پایگاه خبری تحلیلی عصرقم

آخرين مطالب

شوخی مرگبار با کرونا در خیابان‌های قم سیاسی

شوخی مرگبار با کرونا در خیابان‌های قم
  بزرگنمايي:

عصر قم - قم- باوجود تعطیلی اماکن مذهبی، بازار و بوستان‌های شهری اما همچنان بی‌توجهی و بی‌ملاحظگی عده‌ای نسبت به در خانه ماندن و عدم رعایت اصول خود مراقبتی و ترافیک سنگین در ورودی های استان مانع از قطع زنجیره مرگبار کرونا شده و زمینه را برای موج دوم شیوع این ویروس و تبعات خطرناک آن از نبود امکانات پزشکی، تخت بیمارستانی تا افزایش مرگ و میر را فراهم کرده است.

پژمرده شدن یک انسان و پرپرشدنش در شرایط عادی حادثه تلخ و جان‌سوزی است، اما چه می‌شود وقتی بعضی از ما بابی احتیاطی و سبک‌سری فرصت زندگی را از دیگران می‌گیریم و از کنار آن ساده و بی‌تفاوت می‌گذریم. اگر کمی از زاویه بهتری به حال‌وروز خانواده متوفیان کرونایی نگاه کنیم و حس غربت، دل‌تنگی و تنهایی آن‌ها را از فاصله نزدیک‌تری بنگریم، به خودمان اجازه نمی‌دهیم که با رفت‌وآمدهای پرشمار از قطع زنجیره مرگبار این ویروس مانع می‌شویم و هرروز تعداد دیگری از خانواده‌ها را داغدار می‌کنیم، داغی که ممکن است هرلحظه بر دامن خود ما نیز بنشیند.
برای عده‌ای از ما که از بین اطرافیان و نزدیکانمان در دام کرونا گرفتار نشده‌اند،خطر همه‌گیری این ویروس را جدی نگرفته نمی‌شود و غافل از این هستیم که " آتش که گرفت تر و خشک را باهم می‌سوزاند" و شاید وقتی متوجه این خطر شویم که بسیار دیر شده باشد.
اما قم شهری بود که برای نخستین بار ورود ویروس به کشور را کشف و بلافاصله آن را به صراحت اعلام کرد و تمام کشور را نسبت به شیوع این بیماری از شهرهای دیگر و ورود آن به شهر قم هوشیار ساخت، هر چند بدلایلی به‌تدریج و با گسترده‌تر شدن ابعاد سرایت این ویروس در استان‌های دیگر هرروز بر حجم نگرانی‌های مردم در مسیر پیشگیری و کنترل کرونا اضافه شد و این نگرانی ها همچنان در قم و بسیاری از استان های دیگر کشور ادامه دارد.
شیوع گسترده کرونا و خطری که از هر زمان دیگری نزدیک‌تر به نظر می‌رسید و هرروز تعداد بیشتری را در کام خود فرومی‌برد به‌تدریج تولیت آستان حضرت فاطمه معصومه(س) و مسجد مقدس جمکران را نیز با وجود توصیه های مسوولان وزرت بهداشت و نظر موافق مراجع تقلید سرانجام پس از سه هفته کشاکش فشار رسانه ها از یکسو و مقاومت و مخالفت عده ای دیگر با یک تصمیم جمعی اقدام به بستن درب‌های این دو مکان مقدس کردند.
هم‌زمان شهرداری قم نیز از بستن بوستان‌های اصلی شهر خبر داد و اعلام کرد که نوروز امسال هیچ‌گونه خدماتی به مسافران نوروزی ارائه نخواهد شد و اسکانی نیز در کار نخواهد بود، همچنین تعطیلی ناوگان حمل‌ونقل عمومی و پارک‌سوارهای شهری نیز به دلیل کاهش تقاضای سفر در شهر دنبال شد.
در ادامه وضعیت مراکز اقامتی و هتل‌های استان نیز تعریفی نداشته و از همان ابتدای امر بسیاری از این مراکز از تعطیلی این مراکز خبر دادند و عملا تقاضایی نیز از سوی مردم و یا مسافران برای اسکان در این هتل‌آپارتمان‌ها و سایر مرکز اقامتی وجود ندارد و روزهای همراه با رکود بی‌سابقه‌ای را پشت سر می‌گذارند.

