پایگاه خبری تحلیلی عصرقم

آخرين مطالب

آیت‌الله سبحانی:

علوم عقلی در نگارش دائره المعارف از همدیگر تفکیک شوند علمی

علوم عقلی در نگارش دائره المعارف از همدیگر تفکیک شوند
  بزرگنمايي:

عصر قم - قم - یکی از مراجع تقلید شیعیان گفت: در نگارش مقالات دایره المعارفی در علوم مختلف عقلی باید این علوم از یکدیگر تفکیک شود تا خلط مباحث منطقی، فلسفی، کلامی و عرفانی نشود.

به گزارش خبرگزاری مهر ، آیت الله العظمی جعفر سبحانی در دیدار مسئولان و اساتید مرکز پژوهشی دایره المعارف علوم عقلی اسلامی که در مؤسسه امام صادق علیه‌السّلام قم برگزار شد، گفت: برای نگارش مقالات دایره المعارفی در علوم مختلف عقلی نخستین کاری که باید انجام شود تفکیک این علوم از یکدیگر است تا خلط مباحث منطقی و فلسفی و کلامی و عرفانی نشود.
وی خاطرنشان کرد: در مرحله دوم باید ببینید آیا مراکز دیگری هم هستند که قصد نگارش چنین مقالاتی را دارند یا خیر، اگر چنین مراکزی باشند باید طوری عمل شود که مکمل همدیگر باشید تا از انجام کارهای موازی پرهیز شود. برای نمونه گروه علمی کلام در مؤسسه امام صادق علیه‌السّلام در حال نگارش مقالات این علم است.
استاد سطوح عالی حوزه افزود: در مرحله بعد، باید از نگارشِ هم‌زمان در رشته‌های مختلف پرهیز شود، بلکه یکی را به پایان برسانید، سپس علم دیگر را آغاز کنید؛ در انجام کارهای علمی طوری عمل شود که این آثار قابل استفاده برای مخاطبان بوده و نیاز محققان را به‌خوبی برآورده سازد، من برخی از آثار مرکز دایره المعارف را ملاحظه کردم، زحمات بسیاری کشیده شده و آثار خوبی تدوین گشته است و امیدوارم که در آینده نیز شاهد دستاوردهای پرارزشی از مرکز دائره المعارف باشیم.
حجت‌الاسلام احمد ابوترابی، رئیس مرکز پژوهشی دائره المعارف در این دیدار گزارشی از فعالیت‌های انجام گرفته در مرکز را ارائه کرد و گفت: مرکز دایره المعارف یکی از مراکز وابسته به مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) است که به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی و زحمات حضرت امام راحل و مقام معظم رهبری و به عنوان یکی از ثمرات خون شهدای انقلاب اسلامی تحت اشراف آیت‌الله مصباح یزدی فعالیت‌های خود را انجام می‌دهد.
وی افزود: مرکز دایره المعارف دارای برنامه‌ها و پروژه‌های طولانی‌مدتی است که هدف نهایی آن تألیف دائره المعارف‌هایی در زمینه علوم عقلی اسلامی است.
حجت‌الاسلام ابوترابی خاطرنشان ساخت: هدف از این دائره المعارف در درجه اول، ایجاد زمینه‌ای برای پژوهش‌های جامع و دقیق در موضوعات علوم عقلی و در درجه دوم، فراهم کردن مجموعه‌ای است که بتواند مبانی عقلی معارف اسلامی را به جهان معرفی کند.
رئیس مرکز پژوهشی دائره المعارف، تهیه چنین دائرهالمعارف‌هایی را نیازمند به دو کار اساسی دانست، اول، انجام برخی از پژوهش‌های بنیادین که زمینه و فهم دقیق و ارائه درست و جامع را از علوم عقلی فراهم آورد؛ دوم، آسان کردن و سرعت بخشیدن به انجام پژوهش برای پژوهشگران برجسته و مقاله‌نویسان مرکز.
وی افزود: برای نیل به این هدف در هرکدام از رشته‌ها فعالیت‌هایی انجام شده است که اولین فعالیت، تهیه اصطلاح‌نامه ای است که نقشه جامع علوم و جایگاه هر اصطلاح را به صورت مستند در بر داشته باشد.
