عصر قم

آخرين مطالب

آیت الله اعرافی:

حوزه و دانشگاه از سنت‌ها فاصله نگیرند سیاسی

  بزرگنمايي:

عصر قم - قم - مدیر حوزه های علمیه گفت: هم گرایی حوزه و دانشگاه با وجود موفقیت ها، وضع مطلوبی ندارد، همچنین انقطاع تاریخی دانشگاه از سنت های پیشین قابل قبول نیست و این مشکل بعضا در حوزه هم دیده می‌شود.

به گزارش مرکز خبر حوزه آیت الله علیرضا اعرافی روز سه‌شنبه در آئین تجلیل از پژوهشگران برتر استان در تالار شهید بهشتی دانشگاه قم، عنوان کرد: در کشور ما دو بال بزرگ پژوهش و تحقیق عبارت از حوزه و دانشگاه است.
وی با بیان اینکه دانشگاه سهم مهمی در پیشرفت کشور داشته، دارد و باید داشته باشد، افزود: کشور ما درحوزه علم و پژوهش و فناوری به شکل جامع از اسناد جامع و راهبردی برخوردار بوده برنامه های پنج ساله و افق 20 ساله 1404 از جمله مهمترین اسناد به شمار میآید.
مدیر حوزه های علمیه گفت: کاروان اقتصاد پژوهش به حرکت درآمده و یک و نیم درصد از تولید ناخالص ملی در حوزه پژوهش هزینه می شود، البته این میزان محل اختلاف بوده و برخی آن را بالاتر و برخی پایین تر از رقم مذکور می دانند.
آیت الله اعرافی با اشاره به مراکز پژوهشی موجود در کشور ادامه داد: حدود دو هزار موسسه، مرکز، پژوهشگاه و دانشگاه در قلمرو دانشگاهی کشور وجود دارد که یک توسعه کمی وسیع را نشان می دهد.
وی ادامه داد: ما در آستانه وجود 100 هزار عضو هیات علمی در کشور قرار داریم، البته به دلیل تنگناهای موجود روند رشد آن در سال های اخیر کاهش یافته است.
عضو شورای عالی حوزه اظهار داشت: در سال های اخیر صدها رشته بر گنجینه دانشگاهی ما افزوده شده و در مقطع کارشناسی ارشد، دکتری و phd این رشته ها بیشتر در حال توسعه، بازنگری، اصلاح و تکمیل است.
آیت الله اعرافی مطرح کرد: نسبت دانشجو در کشور ما بسیار بالا بوده که با نرم های بین المللی وضع مطلوبی دارد.
وی نسبت جنسیتی در پژوهش را موردتوجه قرار داد و ابراز کرد: قریب به 60 درصد از دانشجویان ما از دختران تشکیل شده اند و بانوان در هیات‌های علمی نیز حضور چشمگیری دارند.
مدیر حوزه های علمیه با تاکید بر وجود عدالت منطقه ای در بخش دانشگاهی مطرح کرد: ایران به شکل بسیار ممتاز دایره دانشگاهی را به سراسر کشور توسعه داده و امروز در عموم بخش های کشور مراکز آموزش عالی وجود دارد.
آیت الله اعرافی با اشاره به وجود عدالت قومی بیان کرد: دروازه های دانشگاهی ما برای تمام اقوام و اقلیت ها باز بوده و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.
وی اظهار داشت: ما در طول یک دهه گذشته غالبا رشد نخست منطقه را داشته ایم و در غرب آسیا و جهان اسلام، جایگاه ما قابل قبول است.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم زیرساخت های آزمایشگاهی و پژوهشی در کشور را در سطح مطلوب دانست و عنوان کرد: حدود 15 تا 20 فناوری برتر در کشور وجود دارد که جایگاه آن ها در دنیا از 7 تا 20 قرار دارد.
آیت الله اعرافی خاطرنشان کرد: طبق بیان وزیر دفاع، ارتش ما بر اساس ارزیابی های متعارف دنیا، رتبه 13 دنیا را داریم و درحالی است که قدرت معنوی و بسیج ما در این شاخص ها نادیده گرفته شده است.
