عصر قم

آخرين مطالب

حداقل توانایی جسمی برای ورود به رشته‌های مختلف دانشگاهی چیست؟ اجتماعی

حداقل توانایی جسمی برای ورود به رشته‌های مختلف دانشگاهی چیست؟
  بزرگنمايي:

عصر قم - آنا / داوطلبان کنکور برای انتخاب رشته باید بدانند که در هر رشته به چه میزان توانایی جسمی و روحی نیاز است.
شاید برای داوطلبان کنکور جالب است که بدانند حداقل توانایی مورد نیاز برای تحصیل در رشته‌های دانشگاهی تا چه حد است؟ احتمالاً عده‌ای محدودیت‌هایی دارند اما نمی‌دانند که با آن محدودیت‌ها می‌توانند رشته‌های مورد علاقه خود را انتخاب کنند.
حداقل کارایی لازم جسمی برای رشته‌های علوم ریاضی
در گروه علوم ریاضی برای رشته‌های مهندسی برق، پزشکی، پلیمر، شیمی، صنایع، عمران، کامپیوتر، معدن، مکانیک، نساجی، علوم کامپیوتر، کاردانی فنی برق، کاردانی فنی صنایع، کاردانی فنی عمران، کاردانی فنی معدن و کاردانی فنی مکانیک به بینایی یک چشم، شنوایی یک گوش، کارایی دست‌ها و نداشتن کوررنگی نیاز است.
در رشته‌های مهندسی حمل‌ونقل ریلی، مهندسی خط و سازه‌های ریلی، مهندسی دریا، ماشین‌های ریلی، مهندسی مواد و متالوژی، مهندسی نگهداری هواپیما و هوانوردی لازم است که متقاضیان بینایی کامل چشم‌ها، شنوایی کامل گوش‌ها و کارایی دست‌ها داشته باشند.
داوطلبان کنکور برای تحصیل در رشته‌های معماری و شهرسازی، کاردانی معماری و کاردانی معماری سنتی به استفاده از هر دو چشم و حداقل یک دست فعال برای ترسیم نیاز دارند. در رشته‌های نقشه‌برداری برخورداری از برجسته‌بینی ضروری است.

عصر قم

حداقل کارایی لازم جسمی برای رشته‌های علوم تجربی
در رشته‌های گروه علوم تجربی نیز داوطلبان باید از حداقل‌های جسمی و روحی برخوردار باشند. برای تحصیل در رشته علوم تغذیه به یک گوش و یک چشم سالم نیاز است. داوطلبان برای انتخاب این کدرشته اگر دو پا ندارند ولی باید با پای مصنوعی قادر به راه رفتن باشند.
در رشته‌های داروسازی، تکنولوژی پرتوشناسی، تکنولوژی پرتودرمانی داوطلب به یک چشم و یک گوش سالم نیاز دارد. اگر داوطلب یک پا ندارد ولی باید با پای مصنوعی قادر به راه رفتن باشد و یک تا سه انگشت غیر از انگشت شست در یک دست داشته باشد، می‌تواند در این رشته‌ها ادامه تحصیل بدهد.
در رشته علوم آزمایشگاهی داوطلب باید یک گوش سالم داشته باشد. اگر یک پا ندارد ولی با پای مصنوعی می‌تواند راه برود قادر به تحصیل در این رشته خواهد بود. در رشته اتاق عمل اگر نقض عضو در یک گوش باشد اشکالی وارد نیست.
در رشته‌های هوشبری و فیزیوتراپی اگر یک چشم و یک گوش دچار نقض عضو باشد، ایرادی ندارد اما در رشته شنوایی‌سنجی داوطلب باید یک چشم سالم داشته باشد، از طرفی اگر داوطلبی دو پای سالم ندارد ولی با صندلی چرخ‌دار حرکت می کند می‌تواند در این رشته ادامه تحصیل بدهد.
در رشته‌های مهندسی بهداشت محیط، مهندسی بهداشت حرفه‌ای و ایمنی کار اگر داوطلب یک چشم، یک گوش و یک دست ناسالم دارد باز می‌تواند در این رشته‌ها ادامه تحصیل دهد.
متقاضیان رشته کاردرمانی به حداقل یک چشم و یک گوش سالم نیاز دارند. برای انتخاب رشته بینایی‌سنجی باید حداقل یک چشم و یک پا سالم داشت.
در سایر رشته‌های گروه پزشکی (پزشکی، پرستاری، دندانپزشکی و مامایی) داوطلب باید از سلامت کامل روانی و جسمانی برخوردار باشد.
داوطلبان برای تحصیل در رشته‌های تحصیلی زیست‌شناسی با گرایش‌های مختلف و شیمی به حداقل یک دست، یک چشم و یک گوش که هر یک از کارایی لازم برخوردارند، نیاز دارند، حتی اگر داوطلب از هر دو پا محروم باشد. در رشته زمین‌شناسی داشتن دو پا و دو چشم با کارایی لازم برای استفاده از آزمایش‌ها و انجام عملیات صحرایی ضروری است.
برای تحصیل در رشته‌های تحصیلی تکنولوژی (گیاهی، دامی، جنگلداری، شیلات، چوب، مرتع و آبخیزداری، محیط‌زیست، فضای سبز، تولید گیاهان داروئی و معطر، پرورش زنبورعسل و مدیریت مناطق خشک و بیابانی مندرج در جدول زیرگروه‌ها) کسانی که یک چشم و یک گوش خود را از دست داده‌اند یا انگشت کوچک در یک دست یا هر دو دست ندارند، می‌توانند انتخاب رشته کنند.