عصر قم

تعطیلی پاساژها و بازار قم
اما دراین‌بین یکی از نگرانی‌های اصلی و مهم در شیوع هر چه بیشتر کرونا، فعالیت پاساژها و بازارهای استان بود وعده‌ای همچنان اصرار دارند اولین مکانی که باید اطلاعیه تعطیلی بر سر درب آن‌ها نصب می‌شد همین مراکز هستند چراکه تجمع و حضور مردم در این محافل بسیار بیش‌تر از سایر نقاط هدف است.
زمزمه‌های تعطیلی بازار و پاساژهای قم پس از حرف‌وحدیث‌های فراوان و افزایش نگرانی‌ها از موج دوم کرونا، سرانجام چند روز پس از آغاز سال نو به واقعیت پیوست و اتاق اصناف قم با صدور اعلامیه رسماً از تعطیلی تمامی صنوف به‌جز رسته‌های خاص و مایحتاج مردم تا 15 فرودین ماه در استان خبر داد.
اتاق اصناف قم آورده بود: با توجه تصمیمات اتخاذشده در سطح ملی و در جهت مبارزه با بیماری منحوس کرونا، کمک به‌سلامتی مردم شریف استان، کاهش تردد در سطح شهر و هرگونه تجمعات حتی کوچک، یکی از راه‌های کنترل این بحران تعطیلی بازار شهر و فعالیت‌های صنفی غیرضروری می‌باشد.
پس‌ازاین اطلاعیه بسیاری از پاساژهای بزرگ و معروف قم بسته‌شده و فرآیند خریدوفروش صورت نمی‌گیرد اما همچنان خیابان‌های تجاری و مرجع شهر همچنان شاهد حضور پرشور مردم هستند.

عصر قم


مشاهدات میدانی خبرنگار ایرنا حاکی از این است که وضعیت کلی بازار، مراکز عمده خرید و خیابان‌های پرتراکم شهری نسبت به قبل از آن تغییر چندانی نکرده است، خیابان‌هایی چون شهید بهشتی و 30 متری شهید کیوانفر، شهر قائم و خیابان آذر، خیابان زنگارکی و 14 متری امام حسین(ع) و برخی خیابان‌های شهرک پردیسان همچنان شاهد سیل جمعیت در ساعاتی از شب هستند.
به‌بیان‌دیگر باید اذعان کرد که عمل به قرنطینه خانگی در مناطقی از قم مطلوب‌تر و برخی مناطق دیگر ضعیف تر است و از همین مساله می‌توان به رابطه معنادار اجبار برخی کسب و کارهای کوچک و ضعیف از ادامه فعالیت با وجود همه خطرات بدلیل مشکلات اقتصادی و تأمین حداقل معیشت برای خانواده هایشان با افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا پی برد.
بخشی از مردم مناطق کم برخوردار برای تأمین مایحتاج زندگی خانواده‌شان ناگریز به در خانه ماندن هستند و به نظر می‌رسد برای کاهش تردد این افراد در معابر عمومی باید در سطح کلان حمایت‌های مالی ویژه تا پایان مهار کامل ویروس کرونا در نظر گرفته شود.
چیزی که امروز از آن می‌توان احساس ترس و نگرانی کرد " عادی شدن" شرایط و خسته شدن مردم از قرنطینه خانگی به‌عنوان نسخه امتحان پس داده جهانی برای کنترل بیماری کرونا و بازگشت وضعیت عادی به خیابان‌ها و معابر شهری است که در عرض چند روز می‌تواند تمام برنامه‌ریزی‌ها و موفقیت‌های نسبی استان را درراه مقابله با شیوع ویروس را نقش بر آب کند.
حضور در مراکز عمومی و رفت‌وآمدهای پی‌درپی به بیرون از منزل، عدم رعایت بهداشت فردی و اصول خود مراقبتی و شکسته شدن تدریجی قرنطینه خانگی سم مهلکی است که می‌تواند آثار تلخ و جبران‌ناپذیری بر سلامت استان بگذارد.
85 درصد مبتلایان به کرونا فاقد علامت هستند.

