عصر قم

آخرين مطالب

شهردار تهران بر ضرورت ساماندهی شن‌چاله‌های جنوب تهران تأکید دارد

400هکتار گود 120متری زیر پای تهران شهرداری تهران

400هکتار گود 120متری زیر پای تهران
  بزرگنمايي:

عصر قم - گودال‌های عمیقی که در حاشیه رودخانه کن بر اثر فعالیت‌های معادن شن و ماسه پلمپ شده ایجاد شده‌اند، همچنان ‌خطری بالقوه برای جنوب غرب پایتخت به‌حساب می‌آیند.

حفاری‌های بی‌حساب و کتاب در معادن شن و ماسه جنوب تهران گودهای پرخطری را در منطقه‌ای به وسعت 400هکتار ایجاد کرده که عمق برخی از آنها به بیش از 100متر هم می‌رسد. ساماندهی و تغییر کاربری این معادن شن و ماسه که بیش از نیم قرن از عمرشان می‌گذرد طی دوره‌های مختلف مدیریت شهری پیگیری شده اما از روی کاغذ بیرون نیامده است. تنها طی دوره پیشین پیگیری‌های مدیریت شهری تهران منجر به پلمب این معادن شد، اما طرح‌های جایگزین آن هرگز به اجرا در نیامد تا اینکه پیروز حناچی هفته گذشته از ساماندهی و پیش‌بینی طرح‌های جایگزین برای این گودهای عمیق خبر داد. حالا بعد از چندین سال قرار است وعده‌های قدیمی، با اجرای طرح‌های عملیاتی و متناسب با این محدوده جنوبی پایتخت محقق شود.
حناچی دوشنبه در دومین نشست مطبوعاتی‌اش با خبرنگار، خبر ساماندهی گودهای تهران را رونمایی کرد و گفت که شهرداری برای این منظور برنامه‌هایی را پیش‌بینی کرده است. شهردار تهران با بیان اینکه این گودها به‌دلیل ارتفاع منفی زیاد، در شرایط بارندگی آبگیر می‌شوند، بیان کرد: «به‌دلیل مشکلاتی که گودهای این محدوده ایجاد کرده، همکاران‌مان در سازمان مشاور و معاونت فنی و عمرانی در حال پیگیری موضوع هستند و شهرداری منطقه 18هم در تلاش است تا طرح‌های مناسب برای این محدوده ارائه شود.»

عصر قم


رانش زمین تا آلودگی آب‌های زیرزمینی
معادن شن و ماسه منطقه18 در محدوده رودخانه کن و در منطقه‌ای به وسعت 400هکتار در موقعیت مابین رودخانه کن، جنوب بزرگراه فتح، غرب بزرگراه شهید بروجردی و شمال بزرگراه آزادگان واقع شده است.
این گودها که عمقشان از 50 تا 100 و حتی تا 120متر متغیر است، بحران‌هایی را برای منطقه و شهر ایجاد کرده و در آینده نیز پیامدهای دیگری را برای شهر دارد. تبدیل برخی از این گودهای ماسه‌ای به محل دفن نخاله‌های ساختمانی و عمیق بودن شن چاله‌ها، منابع آبی زیرزمینی را در معرض آلودگی قرار می‌دهد. ضمن اینکه رانش زمین و سیلاب هم از دیگر بحران‌هایی است که به‌ویژه در فصل بارش امکان تکرارش وجود دارد.همچنین وجود این گودهای ماسه‌ای، افزایش گردوغبار منطقه را به‌دنبال دارد.
فضای سبز و خدمات شهری جایگزین گودها می‌شود
اینکه مدیریت شهری تهران چه طرح‌های جایگزینی را برای این محدوده 400هکتاری پیش‌بینی کرده، موضوع مهمی است که پیش نیازش تهیه طرح‌های امکان‌سنجی و مطالعات دقیق کارشناسی‌ است. با این حال اما تعریف خدمات 7گانه شهری مثل فضای سبز، اماکن فرهنگی، درمانی، تفریحی، ورزشی، گردشگری و... در این منطقه می‌تواند سرانه خدماتی شهروندان منطقه را افزایش دهد. موضوعی که شهردار منطقه18 هم آن‌ را تأیید کرد.
سیدمحمد فیاض در توضیح اجرای طرح‌های جایگزین در این محدوده گفت: «توسعه فضای سبز و ارائه برخی خدمات 7 گانه شهری به‌طور قطع در این محدوده پیش‌بینی خواهد شد. ضمن اینکه بحث استحکام جداره‌های گودها اولویت اول است که باید پیش از اجرای هر طرحی در دستور کار قرار بگیرد. از سوی دیگر در بحث رودخانه کن، طرح‌های خوبی هم قرار است اجرا شود که طرح تعریض و مقاوم‌سازی رودخانه کن ازجمله این طرح‌ها خواهد بود؛ کارهایی که به زودی انجام خواهد شد.»
او این را هم گفت که ابتدا باید مشاور طرح برای اجرای پروژه‌ها انتخاب و سپس استارت کار زده شود؛ بنابراین به‌محض اینکه برنامه‌ها نهایی شد، نتیجه آن را به اطلاع عموم مردم خواهند رساند.
او با اشاره به اقداماتی که تاکنون در زمینه ایمن‌سازی گودها انجام شده است، تصریح کرد: «شن‌چاله‌ها در محدوده ناحیه منطقه18 قرار گرفته و بیش از 50سال معادن شن و ماسه در این ناحیه فعالیت می‌کردند. مهم‌ترین گودال‌ها به 3شرکت فربت، خلیج‌فارس و شن‌وما مربوط می‌شود. این شرکت‌ها در مجموع، بیش از 290هکتار از اراضی مذکور را به‌خود اختصاص داده‌اند.»

