پایگاه خبری تحلیلی عصرقم

آخرين مطالب

فرماندار: تجهیزات بهداشتی نانوایی‌های قم تامین شود اقتصادی

  بزرگنمايي:

عصر قم - قم- فرماندار قم با بیان اینکه تجهیزات بهداشتی نانوایی استان تامین شود، گفت: عملکرد اتحادیه نانوایی‌های استان در توزیع و تامین ماسک ضعیف است و درصورتی‌که این اتحادیه توانایی لازم را نداشته باشد باید از ظرفیت داروخانه‌های استان بهره ببریم.

"مرتضی حیدری" روز پنجشنبه در جلسه ستاد بسیج ملی مبارزه با کرونا، اضافه کرد: 12 هزار ماسک تاکنون در نانوایان استان توزیع‌شده که فقط نیاز 5 روز آن‌ها را برطرف می‌کند.
وی بیان داشت: نانوایی‌های استان باید طبق پروتکلی که استان تدوین کرده فعالیت کنند اما درصورتی‌که ماسک به آن‌ها تحویل داده نشده باشد نباید توقع بیجایی از آن‌ها داشته باشیم.
حیدری عنوان کرد: از مجموع 900 نانوایی پروانه دار استان قم 600 واحد در شهر قم فعال هستند که فقط در بین 400 واحد ماسک و اقلام بهداشتی توزیع‌شده است.
وی خاطرنشان کرد: باید از ظرفیت تمام دستگاه‌های خدمات رسان استان برای شناسایی و ترغیب افرادی که هنوز مورد غربال‌گری قرار نگرفته‌اند، استفاده شود.
فرماندار قم افزود: بیمه‌های تامین اجتماعی، سلامت و قرارگاه مردمی باید نسبت به ترغیب افراد باقی‌مانده‌ای که هنوز در سامانه سلامت ثبت‌نام نکرده‌اند، برنامه‌ریزی کنند.
وی ادامه داد: بخش زیادی از افراد ثبت‌نام نکرده در سامانه سلامت را اقشار ضعیف جامعه تشکیل داده و در ارائه بسته‌های بهداشتی به آن‌ها به‌صورت حضوری نسبت به ثبت‌نام آن‌ها در این سامانه باید اقدام شود.
وی تصریح کرد: 1100 مسجد در استان قم وجود دارد که این پایگاه‌های مهم نیز می‌توانند نسبت به شناسایی افراد ثبت‌نام نکرده در سامانه سلامت نقش مهمی را ایفا کند.
فرماندار قم گفت: از مجموع یک‌میلیون و سیصد و هفتاد هزار تن جمعیت استان قم تاکنون فقط یک‌میلیون تن مورد غربالگری سلامت قرارگرفته‌اند.
ضدعفونی محیطی قم در آستانه تعطیلی
فرماندار قم ادامه داد: برای جلوگیری از اثرات زیست‌محیطی محول‌های استفاده‌شده برای گندزدایی سطح شهر باید کارگروهی با حضور دستگاه‌های مسئول در سریع‌ترین زمان تشکیل و مباحث کارشناسی در آن پیگیری و نهایی شود.
وی اضافه کرد: دانشگاه علوم پزشکی باید نسبت به تامین تجهیزات موردنیاز کمیته بهداشت محیط باید در اسرع وقت اقدام کند و در صورت عدم تامین این اقلام، فعالیت‌های ضدعفونی شهر به ورطه تعطیلی کشیده می‌شود.
حیدری گفت: خطری که از این فعالیت در کمین فعالان بهداشت محیط است کاملا واقعی است و دانشگاه علوم پزشکی و مرکز بهداشت فقط 48 ساعت نسبت به تامین تجهیزات موردنیاز زمان دارد.
وی در ادامه اظهار داشت: در طول اسفندماه سال قبل و فروردین‌ماه سال جاری استان قم در تامین ماسک شرمنده مردم بود اما این روال به‌زودی اصلاح خواهد شد.
حیدری همچنین تاکید کرد: در روزهای درگیری کووید 19 باید نسبت به رونق کسب‌وکارهای اینترنتی و کاستن از مراجعات حضوری شهروندان برنامه‌ریزی شود.