عصر قم


مسافرت‌های نوروزی از مسائلی که به شیوع بیشتر این ویروس دامن می‌زند، افرادی که خودخواهانه در این ایام سفر می‌کنند علاوه بر خانواده خودشان، شهرهایی که در آن حضور پیدا می‌کنند را نیز در معرض ابتلا به کرونا قرار می‌دهند و شاید وقت آن رسیده که برای قطع زنجیره کرونا محدودیت‌های جدی در رابطه با سفرهای نوروزی اعمال شد که در آن سلامت جامعه فدای، خوش گذارانی یک عده کوچک‌تر می‌شود.
"کیانوش جهانپور" سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا روز دوشنبه، درباره آمار موارد خفیف کرونا با توجه به ابتلای اکثریت بیماران به نوع خفیف بیماری گفت: 85 درصد مبتلایان به ویروس کرونا بیماران بدون علامت یا با علایم خفیف هستند و با احتساب این افراد تعداد مبتلایان به این ویروس در ایران بیش از آمار اعلام‌شده بیمارستانی است.
تعداد زیادی از این 85 درصد فاقد علائم یا علائم خفیف با تصور اینکه سالم هستند، در جاده‌های کشور تردد کرده و باروبندیل مسافرت بسته‌اند که می‌تواند شرایط شهرهای هدف مانند قم را که محور مواصلاتی 17 استان کشور است را وخیم‌تر از هر زمان دیگری بکند.
به‌رغم تاکید کارشناسان و مسوولان مبنی بر ضرورت در خانه ماندن و رعایت قرنطینگی خانگی برای مهار شیوع ویروس کرونا، مشاهدات میدانی از ورودی‌های قم نشان از بالا بودن آمار تردد تجمیعی ورودی خودروها به استان قم است، در این شرایط جلوگیری از سفر هرچند تصمیم تلخی است ما به نفع سلامت عموم مردم است.
درحالی‌که استاندار قم هم‌زمان با سایر مسوولان کشوری و استان‌های مختلف نسبت به تبعات خطرناک سفرهای نوروزی در ادامه چرخه شیوع ویروس کرونا و تشدید این روند مرگبار، اما آمارها نشان می‌دهد همچنان بخش وسیعی از مردم به بهانه‌های مختلف توجهی به این هشدار نمی‌کنند و خطرات کرونا را جدی نگرفته‌اند.
" بهرام سرمست " استاندار قم به‌تازگی در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان قم طی سخنانی نسبت به شیوع موج دوم کرونا ابراز نگرانی کرده و هشدار داده بود که مردم باید در خانه بمانند چراکه مهم‌ترین عامل مقابله با بیماری کرونا عدم حضور مردم در سطح شهر و رعایت مسائل بهداشتی است.

