عصر قم

آخرين مطالب

آیت الله اعرافی:

شورای پژوهشی حوزه تقویت شود/ ایجاد بانک ایده‌های مدیریتی حوزه علمی

  بزرگنمايي:

عصر قم - قم - مدیر حوزه‌های علمیه کشور گفت: برای فعال سازی و ارتقای همبستگی و همراهی پژوهشی تمام نهادها و مراکز حوزوی نیازمند تقویت شورای پژوهشی حوزه‌های علمیه هستیم.

 آیت الله علیرضا اعرافی در هم اندیشی مسئولان و معاونان پژوهشی واحدهای علمی حوزوی که در سالن عارف الحسینی مجتمع جامع امام خمینی(ره) قم برگزار شد، ضمن تبریک هفته پژوهش و هفته وحدت حوزه و دانشگاه، با بیان این که یکایک مراکز فاخر و ارزشمندی که در قم و نهادهای علمی و حوزوی و دانشگاهی انجام می‌شود مایه افتخار و امتنان همگان است، گفت:‌ مدیریت حوزه‌های علمیه در امتداد بزرگان حوزه، عظم را جزم کرد تا در برابر مشکلات، فقدان امکانات به طور تقریبا مطلق و انواع مشکلات این مسیر، مقاومت نموده، طرح های کلان آینده حوزه را در حد مقدورات خود تصویر کند.
وی به برخی از عناوین طرح‌های حوزه‌های علمیه اشاره کرد و یادآور شد: مدیریت حوزه‌های علمیه، 20 سند کلان و راهبردی،‌ جامع و ناظر به آینده با هدفگیری 1414 نهایی و به تصویب شورای عالی حوزه رسانده که از چشم انداز و منشور و حدود 15 نظام جامع برخودار است.
مدیر حوزه های علمیه با بیان این که محورهای پژوهشی با هزاران نفر ساعت کار شده و آخرین حلقه آن برنامه 5 ساله مرکب از شاخص‌های مختلفی است، خاطرنشان کرد: ذیل برنامه 5 ساله و نظامات جامع و اسناد راهبردی کلان، بیش از 200 پروژه و طرح انجام پذیرفته و یا در حال انجام است که 80 پروژه آن بسیار مهم و تحول آفرین است.
وی درختواره رشته‌های حوزوی در 17 حوزه دانشی و افق 20 سال آینده حرکت آموزشی حوزه، حرکت وسیع سرفصل نویسی و منبع یابی و نیز تعیین مراکز برای نقش آفرینی در حرکت بزرگ علمی حوزه را از دیگر اقدامات در این راستا برشمرد.
آیت الله اعرافی با بیان این که با همه سختی‌ها و دشواری‌ها، راه طراحی و مطالعه آن پیموده شده است، اظهار داشت: آمایش حوزه از دیگر محورهایی است که با رویکرد کلان طراحی‌های گسترده‌ای را برای آن داشته است.
وی افزود: در آمایش از میان 260 کارکرد و رسالت حوزه در 4 محور درون حوزوی مرتبط با نظام و جامعه ایران و بین الملل، 50 کارکرد به عنوان اولویت نخست انتخاب و بالغ بر 40 تفاهم نامه همکاری و توافق عملیاتی تعیین شده است.
عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه کشور به آفاق پیش روی حوزه‌های علمیه اشاره کرد و ابراز داشت: دبیرخانه‌ای برای مجموعه کلان حوزه‌ای تشکیل شده که آثار و برکاتی داشته است.
وی با بیان اینکه ارزیابی ما از حوزه، ارزیابی عالمانه شاخص‌مند نیست، اظهار داشت: فقدان شاخص‌های ارزیابی درون زا، اظهار نظرهای مختلفی را به همراه داشته است؛ باید داشته‌های حوزه را مهم بدانیم.
آیت الله اعرافی بحث یکصدمین سالگرد بازتأسیس حوزه علمیه قم را مورد توجه قرار داد و یادآور شد: از دو ماه قبل دبیرخانه صدمین سالگرد حوزه تاسیس و طرح‌های مختلفی از اعلام و شخصیت‌های برجسته حوزه، اقدامات شاخص حوزه در پرتو گذرزمان آماده شده است.
وی به اسناد بالادستی حوزه پژوهش و فعالیت مرکز اسناد حوزه اشاره کرد و یادآور شد: برای فعال سازی و ارتقاء همبستکی و همراهی پژوهشی تمام نهادها و مراکز حوزوی نیازمند تقویت شورای پژوهشی حوزه‌های علمیه هستیم.
عضو فقهای شورای نگهبان با بیان این که شورای هماهنگی باید به سمت نقشه جامعی که همه جزائر را به هم پیوند دهد حرکت کند، اظهار داشت: طرح آمایش با منطق خاص مدیریت حوزه‌ها طراحی شده است، نیاز است تا طرح آمایش با نگاه مراکز پژوهشی در شورای هماهنگی مورد مطالعه قرار گرفته، فراخوانی برای مشارکت همگان داده شود.
وی همکاری در طرح الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت را از دیگر رویکردهای پیش رو برشمرد و یادآور شد: طراحی سامانه تقریر حوزه‌های علمیه، که عموما ناظر به درس‌های خارج حوزه‌های علمیه است، در آینده می‌تواند به بازار علم حوزه تبدیل شده، به سمت رشته‌های تخصصی سوق پیدا کند.
آیت الله اعرافی بر ارائه و اخذ پیشنهادها برای پیوند تحقیقات با نیازهای پژوهشی اشاره کرد و اذعان داشت: طرح هدایت علمی از دیگر موضوعاتی است که در آن بر پرهیز از هدایت دروس سطح عالی و درس‌های حوزه به سمت برگزاری کلاسیک و دوری از سنت‌های اصیل حوزوی تأکید می‌شود.
وی با اشاره به این که 40 مرکز بالغ بر 6 هزار طلبه طرح هدایت علمی را پیگیری می‌کنند، خاطرنشان کرد: بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته با این که طرح به صورت آزمایشی دنبال شده، تأثیرات خود را در تقویت بنیه آموزشی طلاب ایجاد نموده است.
مدیر حوزه‌های علمیه کشور درخت‌واره رشته‌ها و تأسیس رشته‌های جدید در حوزه‌های علمیه را مورد توجه قرار داد و اذعان داشت: پروژه هوش مصنوعی، اجتهاد و علوم انسانی را از جمله پروژه‌های مهم مرکز مدیریت حوزه است که قریب بر 100 نفر از دانش پژوهان دانشگاهی رشته هوش مصنوعی به این سمت سوق پیدا کرده‌اند.
وی در بخش پایانی سخنان خود، مسائل بودجه‌ای حوزه و هدفمندی شهریه‌ها را مورد اشاره قرار داد و ابراز داشت: تلاش کرده‌ایم، تا اساتید حوزه از بودجه‌های دولتی حوزه هیچ کسبی نداشته، حقوق ایشان تنها به صورت سنتی و از طریق شهریه مراجع عظام تقلید ارائه شود.
آیت الله اعرافی به تأسیس دبیرخانه شورای فقه معاصر و فعالیت‌های آن، اشاره کرد و یادآور شد: در طرح گفتمان علمی انقلاب اسلامی، چند هزار اثر علمی ناظر به حوزه‌های دانشی انقلاب اسلامی ترسیم، تدوین و ارائه شده است.
وی راه اندازی بانک ایده‌های ساختاری و مدیریتی حوزه را از دیگر پروژه‌های حوزه های علمیه برشمرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

