عصر قم

آخرين مطالب

در گفت‌وگو با مهر مطرح شد؛

فعالیت 102 معدن در قم/ حرکت بر ریل «جهش تولید» اقتصادی

فعالیت 102 معدن در قم/ حرکت بر ریل «جهش تولید»
  بزرگنمايي:

عصر قم - قم - رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت قم گفت: در استان قم 102 معدن با استخراج 158 هزار تن و با ظرفیت اشتغال یک هزار و 296 نفر فعالیت دارد.

خبرگزاری مهر ، گروه استان‌ها - هیفاء پردل: امسال از سوی مقام معظم رهبری به نام سال جهش تولید نام‌گذاری شده است و اکنون با گذشت بیش از 3 ماه از سال 99 مسئولان اجرایی استان برای تحقق این شعار در برنامه‌ریزی هستند.
سال گذشته که به نام رونق تولید مزین بود قدم‌هایی برای رونق دادن به تولید داخلی از سوی مسئولان و برخی واحدهای تولیدی برداشته شد اما تا رسیدن به مقصد مطلوب راه زیادی در پیش است.
سال گذشته برای تحقق شعار رونق تولید تلاش‌هایی شد که می‌توان مهم‌ترین دستاوردهای آن را برگزاری جلسات مستمر و هفتگی کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان، برگزاری سه‌شنبه‌های اقتصادی با حضور استاندار و مسئولان اقتصادی استان در واحدهای تولیدی و شهرک‌های صنعتی، عزم استانی برای تأمین زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی و احیای واحدهای صنعتی راکد و جذب سرمایه‌گذار برای این واحدها را نام برد.
هرچند این دستاوردها برای صنعت و تولید استان مؤثر بود ولی برای رسیدن به یک اقتصاد پویا باید برخی موانع را از سر راه واحدهای تولیدی برداشت از جمله، مشکلات نقدینگی، دلال بازی و هم‌چنین تزریق سرمایه و حمایت از بخش معادن و بهره‌گیری از ظرفیت‌های درآمدزایی آن می‌تواند اقتصاد استان را پویا سازد.
کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان در دو ماهه اول سال 99 بیش از 59 مصوبه داشته که 21 مصوبه آن انجام و 38 مصوبه دیگر هم در دست اجرا است و در این مدت هم برای 105 واحد صنعتی استان مبلغ 5 هزار و 634 میلیارد ریال تسهیلات رونق تولید مصوب و به بانک‌های عامل معرفی و تاکنون سه هزار و 946 میلیارد ریال بدون پرداخت مستقیم پرداخت شده است.
با توجه به ظرفیت‌های معادن استان 181 فقره پروانه بهره‌برداری معدن صادر و از این تعداد 102 معدن فعال با اشتغال یک هزار و 296 نفر در حال فعالیت است.