عصر قم


ترک موجود در یکی از دیواره‌های شن‌چاله‌ها هر آن ممکن است با ریزش و رانش زمین همراه شود.
فاجعه در کمین است
شهردار منطقه18 تهران گفت: «معادن 2 شرکت فربت و خلیج‌فارس در مجاورت رودخانه کن قرار دارد و شرکت شن‌وما هم در محدوده مناطق مسکونی منطقه واقع شده است. بعضا در برخی نقاط، عمق حفاری‌ها به بیش از 110متر هم می‌رسد. فاصله بین دیواره این معادن با رودخانه کن حتی در نقاطی به کمتر از 5متر هم می‌رسد که این موضوع، تهدیدات زیست‌محیطی جدی ای را به‌دنبال دارد. همچنین درصورت طغیان رودخانه، آب مازاد به داخل گودال‌ها هدایت می‌شود و این موضوع به گفته کارشناسان حتی رانش زمین را به‌دنبال خواهد داشت و این رانش می‌تواند بخشی از بافت مسکونی را به داخل بکشد و فاجعه‌ای در این منطقه رخ دهد.»
فیاض با اشاره به اقدامات انجام شده برای ایمن‌سازی‌ گودها گفت: «شهرداری منطقه18 در نخستین گام، طبق بند20 ماده55، حکم پلمپ را اخذ و اجرا کرد تا از آسیب‌های بیشتر به محیط‌زیست جلوگیری شود. در گام دوم هم اخطاریه‌ای را برای این سه شرکت تنظیم کردیم و مکلف شدند تا جداره‌سازی‌ پیرامون گودهای خود را هر چه سریع‌تر انجام دهند، اما به‌رغم پیگیری‌های چندین باره این کار هنوز هم به‌طور کامل انجام نشده است. به هر حال پس از بازدیدهای مختلف مدیران و مسئولان استانداری و دیگر مسئولان ذیربط از منطقه و همچنین به‌دنبال برگزاری جلسات مختلف کارشناسی، امیدواریم تصمیمات متناسبی اتخاذ شود و بتوانیم این گودها را به‌نحوی ساماندهی کنیم که به سود شهروندان باشد.»
طرح ساماندهی چه شد؟
معادن شن و ماسه جنوب غرب تهران پس از مدت‌ها پیگیری در پاییز سال95 و با همکاری دادستانی استان، به‌طور کامل پلمب شدند. در این میان جداره‌سازی و استحکام‌بخشی دیواره‌ها نیمه‌کاره ماند چراکه اهالی محله‌های خلیج‌فارس شمالی و سینا نسبت به تردد کامیون‌های بسیار زیاد در معابر شکایت داشتند.
به گزارش همشهری، یک‌راه باقیمانده برای عبور و مرور کامیون‌ها و تجهیزات ایمن‌سازی و آماده‌سازی برای طرح ساماندهی نیز با گاردریل بسته شد تا دیگر مسیری برای تردد آنها وجود نداشته باشد. از سوی دیگر قرار بود پس از تعطیلی معادن، بلافاصله طرح ساماندهی اراضی موجود تحت عنوان «توسعه اراضی کن ایرانیان=تاکا» به اجرا درآید؛ اما به‌دلیل پیگیری نشدن از سوی سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری در دوره قبل مدیریت شهری، به اختلاف خوردن اعضای هیأت مدیره و همچنین اجرایی نبودن طرحی که البته مصوبه کمیسیون ماده5 را نیز داشت، در عمل کار متوقف شد و دیگر تاکایی در میان نیست.
با این حساب گردوغبار شن‌چاله‌ها همچنان وجود دارد؛ چراکه با وزش باد غالب غرب به شرق تهران و با سرعت بیش از 7متر بر ثانیه، ذرات ریز کف معادن یا دپوهای خاکی باقیمانده، پراکنده شده و بر اثر برخورد با ذرات بزرگ‌تر به‌شدت پرتاب می‌شوند. این ذرات نهایتا محله‌های اطراف و حتی بخشی از غرب پایتخت را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند. به هرترتیب ساماندهی نشدن این اراضی گسترده همچنان یک‌خطر بالقوه برای جنوب غرب به‌حساب می‌آیند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پاداش 600 میلیونی در انتظار استقلالی‌ها در صورت غلبه بر پاختاکور

