پایگاه خبری تحلیلی عصرقم

آخرين مطالب

معاون وزیر علوم:

اجباری دربازگشایی ترم جدید دانشگاه‌ها از مهرماه نیست سیاسی

اجباری دربازگشایی ترم جدید دانشگاه‌ها از مهرماه نیست
  بزرگنمايي:

عصر قم - قم- معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: هیچ اجباری بر بازگشایی دانشگاه‌های کشور از ابتدای مهرماه نیست و دانشگاه‌هایی که بازگشایی آنها با چالش‌های کرونایی همراه باشد می‌توانند ترم تحصیلی خود را از بهمن‌ماه آغاز کنند.

علی خاکی صدیق عصر چهارشنبه در وبینار چالش‌های دانشگاه‌های غیردولتی به میزبانی موسسه طلوع مهر قم، اضافه کرد: اولویت اصلی وزارت علوم بر بازگشایی ترم تحصیلی جدید دانشگاه‌های کشور از ابتدای مهرماه است اما هر دانشگاه بنا بر ویژگی‌های دانشجویی خاص خود می‌توانند این کار را انجام دهد.
وی ادامه داد: در برخی از دانشگاه‌های کشور بیش از 50 درصد از دانشجویان را افراد غیربومی شامل می‌شود که همین مساله امکان بازگشایی مراکز آموزش عالی را به دلیل خطراتی که از جانب خوابگاه‌ها احساس می‌شود، دشوار کرده‌است.
معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: مسئولان دانشگاه‌هایی که 50 درصد از دانشجویان آن‌ها غیربومی هستند خواستار بازگشایی ترم جدید از ابتدای بهمن‌ماه می‌باشند.
خاکی صدیق افزود: شرایط در دانشگاه‌های پیام نور و غیردولتی با دانشگاه‌های دولتی متفاوت است و بیشتر دانشجویان این مراکز را افراد بومی شامل می‌شود و این موسسات خواستار بازگشایی ترم جدید به روال سال‌های قبل هستند.
وی تصریح کرد: به همین دلیل امکان اجرای یک سیاست واحد در بین دانشگاه‌های کشور نیست و با هر دانشگاه بر اساس ویژگی و بافت دانشجویی آن باید برنامه‌ریزی شود.
«ویروس کرونا»، موسوم به «کووید 19» اواسط ماه دسامبر سال گذشته (24 آذر 98) در شهر «ووهان» واقع در مرکز چین گزارش شد؛ ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام‌برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در 30 دسامبر سال 2019 (9 دی 98) به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.
شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های 36620023، 36620999، 36706030 و 36704368 (با پیش‌شماره 025) تماس بگیرند و یا برای کسب آخرین اخبار از دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.
همه ایرانیان می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته‌شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.
خاکی صدیق در ادامه عنوان کرد:مشکلات موسسات غیردولتی درنوع خود قابل‌توجه است و هرکدام از این مراکز آموزشی نیز مشکلات منحصربه‌فردی دارند و نمی‌توان راهکار واحدی برای حل هم‌زمان آن‌ها در نظر گرفت.
وی ابراز داشت: در شورای عالی انقلاب فرهنگی تلاش می‌شود اساسنامه جدیدی در رابطه با موسسات غیردولتی به تصویب برسد و بخشی از مشکلات کنونی و دغدغه مسئولان این مراکز از بین برود.
خاکی صدیق یادآور شد: برای تسهیل در امور موسسات غیردولتی در ایام کرونایی رایزنی‌های مطلوبی با وزارت علوم انجام‌شده و معضلات بخشی از این مراکز آموزشی حل‌ شده‌است.
وی ابراز کرد: با اجرای طرح تعاون بین دانشگاهی بخشی از مشکلات اختصاص رشته‌های تحصیلی از بین می‌رود.
حذف ترم تحصیلی به دانشگاه‌ها واگذارشده است
مدیرکل دفتر آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی وزارت علوم نیز تصریح کرد: حذف‌ترم تحصیلی جاری به دانشگاه‌ها واگذارشده و آن‌ها می‌توانند در این زمینه تصمیم‌گیری کنند.
فرزانه شمیرانی گفت: درصد تبادلات فکری بین بخش دولتی و غیردولتی در نظام آموزشی کشور ارتقا پیدا کرده‌است.
وی اظهار داشت: درگذشته روند جذب اعضای هیات علمی در موسسات غیرانتفاعی بسیار طولانی بود که با موافقت وزیر علوم اعضای هیات علمی دانشگاه‌های غیردولتی که پرونده علمی آن‌ها مورد تایید اعضای هیات علمی استانی باشد می‌توانند در روال مطلوب‌تری جذب موسسات غیرانتفاعی شوند.
