عصر قم

آخرين مطالب

در کارگروه امور زیربنایی قم مطرح شد؛

اما و اگرهای الحاق 133 هکتاری به قم/وجود 45 هزار خانه خالی در شهر سیاسی

  بزرگنمايي:

عصر قم - قم - طرح الحاق 133 هکتار از اراضی بلوار آیت الله بروجردی به شهر قم برای تأمین مسکن در حالی مطرح می‌شود که 45 هزار خانه خالی و 4 هزار هکتار بافت فرسوده در این شهر وجود دارد.

خبرگزاری مهر ، گروه استان‌ها - هیفاء پردل: وزارت مسکن در جدیدترین اقدام خود برای تأمین مسکن «طرح اقدام ملی تأمین مسکن» را کلید زده است، مسکنی که امروز در کشور به چالشی برای دولت و مردم تبدیل شده و هدف از اجرای این طرح کاهش قیمت مسکن است.
در این طرح زمین‌های دولتی که در اختیار طرح اقدام ملی تولید مسکن قرار گرفته با قیمت تمام شده به متقاضیان عرضه می‌شود، میانگین قیمت مسکن متری 2 میلیون و 500 هزار تومان خواهد بود و قیمت واحدهای مسکونی 75 تا 100 متری در این طرح 187 تا 259 میلیون تومان تخمین زده می‌شود.
تاکنون بیش 4 هزار نفر از طریق سامانه این طرح در قم ثبت نام کردند و اداره کل راه و شهرسازی در حال بررسی و هدف‌گذاری برای تأمین زمین برای احداث 13 هزار واحد مسکونی برای اجرای این طرح است که 2 هزار واحد مسکونی در پردیسان در اختیار بنیاد مسکن قرار گرفته است و تا سال 1400 در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.
اما چالش اصلی در اجرای این طرح تأمین و هدف‌گذاری زمین و زیرساخت‌های لازم برای تولید و احداث 13 هزار واحد مسکونی است که باید موارد لازم در تأمین این زمین‌ها در نظر گرفته شود تا باز شرایط و چالش مسکن مهر ایجاد نشود چرا که هنوز مشکلات منطقه پردیسان و مسکن مهر وجود دارد.
در جلسه کارگروه امور زیربنایی، توسعه روستایی، عشایری، شهری، آمایش سرزمین و محیط زیست استان قم که روز پنج‌شنبه در سالن جلسات امام جواد(ع) استانداری قم به ریاست استاندار برگزار شد بر سر تأمین و هدف‌گذاری برای احداث 13 هزار واحد مسکونی برای اجرای طرح اقدام ملی تأمین مسکن بحث‌هایی شد که طبق نظریه وزارت مسکن و شهرسازی باید از 133 هکتار اراضی محدوده آیت الله بروجردی تأمین شود.
ولی استاندار قم بر این مهم نظر دارد که تمام سیاست‌های تأمین مسکن استان بر محوریت کارآمدی بافت فرسوده هدایت شود؛ معاون امور هماهنگی و عمرانی استاندار هم از وجود 130 هزار خانوار مستأجر در قم خبر می‌دهد در حالی که در قم 45 هزار خانه مسکونی خالی است.
حال این سؤال در ذهن ایجاد می‌شود اجرای طرح اقدام ملی برای تأمین مسکن در استان قم فرصت است تا تهدید؟ اگر فرصت و یک ظرفیت خوب ملی است آیا می‌تواند مسکن شهروندان قمی را با توجه به رشد جمعیت تأمین کند؟ مسئولان اجرایی برای هدف‌گذاری تأمین اراضی و زیرساخت مطلوب و مناسب چه برنامه‌ای دارند؟
هدف‌گذاری برای احداث 13 هزار واحد مسکونی در طرح اقدام ملی در قم
مدیرکل راه و شهرسازی استان قم در این جلسه گفت: استان قم برای اجرای طرح اقدام ملی برای تأمین مسکن 13 هزار واحد مسکونی را هدف‌گذاری کرده است که تاکنون تولید 2 هزار مسکن در اراضی شهرک پردیسان در قالب طرح اقدام ملی انجام گرفته است.
حسن صبوری افزود: پردیسان در منطقه هشت شهرداری و در جنوب غربی شهر قم واقع شده است، این منطقه در سال 1377 توسط وزارت مسکن و شهرسازی وقت تأسیس و در سال 1390 به یکی از مناطق شهرداری قم تبدیل شد.
وی افزود: طرح الحاق 133 هکتار از اراضی بلوار آیت الله بروجردی به شهر قم با هدف تولید مسکن ارائه می‌شود و 5 هزار و 400 واحد مسکونی هم با قراردادی با نیروهای مسلح در استان تولید خواهد شد؛ هم‌چنین 700 واحد مسکونی در قالب طرح‌های مشارکتی در استان تأمین می‌شود و در مجموع تاکنون احداث 9 هزار و 750 واحد مسکونی نهایی شده است.
مدیرکل راه و شهرسازی استان قم افزود: اراضی 133 هزار هکتاری جزو اراضی ملی است و الحاق آن به شهر قم می‌تواند در یک زمان بندی کوتاهی صورت گیرد؛ برای تأمین 13 هزار واحد مسکونی برای اجرای طرح اقدام ملی تأمین مسکن الحاق 133 هکتار از اراضی آیت الله بروجردی ضروری است.

