پایگاه خبری تحلیلی عصرقم

آخرين مطالب

در کارگروه امور زیربنایی قم مطرح شد؛

اما و اگرهای الحاق 133 هکتاری به قم/وجود 45 هزار خانه خالی در شهر سیاسی

اما و اگرهای الحاق 133 هکتاری به قم/وجود 45 هزار خانه خالی در شهر
  بزرگنمايي:

عصر قم - قم - طرح الحاق 133 هکتار از اراضی بلوار آیت الله بروجردی به شهر قم برای تأمین مسکن در حالی مطرح می‌شود که 45 هزار خانه خالی و 4 هزار هکتار بافت فرسوده در این شهر وجود دارد.

خبرگزاری مهر ، گروه استان‌ها - هیفاء پردل: وزارت مسکن در جدیدترین اقدام خود برای تأمین مسکن «طرح اقدام ملی تأمین مسکن» را کلید زده است، مسکنی که امروز در کشور به چالشی برای دولت و مردم تبدیل شده و هدف از اجرای این طرح کاهش قیمت مسکن است.
در این طرح زمین‌های دولتی که در اختیار طرح اقدام ملی تولید مسکن قرار گرفته با قیمت تمام شده به متقاضیان عرضه می‌شود، میانگین قیمت مسکن متری 2 میلیون و 500 هزار تومان خواهد بود و قیمت واحدهای مسکونی 75 تا 100 متری در این طرح 187 تا 259 میلیون تومان تخمین زده می‌شود.
تاکنون بیش 4 هزار نفر از طریق سامانه این طرح در قم ثبت نام کردند و اداره کل راه و شهرسازی در حال بررسی و هدف‌گذاری برای تأمین زمین برای احداث 13 هزار واحد مسکونی برای اجرای این طرح است که 2 هزار واحد مسکونی در پردیسان در اختیار بنیاد مسکن قرار گرفته است و تا سال 1400 در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.
اما چالش اصلی در اجرای این طرح تأمین و هدف‌گذاری زمین و زیرساخت‌های لازم برای تولید و احداث 13 هزار واحد مسکونی است که باید موارد لازم در تأمین این زمین‌ها در نظر گرفته شود تا باز شرایط و چالش مسکن مهر ایجاد نشود چرا که هنوز مشکلات منطقه پردیسان و مسکن مهر وجود دارد.
در جلسه کارگروه امور زیربنایی، توسعه روستایی، عشایری، شهری، آمایش سرزمین و محیط زیست استان قم که روز پنج‌شنبه در سالن جلسات امام جواد(ع) استانداری قم به ریاست استاندار برگزار شد بر سر تأمین و هدف‌گذاری برای احداث 13 هزار واحد مسکونی برای اجرای طرح اقدام ملی تأمین مسکن بحث‌هایی شد که طبق نظریه وزارت مسکن و شهرسازی باید از 133 هکتار اراضی محدوده آیت الله بروجردی تأمین شود.
ولی استاندار قم بر این مهم نظر دارد که تمام سیاست‌های تأمین مسکن استان بر محوریت کارآمدی بافت فرسوده هدایت شود؛ معاون امور هماهنگی و عمرانی استاندار هم از وجود 130 هزار خانوار مستأجر در قم خبر می‌دهد در حالی که در قم 45 هزار خانه مسکونی خالی است.
حال این سؤال در ذهن ایجاد می‌شود اجرای طرح اقدام ملی برای تأمین مسکن در استان قم فرصت است تا تهدید؟ اگر فرصت و یک ظرفیت خوب ملی است آیا می‌تواند مسکن شهروندان قمی را با توجه به رشد جمعیت تأمین کند؟ مسئولان اجرایی برای هدف‌گذاری تأمین اراضی و زیرساخت مطلوب و مناسب چه برنامه‌ای دارند؟
هدف‌گذاری برای احداث 13 هزار واحد مسکونی در طرح اقدام ملی در قم
مدیرکل راه و شهرسازی استان قم در این جلسه گفت: استان قم برای اجرای طرح اقدام ملی برای تأمین مسکن 13 هزار واحد مسکونی را هدف‌گذاری کرده است که تاکنون تولید 2 هزار مسکن در اراضی شهرک پردیسان در قالب طرح اقدام ملی انجام گرفته است.
حسن صبوری افزود: پردیسان در منطقه هشت شهرداری و در جنوب غربی شهر قم واقع شده است، این منطقه در سال 1377 توسط وزارت مسکن و شهرسازی وقت تأسیس و در سال 1390 به یکی از مناطق شهرداری قم تبدیل شد.
وی افزود: طرح الحاق 133 هکتار از اراضی بلوار آیت الله بروجردی به شهر قم با هدف تولید مسکن ارائه می‌شود و 5 هزار و 400 واحد مسکونی هم با قراردادی با نیروهای مسلح در استان تولید خواهد شد؛ هم‌چنین 700 واحد مسکونی در قالب طرح‌های مشارکتی در استان تأمین می‌شود و در مجموع تاکنون احداث 9 هزار و 750 واحد مسکونی نهایی شده است.
مدیرکل راه و شهرسازی استان قم افزود: اراضی 133 هزار هکتاری جزو اراضی ملی است و الحاق آن به شهر قم می‌تواند در یک زمان بندی کوتاهی صورت گیرد؛ برای تأمین 13 هزار واحد مسکونی برای اجرای طرح اقدام ملی تأمین مسکن الحاق 133 هکتار از اراضی آیت الله بروجردی ضروری است.