فرماندار قم یادآور شد: رویکرد کلی استان در رابطه با واحدهای تولیدی، فراهم کردن مقدمات ایمنی و بهداشت بر مبنای فاصله‌گذاری اجتماعی برای جلوگیری از متوقف شدن عقبه تولید است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم نیز با اشاره به روند بازگشت 200 هزار مسافر نوروزی از شهرهای مختلف کشور، گفت: برای جلوگیری از پیک دوم کرونا در قم باید تدابیر لازم در سطح مجموعه مدیریت استان برای غربال گری این افراد اتخاذ شود.
سیامک محبی اضافه کرد: بخش زیادی از این جمعیت 200 هزارنفری مورد غربال‌گری قرار نگرفته‌اند که می‌تواند روند کنترل و مدیریت کرونا در قم را دشوار کند.
وی ادامه داد: 200 هزار تن از جمعیت شهر قم راهی سفرهای نوروزی شدند که باید در زمان برگشت به استان مورد غربال‌گری قرار بگیرند.
محبی گفت: 11 هزار و 578 تن از افراد غربال‌شده در سامانه سلامت استان نیازمند پیگیری فوری بودند که مورد ارزیابی قرارگرفته‌اند.
75 درصد قمی ها غربال گری شدند
وی بیان داشت: 561 هزار و 821 تن از مردم قم در سامانه سیب غربال‌گری شده و این استان در منطقه سبز کشوری قرار دارد.
محبی همچنین گفت: علاوه بر این یک میلیون تن از ساکنین شهر قم نیز به صورت فعال توسط مراقبین سلامت غربالگری و در سامانه سیب ثبت شده اند.
محبی اظهار کرد: وضعیت استان قم در ابتلا به کووید 19 وارد پیک نزولی شده است و دانشگاه علوم پزشکی 85 درصد از افراد ثبت‌نام‌شده در سامانه سلامت را مورد پیگیری قرار داده است.
وی گفت: از 7 هزار و 800 مادر باردار استان بیش از 7 هزار و 621 تن غربال‌شده‌اند که 206 مادر مشکوک به کووید 19 شناسایی شدند که درنهایت 29 تن در مراکز درمانی قم به علت کرونا بستری هستند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم تصریح کرد: 75 درصد از جمعیت استان قم مورد غربالگری قرارگرفته‌اند و این آمار در سطح روستاهای استان 98 درصد است.
وی اظهار کرد: برای جلوگیری از اثرات احتمالی زیست‌محیطی شهر قم درروند گندزدایی باید کارگروه تخصصی تشکیل شود.
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت قم در این جلسه بیان کرد: هزار و 559 مورد بازدید توسط بازرسان سازمان صمت و 623 مورد توسط بازرسان اتاق اصناف قم در روزهای اخیر صورت گرفته است.
امیرحسین پروان افزود: در این مدت 101 واحد توسط بازرسان سازمان صمت و 37 واحد نیز توسط بازرسان اتاق اصناف قم، پلمب شده‌اند.
وی خاطرنشان کرد: موبایل فروشی‌ها، آرایشگاه‌ها، پوشاک، خشکبار، آب‌میوه‌فروشی، رستوران و کیف و کفش مهم‌ترین رسته‌های پلمب شده استان در روزهای اخیر و بعد از ممنوعیت فعالیت اصناف بوده است.
وی اظهار داشت: در بحث صنعت استان دغدغه خاصی در رابطه با کارگران استان وجود نداشته و تجمعی که سبب سرایت ویروس کووید 19 شود وجود ندارد.
پروان گفت: درصورتی‌که پروتکل‌های بهداشتی فروشگاه‌های زنجیره‌ای در اصناف کوچک نیز اجباری شود، امکان فعالیت کسب‌وکارهای کوچک بدون آسیب رساندن به‌سلامت مردم می‌تواند ادامه یابد.
وی با اشاره به‌ضرورت رعایت مباحث بهداشتی در سطح نانوایی‌های استان گفت: استان در زمینه با تامین دستکش کمبودی ندارد اما در فراهم کردن ماسک به‌اندازه کافی با مشکل روبه‌رو می‌باشد.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی قم نیز گفت: تخت‌های اختصاص‌یافته به بیماران کرونایی در قم با بهبودی افراد مبتلا به نصف رسیده و در حال حاضر کمتر از 500 بیمار در مراکز درمانی قم بستری هستند.