شمیرانی یاداور شد: اگر شورای گسترش آموزش عالی شرایط متفاوت اعضای هیات علمی دانشگاه‌های غیرانتفاعی را صادر و مصوبه جداگانه‌ای را در رابطه با دانشگاه‌های غیرانتفاعی تصویب کند مشکلات اعضای هیات علمی موسسات غیردولتی از بین می‌رود.
مدیرکل دفتر آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی وزارت علوم همچنین گفت: فقط 50 درصد از رشته‌های یک‌بار پذیرش در دوره ارشد می‌توانند مجوز تمدید بگیرند و امکان تمدید مجوز برای 50 درصد دیگر وجود ندارد.
شمیرانی تصریح کرد: برای افزایش سهم 50 درصدی رشته‌های یک‌بار پذیرش درجلسات بعدی شورای گسترش آموزش عالی رایزنی خواهیم کرد.
توسعه آموزش مجازی اجتناب‌ناپذیر است
مدیرکارگروه آموزش الکترونیک وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در ادامه عنوان کرد: با شرایط جدیدی که درکشور بر اثر بیماری کرونا به وجود آمده، نظام آموزشی کشور چاره‌ای جز این ندارد که به سمت آموزش‌های مجازی و غیرحضوری حرکت کند.
سید اکبر صفوی گفت: تصوری از پایان کرونا وجود ندارد و برای عقب نماندن از مباحث علمی و پژوهشی باید زیرساخت‌های آموزش غیرحضوری و مجازی درکشور تقویت شود.
وی ابراز داشت: طی دو هفته آینده تصمیم نهایی در رابطه با شکل هم‌زمان آموزش حضوری و غیرحضوری در سطح دانشگاه‌های کشور گرفته خواهد شد.
صفوی تصریح کرد: اگر دانشگاه‌ها بتوانند دروس عملی و آزمایشگاهی را با رعایت فاصله‌گذاری برگزار کنند مانعی در این زمینه پیش روی آن‌ها وجود ندارد نیست.
وی یادآور شد: آموزش‌های غیرحضوری هزینه مصرف اینترنت در بین دانشجویان را افزایش داده و که برای کاهش این هزینه‌ها نیز برنامه‌هایی در دستور اجرا می‌باشد.
نگاه به دانشگاه‌های غیرانتفاعی تغییر کند
دبیر اتحادیه دانشگاه‌های غیرانتفاعی کشور نیز در بخش پایانی این وبینار عنوان کرد: نگاه دولتی به دانشگاه‌های غیرانتفاعی از چالش‌های اساسی این موسسات است.
علی آهون‌منش اضافه کرد: برای قرار گرفتن موسسات غیردولتی در جایگاه واقعی خود باید در درجه اول نگاه بر این موسسات در بین مسئولان وزارت علوم تغییر کند.
وی اظهار داشت: خارج شدن از حالت جمود فکری حاکم در رابطه با دانشگاه‌های غیردولتی پیش شرط حل مشکلات موسسات غیرانتفاعی است.
دبیر اتحادیه دانشگاه‌های غیرانتفاعی کشور ادامه داد: برای حل مشکلات جذب رشته در دانشگاه‌های غیردولتی چاره‌ای جز تجدید نظر در برخی مصوبات شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم نیست.
آهون‌منش با اشاره به مشکلات این مراکز آموزشی ابراز کرد: وزارت علوم باید تکلیف خود را در رابطه با عملکرد بخش خصوصی در آموزشی عالی کشور مشخص کند.
وی ابراز داشت: وزارت علوم دچار فلج پارادایمی در رابطه با دانشگاه‌های غیرانتفاعی شده و همین جمود سبب ادامه مشکلات این موسسات می‌شود.
وی در ادامه گفت: آموزش‌های از راه دور و مجازی که بر اثر کرونا ایجاد شده یکی از فرصت‌های مهم کرونا است و در قرن حاضر چاره ای جز تقویت آموزش‌های مجازی و غیرحضوری نیست.
آهون‌منش تصریح کرد: زیرساخت‌های لازم و تجربیات موسسات غیرانتفاعی ایران برای آموزش‌های مجازی ناکافی است همچنین شناخت دقیقی از آسیب‌های این نوع از آموزش‌ها نیز در دست نیست.
وی بابیان اینکه با تامین زیرساخت‌ها ضرورتی برای حضور دانشجویان در دروس عمومی نیست، اظهار داشت: موسسات غیرانتفاعی می‌توانند تمام دروس عمومی را از بستر آموزش مجازی ارائه دهند.
وی با اشاره به شکل آزمون دروس مجازی درشکل غیرحضوری آموزش نیز گفت: در صورتی "مرکز آزمون دانسته‌های دانشجویان در رابطه با آموخته‌های مجازی" در وزارت علوم راه‌اندازی شود هر دانشجو در طول سال تحصیلی می‌تواند 4 مرتبه در آن آزمون داده و نمره نهایی از این طریق مشخص شود.
برچسب‌ها
دانشگاه تهران قم وزارت علوم شورای عالی انقلاب فرهنگی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فضلای قم: ریاست لاریجانی در مجلس، نماد تدبیر، عقلانیت و بصیرت بود

