پایگاه خبری تحلیلی عصرقم

آخرين مطالب

آیت الله اعرافی:

حوزه و دانشگاه از سنت‌ها فاصله نگیرند سیاسی

حوزه و دانشگاه از سنت‌ها فاصله نگیرند
  بزرگنمايي:

عصر قم - قم - مدیر حوزه های علمیه گفت: هم گرایی حوزه و دانشگاه با وجود موفقیت ها، وضع مطلوبی ندارد، همچنین انقطاع تاریخی دانشگاه از سنت های پیشین قابل قبول نیست و این مشکل بعضا در حوزه هم دیده می‌شود.

به گزارش مرکز خبر حوزه آیت الله علیرضا اعرافی روز سه‌شنبه در آئین تجلیل از پژوهشگران برتر استان در تالار شهید بهشتی دانشگاه قم، عنوان کرد: در کشور ما دو بال بزرگ پژوهش و تحقیق عبارت از حوزه و دانشگاه است.
وی با بیان اینکه دانشگاه سهم مهمی در پیشرفت کشور داشته، دارد و باید داشته باشد، افزود: کشور ما درحوزه علم و پژوهش و فناوری به شکل جامع از اسناد جامع و راهبردی برخوردار بوده برنامه های پنج ساله و افق 20 ساله 1404 از جمله مهمترین اسناد به شمار میآید.
مدیر حوزه های علمیه گفت: کاروان اقتصاد پژوهش به حرکت درآمده و یک و نیم درصد از تولید ناخالص ملی در حوزه پژوهش هزینه می شود، البته این میزان محل اختلاف بوده و برخی آن را بالاتر و برخی پایین تر از رقم مذکور می دانند.
آیت الله اعرافی با اشاره به مراکز پژوهشی موجود در کشور ادامه داد: حدود دو هزار موسسه، مرکز، پژوهشگاه و دانشگاه در قلمرو دانشگاهی کشور وجود دارد که یک توسعه کمی وسیع را نشان می دهد.
وی ادامه داد: ما در آستانه وجود 100 هزار عضو هیات علمی در کشور قرار داریم، البته به دلیل تنگناهای موجود روند رشد آن در سال های اخیر کاهش یافته است.
عضو شورای عالی حوزه اظهار داشت: در سال های اخیر صدها رشته بر گنجینه دانشگاهی ما افزوده شده و در مقطع کارشناسی ارشد، دکتری و phd این رشته ها بیشتر در حال توسعه، بازنگری، اصلاح و تکمیل است.
آیت الله اعرافی مطرح کرد: نسبت دانشجو در کشور ما بسیار بالا بوده که با نرم های بین المللی وضع مطلوبی دارد.
وی نسبت جنسیتی در پژوهش را موردتوجه قرار داد و ابراز کرد: قریب به 60 درصد از دانشجویان ما از دختران تشکیل شده اند و بانوان در هیات‌های علمی نیز حضور چشمگیری دارند.
مدیر حوزه های علمیه با تاکید بر وجود عدالت منطقه ای در بخش دانشگاهی مطرح کرد: ایران به شکل بسیار ممتاز دایره دانشگاهی را به سراسر کشور توسعه داده و امروز در عموم بخش های کشور مراکز آموزش عالی وجود دارد.
آیت الله اعرافی با اشاره به وجود عدالت قومی بیان کرد: دروازه های دانشگاهی ما برای تمام اقوام و اقلیت ها باز بوده و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.
وی اظهار داشت: ما در طول یک دهه گذشته غالبا رشد نخست منطقه را داشته ایم و در غرب آسیا و جهان اسلام، جایگاه ما قابل قبول است.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم زیرساخت های آزمایشگاهی و پژوهشی در کشور را در سطح مطلوب دانست و عنوان کرد: حدود 15 تا 20 فناوری برتر در کشور وجود دارد که جایگاه آن ها در دنیا از 7 تا 20 قرار دارد.
آیت الله اعرافی خاطرنشان کرد: طبق بیان وزیر دفاع، ارتش ما بر اساس ارزیابی های متعارف دنیا، رتبه 13 دنیا را داریم و درحالی است که قدرت معنوی و بسیج ما در این شاخص ها نادیده گرفته شده است.