وی ادامه داد: سیستم دفاعی برخی از کشورهای منطقه متکی بر خارج بوده و این در حالی است که کشور ما در روزگار تحریم اقتصادی از نظر دفاعی متکی بر توان داخلی جوانان می‌باشد.
مدیر حوزه های علمیه تصریح کرد: امروز در شرایط سختی های موجود، این میزان درخشش نادیده گرفته شده، بنده در صدها مراکز علمی در دنیا حضور یافته ام و نتیجه این بوده که وقتی آمارهای پیشرفت های کشور را مطرح می کردم، برای آن ها اعجاب انگیز بود.
آیت الله اعرافی خاطرنشان کرد: بنده به عنوان مدیر حوزه های علمیه عرض می کنم که دانشگاه مکان شریفی بوده و برای این مکان شان بالایی باید قائل بود.
وی بیان کرد: دانشگاه قم و مجموعه دانشگاهی قم می‌تواند نیازهای موجود را شناسایی و به رفع آن بپردازد، بسیاری از مسائل را فراتر از نگاه بودجه ای می توان حل کرد و برای این منظور باید روح جهادی در کارها حاکم باشد.
مدیر حوزه های علمیه اظهار داشت: عشق و اخلاص و احساس وظیفه بر تمامی موانع می تواند فائق آید، نظر رهبر انقلاب تخصیص 4 درصد از بودجه کشور به بخش پژوهش بوده که متاسفانه تا 1404 محقق نمی شود.
آیت الله اعرافی خاطرنشان کرد: ما در تولید نظریات کلان و بنیادین و عبور از مرزهای دانش توفیق چندانی نداشته ایم، در گذشته وضع به این منوال بوده که دیگران برای مباحث علمی سراغ ایرانی ها می آمدند که امروز نیز باید به این نقطه برسیم.
وی گفت: 80 درصد از برنامه های دستگاه های ما بر تحقیقات و پژوهش ها مبتنی نبوده و وجود مشکلات کنونی به همین دلیل است که به نتایج تحقیقات بی توجهی شده است.
مدیر حوزه های علمیه افزود: بخش خصوصی در ورود به این مسیر موفق نبوده و این عدم توفیق به برنامه ریزان بر می گردد که ظرفیت آن ها را به کار نگرفته اند.
آیت الله اعرافی تاکید کرد: امروز 50 درصد از بار ساخت و ساز مدارس بر عهده بخش خصوصی است که افتخار بزرگی به شمار می آید، اگر فرهنگ وقف جای خود را پیدا کند در حوزه، دانشگاه و آموزش و پرورش اتفاقات خوبی رقم می خورد.
وی تصریح کرد: هم گرایی حوزه و دانشگاه با وجود موفقیت ها، وضع مطلوبی ندارد، همچنین انقطاع تاریخی دانشگاه از سنت های پیشین قابل قبول نیست و این مشکل بعضا در حوزه هم دیده می شود.
عضو شورای عالی حوزه بیان کرد: در حوزه علوم انسانی و اجتماعی کارهای بزرگی رقم خورده، اما به هیچ وجه مطلوب و در تراز انقلاب اسلامی نیست.
آیت الله اعرافی خاطرنشان کرد: بنده دستاوردهای علوم انسانی غرب را به کلی انکار نمی کنم و برای آن احترام قائلم، اما از طرف دیگر معتقدم که نیازمند توجه بیشتر به رویکرد اسلامی و بومی در نظریات هستیم.
گفتنی است امروز با حضور دانشگاه ها، مراکز علمی و پژوهشی، ادارات و ارگان های استان و همزمان با هفته پژوهش و فناوری نمایشگاه پژوهش و فناوری به میزبانی دانشگاه قم افتتاح شد.
در این نمایشگاه آخرین دستاوردهای پژوهشی و فناوری بخش های مختلف استان به نمایش درآمده است،‌ علاقه‌مندان به پژوهش و فناوری می توانند تا روز پنجشنبه 21 آذرماه از ساعت 9 الی 15 از این نمایشگاه که در کتابخانه مرکزی دانشگاه قم برپا شده‌است بازدید کنند.
برچسب‌ها
هفته پژوهش ” قم دانشگاه علیرضا اعرافی‌