این استاد علوم عقلی گفت: این اصطلاح‌نامه‌ها با اصطلاح‌نامه‌های رایج در ایران و برخی نقاط جهان چهار تفاوت اساسی دارد، جامعیت تتبع در منابع؛ مستند بودن به نقل قول مستقیم از متون منابع؛ بررسی همه اصطلاحات و روابط آنها در جلساتی با حضور برجستگان این علوم و شیوه عرضه متفاوت و قابل استفاده برای پژوهشگران.
حجت الاسلام ابوترابی در تشریح فعالیت دوم گفت: فراهم آوردن معجم‌هایی که با مراجعه به منابع و فهم متون آنها توسط پژوهشگران متخصص تهیه شده است از جمله کارهایی است که انجام شده است و این پژوهش‌ها به گونه‌ای نیست که از طریق جستجوهایی لفظی و پیشرفت تکنولوژی به راحتی بدست آید و بلکه مبتنی بر فهم تخصصی از متون است.
وی در تبیین فعالیت سوم خاطر نشان ساخت: تهیه پرونده‌های علمی با مراجعه به اصطلاح‌نامه‌ها و معجم‌ها که محققان مقاله‌نویس را تا اندازه زیادی از مراجعه به کتابخانه‌ها بی‌نیاز می‌کند و موجب سرعت و جامعیت و سهولت تحقیقات می‌شود از دیگر فعالیت‌هایی است که انجام شده است.
حجت‌الاسلام ابوترابی خاطر نشان کرد: طبق دستور آیت‌الله مصباح یزدی تدوین دایره‌المعارف کلام به دلیل اینکه در مؤسسه امام صادق علیه‌السلام در حال انجام است از اولویت کارهای مرکز دایره‌المعارف خارج شده است.
این استاد علوم عقلی حوزه علمیه قم افزود: تهیه اصطلاح‌نامه‌ها و ایجاد زمینه‌های پژوهش در مرکز مربوط به همه رشته‌ها بوده و همزمان انجام شده است و بحمدلله کار مربوط به اکثر رشته‌های علوم عقلی اسلامی پایان یافته و عرضه شده و در مورد بقیه رشته‌ها نیز این پژوهش‌ها رو به اتمام است به طوری که تاکنون بیش از 120 جلد کتاب و 31 نرم‌افزار در رشته‌های معرفت‌شناسی، منطق، فلسفه، کلام، فلسفه دین، فلسفه حقوق، فلسفه اخلاق، فلسفه سیاسی، عرفان نظری، عرفان عملی و عرفان ادبی منتشر شده که از جمله مهمترین این آثار اصطلاح‌نامه‌های معرفت‌شناسی، منطق، فلسفه، کلام، فلسفه اخلاق، فلسفه سیاسی و معجم‌های موضوعی در رشته‌های مختلف است. باید اضافه کرد که مدخل‌های دائره المعارف از درون اصطلاح‌نامه‌ها و با عنایت به نظام روابط اصطلاحات که هم دقت و هم جامعیت را تضمین کند تهیه شده است.
حجت‌الاسلام ابوترابی گفت: نسبت به تدوین خود دایره المعارف‌ها به‌ویژه با عنایت به کمبود منابع مالی و امکانات و نیرو، تدوین دایره المعارف‌ها همزمان انجام نمی‌شوند و در حال حاضر تدوین مقالات دائرهالمعارفی در رشته منطق به صورت جدی و در فلسفه سیاسی و عرفان نظری به صورت اندک با عنایت به پژوهشگران تربیت شده توسط مرکز آغاز شده است.
مدیر مرکز دایره المعارف در پایان سخنان خود گفت: یادآوری این نکته لازم است که دوره‌های بی‌سابقه‌ای برای پرورش محققان منطق و عرفان در مرکز برگزار شده که ویژگی آن، جامع بودن موضوعات درسی بوده و به‌خصوص در عرفان به‌صورت کنترل شده و با رعایت مصالح حوزه و شریعت صورت گرفته است.
البته در این مرکز دو مجله علمی نیز تهیه می‌شود: یکی مجله علمی ترویجی «معارف عقلی» است که قلمرو آن همه موضوعات علوم عقلی می‌باشد (به‌جز منطق) و دیگری مجله علمی پژوهشی «معارف منطقی» است.
خاطرنشان می‌شود: در آغاز جلسه حجت الاسلام فیاضی، ضمن تشکر از حضرت آیت‌الله سبحانی به‌خاطر توجه و عنایتی که نسبت به انجام کارهای بنیادین در حوزه دارند، به‌صورت مختصر مرکز پژوهشی دائره‌المعارف علوم عقلی اسلامی را معرفی کرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جامعه مدرسین: آیت الله کریمی فقیهی مجاهد و دارای جایگاه رفیع علمی بود