عصر قم


نگران موج دوم کرونا هستیم
سفرهای نوروزی و شلوغی برخی مراکز عمومی قم احتمال انتشار و همه‌گیری کرونا در هفته دوم فروردین‌ماه را کاملاً جدی کرده است، و ازآنجایی‌که به گفته "کارشناسان"، قرنطینه کلی و ایجاد حکومت‌نظامی در ایران با ساختار اجتماعی و اقتصادی ما همخوانی ندارد، بهترین راهکار پایبندی به قرنطینه خانگی و اصول خود مراقبتی است که توسط عده‌ای نادیده گرفته می‌شود.
در همین راستا، استاندار قم با ابراز نگرانی از احتمال افزایش موج دوم شیوع بیماری کرونا به‌واسطه سفرهای نوروزی تا 15 فروردین 99, گفت: لازمه موفقیت قطعی در مبارزه با کرونا همراهی و مشارکت مردم است.
"محمدرضا قدیر" رییس دانشگاه علوم پزشکی قم نیز که به‌تازگی از دام کرونا رهاشده با جدی دانستن خطر شیوع این کرونا، گفت: ویروس کرونا در ایام نوروز موضوع جدی است و نباید آن را شوخی گرفت و از همه همشهریان عزیز قم می‌خواهم که به کمپین در خانه بمانیم بپیوندند.
وی بیان داشت: اگر مردم رعایت نکنند در همین ایام عید بار دیگر شاهد شلوغی مراکز درمانی و بیمارستانی قم خواهیم بود که فاجعه آور است.
همچنین دانشگاه علوم پزشکی قم نیز در اطلاعیه‌ای از ابتلای 170 پزشک و پرستار به کرونا خبر داده که ازاین‌بین 40 پزشک و 130 پرستار قمی حین خدمت به بیماران به این ویروس مبتلا شدند که تاکنون دو تن از آن‌ها تسلیم این ویروس شده و جان خود را ازدست‌داده‌اند.
35 هزار قمی در مرحله پیگیری ابتلا به کرونا هستند

عصر قم


برای درک بهتر از شرایط خطرناک کرونا در قم می‌توان به صحبت‌های اخیر معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم توجه کرد، که گفته است: از میان بیش از 308 هزار نفر قمی که در سامانه خود اظهاری سلامت نام‌نویسی کرده‌اند، 35 هزار نفر در مرحله بررسی و پیگیری قرار دارند.
"سیامک محبی" با اشاره به آمار افراد مشکوک به ویروس کرونا در سامانه خود اظهاری سلامت ادامه داد: هشت هزار و 51 تن از این افراد نیازمند پیگیری فوری هستند.
در پایان باید گفت که هر یک از ما در مهار و کنترل این ویروس نقش مهمی داریم و نباید با انجام برخی رفتارها زمینه را برای پیک مجدد بیماری فراهم کرده و شرایط از وضعیتی که در آن قرارگرفته‌ایم نگران‌کننده و پیچیده‌تر کنیم.
طبق آخرین گزارش دانشگاه علوم پزشکی قم، تا ساعت 14 روز دوشنبه چهارم فروردین‌ماه، 527 تن به دلیل شرایط حاد تنفسی و بیماری کرونا در مراکز درمانی بستری هستند.
شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های 36620023، 36620999، 36706030 و 36704368 (با پیش‌شماره 025) تماس بگیرند و یا برای کسب آخرین اخبار از دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.
بر اساس یافته‌های آزمایشگاهی و از ظهر دیروز تا امروز، 1411 مورد جدید ابتلا به کووید19 در کشور شناسایی شد و با احتساب این افراد، مجموع مبتلایان قطعی به کووید19 در کشور شمار مبتلایان به این بیماری در کشور به 23049 نفر رسید. /
برچسب‌ها
کرونا ویروس کرونا قم مسافرت
پروندهٔ خبری
کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها هراس جهانی از ویروس کرونا


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کاهش 40 درصدی اهدای خون در نوروز 99 قم

بیمار 100 ساله قمی کرونا را شکست داد

128 واحد تجاری متخلف در قم پلمب شد

درخواست آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی از مردم در شب نیمه شعبان