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

امیدوارم روزی مربی بهترین فوتبالیست تاریخ شوم

کاندیدای قضاوت دربی چه کسی است؟

اردوی شهریورماه تیم ملی و بازی با ازبکستان در موعد مقرر برگزار می‌شود

دلیل مخالفت ستاره آلمانی با کاهش حقوقش مشخص شد

فیفا از ساشای بی مدرک دفاعیه خواست

مجید حسینی مورد توجه سمپدوریا قرار گرفته است

پیشنهاد نجومی یک بازیکن لیگ برتری برای تمدید قرارداد

عملکرد نیمار در برابر آتالانتا در لیگ قهرمانان اروپا

برنامه تیم ملی پس از تعویق مسابقات از زبان امیر علوی

کریمی تعلل کند، استقلال جانشین پیدا می‌کند

واکنش‌ها به پیام همسر ایکاردی پس از صعود PSG در لیگ قهرمانان

امیدواری هواداران العربی؛ سوارس در مسیر باتیستوتا؟

ادعای یک نماینده مجلس درباره ممانعت از تعویق کنکور

اصلاح هندسی بزرگراه آیت اله «سعیدی»

آسیب شناسی دلایل بی توجهی صنوف به تسهیلات ویژه کرونا در قم

42مورد بستری جدید در بیمارستان های قم/فوت 4 بیمار مبتلا به کرونا

خبر خوب برای استقلالی‌ها در آستانه دربی

زرینچه: سال‌هاست در حق استقلال ناداوری می‌کنند

اتفاق عجیب برای تیم ملی فوتسال کویت

سانچو: خوشحالم در دورتموند هستم

لفظ زیبای خیابانی و کامبک پاری‌سن ‌ژرمن

سرقت عجیب از ملی پوش روس در شهر بارسلونا

2 سال و 100 روز تا آغاز جام جهانی 2022

بیل به جایی برود که جاسوسی‌اش را نمی‌کنند

دو گزینه جدید روی میز هیات مدیره سپاهان

حمایت رئیس شورای کشتی آسیا از حمید سوریان در انتخابات اتحادیه جهانی

کورتوا بالاخره شماره یک رئال مادرید شد

هافبک یوونتوس به اینتر میامی پیوست

کلاهبرداری 130 میلیاردی در تهران لو رفت

کشف بیش از 650 عدد لوازم خانگی قاچاق در مرکز پایتخت

آدم ربا: من آقا زاده هستم!

تاکید معاون مطبوعاتی بر ایجاد جریان رسانه‌ای هدفمند در پوشش خبری آیین عزاداری محرم

​پیام شریعتمداری به مناسبت روز جهانی جوان؛ مشارکت جوانان در عرصه سیاست گذاری و مدیریت، کارآمدی و شفافیت را افزایش داده است

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 23 مرداد 99

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 23 مرداد 99

محدودیت‌های کرونایی تا پایان مرداد تمدید می‌شود

پهنه بحرانی بازار املاک

رییس علوم پزشکی: چهار تَن براثر ابتلا به کرونا در قم جان باختند

ملیتا؛ تصویرگر تاریخ مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی

ماجرای بازپس‌گیری ملک 20 هزار متری شهرداری تهران از آموزش و پرورش

سون جایزه بهترین گل لیگ برتر را از جهانبخش قاپید

جشن تولد پیش از دوئل با قهرمان

تراکتور-دایی؛ این بار هم نمی‌شود؟

چه کسی قرارداد دیاباته را لو داد؟

عالیشاه: خیلی خوب شد به استقلال خوردیم

پسر ریوالدو به تیم لهستانی پیوست

شناسایی 2625 بیمار جدید کرونا؛ 174 نفر جان باختند

کلاهبرداری 205 میلیارد تومانی در تهران

کرونا و ترس از دندان پزشکی رفتن!

دختر ربایی در مشهد که با هوشیاری پلیس به دستگیری مجرم ختم شد