بدقوارگی معماری و ساختار شهری در قم
اما در این جلسه فرماندار قم، الحاق 133 هکتار از اراضی آیت الله بروجردی را فاقد هرگونه طرح مطالعاتی می‌داند و از ساخت و سازهای غیر اصولی در شهری مانند قم انتقاد شدیدی کرد و گفت: بی‌قوارگی و عدم معماری و ساخت و سازهای اصولی به طور پراکنده در شهر قم شکل ظاهری این شهر را به هم زده است و با بی‌قوارگی روبرو است که مسئولان استان باید در اجرای طرح‌های جدید برای تولید مسکن بر اصول شهرسازی و معماری اصولی پایبند باشند.
مرتضی حیدری افزود: طرح الحاق 133 هکتار از اراضی بلوار آیت الله بروجردی برای تولید مسکن فاقد هرگونه مطالعات جامعی است که با اجرای این طرح احیا و بازسازی بافت فرسوده فراموش می‌شود در حالی که اولویت استان باید بهبود وضعیت بافت‌های فرسوده باشد.
در وضعیت کنونی الحاق این اراضی به قم به یکی از مشکلات و پروژه‌های نیمه تمام قم تبدیل می‌شود
به گفته فرماندار قم، در وضعیت کنونی الحاق این اراضی به یکی از مشکلات و پروژه‌های نیمه تمام استان قم تبدیل می‌شود.
یکی از اعضای شورای اسلامی شهر قم نیز در این جلسه گفت: شورای اسلامی شهر قم با این طرح مخالف نیست اما اراضی مطلوب‌تری در قم برای تولید مسکن وجود دارد به هر اندازه که طرح‌های الحاقی در شهر قم بیشتر شود روند ظرفیت‌سازی مسکن برای مردم بهبود می‌یابد.
حجت الاسلام سید محمد آتش زر افزود: به هر اندازه که طرح‌های الحاقی در شهر قم بیشتر شود روند ظرفیت‌سازی مسکن برای مردم بهبود می‌یابد.
وجود 130 هزار خانوار مستأجر و 45 هزار خانه خالی در قم
اما در ادامه این جلسه معاون امور عمرانی استاندار قم با اشاره به 130 هزار خانوار مستأجر در استان قم، گفت: 45 هزار خانه خالی در استان شناسایی شده است در حالی که در قم 130 هزار خانوار مستأجر وجود دارند که از داشتن مسکن محروم هستند و در کم‌تر از یک ساعت 4 هزار و 400 نفر برای طرح اقدام مسکن ثبت نام کردند که این میزان واحد مسکونی پاسخگوی متقاضیان نبوده و این نشان از این مسئله دارد که متقاضیان قادر به خرید خانه خالی هم نیستند.
محسن بهشتی بیان کرد: این طرح ظرفیتی برای استان قم است و نمی‌توان به بهانه مشکلات زیرساختی از کنار این طرح عبور کرد چرا که این مشکلات زیرساختی برای همه استان‌های کشور وجود دارد؛ تأمین مسکن برای مردم نیاز به مطالعات تخصصی نیست اگر پردیسان احداث نمی‌شد امروز مشکل بزرگی در تأمین مسکن به وجود می‌آمد.
وی با اشاره به طرح اصلاح بنزین نیز افزود: با توجه به طرح اصلاح بنزین این گمانه می‌رود که بهای اجاره مسکن سال آینده بالا خواهد رفت پس اجرای طرح اقدام ملی می‌تواند در تأمین مسکن مردم قم و کاهش بار روانی از افزایش اجاره بها کمک کند.
به فکر بازآفرینی و کارآمدی بافت‌های فرسوده قم باشید
اما استاندار قم در پایان با انتقاد از طرح الحاق 133 هکتار از اراضی آیت الله بروجردی در جلسه کارگروه امور زیربنایی خطاب به مسئولان گفت: در ارتباط با تولید و تأمین مسکن استان باید اولویت اول شما توجه به بافت فرسوده باشد و باید بتوانیم بافت ناکارآمد را کارآمد کنیم برای کارآمدی بافت‌های فرسوده استان در روزهای اخیر طی جلسه‌ای با رئیس مجلس شورای اسلامی و وزرای دولت قرار است تصمیمات خوبی در زمینه بافت‌های فرسوده صورت پذیرد.
بهرام سرمست افزود: ما قبل از اینکه سراغ آباد کردن اطراف شهر برویم، باید سراغ بافت فرسوده برویم، چرا که در این مناطق زیرساخت‌ها موجود است در عین حال ما نمی‌خواهیم از ظرفیت‌های ملی که برای استان ایجاد شده، بگذریم، کلیت طرح الحاق 133 هکتار به شهر قم نیز مطلوب است، اما ضروری است زیرساخت‌های این طرح به کلی فراهم شود.
گفتنی است، در کل مساحت شهر قم 12 هزار و 900 هکتار است که 4 هزار هکتار آن بافت فرسوده ناکارآمد است و 65 درصد مردم قم در این مناطق ساکن هستند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