پاسداشت خدمات 12 ساله لاریجانی در پیام مراجع تقلید

درهای حرم حضرت معصومه(س) به روی زائران بازگشایی شد

بسته شدن اماکن مذهبی از خسارت‌های شیوع ویروس کرونا بود

صحن های مسجد جمکران بازگشایی شد

سعیدی: ضریح مطهر حضرت معصومه س نیز بزودی بازگشایی می شود

اراضی پلنگ‌دره قم در آتش بی‌توجهی گردشگران سوخت

سانحه رانندگی در محور قم به سلفچگان 9 مصدوم برجای گذاشت

رونمایی از کتاب مجموعه عکس های ژوزف پلروس در کیش

15 هکتار از اراضی پلنگ دره قم در آتش سوخت

خادمان بااشتیاق خدمتگزار زائران هستند/الزام رعایت دستورات بهداشتی

نگاهی به مهم‌ترین اخبار کرونایی قم - صبح یکشنبه

پیام استاندار قم به مناسبت عید سعید فطر

درهای مسجد جمکران از فردا دوشنبه به روی زائران باز است

حرم مطهر حضرت معصومه(س) منبع عقلانیت دینی است

سانحه رانندگی در محور قم به سلفچگان 9 مصدوم بر جا گذاشت

تصادف در محور سلفچگان با 9 مصدوم

پیام مشترک تولیت‌های آستان‌های مقدس در خصوص بازگشایی حرم‌های مطهر

پذیرش 34 بیمار مشکوک به کرونا در مراکز درمانی قم/ بهبودی 21 نفر

«عید فطر» روز فطرت و بازگشت به سرشت خویش است/ فلسفه زکات فطره

تقدیر آیت‌الله فاضل لنکرانی از دکتر لاریجانی

قمی‎ها در 600 مسجد نماز عید فطر خواندند

وجود تعداد کم مسؤولان خیانتکار هم زیبنده نظام جمهوری اسلامی نیست

آیا معمای حضور در فضای مجازی حل خواهد شد؟

شناسایی 2180 ابتلای جدید کووید19 در کشور/ انجام بیش از 800 هزار تست تشخیصی

آیت الله علوی گرگانی از خدمات علی لاریجانی قدردانی کرد

آیت الله فاضل لنکرانی از خدمات رئیس سابق مجلس قدردانی کرد

جزییات بازگشایی درب‌های حرم حضرت فاطمه معصومه(س) اعلام شد

نماز عید فطر با رعایت فاصله گذاری اجتماعی برگزار می‌شود

افزایش دوقلوزایی حیات وحش تهران در سال جاری

دمای قم به 40 درجه می‌رسد

پذیرش 23 بیمار با احتمال ابتلا به کرونا در مراکز درمانی قم

نماز عید فطر درقم با رعایت فاصله گذاری اجتماعی برگزار می‌شود

طرح آزاد راه سردار سلیمانی قم اجرا می‌شود

عید بندگی را با هم‌نوعان خود تقسیم کنیم

آغاز طرح فروش آنلاین دارو و محصولات آرایشی بهداشتی در کیش

درهای حرم حضرت معصومه(س) از روز دوشنبه باز می‌شود

روند مراجعه به بیمارستان‌های قم نزولی است

مدیرعامل جمعیت هلال‌ احمر قم معارفه شد

آیت الله سبحانی: لاریجانی در حساس ترین مراحل مجلس وظیفه خود را به نحو احسن انجام داد

اعمال شب عید فطر

آیت‌الله مظاهری: مدیریّت موفّق لاریجانی در مجلس حقّاً و انصافاً مایۀ تحسین و مباهات است

اطلاعیه آستان مقدس کریمه اهل‌بیت(س) در مورد آغاز خدمت به زائران

پلمپ قلیان سرای یک رستوران در جزیره کیش به دلیل عدم رعایت ضوابط بهداشتی

پلمپ یک رستوران در جزیره کیش به دلیل عدم رعایت ضوابط بهداشتی

وحدت، همدلی و انسجام یکی از ویژگی اصلی مقاومت در مقابل دشمنان ایران

راه اندازی لنج بادبانی چوبی در آب های جزیره کیش

مستکبران مانع انتشار سخن حق در رسانه‌های بین‌المللی می‌شوند

برخی با تأثیرپذیری از فضای مجازی اعتقادات خود را کنار می‌گذارند

هشدار نسبت به فعالیت سامانه بارشی و کاهش 12 تا 18 درجه‌ای دما در برخی استان‌ها