عصر قم

آخرين مطالب

/چالش کرونا و زندگی مومنانه/

عنصر ناشناختگی مهمترین بستر ناهنجاری‌ در فضای مجازی است علمی

عنصر ناشناختگی مهمترین بستر ناهنجاری‌ در فضای مجازی است
  بزرگنمايي:

عصر قم - ایسنا/قم عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی تهران به مبحث "حکمرانی فضای مجازی در عصر پساکرونا" پرداخت.

دکتر سید علیرضا طباطبایی پور در ابتدای نشست علمی مبحث " حکمرانی فضای مجازی در عصر پساکرونا" به‌عنوان یکی از سلسله نشست‌های "کرونا و زندگی مؤمنانه" که جمعه‌شب به همت دانشگاه پردیس فارابی و جهاد دانشگاهی قم برگزار شد، گفت: به دلیل پاندومی کرونا بحث فضای مجازی اهمیت مضاعفی پیداکرده و زندگی‌ مردم از عرصه فیزیکی به عرصه مجازی تغییر کرده است و قدم گذاشتن به مباحث فضای مجازی بدون اینکه با موضوع فضای مجازی به‌صورت عمیق آشنا باشیم خامی در بحث است، هرچند اقتضای زمانی به گونه‌ای است که نمی‌توان خیلی عمیق به مفاهیم فضای مجازی ورود کرد.
وی ادامه داد: عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی تهران افزود: فضای سایبری فضایی است که در آن واژه‌ها، پیوندها، داده‌‌ها، ثروت و قدرت از راه ارتباط به وسیله رایانه‌ها پدیدار می‌شود؛ این فضا ارتباط داخلی کلان بشر و نیز اشیا را با توجه به ظهور پدیده اینترنت اشیا از طریق رایانه‌ها و ارتباط راه دور بدون نگرش به جغرافیای فیزیکی بر عهده دارد.
طباطبایی اظهار کرد:عرف عمومی فضای مجازی را تعبیر به اینترنت می‌کند ولی این تلقی درستی نیست چراکه فضای مجازی یک مفهوم انتزاعی و اعتباری است و معادل اینترنت نیست، اینترنت در وضعیت موجود می‌توانیم بگوییم ستون فقرات فضای مجازی و بستر جریانی فضای مجازی است.
وی عنوان کرد: وقتی کامپیوترها پای به عرصه وجود گذاشتند ابتدا با سیستم سرور مرکزی و سیم کشی مواجه بودیم که هسته اصلی یکجا بود؛ به وجود آمدن اینترنت به دوران جنگ سرد و خوف ایالات‌متحده از حمله اتمی به سیستم سرور مرکزی برمی‌گردد و سازمان امنیت ملی آمریکا طرحی را پیش‌بینی کردند که یک هسته مرکزی نداشت و تقسیم شد که اگر یک نقطه هدف حمله اتمی قرار گرفت دیگر مرکزها بتوانند به کارشان ادامه دهند.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی تهران بیان کرد: عرصه انسان به انسان، محتوا، وب دو، سرویس و تبادل دوطرفه، شبکه‌های اجتماعی هوشمند و امروزه اینترنت اشیا نمودار سیر پدید آمدن فناوری‌ها و سرویس‌ها در فضای مجازی است.
طباطبایی با اشاره به اینکه کاربران اینترنت 5 و 4 دهم میلیارد در سال 2020 هستند و نسبت به سال 2014 تا 2020 ضریب نفوذ اینترنت به 54 و 6 دهم رسیده است که این آمارها حاکی از نفوذ اینترنت و دو جهانی‌شدن فضای زندگی است، ابراز کرد: فضای مجازی را درست ترجمه نکردیم و برخی فکر می‌کنند این فضا در برابر فضای حقیقی و معنای فلسفی آن قرار دارد؛ در واقع فضای مجازی یک فضای حقیقی حکمرانی است.
وی یادآور کرد: واقعی بودن و حقیقی بودن، جهانی بودن و گسترده بودن، دسترسی همیشگی و پویایی زمان، فرامکانی و جهان‌شمول بودن، سیال بودن و تشدید بودن واقعیت، دیجیتال بودن و حافظه درازمدت، غیر مرکزی بودن، پیوستگی و یکپارچگی، آزادی اطلاعات و ارتباطات و گمنامی هویت و فردگرایی از جمله ویژگی‌های فضای مجازی است.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی تهران گفت: مهم‌ترین اتفاق فضای مجازی تبدیل‌شدن دنیای آنالوگ به دنیای دیجیتال است، تمام موجودیت فضای مجازی با اعداد و ارقام است و از آثارش این است که مفهوم زمان و مکان در فضای فیزیکی و بیرونی با فضای مجازی متفاوت شده است؛ سرعت جابجایی با نور انجام می‌شود و شما با یک کلیک ایران و کلیک دوم در اروپا و با کلیک دیگر به نقطه دیگری می‌روید.