بدقوارگی معماری و ساختار شهری در قم
اما در این جلسه فرماندار قم، الحاق 133 هکتار از اراضی آیت الله بروجردی را فاقد هرگونه طرح مطالعاتی می‌داند و از ساخت و سازهای غیر اصولی در شهری مانند قم انتقاد شدیدی کرد و گفت: بی‌قوارگی و عدم معماری و ساخت و سازهای اصولی به طور پراکنده در شهر قم شکل ظاهری این شهر را به هم زده است و با بی‌قوارگی روبرو است که مسئولان استان باید در اجرای طرح‌های جدید برای تولید مسکن بر اصول شهرسازی و معماری اصولی پایبند باشند.
مرتضی حیدری افزود: طرح الحاق 133 هکتار از اراضی بلوار آیت الله بروجردی برای تولید مسکن فاقد هرگونه مطالعات جامعی است که با اجرای این طرح احیا و بازسازی بافت فرسوده فراموش می‌شود در حالی که اولویت استان باید بهبود وضعیت بافت‌های فرسوده باشد.
در وضعیت کنونی الحاق این اراضی به قم به یکی از مشکلات و پروژه‌های نیمه تمام قم تبدیل می‌شود
به گفته فرماندار قم، در وضعیت کنونی الحاق این اراضی به یکی از مشکلات و پروژه‌های نیمه تمام استان قم تبدیل می‌شود.
یکی از اعضای شورای اسلامی شهر قم نیز در این جلسه گفت: شورای اسلامی شهر قم با این طرح مخالف نیست اما اراضی مطلوب‌تری در قم برای تولید مسکن وجود دارد به هر اندازه که طرح‌های الحاقی در شهر قم بیشتر شود روند ظرفیت‌سازی مسکن برای مردم بهبود می‌یابد.
حجت الاسلام سید محمد آتش زر افزود: به هر اندازه که طرح‌های الحاقی در شهر قم بیشتر شود روند ظرفیت‌سازی مسکن برای مردم بهبود می‌یابد.
وجود 130 هزار خانوار مستأجر و 45 هزار خانه خالی در قم
اما در ادامه این جلسه معاون امور عمرانی استاندار قم با اشاره به 130 هزار خانوار مستأجر در استان قم، گفت: 45 هزار خانه خالی در استان شناسایی شده است در حالی که در قم 130 هزار خانوار مستأجر وجود دارند که از داشتن مسکن محروم هستند و در کم‌تر از یک ساعت 4 هزار و 400 نفر برای طرح اقدام مسکن ثبت نام کردند که این میزان واحد مسکونی پاسخگوی متقاضیان نبوده و این نشان از این مسئله دارد که متقاضیان قادر به خرید خانه خالی هم نیستند.
محسن بهشتی بیان کرد: این طرح ظرفیتی برای استان قم است و نمی‌توان به بهانه مشکلات زیرساختی از کنار این طرح عبور کرد چرا که این مشکلات زیرساختی برای همه استان‌های کشور وجود دارد؛ تأمین مسکن برای مردم نیاز به مطالعات تخصصی نیست اگر پردیسان احداث نمی‌شد امروز مشکل بزرگی در تأمین مسکن به وجود می‌آمد.
وی با اشاره به طرح اصلاح بنزین نیز افزود: با توجه به طرح اصلاح بنزین این گمانه می‌رود که بهای اجاره مسکن سال آینده بالا خواهد رفت پس اجرای طرح اقدام ملی می‌تواند در تأمین مسکن مردم قم و کاهش بار روانی از افزایش اجاره بها کمک کند.
به فکر بازآفرینی و کارآمدی بافت‌های فرسوده قم باشید
اما استاندار قم در پایان با انتقاد از طرح الحاق 133 هکتار از اراضی آیت الله بروجردی در جلسه کارگروه امور زیربنایی خطاب به مسئولان گفت: در ارتباط با تولید و تأمین مسکن استان باید اولویت اول شما توجه به بافت فرسوده باشد و باید بتوانیم بافت ناکارآمد را کارآمد کنیم برای کارآمدی بافت‌های فرسوده استان در روزهای اخیر طی جلسه‌ای با رئیس مجلس شورای اسلامی و وزرای دولت قرار است تصمیمات خوبی در زمینه بافت‌های فرسوده صورت پذیرد.
بهرام سرمست افزود: ما قبل از اینکه سراغ آباد کردن اطراف شهر برویم، باید سراغ بافت فرسوده برویم، چرا که در این مناطق زیرساخت‌ها موجود است در عین حال ما نمی‌خواهیم از ظرفیت‌های ملی که برای استان ایجاد شده، بگذریم، کلیت طرح الحاق 133 هکتار به شهر قم نیز مطلوب است، اما ضروری است زیرساخت‌های این طرح به کلی فراهم شود.
گفتنی است، در کل مساحت شهر قم 12 هزار و 900 هکتار است که 4 هزار هکتار آن بافت فرسوده ناکارآمد است و 65 درصد مردم قم در این مناطق ساکن هستند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اعزام هیاتی از سوی آیت‌الله مکارم به مناطق سیل‌زده سیستان و بلوچستان