یارکشی

15 نکته از اظهارات سعادتمند

صعود موقت ختافه به صدر جدول

رنکینگ باشگاه‌های فوتبال جهان/ صعود یک پله‌ای پرسپولیس در آسیا

مهاجم سابق استقلال در سبد خرید منصوریان

توقع عجیب بازیکن استقلال

لطف دوم عیسی به پرسپولیس

جدی‌ترین گزینه هدایت استقلال؛ فرهاد مجیدی!

گلزنان سرخابی در نظرسنجی جدید AFC

سعادتمند با الکس نوری تمام کرد؟

این گرت بیلِ رئال مادرید نیست!

خرید جدید مورینیو نمره قبولی گرفت

مدیریت استقلال وارد بحرانی شده که هنر عبور از آن را ندارد

رقابت تیم‌های لیگ برتری برای جذب مدافع بارسلونا

خرید جدید بارسلونا وارد اسپانیا شد

هشدار رئیس سازمان مدیریت بحران تهران درباره زلزله پایتخت

یادی از استاد عباس جوانمرد، آن روزهای خوب... + عکس

فلیک: آیا من عصبی به نظر میرسم؟

لیگ قهرمانان سکوی پرتاب توست

استقلالی‌ها در زمین بر سر هم فریاد می‌کشیدند

واکنش وزارت ورزش به گزارش جنجالی 20:30/ شرکت نمایشگا‌ه‌های بین‌المللی باید پاسخگو باشند

ستاره انگلیسی در راه پاریس

واکنش رویس به مقایسه ستاره دورتموند با رونالدو

سرپرستی من در استقلال کذب محض است

ستاره گرانقیمت بارسلونا در آستانه انتقال به یونایتد

پرسپولیس-پاختاکور؛ یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان

قبلا قوانین خطای هند ساده‌تر بود

سعادتمند به 48 ساعتی که قولش را داد می‌رسد؟

ترکیب فعلی پرسپولیس از تیم برانکو قوی‌تر است

منابع غیر رسمی از جدایی مدیر عامل استقلال خبر می‌دهند

5 گل برتر بالاک در بوندسلیگا

سعادتمند از مدیرعاملی استقلال برکنار شد

زیدان: انتقادات از هازارد؟ او یک مشکل بزرگ دارد

آخرین پیشنهاد هنگفت یونایتد هم رد شد!

تیاگو آلکانتارا به ویروس کرونا مبتلا شد

بازگشت خلیل‌زاده به تمرینات پرسپولیس

بازگشت منصور ابراهیم زاده از آمریکا به ایران

واکنش سعادتمند به خبر برکناری‌اش از مدیرعاملی استقلال

بارسلونا در این فصل برای همه چیز می‌جنگد

خوشحالم لوییس سوارز از بارسلونا جدا شد!

فولاد اکسین برنده جدال مدعیان/ سومین شکست سنگین سیرجانی‌ها

نیمکت نشینی محمدی در پلی آف لیگ قهرمانان اروپا

خرید بعدی اینتر قطعی شد

گلزنی بهنام بانی دربازی دوستانه ستارگان هنر - شیراز

شکست خانگی رئال سوسیداد مقابل خفاش‌ها

بازیکن سپاهان جراحی شد

تاثیرگذاری مارتینز و قهرمانی بایرن مونیخ در 2 سوپرکاپ

الکس نوری در آستانه حضور در استقلال

از مدیرعاملی استقلال استعفایی نداده‌ام

رونمایی سرمربی بارسلونا از اسطوره، ترانه و غذای محبوبش