مرحوم آیت الله کریمی یار وفادار امام راحل و مقام معظم رهبری بود

حضرت عباس(ع) در ولایت‌پذیری بی‌همتا بود/ الگویی در وفای به عهد

اجرای ضوابط قرنطینه خانگی و سازمانی در جزیره کیش

مرحوم آیت الله کریمی یار وفادار امام و رهبری بود

حرم حضرت معصومه(س) در شب میلاد حضرت عباس(ع)

هیچ تبعه خارجی پس از شیوع کرونا به قم وارد نشده است

مرحوم آیت الله کریمی از مدافعان قاطع انقلاب و وفادار رهبری بود

پنجمین روز از پویش معرفی ده کتاب برتر با محبوبه حاجی‌مرتضایی

هرگونه درخواست واریز پول از بیماران، خارج از مراکز درمانی کلاهبرداری است

واکنش انتقادی یک فعال فرهنگی به حواشی سریال پایتخت6

42 درصد جمعیت قم تحت پوشش طرح غربالگری کرونا قرار گرفتند

میکائیلی: تا شکست کرونا در خانه می‌مانم

بهبودی 54 تن از بیماران کرونایی درقم

مرگ در سایه کرونا؛ دفن مظلومانه سوگواری‌ غریبانه

ثبت نام بیش از 421 هزار نفر از مردم قم در سامانه غربالگری کرونا

آیت‌الله کریمی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم درگذشت

پذیرش 166 نفر در مراکز درمانی قم با تشخیص احتمال ابتلا به کرونا

آیت الله سید جعفر کریمی دار فانی را وداع گفت

آیت‌الله کریمی عضو جامعه مدرسین درگذشت

با موافقت شریعتمداری ؛ پروانه کار اتباع خارجی تمدید شد

آیت الله کریمی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم دارفانی را وداع گفت

منصوری : المپیاد ملی کد نویسی و تولید محتوای دیجیتال دانش آموزی بر گزار می شود

امروز جای خالی شهید سلیمانی بیشتر احساس می‌شود

ممنوعیت تردد خودرو در ورودی‌های شهر قم اعمال شده است

سپاه و بسیج یکی از ارکان مهم جهش تولید در کشور هستند

بارش باران طی 3 روز آینده در قم/ وزش باد شدید

همه باید برای راه‌اندازی بیمارستان امیرالمومنین(ع) قم همکاری کنند

ارجاع 122 نفر به مراکز درمانی در طرح پایش کرونا هلال احمر قم

حضور در منطقه پلنگ دره قم همزمان با روز طبیعت ممنوع است

پیام تبریک وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی به مناسبت ولادت حضرت ابوالفضل العباس(ع) و روز جانباز

نشست ویدیو کنفرانس رییس جمهوری از زبان استاندار قم

زن و مرد باید کنار یکدیگر به حوزه‌های اجتماعی ورود کنند

پیام وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی به مناسبت ولادت سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) و روز پاسدار

جهش تولید نیازمند هم‌افزایی همه دستگاه‌هاست

مجلس بزرگداشت معاون حوزه خواهران مجازی برگزار شد

جهش تولید با مشارکت مردم درفعالیت های اقتصادی محقق می‌شود

ورود به پلنگ دره در سیزده فروردین ممنوع شد

احتمال تغییر نحوه تفکیک پسماند از ١6 فروردین ماه

محدودیت ترافیکی درقم تا تعطیلی بوستان‌ها و دورکاری کارمندان

بنیاد حامیان پردیس فارابی دانشگاه تهران به کمک مردم قم شتافت

ساعت طرح ترافیک جدید اعلام شد

مردم با قرنطینه خانگی یاری‌رسان ریشه‌کنی کرونا باشند

تاکید رئیس سازمان صمت قم بر استفاده از قوه قهریه در مقابل متخلفان

هشدار جدی فرماندار قم به مراکز خرید بی‌تفاوت به کرونا

ورودی‌های قم با اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی کنترل می‌شود

همزمان با گسترش ویروس کرونا، دوچرخه‌سواری در جهان افزایش می‌یابد

امام حسین(ع)؛ بزرگ پاسدار تاریخ اسلام/ تقدیر از پاسداران سلامت

تاکید رئیس مجلس بر اجرای قاطع طرح فاصله گذاری اجتماعی

عزتی پاک و معرفی انتقادی کتب ده‌گانه منتخبش/ ده‌ کتاب مورد پسند عام و خاص