عصر قم

آخرين مطالب

صالحی:

ترکیب اقتدار و مهربانی مهمترین ویژگی انقلاب اسلامی است سیاسی

  بزرگنمايي:

عصر قم - قم - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ترکیب اقتدار و قدرت با مهربانی و عطوفت سومین راهبرد انقلاب اسلامی بوده و این در حالی است که در برخی از انقلاب‌ها با فقدان یکی از این دو مواجه بوده‌ایم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز خبر حوزه، سید عباس صالحی پیش از ظهر پنج‌شنبه در همایش ملی بیانیه گام دوم انقلاب و تمدن نوین اسلامی که در مرکز همایش‌های غدیر برگزار شد، با اشاره به دوره بندی سه مرحله‌ای بیانیه گام دوم انقلاب عنوان کرد: مراحل انقلاب اسلامی، جمهوری اسلامی و حرکت به سوی تمدن اسلامی در این بیانیه ترسیم شده است.
وی افزود: در صده‌های اخیر انقلاب‌های مختلفی در جهان روی داده که هر کدام رویکردهای مختلفی داشته‌اند؛ در این میان انقلاب اسلامی دارای سه شاخصه اعلام آغاز عصر جدید، ترکیب دین و دنیا و شعارهای ابدی مانند آزادی و عدالت می‌باشد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی انقلاب اسلامی را آغاز عصری جدید در دنیا دانست و گفت: در انقلاب‌های دیگر شاهد اهتمام به یک بعد بوده‌ایم، اما انقلاب اسلامی به ابعاد دنیوی و معنوی توجه داشته است.
صالحی با تأکید بر اینکه آزادی، اخلاق، معنویت، عدالت و استقلال، عقلانیت، عزت و برادری شعارهای ابدی انقلاب اسلامی است، اضافه کرد: از دیگر موضوعات بیانیه گام دوم انقلاب گذار از انقلاب اسلامی به مرحله جمهوری اسلامی است.
وی ترکیب جمهوریت و اسلامیت را راهبرد نخست انقلاب اسلامی دانست و گفت: این ترکیب فقط با هدایت الهی و با اندیشه‌های نورانی امام راحل انجام شده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز کرد: ترکیب جوشش انقلابی و نظم سیاسی راهبرد دوم بیانیه است؛ در انقلاب‌های دیگر شاهد ادامه جوشش انقلابی بوده‌ایم، اما فقدان نظم سیاسی در آنها وجود دارد؛ از طرفی برخی از کشورها به سمت نظم سیاسی حرکت کرده‌اند، اما جوشش انقلابی در آن به فراموشی سپرده شده است.
صالحی افزود: ترکیب اقتدار و قدرت با مهربانی و عطوفت سومین راهبرد انقلاب اسلامی بوده و این در حالی است که در برخی از انقلاب‌ها با فقدان یکی از این دو مواجه بوده‌ایم.
وی تصریح کرد: در انقلاب‌های دیگر به دلیل فقدان اقتدار، نوعی هرج و مرج در آن کشورها ایجاد شد، در برخی دیگر از انقلاب‌های دنیا اقتدار بود، اما مهربانی حلقه مفقوده آن بود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح کرد: انقلاب اسلامی در مسیر حرکت خود نه بی رحمانه بوده و تردیدی به خود راه داده است.
صالحی خاطرنشان کرد: در بیانیه دوم گام انقلاب، جمهوری اسلامی در ادامه انقلاب اسلامی تعریف شده است؛ جمهوری اسلامی ادامه و مرحله دوم انقلاب اسلامی است که بیش از چهل سال است که در مرحله جمهوری اسلامی قرار داریم.
وی ادامه داد: جمهوری اسلامی دستاوردهای متنوعی در ابعاد مختلف درونی و بیرونی داشته است، جمهوری اسلامی با دستاوردهای عظیمی که داشته از چهل سالگی خود عبور کرده است.
صالحی با بیان اینکه رهبر انقلاب علاوه بر دستاوردها، نقدهایی نیز به وضع موجود دارند، ادامه داد: از جمله این انتقادها کم توجهی به شعارهای انقلاب و ارزش‌های دینی و غفلت از ظرفیت‌های داخلی بوده است.
وی با اشاره به لزوم نگاه ایجابی در بررسی گذشته گفت: با وجود نقدهایی که مطرح است، دستاوردهای انقلاب بسیار بیشتر از کاستی‌ها بوده و در زمینه مبارزه با بی عدالتی کارهای انجام شده با گذشته قابل مقایسه نیست.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: قوت و مستقل شدن در اقتصاد، مبارزه با فساد و عدالت محوری، توفیقات سیاسی، استقلال و آزادی و عزت ملی در بخش‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی و همچنین اخلاق و معنویت و سبک زندگی ایرانی و اسلامی از دستاوردهای انقلاب است.
صالحی خاطرنشان کرد: تمدن اسلامی زمانی شکل می‌گیرد که در تمام این ساحت‌ها به صورت همزمان به پیشرفت دست یابیم.
وی با بیان اینکه پیشرفت متوازن و همه جانبه در ابعاد سه گانه سیاست، اقتصاد و همچنین فرهنگ و اجتماع رمز تحقق تمدن نوین است، ادامه داد: عده‌ای بیان می‌کنند که تمدن سازی ادعایی بزرگ و واهی است، اما از دید رهبر انقلاب جمهوری اسلامی قادر به تحقق تمدن سازی و ورود به مرحله سوم است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تهدیدها و فشارهای امپراتوری رسانه‌ای غرب و تلاش برای رسوخ سبک زندگی غربی را تهدیدهای مقابل کشور دانست و ادامه داد: جمهوری اسلامی توان پاسخگویی به این تهدیدها را دارد.
صالحی امید را مهمترین کلید حل مشکلات دانست و گفت: ادامه و حرکت در مسیر تمدن سازی جز با دمیدن روح امید در جامعه ممکن نیست.
وی مطرح کرد: در بیانیه گام دوم انقلاب نخستین نکته مورد تأکید، امید و نگاه خوشبینانه بوده و تمام کسانی که سعی می‌کنند تا ناامیدی را در جامعه تزریق و یا گسترش دهند، موجب کندی حرکت به سمت مسیر پیشرفت می‌شوند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: جوانان به عنوان موتور منابع انسانی در بیانیه گام دوم انقلاب معرفی شده‌اند؛ جوانگرایی یکی از مهمترین نیازهای امروز کشور است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