پدر شهیدی که با 100 سال سن، کرونا را شکست داد

خدمات نظام‌مهندسی کشاورزی قم به‌صورت غیرحضوری ارائه می‌شود

شهرداری تهران به جمع آوری معتادان متجاهر کمک می کند

فعالیت آموزشی نهضت سوادآموزی قم به صورت مجازی ادامه دارد

نظر آیت الله صانعی درباره حکم روزه ماه رمضان در زمان شیوع کرونا

لزوم تطبیق کاری ومالی شهرداری با بحران کرونا

فعالیت آموزشی نهضت سوادآموزی قم با وجود کرونا در جریان است

ممدوحی: آیت الله کریمی دلبستگی شدیدی به انقلاب و ولایت فقیه داشت

نجاتی تنها المپیکی ورزش قم درسال 98

نگاهی به مهم‌ترین اخبار کرونایی قم

اقتدار جوانی و ادب در سیره علی اکبر(ع)/شبیه‌ترین فرد به پیامبر(ص)

دوازدهمین روز از پویش معرفی ده کتاب با اعظم سعادتمند

نحوه ادامه فعالیت مراکز درمانی در قم مشخص شد

بودجه ستاد استهلال 200 میلیون است نه 14میلیارد تومان

معارفه سرپرست دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر منطقه آزاد کیش

فعالیت مطب‌ها در قم تا پایان طرح فاصله‌گذاری اجتماعی مشخص شد

وضعیت فعالیت مطب‌های قم تا پایان طرح فاصله‌گذاری اجتماعی مشخص شد

اعرافی: مقابله با بحران‌های معاصر مستلزم همفکری بین‌المللی است

آیت‌الله مکارم: مردم در شب نیمه شعبان دست به دعا بردارند

توصیه آیت‌الله علوی برای توسل به حضرت علی‌اکبر(ع) به‌منظور رفع کرونا

مردم به توصیه‌های مسئولان بهداشت عمل کنند/ دعا در شب نیمه شعبان

درخواست آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی در شب نیمه شعبان

100 بیمار بدحال با مشکلات تنفسی در بیمارستان‌های قم بستری هستند

مردم قم نباید فکر کنند که موضوع ویروس کرونا تمام شده است

جزییات افزایش 4 برابری سرعت اینترنت خانگی در قم

زمینه ورود استعدادهای درخشان به حوزه‌های علمیه خواهران فراهم شود

100 بیمار با مشکلات تنفسی در بیمارستان‌های قم بستری هستند

سیدحسن خمینی در تماس تلفنی جویای حال رییس مجلس شد

سند اشتغال و رونق تولید کرمانشاه زمینه را برای تحقق شعار سال فراهم می‌کند

نظارت شبانه‌روزی بازرسان کار کردستان برای حفاظت از اشتغال کارگران استان در مقابل کرونا

رئیس اداره کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس خبر داد: تولید روزانه 2000 ماسک با استفاده از روش های دانش بنیان

جزییات افزایش 4 برابری اینترنت خانگی در قم

بودجه ستاد استهلال قم 200 میلیون است نه 14میلیارد تومان

از سرگیری فعالیت 30 تعاونی راکد در لرستان

آماده باش 5٠ سوله مدیریت بحران برای بیماران کرونا

بارش باران از روز دوشنبه در قم/ وزش باد شدید طی امروز

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل خبر داد: تشدید نظارت بر واحدهای تولیدی جهت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا

حدود 1.5 میلیارد ریال اقلام بهداشتی در مراکز بهزیستی آذربایجان‌غربی توزیع شد

تولید روزانه 200 دست لباس گان و ماسک در شرکت تعاونی رشمون بندرعباس

استفاده از فرصت بازار سرمایه، در واگذاری شرکت ها و دارایی های دولت

کرونا در قم؛ 336 گردشگر خارجی تحت کنترل هستند

حسینی بوشهری: آیت‌الله کریمی به مسائل فقهی و شرعی تسلط کامل داشت

مقتدایی: آیت‌الله کریمی از شخصیت‌های برجسته نظام اسلامی بود

انجام 2784 مأموریت توسط اورژانس قم در طرح امدادی نوروزی

83 درصد از تسهیلات مشاغل خانگی در استان مرکزی پرداخت شد

تولید روزانه یک هزار لباس ایزوله ویژه کرونا توسط شرکت تعاونی3626 فدک سبز ایلام