احسان شریفی پور با اشاره به برخی تأثیرات زیست‌محیطی گندزدایی گسترده در استان، اضافه کرد: در صدسال اخیر شهر قم این حجم از گندزدایی را تجربه نکرده بود و باید کارگروه‌های تخصصی در این رابطه تشکیل و فعالیت‌ها را رصد کنند.
توزیع 60 هزار لیتر اکل و 200 هزار ماسک در قم
معاون توسعه و برنامه‌ریزی فرمانداری قم نیز تصریح کرد: برای دسترسی عامه مردم به محلول‌های ضدعفونی‌کننده، برنامه‌ریزی برای توزیع این محصولات در سطح فروشگاه‌های زنجیره‌ای اندیشیده شده است.
ذبیح‌الله عبداللهی گفت: 60 هزار لیتر الکل و محول‌های ضدعفونی‌کننده تا پایان هفته آینده در استان قم از محصولات واحدهای تولیدی استان خوزستان توزیع می‌شود.
عبداللهی اظهار داشت: همچنین 200 هزار ماسک تولیدی استان نیز هفته آینده در سطح داروخانه‌های استان توزیع خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: با فرآیندی که در استان قم در حال دنبال است تا پایان فروردین‌ماه این استان به یکی از کانون‌های صادرکننده ماسک تبدیل خواهد شد.
وی ادامه داد: چندین واحد جدید خط تولید ماسک به‌زودی در سطح استان فعال می‌شود که می‌توان نیاز استان به این کالا را به‌صورت کامل تأمین کند.
معاون توسعه و برنامه‌ریزی فرمانداری قم گفت: 2 هزار بسته بهداشتی از طرف ستاد اجرایی فرمان امام به‌زودی در بین روستاهای قم توزیع می‌شود.
عبداللهی ابراز داشت: سطح فروشگاه‌های افق استان روزانه ضدعفونی شده و تمام پروتکل‌های بهداشتی در آن انجام می‌شود.
وی اضافه کرد: پروتکل‌های بهداشتی همچنین در سطح فروشگاه‌های جانبازان و کوثر نیز اجرا می‌شود و شرایط برای بازگشایی مجدد آن‌ها در بیست فروردین‌ماه فراهم است.
کمبود تجهیزات نیروهای بهداشت محیط قم
مدیرکل مدیریت بحران قم نیز بیان کرد: تمام صنوف استان و زیرمجموعه‌های دستگاه‌های خدمات رسان باید طبق دستورالعمل فاصله‌گذاری اجتماعی فعالیت‌های خود را سوق دهند.
محسن اروجی ادامه داد: بهداشت محیط ستاد مدیریت و پاسخ به کرونا در استان قم برای ادامه فعالیت و گندزدایی معابر شهری نیازمند تجهیزات حرفه‌ای هستند.
وی اضافه کرد: قرارگاه بعثت ظرفیت تولید ماسک های P1 و P2را دارا می باشد و باید دانشگاه علوم پزشکی نسبت به تهیه این اقلام مورد نیاز و حیاتی برای ضدعفونی محیط شهری اقدام کند.
به گزارش ایرنا، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: تا ساعت 14 روز چهاردهم فروردین‌ماه، 50 هزار و 468 نفر در کشور به‌طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و سه هزار و 160 نفر به علت ابتلا به این ویروس فوت کرده و 16 هزار و 711 نفر نیز بهبودیافته‌اند.
شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های 36620023، 36620999، 36706030 و 36704368 (با پیش‌شماره 025) تماس بگیرند و یا برای کسب آخرین اخبار از دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند./
برچسب‌ها
ویروس کرونا سلامت سهم_من_در_مهارکرونا قم
پروندهٔ خبری
کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها هراس جهانی از ویروس کرونا