طباطبایی عنوان کرد: سیاست رسانه‌ای و ارتباطی در واقع بخشی از سیاست عمومی محسوب می‌شود و نوع برخورد دولت‎ها با فضای مجازی در ساختار و محتوا نوسان دارد که این نوسان و نحوه مواجهه با فضای مجازی در حکومت سکولار و یا حکومت دینی قابل‌بررسی و مشاهده است.
وی تأکید کرد: طبق اصول متعدد قانون اساسی ایران ازجمله اصل دوم، چهارم، پنجم و مقدمه قانون اساسی نظام ما درون‌مایه مکتبی دارد؛ اگر بخواهیم مواجه نظام جمهوری اسلامی ایران را با پدیده نوظهور فضای مجازی تبیین کنیم باید به درون‌مایه مکتبی نظام توجه داشته باشیم.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی تهران در بخش دیگری از سخنانش، گفت: حکمرانی به معنای اعمال قدرت فرماندهی برتر و مستقل و اهلیت برقراری با سایر دولت کشورها تعریف می‌شود و در واقع حاکمیت چهره برونی و درونی دارد.
طباطبایی یادآور کرد: چهره درونی حاکمیت قدرتی است که نسبت به اعضای آن افراد، گروه‌‌ها تقسیمات سرزمینی، احزاب و سایر گروه‌ها برتر است یعنی در درون آن کشور نسبت به تمام اعضای جامعه قدرت برتری را دارد و بر آن‌ها چیره است.
وی ادامه داد: چهره بیرونی حاکمیت مشخص‌کننده شخصیت متمایز حقوقی و سیاسی دولت و کشور است و استقلال و خود سالاری آن دولت در برابر دولت‌های دیگر است.
این استاد دانشگاه تصریح کرد: فضای مجازی امتداد فضای زندگی انسان در بستر دیجیتال است و امروزه پذیرفته‌شده حق حاکمیت فقط در قلمرو سرزمینی، هوایی و دریایی نیست؛ البته فضای مجازی تخصیص‌یافته برای هر کشوری هم تفسیر شدنی است.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی تهران ادامه داد: حکمرانی فضای مجازی در دو اجلاسیه جهانی جامعه اطلاعاتی ژنو در سال 2003 و اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی تونس در سال 2005 مطرح شد و رسماً این بحث وارد ادبیات حقوقی و سیاسی شد؛ کشورهای دیگر اصرار داشتند اینترنت میراث جهانی است و نباید در دست یک کشور یعنی ایالات‌متحده باشد و خود ایالات‌متحده اصرار بر حفظ نقش تاریخی خودش در مدیریت اینترنت دارد که به نتیجه نرسید و کماکان نقش اصلی و بنیادین را ایالات‌متحده در این زمینه دارد.
وی حکمرانی ساختاری و محتوایی را دو شکل حکمرانی در فضای مجازی معرفی کرد و گفت: رویکرد فنی می‌گوید حکمرانی اینترنت فنی است و باید به مهندسان و برنامه ریزان واگذار شود و در رویکرد کل گرایانه پیامدهای اجتماعی، سیاسی، حقوقی و اقتصادیِ تصمیم‌های فنی موردنظر است.
طباطبایی با اشاره به لایه‌های فضای مجازی گفت: لایه کاربری لایه‌ای است که همه مردم با آن مواجه هستند که لایه رویین و پوسته ظاهری است؛ لایه بعدی لایه مهندسی است که اپلیکیشن‌ها طراحی‌شده و سپس لایه خط‌مشی و سیاست‌گذاری است که بر عهده دولت‌ها است.
این استاد دانشگاه ادامه داد: هیئت معماری و جامعه اینترنت، ستاد مهندسی اینترنت، ستاد پژوهشی اینترنت، شرکت آیکان از جمله نهادهای ساختاری حکمرانی بر فضای مجازی در ایالات متحده هستند.