وی ادامه داد: سیستم دفاعی برخی از کشورهای منطقه متکی بر خارج بوده و این در حالی است که کشور ما در روزگار تحریم اقتصادی از نظر دفاعی متکی بر توان داخلی جوانان می‌باشد.
مدیر حوزه های علمیه تصریح کرد: امروز در شرایط سختی های موجود، این میزان درخشش نادیده گرفته شده، بنده در صدها مراکز علمی در دنیا حضور یافته ام و نتیجه این بوده که وقتی آمارهای پیشرفت های کشور را مطرح می کردم، برای آن ها اعجاب انگیز بود.
آیت الله اعرافی خاطرنشان کرد: بنده به عنوان مدیر حوزه های علمیه عرض می کنم که دانشگاه مکان شریفی بوده و برای این مکان شان بالایی باید قائل بود.
وی بیان کرد: دانشگاه قم و مجموعه دانشگاهی قم می‌تواند نیازهای موجود را شناسایی و به رفع آن بپردازد، بسیاری از مسائل را فراتر از نگاه بودجه ای می توان حل کرد و برای این منظور باید روح جهادی در کارها حاکم باشد.
مدیر حوزه های علمیه اظهار داشت: عشق و اخلاص و احساس وظیفه بر تمامی موانع می تواند فائق آید، نظر رهبر انقلاب تخصیص 4 درصد از بودجه کشور به بخش پژوهش بوده که متاسفانه تا 1404 محقق نمی شود.
آیت الله اعرافی خاطرنشان کرد: ما در تولید نظریات کلان و بنیادین و عبور از مرزهای دانش توفیق چندانی نداشته ایم، در گذشته وضع به این منوال بوده که دیگران برای مباحث علمی سراغ ایرانی ها می آمدند که امروز نیز باید به این نقطه برسیم.
وی گفت: 80 درصد از برنامه های دستگاه های ما بر تحقیقات و پژوهش ها مبتنی نبوده و وجود مشکلات کنونی به همین دلیل است که به نتایج تحقیقات بی توجهی شده است.
مدیر حوزه های علمیه افزود: بخش خصوصی در ورود به این مسیر موفق نبوده و این عدم توفیق به برنامه ریزان بر می گردد که ظرفیت آن ها را به کار نگرفته اند.
آیت الله اعرافی تاکید کرد: امروز 50 درصد از بار ساخت و ساز مدارس بر عهده بخش خصوصی است که افتخار بزرگی به شمار می آید، اگر فرهنگ وقف جای خود را پیدا کند در حوزه، دانشگاه و آموزش و پرورش اتفاقات خوبی رقم می خورد.
وی تصریح کرد: هم گرایی حوزه و دانشگاه با وجود موفقیت ها، وضع مطلوبی ندارد، همچنین انقطاع تاریخی دانشگاه از سنت های پیشین قابل قبول نیست و این مشکل بعضا در حوزه هم دیده می شود.
عضو شورای عالی حوزه بیان کرد: در حوزه علوم انسانی و اجتماعی کارهای بزرگی رقم خورده، اما به هیچ وجه مطلوب و در تراز انقلاب اسلامی نیست.
آیت الله اعرافی خاطرنشان کرد: بنده دستاوردهای علوم انسانی غرب را به کلی انکار نمی کنم و برای آن احترام قائلم، اما از طرف دیگر معتقدم که نیازمند توجه بیشتر به رویکرد اسلامی و بومی در نظریات هستیم.
گفتنی است امروز با حضور دانشگاه ها، مراکز علمی و پژوهشی، ادارات و ارگان های استان و همزمان با هفته پژوهش و فناوری نمایشگاه پژوهش و فناوری به میزبانی دانشگاه قم افتتاح شد.
در این نمایشگاه آخرین دستاوردهای پژوهشی و فناوری بخش های مختلف استان به نمایش درآمده است،‌ علاقه‌مندان به پژوهش و فناوری می توانند تا روز پنجشنبه 21 آذرماه از ساعت 9 الی 15 از این نمایشگاه که در کتابخانه مرکزی دانشگاه قم برپا شده‌است بازدید کنند.
برچسب‌ها
هفته پژوهش ” قم دانشگاه علیرضا اعرافی‌