عصر قم


حرکت قم به سوی جهش تولید
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم در گفت‌وگو با خبرنگار مهر می‌گوید: در دوماهه نخست سال 99 کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان قم 59 مصوبه داشته که 21 مصوبه آن اجرا و 38 مصوبه در دست اقدام است.
محمود سیجانی می‌افزاید: در این مدت تعداد 105 واحد صنعتی به مبلغ 5 هزار و 634 میلیارد ریال تسهیلات رونق تولید مصوب و به بانک‌های عامل معرفی و تاکنون سه هزار و 946 میلیارد ریال تسهیلات رونق تولید بدون پرداخت مستقیم پرداخت شده است؛ در مجموع در سه بخش صنعت، جهاد کشاورزی و گردشگری رونق تولید و انتقالی سال 97 و مستقیم مبلغ 6 هزار و 932 میلیارد ریال پرداخت شده است.
وی افزود: تاکنون خوشه‌های صنعتی شناسایی شده در استان عبارت هستند از فرش، کفش ماشینی، سنگ، پسته و انگشترسازی، پوشاک و سیمان هم‌چنین فناوری اطلاعات و محصولات پلاستیکی و خوشه‌های صنعتی پیاده‌سازی شده یا در حال اجرا شامل فرش، کفش ماشینی و سنگ، مبلمان و چوب و سوهان می‌باشد.
در دوماهه نخست امسال کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید قم 59 مصوبه داشته که 21 مصوبه آن اجرا و 38 مصوبه در دست اقدام است
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وضعیت بخش معادن استان قم بیان می‌کند: طی دو ماه نخست سال 99 در حوزه معادن سازمان با ثبت پهنه‌های اکتشافی، شرکت ملی مس در پهنه حوض سلطان برای اکتشاف مس و سازمان ایمیدرو دو پهنه مشترک با استان‌های مجاور در غرب و جنوب غربی قم به مساحت 450 کیلومتر مربع و سازمان زمین شناسی محدوده‌های حاصل از پهنه ژئوفیزیک جهت اکتشاف طلا و فلزات آهن جزو پیگیری‌های برنامه‌های رونق تولید استان است.
وی می‌افزاید: به طور کلی تعداد 181 فقره پروانه بهره‌برداری معدن صادر شده که از این تعداد 102 معدن فعال با زمینه اشتغال یک هزار و 296 نفر با سرمایه‌گذاری یک هزار و 58 میلیارد ریال و با استخراج 158 هزار و 437 تن دارای بهره‌بردار بوده و در حال فعالیت می‌باشند؛ هم‌چنین 48 فقره معدن در لیست مزایده قرار دارد.
احیای 5 معدن راکد
سیجانی عنوان می‌کند: با پیگیری برنامه‌های رونق تولید در بخش معدن استان و برگزاری شورای هماهنگی فعال‌سازی معادن کوچک مقیاس در استان با حضور اعضای ستادی شورا برای فعال سازی چهار معدن که در سال 98 غیرفعال بودند به مدار فعالیت معدنی بازگشتند.

عصر قم


وی بیان کرد: جلسه شورای معادن به ریاست استاندار و با حضور نمایندگان مردم قم در مجلس شورای اسلامی برگزار شد که یک فقره پروانه اکتشاف و صدور یک گواهی کشف به همراه صدور 5 فقره مجوز برداشت با میزان برداشت 310 هزار و 400 تن و اشتغال 30 نفر در این جلسه تصویب شد.
شاخص‌های کلان اقتصادی استان قم در بخش‌های صنعت، معدن و تجارت
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم اظهار داشت: شاخص‌های اصلی استان قم در بخش صنعت ارزش افزوده 30 هزار 967 میلیارد ریالی دارد که سهم ارزش افزوده بخش صنعت از کل ارزش افزوده استان 20 درصد و هم‌چنین ارزش افزوده معدن استان 336 میلیارد ریال است.
وی می‌گوید: سهم ارزش افزوده بخش معدن از کل استان 22 دهم درصد و ارزش افزوده بخش تجارت استان 63 هزار و 300 میلیارد ریال است که ارزش افزوده از کل استان در این بخش 41 درصد است.
به گفته سیجانی، سهم ارزش افزوده بخش صنعت، معدن و تجارت استان نسبت به ارزش افزوده بخش صنعت، معدن و تجارت کل کشور یک درصد و میزان اشتغال‌زایی در این بخش به ترتیب در بخش معدن، یک هزار و 488 نفر و صنعت، 56 هزار و 587 و تجارت هم 89 هزار و 475 است و سهم اشتغال بخش صنعت، معدن و تجارت استان قم از کل کشور فقط یک و نیم درصد است.
گفتنی است، در قم 7 شهرک صنعتی شکوهیه، الغدیر، چاپ و نشر و سلفچگان، محمودآباد، ثامن الائمه (ع) و قنوات و فناوری اطلاعات به همراه 4 ناحیه صنعتی خورآباد، دستجرد، سیرو و طغرود وجود دارد که آخرین آمار حجم سرمایه‌گذاری انجام شده برای واحدهای صنعتی و معدنی موجود استان بیش از 50 هزار میلیارد ریال است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قاتل: وقتی گردنش را با تبر زدم، دلم سوخت!