آیین گلریزان کمک به سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان در قم برگزار شد

روزانه 700 تن زباله در قم جمع‌آوری می‌شود

قوانین مجلس باید باعث کاهش طلاق و آسیب‌های اجتماعی شود

مباحث عقلی برای شناخت نظام اسلامی زنده شوند

9 پرونده تخلف زیست محیطی درقم به مراجع قضایی ارسال شد

ارسال 9 پرونده واحدهای آلاینده در قم به مراجع قضایی

قوانین مجلس باید باعث کاهش طلاق و آسیب‌های اجتماعی در جامعه شود

مسائل فکری نظام در قم بیان شود/ شناسایی اثرات شهادت سردار سلیمانی

واکنش هاشمی به رد صلاحیت‌ ها در انتخابات

اهدای شمشیر قدرت اندونزی به آستان مقدس کریمه اهل‌بیت(ع)

استاندار قم: طرح یاریگران زندگی، در پیشگیری از اعتیاد نقش مهمی دارد

پیشرفت 75 درصدی طرح‌های اقتصادی قم/ احداث کمربندی «سردار سلیمانی»

نماینده قم: دریاچه نمک ظرفیت فراموش‌شده اقتصادی قم است

واکنش شورای اصلاح طلبان قم به موضوع رد صلاحیت‌ها

واکنش شورای هماهنگی به حواشی تشییع سردار سلیمانی در قم

رکود واحدهای صنعتی و تولیدی ارتباطی به تحریم ندارد

امیرآبادی: دریاچه نمک ظرفیت فراموش‌شده اقتصادی قم است

شیرکوند: حل رکود واحدهای تولیدی ارتباطی با تحریم ندارد

معاون استاندار: شهرک فرآوری نمک در قم احداث می‌شود

استاندار: عملیات اجرایی کمربندی جدید قم دهه فجر امسال آغاز می‌شود

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست: برای نجات تالاب‌های قم هم‌صدا باشیم

ایستگاه سنجش ذرات معلق در قم افتتاح شد

معاون استاندار قم: برخی دور زدن محیط‌زیست را یک موفقیت می‌دانستند

ترامپ، خواستار با عظمت شدن دوباره ایران شد!

پروانه سلحشوری: مردم انقلاب دوباره نمی‌ خواهند

آیین‌های دهه فجر در راستای تکریم سردار سلیمانی باشد

طرح هادی در151 روستای قم تعیین محدوده شده‌است

نرخ تملک دارایی‌های سرمایه‌ای قم 60 درصد افزایش یافت

لزوم ارائه تسهیلات اشتغال‌زایی روستایی برای حل معضلات شهری در قم

هوای قم طی 2 روز آینده بارانی است

قم در ردیف آخر جدول لایحه بودجه کشور/ تأکید بر توسعه روستاها

محافظت از شهادت شخصیتی سرداران سپاه

واکنش هاشمی به تلاش‌ ها برای سقوط دولت

استاندار: برنامه‌ریزی لازم برای مهاجرت معکوس در قم انجام شود

پیام رهبری در پی عارضه جسمانی آیت‌ الله سیستانی

ترودو: ایران باید غرامت حادثه‌ 737 را پرداخت کند

ظریف: به هیچ عنوان با آمریکا مذاکره نمی‌ کنیم

آمریکا یک فرمانده ارشد سپاه را تحریم کرد

همایش دوچرخه سواری در قم برگزار شد

معضل پسماند در شهر و روستاهای استان قم جدی است

عبدخدایی: امام خمینی مانع سلطه آمریکا بر ایران شد

نمازگزاران قمی در حمایت از اقتدار نظام اسلامی راهپیمایی کردند

دعای آیت الله صافی گلپایگانی برای شفای عاجل مرجعیت عالی عراق

راهپیمایی مردم قم در حمایت از پاسداران امنیت کشور

بیانات رهبری در خطبه‌ های نماز جمعه تهران

امام جمعه قم: آمریکا باید از منطقه خارج شود

رسانه‌های جبهه مقاومت مسیر انتقام از آمریکا را فعال نگه دارند

هوک: توافق مطلوب ترامپ با برجام 3 تفاوت دارد

نقویان: می‌ ترسم روزی «معمای روحانیت» را بسازند