25 بازیکن به اردوی تیم ملی جوانان دعوت شدند

زمان شروع لیگ هندبال بانوان اعلام شد

لیست محدود خرید تابستانی رئال مشخص شد

راموس به دنبال سوء استفاده از موقعیت رئال است؟

فریبا: بهتر است داربی جام حذفی در فینال بیفتد

دلهره مجیدی در لحظه پنالتی وریا

بقای پارس و سیدسیروس به خوزستان گره خورد

شجاعی در تمرین نساجی؛ بازی نمی‌کند

فرهاد و جوان‌هایی که دیگر به آن‌ها اعتقاد ندارد

تبریک برایتون به علیرضا جهانبخش

پاتوسی بالاخره به مستطیل سبز بازگشت

حضور فعالانه ارتش در رزمایشی از نوع متفاوت

نامگذاری یک خیابان در تهران به نام "مهندس بازرگان"

هجوم پلاستیکی به بکرترین نقطه ایران!

جنجال کرونایی یک کارشناس؛ او حتی پزشک هم نیست!

توضیحات حریرچی در مورد علت عدم جلوگیری از سفرهای بین شهری

شرط برگزاری نماز جماعت در مناطق قرمز کرونایی

وزیر بهداشت: درباره برگزاری کنکور سراسری، امروز تصمیم‌گیری می‌شود

تشکیل گار گروه بررسی برگزاری نمایشگاه های تخصصصی در کیش

واکنش وزارت بهداشت به ادعایی درباره آمار کرونا

شهره سلطانی مادری چادری در "خانه امن" شد + عکس

تغییرات جدید نام خیابانهای تهران

افتتاح پروژه های شهرداری منطقه 9 با حضور مدیران ارشد شهری

آیا کرونا یکی از امتحانات الهی پیش از ظهور است؟

مشارکت 40 درصدی شهروندان منطقه 2 در طرح تفکیک پسماند

تعداد مسافران مترو، روزانه حدود 800 هزار نفر

اسامی برندگان مسابقه طراحی بوستان بانوان ریحانه

بیرانوند: برگزاری لیگ، اولویت کنونی فدراسیون

باید دید چه کسی روی فرهاد فشار می‌آورد

وقتی کریستیانو رونالدو به تنهایی کافی نیست!

میلیچ: مطمئنم می‌توانیم جام ببریم

بیرانوند: هدف من این است که برای ایران آبروداری کنم

وضعیت مبهم بازی‌های المپیک باعث سردرگمی همه شده است

کونته: سخت می‌توان پس از چنین بازی عصبانی شد

6 هزار دلار جایزه در جیب سرمربیان ایرانی

بازیکن حریف پرسپولیس کرونا گرفت

پیشنهاد الشحانیه به سرمربی پرسپولیس؟

پیشنهاد نجومی تیم چینی به علیپور لو رفت

لیست مازاد پرسپولیس منتظر نظر پزشکان!

ورود فدراسیون فوتبال به تعیین زمان آغاز لیگ برتر فوتسال

ترند مربیگری مجیدی: هوش، نه اپل واچ!

تغییر مسیر محبی؛ ترابزون اسپور به جای گرانادا

استراماچونی گزینه هدایت یک تیم دسته دومی!

عالیجناب برانکو در یک قدمی ورود به نقش جهان

رسول‌پناه را هیچ فوتبالی نمی‌شناسد

اولین استعفای امیر قلعه‌نویی بعد از 20 سال!

کاهش 8 درصدی تردد در محورهای مواصلاتی کشور

نمکی: نباید اجازه دهیم که بگویند عاشورا و تاسوعا عامل شیوع کرونا شد

زورگیران 18 ساله اصفهان در چنگال قانون

برای نخستین‌بار در جهان؛ داروی گیاهی ترک اعتیاد ساخته شد