هدف‌گذاری قم برای توسعه تولید و صادرات با تسهیل حضور سرمایه‌گذاران

عقب نشینی ارتش از تفاهم نامه 06

گسترش و توسعه خطوط مترو به داخل بافت مسکونی

بوستان های منطقه 21 مخزن دار می شوند

رای دیوان عدالت اداری درباره شورایاری ها بازبینی شود

54 درصد از درآمدهای شهرداری در سال 99 تحقق یافته است

با تخلفات ساختمانی نهادهای قدرت برخورد شود

اجازه اعمال محدودیت های حداقلی را به سطوح محلی تفویض کنید

بازیکن پرسپولیسی مشکوک به کرونا

دروازه‌بان الاتحاد عربستان کرونا را شکست داد

«ریل‌گذاری» برای پرسپولیس توسط رقیبان

لیست خرید گل‌محمدی برای پرسپولیس آماده شد

وقتی کاپیتان تیم‌ملی ژاوی را زد!

ساری: خوشبختانه موفق شدیم به بازی برگردیم

مربی استقلالی، شاهین را به سپیدرود ترجیح می‌دهد؟

تازه‌ترین وضعیت راه‌های کشور

احتمال بارش باران در شمال غرب کشور و تهران

خیز کرونا به سوی کودکان

شیوه پذیرش مبتلایان کرونایی در مراکز منتخب

عزا و عروسی در تالار‌ها ممنوع است

برگزاری کارگاه عروسک‌گردانی و صداپیشگی در قم

تاکید بر تداوم هماهنگی ستادهای مدیریت بحران مناطق با سازمان های مدیریت شهری

ارتش پروژه پادگان 06 را منتفی کرد

بازگشت هواداران به ورزشگاه‌ها در فرانسه

نویدکیا سرمربی سپاهان شد؟

هفته بیست‌ونهم لیگ یک؛ دوئل استقلالی‌ها

درخشان: پرسپولیس نیاز به تقویت دارد

دیاباته و چشمی باید کارت زرد می‌گرفتند/ پنالتی پرسپولیس درست بود

رقابت سردار آزمون با سه مهاجم برای حضور در تیم آث میلان

«کاپیتانی» که تا ابد کاراته ایران را داغدار کرد

کمیل قاسمی: مدال طلای مشترک برای من و حریف روسی معنایی ندارد!

اولین کلین شیت لیگ برتری مجیدی

توضیح حریرچی در مورد ساخت ماسک‌ خانگی با پیژامه

حکایت زوج جوانی که می خواستند نوزاد بخرند

قتل دندانپزشک با ضربات چاقو

توزیع کارت ورود به جلسه آزمون دکتری از فردا

تبادل آب میان خلیج گرگان و تالاب میانکاله مانع بروز بیماری «بوتولیسم» خواهد شد

خواننده های داخلی با صدای ابی، سیاوش قمیشی، داریوش و ستار! + عکس

مدال هایم برای هیئت تکواندوی قم اهمیتی ندارد

مدیر یعنی کفاشیان؛ خنده خنده شد نایب رئیس آسیا

تیم ملی پیشکسوتان سال 85؛ این همه ستاره

مسابقات مقدماتی فوتبال زیر 23 سال قهرمانی آسیا به تعویق افتاد

پیش‌بینی قهرمانی پرسپولیس آسان است

لیگ والیبال با «تدبیر» برگزار شود

فدراسیون‌ها برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی برنامه ریزی کنند

ماجرای بخشش 2 میلیارد تومانی منصوریان و واکنش به برخی شایعات

پیامک‌های دردسرساز برای مربیان تکواندو

آماده‌باش تیم ملی به شجاع

استقلال نزد تا باز هم نَبَرد