پایگاه خبری تحلیلی عصرقم

آخرين مطالب

در شورای اطلاع‌رسانی قم مطرح شد؛

تبدیل بحران کرونا به فرصت در قم/ راه‌اندازی خط تولید ماسک سیاسی

  بزرگنمايي:

عصر قم - قم - معاون استاندار قم گفت: بحران کرونا در قم فرصتی را ایجاد کرد تا مسئولان، مردم و اصحاب رسانه با هم‌بستگی پای کار بیایند تا به رغم سیاه نمایی‌ها، کرونا در قم خوب مدیریت شود.

خبرگزاری مهر ، گروه استان‌ها: وقتی 30 بهمن‌ماه خبر شیوع کرونا ویروس در قم مطرح شد، رسانه‌های معاند و ضد انقلاب با همکاری نیروهای پیاده نظام خود در داخل انگار مدت‌ها به دنبال سوژه‌ای برای تخریب و سیاه نمایی در قم بودند در بوق‌های رسانه‌ای خود شروع به تخریب قم کردند.
رسانه‌های ضد انقلابی که در طول 41 سال عمر انقلاب اسلامی چشم‌های خود را به استان قم دوخته بودند و با برنامه‌های ضد فرهنگی و غیره برای تخریب این شهر مذهبی به آخر خط رسید بودند، با شیوع ویروس کرونا در قم سوژه خوبی یافته و اقدام به تهیه گزارش‌ها و خبرهای پوشالی در رسانه‌های خود و فضای مجازی کردند.
به رغم این همه سیاه نمایی و بوق‌های تبلیغی علیه شهر قم با گذشت تنها 10 روز بحران کرونا در این شهر مدیریت شد؛ هرچند در ابتدای امر بی‌نظمی و یا مشکلاتی وجود داشت اما این بحران باعث شد تا فرصتی را فراهم کند که همه پای کار آمده و به همراه مسئولان، کادر درمانی و نیروهای مسلح و جهادی این بحران را مدیریت کرده و امروز قم را به الگویی در کشور و حتی در دنیا برای مهار بحران تبدیل کند.
مدیریت مطلوب بحران کرونا در قم
تاکنون برای مدیریت بحران 30 جلسه ستاد بحران تشکیل یافته و هم‌چنین برای اطلاع‌رسانی از آخرین وضعیت کرونا شورای اطلاع‌رسانی ظهر پنج‌شنبه در سالن کرامت استانداری قم دوازدهمین جلسه خود را برگزار کرد که در این جلسه به مشارکت خوب اصحاب رسانه قم اشاره شد که هوشمندانه توانستند تخریب‌ها را به فرصت و با تشکیل قرارگاه رسانه‌ای ظرفیت‌های استان قم در زمینه مقابله با بحران را اطلاع‌رسانی کنند.
رئیس شورای اطلاع‌رسانی استان قم در این جلسه گفت: در بحث شیوع کرونا با توجه به تدبیر مقام معظم رهبری و اقدامات خوب دولت و همراهی مراجع عظام تقلید به مدت 10 روز در کشور مدیریت شد هرچند با این بحران ما افراد زیادی را از دست دادیم و تعدادی از کادر درمانی ما به شهادت رسیدند ولی توانستیم به رغم کمبودها و مشکل تحریم بر این بحران مسلط شویم.
بیژن سلیمان پور افزود: با توجه به اینکه کرونا ابتدا در قم کشف شد در روزهای نخست اندکی بی نظمی‌هایی وجود داشت اما با تدبیر ستاد بحران و همراهی مردم و به ویژه علما و مراجع عظام به ویژه کادر درمانی بر این بحران مسلط شدیم و با توجه به همت کادر درمانی خوشبختانه در قم کم‌ترین شهید در حوزه سلامت را داریم که نشان از دقت بالای پرسنل درمانی قم دارد.
به گفته وی، بعد از 10 روز از بحران تقسیم کار صورت گرفت و فرصتی را برای هم‌بستگی و همدلی بین مردم و همه گروه‌ها و مسئولان ایجاد کرد؛ اصحاب رسانه هم هوشمندانه وارد عمل شدند و با گزارش‌های خبری خود پای کارآمدند که جای تقدیر و تشکر دارد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار قم گفت: به رغم تبلیغات منفی که علیه قم شد اکنون در زمینه مدیریت بحران قم جلو افتاده است مشارکت نیروهای جهادی، ستاد مردمی و مجمع امور خیرین سلامت همه و همه این بحران را مدیریت کردند در حالی که کرونا در کشورهایی که خود را ابرقدرت می‌دانند به یک بحران اساسی تبدیل شده و با آن دست به گریبان هستند.
فضاسازی رسانه‌ای علیه حضور اتباع خارجی در قم
وی عنوان کرد: رسانه‌های خارجی و حتی داخلی به فضاسازی و تخریب علیه زائران خارجی که قبل از شیوع کرونا در قم بودند شروع به فضاسازی کردند با تحلیل‌های خبری در رسانه‌ها و پخش کلیپ‌های ساختگی در فضای مجازی، فضا را برای تخریب قم مهیا کردند.
سلیمان پور بیان کرد: ما توانستیم در زمانی که مشکل پرواز هوایی بود و حتی کشورهای مطبوع این زائران راضی به پذیرش اتباع خود نبودند یک هزار و 338 نفر از تبعه هندی در قم را ساماندهی در 5 مرحله زمینه بازگشت را فراهم کنیم.