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تأکید بر اهتمام ویژه در صیانت از محیط زیست

شرایط وام ازدواج فرزندان بازنشستگان اعلام شد

بهبودیافتگان کووید19 در قم پلاسمای خود را اهدا کنند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان تاکید کرد: الزام دستگاه های اجرایی استان نسبت به ورود و ثبت اطلاعات اشتغال در سامانه رصد

مدیر توسعه کارآفرینی و اشتغال گلستان خبر داد: بهره مندی 625 فارغ التحصیل دانشگاهی از طرح کارورزی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان: اعتمادسازی اساس و بنیان کار روابط عمومی هاست

طراحی و اجرای یک رویداد جهانی در جزیره کیش

521 مورد بازرسی از واحدهای صنفی قم انجام شد

1787 ابتلا و 57 فوتی جدید کرونا در کشور

بررسی سناریوهای کرونایی رابطه چین و آمریکا

طراحی، عملیاتی و اجرایی یک رویداد جهانی در جزیره کیش

تاریخ عقدنامه ازدواج فرزندان از اول فروردین 98 محاسبه می شود

انتقاد از نادیده‌گرفتن خدمات هیأت‌های مذهبی قم در ایام شیوع کرونا

سوسک های سیاه کارابیده هیچ خطری ندارد، مردم نگران نباشند

باشگاه تئاتر تجربه قم مدلی موفق است

تئاتر پساکرونا چگونه خواهد بود؟ از متلک‌های اجتماعی تا نمایش‌های شاد

کشف 22 دستگاه کولرگازی قاچاق در قم

باشگاه سوهان محمد سیما بدون حمایت در لیگ برتر فوتسال شرکت نمی‌کند

فداکاری محیط‌بانان از گسترش آتش در پلنگ‌دره جلوگیری کرد

توضیحات روابط عمومی محیط زیست در خصوص آتش سوزی جنگل‌های گچساران

تجهیزات محیط بانان به روز می شود تجهیزات محیط بانان به روز می شود

هوای قم به 40 درجه می‌رسد

آسمان قم امروز صاف است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان خبر داد: رتبه نخست استان زنجان در شاخص نرخ مشارکت اقتصادی و نسبت اشتغال

مناطق آزاد در هفته ای که گذشت

تولیت‌های اماکن مذهبی قم اجرای پروتکل‌های بهداشتی را مدیریت کنند

درس های خارج و سطوح عالی حوزه از هفتم خرداد آغاز می شود

85 درصد بیماران حاد تنفسی قم بیماری زمینه ای دارند

پذیرش 29 بیمار مشکوک به کرونا در قم/ حال 45 نفر وخیم است

آمار کرونا در قم؛ حال 45 نفر وخیم است

عکس/ بازگشایی مسجد جمکران به روی منتظران

ابلاغ آخرین مصوبات شورای سلامت کیش

مراجع عظام تقلید از خدمات علی لاریجانی تجلیل کردند

2023 ابتلا و 34 فوتی جدید کرونا در کشور / 19 استان بدون فوتی

صحن مسجد مقدس جمکران بازگشایی شد

حرم حضرت معصومه(س) منبع فیض و عقلانیت دینی است

درهای ضریح حضرت معصومه(س) به زودی به روی زائران باز می‌شود

حرم کریمه اهل بیت(س) به روی عاشقان دل خسته باز شد

گشایش درب‌های مسجد مقدس جمکران با حضور خانواده شهدا

بازگشایی درب‌های مسجد جمکران با حضور جمعی از خانواده شهدا

15 هکتار از منطقه حفاظت شده پلنگ دره قم در آتش سوخت

بازگشایی حرم کریمه اهل بیت(ع) پس از 70 روز تعطیلی

فضلای قم: ریاست لاریجانی در مجلس، نماد تدبیر، عقلانیت و بصیرت بود

پاسداشت خدمات 12 ساله لاریجانی در پیام مراجع تقلید

درهای حرم حضرت معصومه(س) به روی زائران بازگشایی شد

بسته شدن اماکن مذهبی از خسارت‌های شیوع ویروس کرونا بود

صحن های مسجد جمکران بازگشایی شد

سعیدی: ضریح مطهر حضرت معصومه س نیز بزودی بازگشایی می شود

اراضی پلنگ‌دره قم در آتش بی‌توجهی گردشگران سوخت

سانحه رانندگی در محور قم به سلفچگان 9 مصدوم برجای گذاشت