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

توسعه صادرات نیازمند کاهش هزینه‌های تحمیلی به بخش تولید است

گواهی پایان تحصیلات دوره متوسطه منوط به کسب مهارت می‌شود

مثبت شدن تراز تجاری کشور شبیه معجزه است

ایجاد شغل هدف اصلی سند توسعه مهارت قم است

پنجمین نمایشگاه کفش، صندل و صنایع وابسته در قم افتتاح شد

رد یک شایعه در مورد آیت‌ الله مکارم شیرازی

ارتباط دانشگاه، صنعت و مراکز اجرایی رضایت بخش نیست

برنامه ریزی شغلی کشور متکی به مطالعات آینده‌نگری باشد

بررسی وضعیت ایمنی بیمارستان‌ها، مجتمع‌ها و پاساژها در قم

دو نامزد خبرگان در قم تایید صلاحیت شدند

تولد نخستین نوزاد حاصل از تلقیح تخمک و اسپرم فریز شده در قم

تهدید روز گذشته ظریف چه تبعاتی دارد؟

آموزش‌های مهارتی به 1730 تَن از زندانیان قم ارائه شد

رد یک شایعه از سوی دفتر آیت‌الله مکارم شیرازی

2 هزار و 452 طرح شرکت برق در منطقه یک کشور بهره‌برداری شد

تولد نخستین نوزاد حاصل از تلقیح تخمک فریزشده در قم

امکان صادرات 100 میلیارد دلاری به کشورهای همسایه فراهم است

بارش باران و برف طی 2 روز آینده در قم/ کاهش دمای هوا

کلاه‌بردار 260 میلیارد ریالی در قم دستگیر شد

اعتبارات شرکت گاز قم درحوزه صنایع 250 درصد افزایش یافت

بیش از هر زمانی نیازمند ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه هستیم

پکن: برجام باید حمایت و اجرا شود

سردار سلیمانی خود را وقف انقلاب کرده بود/ توصیه به روحانیون

سرکرده جدید داعش کیست؟ + عکس

آیت‌الله جوادی آملی: خداوند با سلامتی آیت‌الله سیستانی بر امت اسلامی منت نهاد

آیت‌الله شبیری زنجانی: وجود آیت‌الله سیستانی مایه برکت و امنیت عراق است

طرح تقاطع خیابان‌های امام خمینی(ره) و شهید کیوانفر قم اجرا می‌شود

سخنگوی وزارت خارجه: ظریف به داووس نمی‌ رود

ارسال 933 اثر به همایش کتاب سال حوزه/ تجلیل از آیت الله خرازی

کشف محموله 25 میلیارد ریالی پارچه قاچاق در قم

350 میلیون تومان در قم برای کمک به سیل‌زدگان اهدا شد

محافل معارفی در حرم حضرت معصومه(س) برپا می‌شود

کیفیت شبکه آبرسانی شهر قنوات افزایش یافت

اهدای خون در قم کاهش یافت

تیم افق قم برای تداوم صدرنشینی در رامسر به میدان می‌رود

اولین واکنش به ترک نماز جمعه توسط روحانی

تیر خلاص شورای ترافیک قم به طرح جنجالی تقاطع کیوانفر

شهرداری قم اصراری برای احداث تقاطع کیوانفر ندارد

استاندار: بلاتکلیفی در اجرای تقاطع غیرهمسطح کیوانفر قم پذیرفتنی نیست

معاون استاندار: احداث تقاطع غیرهمسطح کیوانفر اولویت قم نیست

استاندار: آمار طلاق در قم 12 درصد کاهش یافت

اعزام هیاتی از سوی آیت‌الله مکارم به مناطق سیل‌زده سیستان و بلوچستان

آیین گلریزان کمک به سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان در قم برگزار شد

روزانه 700 تن زباله در قم جمع‌آوری می‌شود

قوانین مجلس باید باعث کاهش طلاق و آسیب‌های اجتماعی شود

مباحث عقلی برای شناخت نظام اسلامی زنده شوند

9 پرونده تخلف زیست محیطی درقم به مراجع قضایی ارسال شد

ارسال 9 پرونده واحدهای آلاینده در قم به مراجع قضایی

قوانین مجلس باید باعث کاهش طلاق و آسیب‌های اجتماعی در جامعه شود

مسائل فکری نظام در قم بیان شود/ شناسایی اثرات شهادت سردار سلیمانی