کشف 15 جوجه پرنده شکاری ظرف یک هفته در خراسان رضوی

پایان آتش سوزی منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل با تقدیم یک شهید

بحران کرونا آسیب جدی به بخش خدمات قم وارد کرد

6400 میلیارد ریال اعتبار برای بنگاه‌های آسیب‌دیده از کرونا در قم تخصیص یافت

آیت الله محجوب جهرمی دارفانی را وداع گفت

شبستان های جمکران با رعایت مسائل بهداشتی بازگشایی شود

موانع سرمایه گذاری در قم برداشته شود

باقری سرپرست هیات فوتبال استان قم شد

فتاح: قم در مبارزه با کرونا عملکرد خوبی داشت

تکمیل چهار خطه کردن محور قدیم سلفچگان ساوه ضروری است

2 فوتی و چهار مصدوم دیگر؛ حوادث جاده‌ای قم از کرونا خطرناک‌تر است

اعرافی: تحریم دانشمندان ایران موجب افزایش نفرت جهانیان از آمریکاست

برنامه‌ریزی مدون برای حمایت از اقشار آسیب دیده در دوران پسا کرونا

صنعت گردشگری قم با جدیت احیا می‌شود

وقوع سه تصادف با دو کشته و 4 مجروح در قم

مهمترین رسالت بنیاد مستضعفان اشتغال‌زایی و رفع محرومیت است

پذیرش 24 بیمار مشکوک به کرونا در مراکز درمانی قم

اعضای بدن 14 بیمار مرگ مغزی در قم اهدا شد

تحریم دانشمندان مایه شرمساری آمریکا است

2819 ابتلای جدید کرونا در کشور/ 15 استان بدون فوتی/ 8 استان در وضعیت هشدار

دامداران تعلیف غیر مجاز در منطقه حفاظت شده باشگل با حکم قضایی جلب می شوند

100 بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های قم بستری هستند

پنج‌ هزار و 200 میلیارد ریال تسهیلات از سوی بانک توسعه تعاون استان مرکزی پرداخت شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام خبر داد: خانه بهداشت کارگری شرکت پویا نخ به‌عنوان یکی از خانه‌های بهداشت برتر کشور شناخته شد

سرپرست جدید اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان تاکید کرد: اصفهان میتواند تبدیل به کانون فعالیت های کارآفرینی کشور در حوزه مشاغل جدید شود

حدود 80درصد یارانه بگیران خراسان جنوبی، تسهیلات یک میلیونی حمایتی دولت را دریافت کردند

کاهش 25 درصدی حوادث ناشی از کار در استان یزد

مدیرکل تعاون، کار ورفاه اجتماعی هرمزگان: پرداخت تسهیلات دوره کرونا به 13 رسته شغلی

ثبت نام 14 هزار هرمزگانی در سامانه بیمه بیکاری

شریعتمداری انتخاب دکتر "قالیباف " به عنوان رئیس مجلس شورای اسلامی را تبریک گفت

برگزاری 1836 نفر ساعت آموزش مجازی به تعاونگران خراسان جنوبی در 2 ماهه نخست سالجاری

برقراری تعامل منطقی میان سازمان منطقه آزاد کیش، کارفرما و کارگران در جزیره کیش

آیت الله محجوب جهرمی درگذشت

5 هزار بیکار صنعت فلج شده گردشگری قم نیازمند حمایت هستند

شناسایی 2258 بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور/63 تن جان باختند

تعدادی از شبستان‌های جمکران با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بازگشایی شود

تلفات حوادث جاده‎ای در قم از کرونا هم بیشتر است

آیت‌الله محجوب جهرمی دار فانی را وداع گفت

تبدیل جزیره کیش به مرکز علمی ایران در میان مناطق آزاد کشور

دسترسی به آرشیو واحد تصویری حوزه هنری قم برای علاقمندان فراهم شد

دسترسی به آرشیو واحد تصویری حوزه هنری قم برای عموم علاقمندان مهیا شد

شجاعی برهان در مراسم معارفه سرپرست اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان: شفافیت و تکریم منابع انسانی شعار و محور عملکردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است

302 هزار خانوار قمی وام 10 میلیون ریالی دولت را دریافت کردند

بازرسی بهداشتی از صنوف به صورت شبانه روزی در قم