وی یادآور کرد: شرکت آیکان ظاهراً یک موسسه و شرکت غیردولتی است اما طبق یک توافق‌نامه‌ با وزارت بازرگانی از سیاست‌های ایالت متحده تبعیت می‌کند؛ آیکان نشانه‌ها را به کشورها می‌دهد مانند پسوند IR که به ایران داده‌شده و اگر آیکان اراده کند پسوند ایران را حذف کند کلاً ایران از فضای مجازی معدوم می‌شود و دیگر هیچ دسترسی برای هیچ کاربری به فضای مجازی در ایران ممکن نخواهد بود.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی تهران عنوان کرد: حکمرانی محتوایی فضای مجازی جعل اصطلاح نیست بنده به‌صورت مستند از اسناد یونسکو استخراج کردم که در آن آمده حکمرانی اینترنت تنها موضع فنی و ساختاری نیست بلکه مسائل اخلاقی، اجتماعی، فرهنگی و حقوقی را هم در برمی‌گیرد.
طباطبایی با اشاره به اینکه در مورد حکمرانی محتوایی فضای مجازی باید با فلسفه فناوری این فضا آشنا شویم، اضافه کرد: جامعه‌شناسان بر این باورند که ابزارها بر پایه‌ شالوده‌های فلسفی خودشان شکل می‌گیرند و این نظام‌های باور و اندیشه ما هستند که عمل و رفتارهای ما را شکل می‌دهند و این رفتارهای ما پردازه‌ای از دیدگاه‌ها و مبانی نظری است.
این استاد دانشگاه تصریح کرد: فناوری به‌عنوان ساخته بشر مانند گدازه‌های سرد برجای‌مانده پس از فعالیت آتش‌فشان است که آثار ملموس رفتار متجلی شده در هنجارها، ارزش‌های و پیش‌فرض‌های فرهنگی را نمایان می‌کند؛ مصنوعات بشری از جمله فضای مجازی رویه ظاهری و نمایان فرهنگ هستند که بر پایه ارزش‌ها و هنجارهای رفتاری بناشده‌اند.
وی یادآور کرد: فضای سایبری دارای خاستگاه فلسفی و بر اساس شالوده‌های تئوریک غرب و فلسفه حاکم بر تمدن غرب است؛ تمدن غرب تفکر اومانیستی است که با بن‌مایه اسلامی و اصالت آخرت در تعارض بنیادین است.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی تهران با اشاره به گمنامی هویت در فضای مجازی، اظهار کرد: هرکسی با هر هویتی می‌تواند وارد فضای مجازی شود و صدها هویت مختلف برای خودش بسازد؛ این امکان وجود داشته که مهندسی به شکلی باشد که افراد برای ورود احراز هویت شوند اما چون لیبرالیسم دنبال آزادی است و فضای مجازی اینترنت محور آرمان‌شهر آن‌ها است، چنین کاری نکرده‌اند.
طباطبایی معتقد است که بیش از 90 درصد ناهنجاری‌ها در فضای مجازی به دلیل همین عنصر ناشناختگی است.
وی یادآور کرد: هایدگر می‌گوید: انسان کانون ارزش‌هاست، جوهر اومانیسم انسان را رها از روح ملکوتی‌اش یک حیوان هوشمند می‌پندارد که توانایی چیرگی بر جهان مادی را دارد.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی تهران اضافه کرد: فناوری فضای مجازی مانند سایر فناوری‌ها یک وجود سراسر فرهنگی دارد و این فرهنگ همان فرهنگ اومانیسم و سکولاریسم است که رشته زمین و آسمان را ازهم‌گسسته می‌داند و انسان را پیغمبر روزگار مدرن می‌داند.
طباطبایی گفت: در فضای فیزیکی تا من دنبال ناهنجاری نروم پدید نمی‌آید و درواقع ارادی است، اما در فضای مجازی این آسیب ناخواسته است به عنوان مثال فردی در حال تحقیق علمی است که تصاویری برای او نشان داده می‌شود و او را با یک کلیک به ورطه‌های ناسالم می‌برد.
وی تصریح کرد: در قطعنامه پایانی گردهمایی جهانی حمایت از کودکان در برابر سو استفاده‌های جنسی در سال 1999 آمده که هر چه اینترنت بیشتر گسترش یابد کودکان بیشتر در معرض محتویات خطرناک آن قرار می‌گیرند.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی تهران یادآورشد: ما نمی‌خواهیم فضای مجازی را رد کنیم بلکه فضای مجازی موجود اینترنت محور که متأثر از مبانی اندیشه‌ای پدیدآورندگانش است نقد می‌کنیم که منجر به چیرگی ارزش‌های اومانیستی در محتوای این فضا شده است.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بازگشت هواداران به ورزشگاه‌ها در فرانسه