یارکشی

15 نکته از اظهارات سعادتمند

صعود موقت ختافه به صدر جدول

رنکینگ باشگاه‌های فوتبال جهان/ صعود یک پله‌ای پرسپولیس در آسیا

مهاجم سابق استقلال در سبد خرید منصوریان

توقع عجیب بازیکن استقلال

لطف دوم عیسی به پرسپولیس

جدی‌ترین گزینه هدایت استقلال؛ فرهاد مجیدی!

گلزنان سرخابی در نظرسنجی جدید AFC

سعادتمند با الکس نوری تمام کرد؟

این گرت بیلِ رئال مادرید نیست!

خرید جدید مورینیو نمره قبولی گرفت

مدیریت استقلال وارد بحرانی شده که هنر عبور از آن را ندارد

رقابت تیم‌های لیگ برتری برای جذب مدافع بارسلونا

خرید جدید بارسلونا وارد اسپانیا شد

هشدار رئیس سازمان مدیریت بحران تهران درباره زلزله پایتخت

یادی از استاد عباس جوانمرد، آن روزهای خوب... + عکس

فلیک: آیا من عصبی به نظر میرسم؟

لیگ قهرمانان سکوی پرتاب توست

استقلالی‌ها در زمین بر سر هم فریاد می‌کشیدند

واکنش وزارت ورزش به گزارش جنجالی 20:30/ شرکت نمایشگا‌ه‌های بین‌المللی باید پاسخگو باشند

ستاره انگلیسی در راه پاریس

واکنش رویس به مقایسه ستاره دورتموند با رونالدو

سرپرستی من در استقلال کذب محض است

ستاره گرانقیمت بارسلونا در آستانه انتقال به یونایتد

پرسپولیس-پاختاکور؛ یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان

قبلا قوانین خطای هند ساده‌تر بود

سعادتمند به 48 ساعتی که قولش را داد می‌رسد؟

ترکیب فعلی پرسپولیس از تیم برانکو قوی‌تر است

منابع غیر رسمی از جدایی مدیر عامل استقلال خبر می‌دهند

5 گل برتر بالاک در بوندسلیگا

سعادتمند از مدیرعاملی استقلال برکنار شد

زیدان: انتقادات از هازارد؟ او یک مشکل بزرگ دارد

آخرین پیشنهاد هنگفت یونایتد هم رد شد!

تیاگو آلکانتارا به ویروس کرونا مبتلا شد

بازگشت خلیل‌زاده به تمرینات پرسپولیس

بازگشت منصور ابراهیم زاده از آمریکا به ایران

واکنش سعادتمند به خبر برکناری‌اش از مدیرعاملی استقلال

بارسلونا در این فصل برای همه چیز می‌جنگد

خوشحالم لوییس سوارز از بارسلونا جدا شد!

فولاد اکسین برنده جدال مدعیان/ سومین شکست سنگین سیرجانی‌ها

نیمکت نشینی محمدی در پلی آف لیگ قهرمانان اروپا

خرید بعدی اینتر قطعی شد

گلزنی بهنام بانی دربازی دوستانه ستارگان هنر - شیراز

شکست خانگی رئال سوسیداد مقابل خفاش‌ها

بازیکن سپاهان جراحی شد

تاثیرگذاری مارتینز و قهرمانی بایرن مونیخ در 2 سوپرکاپ

الکس نوری در آستانه حضور در استقلال

از مدیرعاملی استقلال استعفایی نداده‌ام

رونمایی سرمربی بارسلونا از اسطوره، ترانه و غذای محبوبش