وی ادامه داد: در شرایطی که در جنگ اقتصادی بودیم واحدهای تولیدی و گروه‌های جهادی وارد کار شده اقدام به تهیه و تولید اقلام بهداشتی و ماسک و لباس‌ها حفاظتی برای کادر درمانی کردند.
معاون استاندار قم با بیان اینکه با همکاری علما و مراجع تقلید فضاسازی ایجاد شده علیه بسته شدن حرم مطهر و مساجد خنثی شد، تصریح کرد: هم‌چنین سیاه نمایی در زمینه تدفین فوتی‌ها با فتوای رهبری مبنی بر غسل و کفن و رعایت موازین شرعی و بهداشتی انجام شد و گروه‌های جهادی اقدام به تدفین فوتی‌ها کردند.
تولید 800 محتوای رسانه‌ای در قرارگاه رسانه‌ای قم
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم نیز در این جلسه به انسجام و همکاری اصحاب رسانه برای مقابله با قم هراسی و مدیریت بحران کرونا در قم اشاره کرد و گفت: در قم قرارگاه رسانه‌ای مقابله با کرونا با همکاری 15 خبرنگار تشکیل شد و تاکنون 800 محتوای تولیدی اعم از خبر، گزارش و کلیپ تشکیل شده است که اولویت موضع خبری و تولیدی وضعیت معیشتی مردم و حمایت از گروه‌های جهادی و هم‌چنین بحث فاصله‌گذاری اجتماعی است.
سید موسی حسینی کاشانی افزود: در زمینه کنترل فضای مجازی هم ورود خوبی داشتیم و با همراهی پلیس فتا این فضا رصد می‌شود هم‌چنین تاکنون 9 مصوبه داشتیم و اکثریت این مصوبات هم اجرایی شده است.
راه‌اندازی بزرگترین مرکز تولید ماسک قم در دوران تحریم
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی قم در ادامه این جلسه گفت: به رغم مشکل تحریم ما در زمینه تأمین دارو هیچ مشکلی در قم نداریم و با توجه به بحرانی که با آن روبرو بودیم در قم 8 مرکز برای تأمین مواد اولیه تولید ماسک و اقلام بهداشتی در نظر گرفته شد و با توجه به تحریم‌ها در آینده نزدیک یک مرکز بزرگ با ظرفیت تولید 200 هزار ماسک در استان قم افتتاح خواهد شد.
محمد حضوری افزود: هرچند شیوع بحران در قم آغاز شد ولی اکنون مقابله با کرونا در قم کنترل شده است که در آینده شرایط بیماران هم بهتر و مطلوب‌تر خواهد شد و در حال مدیریت بحران کرونا در قم هستیم.
ایجاد خط تولید دارو به رغم جنگ اقتصادی
وی درباره وضعیت کشور درباره داروهای مرتبط با بیماری کرونا، گفت: در زمینه داروهای مرتبط با کرونا کاملاً وابسته بودیم و محدودیت‌هایی در عرضه دارو داشتیم که به دلیل قرنطینه شدن هند، دسترسی به دو هواپیمای خریداری‌شده دارو از هند سخت شد، درنتیجه تصمیم گرفته شد که دارو در داخل تولید شود که خوشبختانه در حال حاضر به رغم جنگ اقتصادی و مشکلات تمام داروهای خط اول، تولید داخل هستند.
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی قم اجرای طرح قرنطینه هوشمند را مستلزم داشتن کیت تشخیص بیماری کرونا دانست و عنوان کرد: بر اساس این طرح، افراد مبتلا را به‌صورت هوشمند شناسایی شده و آن‌ها را در صورت نیاز قرنطینه می‌کنیم و ممکن است با انجام این طرح طی روزهای آینده آمار مبتلایان بیشتر شود که گزارش بیشتر آمار به معنی منفی نیست بلکه خط تشخیصی ما را بیشتر می‌کند.
حضوری به وضعیت اقلام بهداشتی در قم اشاره کرد و افزود: تا قبل از شیوع این بیماری، دانشگاه علوم پزشکی قم نظارت بر کیفیت داشته و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان متولی تأمین این کالاها بوده است اما بعد از شیوع این بیماری، بخشی از کار را دانشگاه بر عهده گرفت.
وی با بیان وضعیت استان ازنظر تأمین مواد ضدعفونی‌کننده و ژل ابراز کرد: ازنظر عرضه ژل در استان مشکلی وجود ندارد اما در زمینه تأمین محلول‌های ضدعفونی‌کننده با مشکل مواجه بودیم.
گفتنی است در این جلسه رئیس پدافند غیر عامل هم از آمادگی کامل این پدافند خبر داد و گفت: این پدافند در قالب قرارگاه زیستی با توجه به رزمایشی که قبل از بحران کرونا تشکیل داده توانسته این موضوع را در کنار ستاد بحران مدیریت کند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پذیرش 29 بیمار مشکوک به کرونا در قم/ حال 45 نفر وخیم است