آمار متفاوت منچستر یونایتد در گلزنی و مهار پنالتی

بررسی عملکرد درخشان جهانبخش مقابل منچستریونایتد

4 بازیکن جدید با فولاد قرارداد بستند

برتری 7 گله دینامو زاگرب در حضور 28 دقیقه محرمی

ترکیب احتمالی السد مقابل پرسپولیس

علت تصادف امیرحسین صادقی مشخص شد

بجنورد از حضور در لیگ کشتی آزاد انصراف داد

پاداش استقلالی‌ها به حساب عبداللهی واریز شد

محرمی: پرسپولیس مقابل الشارجه نشان داد بهترین تیم ایران است

آلاوس در بازی خانگی مقابل ختافه متوقف شد

آغاز طوفانی شاگردان گاسپرینی مقابل تورینو

تیر دروازه؛ دشمن بزرگ یاران جهانبخش مقابل یونایتد

تمجید ویژه سوارز از هواداران اتلتیکو مادرید

دبل سردار آزمون مقابل یوفا

زنیت با سردار آزمون 20 شد

مصدومیت شدید سردار آزمون

منصوریان: از این همه امکانات در یک تیم خصوصی خوشحال شدم

شکست دورتموند و تساوی لورکوزن با لایپزیگ

ویدئویی از مراسم عقد خودمانی مجتبی محرمی و همسرش

اعلام ترکیب استقلال برای دیدار مقابل پاختاکور

کسب و کاری که با اعلام نتایج کنکور رونق گرفت!

کشف 278 قطعه طلای هخامنشی از قاچاقچیان

مشکلات بازرگانی خارجی قم از زبان رییس اتاق بازرگانی

تجلیل از رزمندگان و ایثارگران شاغل شهرداری منطقه 6

قیمت بازیکنان السد 3 برابر پرسپولیسی‌ها

سیدجلال در آستانه رکوردشکنی آسیایی

امیری: باید پرچم پرسپولیس بالاتر برود

کومان: باشگاه سوارز را بیرون کرد

آرفی: بازیکنان پرسپولیس برای شکست دادن السد نیاز به انگیزه دارند

داور دیدار استقلال و پاختاکور مشخص شد

مراغه‌چیان: نامجومطلق کارش را بلد است

آزمون در ترکیب زنیت مقابل اوفا

علی دشتی قراردادش را با استقلال فسخ کرد

زمانبندی دیدار پرسپولیس و السد اعلام شد

نظر کنعانی‌زادگان درباره جدال با السد

پیش بازی یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا در سایت AFC

نمای بیرونی محل برگزاری بازی استقلال و پاختاکور

گلزنی علی قربانی برای سومقاییت مقابل قره باغ

گل اول برایتون به منچستر توسط موپی

پرسپولیس-السد با گزارش تاریخی عادل

AFC اعتراض الهلال را رد کرد

فلیک: درباره چالش فشردگی مسابقات چاره اندیشی می‌کنیم

گل اول منچستر به برایتون توسط مگوایر

درخشش جهانبخش هم مانع شکست برایتون مقابل منچستر نشد

گل سوم منچستریونایتد به برایتون توسط فرناندز

گل دوم منچستر به برایتون توسط رشفورد

سامان قدوس دور از فهرست برنتفورد

رضا قوچان نژاد در ترکیب زووله مقابل اسپارتا روتردام

فدراسیون فوتبال: بی‌اطلاعی رئیس فراکسیون مجلس درباره اساسنامه جای تعجب دارد