نویدکیا سرمربی سپاهان شد؟

هفته بیست‌ونهم لیگ یک؛ دوئل استقلالی‌ها

درخشان: پرسپولیس نیاز به تقویت دارد

دیاباته و چشمی باید کارت زرد می‌گرفتند/ پنالتی پرسپولیس درست بود

رقابت سردار آزمون با سه مهاجم برای حضور در تیم آث میلان

«کاپیتانی» که تا ابد کاراته ایران را داغدار کرد

کمیل قاسمی: مدال طلای مشترک برای من و حریف روسی معنایی ندارد!

اولین کلین شیت لیگ برتری مجیدی

توضیح حریرچی در مورد ساخت ماسک‌ خانگی با پیژامه

حکایت زوج جوانی که می خواستند نوزاد بخرند

قتل دندانپزشک با ضربات چاقو

توزیع کارت ورود به جلسه آزمون دکتری از فردا

تبادل آب میان خلیج گرگان و تالاب میانکاله مانع بروز بیماری «بوتولیسم» خواهد شد

خواننده های داخلی با صدای ابی، سیاوش قمیشی، داریوش و ستار! + عکس

مدال هایم برای هیئت تکواندوی قم اهمیتی ندارد

مدیر یعنی کفاشیان؛ خنده خنده شد نایب رئیس آسیا

تیم ملی پیشکسوتان سال 85؛ این همه ستاره

مسابقات مقدماتی فوتبال زیر 23 سال قهرمانی آسیا به تعویق افتاد

پیش‌بینی قهرمانی پرسپولیس آسان است

لیگ والیبال با «تدبیر» برگزار شود

فدراسیون‌ها برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی برنامه ریزی کنند

ماجرای بخشش 2 میلیارد تومانی منصوریان و واکنش به برخی شایعات

پیامک‌های دردسرساز برای مربیان تکواندو

آماده‌باش تیم ملی به شجاع

استقلال نزد تا باز هم نَبَرد

عالیشاه: ممکن بود تا آخر فصل خانه‌نشین شوم!

آن‌هایی که به استقلال تهمت زدند باید توبه کنند

کریمیان: باید تفکرات جدیدی به شاهین بیاید

وقتی عبدالله خون به پا کرد!

قطری‌ها به دنبال شکار کاپیتان الهلال

لغو اردوهای پاراوزنه برداری پس از شیوع موج دوم کرونا

علی دایی پشت خط آقازاده‌های ورزش!

پیش‌بینی برگزاری یا لغو المپیک کار سختی است

در مسیر ستاره شدن

شلـیـک‌هـای 3 امتیـــازی

پیشنهاد طرح «ساعت کاری شناور» برای کارمندان پایتخت

قیمت‌های نجومی برای یک داروی "تقلبی" درمان کرونا

ماجرای انگشت قطع شده پای قولنامه خانه

از ظرفیت های جزیره کیش در راستای دستیابی به اهداف کلان استفاده کنیم

اختتامیه جشنواره ملی هشت نوشت در قم به شهریورماه موکول شد

تمرین آمریکا برای مقابله با قایق‌ های تندروی ایران

چه کسی استیضاح روحانی را شارژ می‌ کند؟

71 دوربین ثبت تخلف در محورهای مواصلاتی قم فعال است

طرح ضد عفونی خانه به خانه در محلات منطقه 6 اجرا می شود

قلعه‌نویی به تیمی می‌رود که فکرش را هم نمی‌کنید

از قهرمانی با پراید تا شوماخر شدن و "طلوع"معروف مازیار ناظمی!

قم صاحب 9 زمین استاندارد مینی گلف می‌شود

فرصت‌های متنوع سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی قم مهیاست

کریستیانو رونالدو هم‌چنان می‌درخشد