آمار کرونا در قم؛ حال 45 نفر وخیم است

عکس/ بازگشایی مسجد جمکران به روی منتظران

ابلاغ آخرین مصوبات شورای سلامت کیش

مراجع عظام تقلید از خدمات علی لاریجانی تجلیل کردند

2023 ابتلا و 34 فوتی جدید کرونا در کشور / 19 استان بدون فوتی

صحن مسجد مقدس جمکران بازگشایی شد

حرم حضرت معصومه(س) منبع فیض و عقلانیت دینی است

درهای ضریح حضرت معصومه(س) به زودی به روی زائران باز می‌شود

حرم کریمه اهل بیت(س) به روی عاشقان دل خسته باز شد

گشایش درب‌های مسجد مقدس جمکران با حضور خانواده شهدا

بازگشایی درب‌های مسجد جمکران با حضور جمعی از خانواده شهدا

15 هکتار از منطقه حفاظت شده پلنگ دره قم در آتش سوخت

بازگشایی حرم کریمه اهل بیت(ع) پس از 70 روز تعطیلی

فضلای قم: ریاست لاریجانی در مجلس، نماد تدبیر، عقلانیت و بصیرت بود

پاسداشت خدمات 12 ساله لاریجانی در پیام مراجع تقلید

درهای حرم حضرت معصومه(س) به روی زائران بازگشایی شد

بسته شدن اماکن مذهبی از خسارت‌های شیوع ویروس کرونا بود

صحن های مسجد جمکران بازگشایی شد

سعیدی: ضریح مطهر حضرت معصومه س نیز بزودی بازگشایی می شود

اراضی پلنگ‌دره قم در آتش بی‌توجهی گردشگران سوخت

سانحه رانندگی در محور قم به سلفچگان 9 مصدوم برجای گذاشت

رونمایی از کتاب مجموعه عکس های ژوزف پلروس در کیش

15 هکتار از اراضی پلنگ دره قم در آتش سوخت

خادمان بااشتیاق خدمتگزار زائران هستند/الزام رعایت دستورات بهداشتی

نگاهی به مهم‌ترین اخبار کرونایی قم - صبح یکشنبه

پیام استاندار قم به مناسبت عید سعید فطر

درهای مسجد جمکران از فردا دوشنبه به روی زائران باز است

حرم مطهر حضرت معصومه(س) منبع عقلانیت دینی است

سانحه رانندگی در محور قم به سلفچگان 9 مصدوم بر جا گذاشت

تصادف در محور سلفچگان با 9 مصدوم

پیام مشترک تولیت‌های آستان‌های مقدس در خصوص بازگشایی حرم‌های مطهر

پذیرش 34 بیمار مشکوک به کرونا در مراکز درمانی قم/ بهبودی 21 نفر

«عید فطر» روز فطرت و بازگشت به سرشت خویش است/ فلسفه زکات فطره

تقدیر آیت‌الله فاضل لنکرانی از دکتر لاریجانی

قمی‎ها در 600 مسجد نماز عید فطر خواندند

وجود تعداد کم مسؤولان خیانتکار هم زیبنده نظام جمهوری اسلامی نیست

آیا معمای حضور در فضای مجازی حل خواهد شد؟

شناسایی 2180 ابتلای جدید کووید19 در کشور/ انجام بیش از 800 هزار تست تشخیصی

آیت الله علوی گرگانی از خدمات علی لاریجانی قدردانی کرد

آیت الله فاضل لنکرانی از خدمات رئیس سابق مجلس قدردانی کرد

جزییات بازگشایی درب‌های حرم حضرت فاطمه معصومه(س) اعلام شد

نماز عید فطر با رعایت فاصله گذاری اجتماعی برگزار می‌شود

افزایش دوقلوزایی حیات وحش تهران در سال جاری

دمای قم به 40 درجه می‌رسد

پذیرش 23 بیمار با احتمال ابتلا به کرونا در مراکز درمانی قم

نماز عید فطر درقم با رعایت فاصله گذاری اجتماعی برگزار می‌شود

طرح آزاد راه سردار سلیمانی قم اجرا می‌شود

عید بندگی را با هم‌نوعان خود تقسیم کنیم

آغاز طرح فروش آنلاین دارو و محصولات آرایشی بهداشتی در کیش