عصر قم

حداقل اعضا با کارایی لازم برای رشته‌های علوم انسانی
در گروه علوم انسانی در رشته‌های مشاوره و راهنمایی و گرایش مدیریت و برنامه‌ریزی آموزشی، کسانی که از پا و دست معلول هستند، می‌توانند شرکت کنند. در رشته علوم تربیتی گرایش تکنولوژی آموزشی، نقص عضو پا مؤثر نیست ولی داوطلبان باید از لحاظ بینائی، کلامی، شنوایی و حرکت دست‌ها توانایی لازم را داشته باشند.
در رشته علوم اجتماعی به‌استثنای گرایش پژوهشگری علوم اجتماعی، نقص عضو غیرمؤثر بلامانع است و متقاضیان رشته پژوهشگری علوم اجتماعی باید از لحاظ بینایی از سلامت کافی برخوردار باشند.
در سایر رشته‌های این گروه شرکت معلولان بلامانع است.

عصر قم

حداقل اعضا با کارایی لازم برای رشته‌های گروه هنر
در گروه آزمایشی هنر با توجه به اینکه داوطلبان نابینا از عهده دروس عملی نظیر خدمات، مشاهده، تحقیق و ... برنمی‌آیند لذا مناسب است این دسته از داوطلبان از انتخاب رشته‌هایی این چنینی خودداری کنند.
داوطلبان برای انتخاب رشته‌های ارتباط تصویری، آموزش ارتباط تصویری، عکاسی، طراحی صنعتی، صنایع‌دستی، نقاشی، طراحی پارچه و لباس و مرمت آثار تاریخی به یک دست سالم نیاز دارند، اگر یک دست داوطلبی نقص جزئی دارد ولی اینگونه نیست که از کارایی او به نحو چشمگیر کاسته شود امکان انتخاب این رشته‌ها برایش فراهم است.
همچنین در این رشته‌ها داشتن یک‌چشم سالم ضروری است و اگر یک چشم داوطلبی با نقص جزئی مواجه است ولی کارایی لازم را دارد، محدودیتی ایجاد نمی‌کند. یک پای داوطلب نیز باید سالم باشد و اگر یک پا نقص جزئی دارد باید تحرک لازم را داشته باشد. نقص در شنوایی قابل‌قبول است ولی ناشنوایی کامل دو گوش غیرقابل‌قبول است.
در رشته‌های نمایش، سینما، مجسمه‌سازی، باستان‌شناسی و مردم‌شناسی سلامت کامل بدن ضروری است.
در رشته‌های نوازندگی موسیقی ایرانی، نوازندگی موسیقی جهانی برخورداری از سلامت کامل بدن ضروری است، درصورتی‌که داوطلب معلولیت جسمی داشته باشد معلولیت نباید مانع انجام مراحل آزمون عملی رشته موسیقی باشد.
حداقل اعضا با کارایی لازم برای رشته‌های گروه زبان‌های خارجی
در رشته‌های زبان و ادبیات انگلیسی، مترجمی زبان انگلیسی، زبان روسی، مترجمی زبان روسی، زبان فرانسه (گرایش‌های ادبی و مترجمی) زبان آلمانی، مترجمی زبان آلمانی، زبان ایتالیایی و زبان اسپانیایی به‌جز عقب افتادگان ذهنی و معلولینی که دارای ضعف در شنوایی، قدرت تکلم و نوشتن می شود، پذیرش بقیه معلولان در این رشته‌ها بلامانع است.
داوطلبان برای انتخاب رشته‌های زبان و ادبیات ارمنی، زبان و ادبیات اردو، ترکی استانبولی و زبان ژاپنی لازم است کاملاً سالم و هیچ‌گونه نقض عضوی نداشته باشند.
داوطلبان ورود به رشته‌های مختلف زبان‌های خارجی لازم است ضعف و نقض قابل‌توجهی در شنوایی، تکلم و نوشتن که موجب اختلال در تحصیلی زبانی می‌شود، نداشته باشند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

صدای اعتراض مربیان والیبال بلند شد

فدراسیون پزشکی خواستار تعویق مسابقات شد

قصه برگشت هاشمی سر دراز دارد

کمبود مدافع، معضل دورتموند مقابل لاتزیو

مهاجری: قول ندادم اما مس کرمان صعود می‌کند

جدایی غیرمنتظره رکورددار کلین‌شیت ایران

پیشنهاد جنجالی بوسنیچ برای مجازات پیکفورد!

اولین لیگ برتر فوتبال بدون سرمربی خارجی/ فرصت یا تهدید؟

جلسه مذاکره سیامک نعمتی با مدیران پرسپولیس

بشار رسن پایان هفته به تهران بازمی‌گردد

درباره تعویق لیگ برتر؛ فقط ستاد کرونا تصمیم می‌گیرد

فینال آسیا مانع از فروپاشی فینالیست آسیا!

نوری: حفظ بازیکنان اصلی کار بزرگی بود

ترک عادت؛ اولین گام فکری به سمت موفقیت

مسن‌ترین فوتبالیست دنیا؛ بهادر 74ساله

پرسپولیس در مسیر توافق با کنعانی زادگان

بعد از رد پیشنهاد نساجی؛ مطهری نبض تمرینات پرسپولیس

استقلال و پرسپولیس در خواب خرگوشی بودند

برانکو اردوی برون مرزی عمان را لغو کرد

خلیلی: سرپرست باشگاه مثل بازیکن قرضی است

تقلید صدا و چهره چهار سرمربی سرشناس تیم‌های انگلیسی

موفقیت پرسپولیس به رده‌بندی فوتبال ایران کمک نمی‌کند؟

تغییر پلی آف لیگ برتر بسکتبال با اجرای تعهدات مالی تیم‌ها

تاریخ آغاز لیگ برتر فوتبال تغییر کرد

فکری هم مجیدی شد؛ کپی از روی دست استرا

چرا پول شفر به حساب کرواسی واریز شد؟

کریمی در آستانه توافق با استقلال

غیبت سه ملی پوش پرسپولیس در تمرین امروز

ترافیک احتمالی در سمت چپ خط دفاعی استقلال

جزئیات قهر گل‌محمدی و پیروانی در قطر

استقلال میلیچ و نادری را با هم می خواهد

مورد مشکوک تست کرونا در کشتی فرنگی منفی شد

منصوریان: فضای واقعی، مطالب شما خبرنگاران است

لیگ قهرمانان اروپا 36 تیمی می‌شود؟

ضربه کرنر تماشایی بازیکن تیم ای‌اف‌سی اوکوود

واکنش گلایه آمیز سعید آذری به تجمعات هواداران مقابل مجلس

پیشنهاد حیرت‌انگیز یحیی از سوپر لیگ چین

حضور طارمی در لیست پورتو مقابل منچسترسیتی

مردی که شوخی شوخی همسرش را کشت

وزیر بهداشت: کرونا یکی از پیچیده‌ترین موجوداتی است که تا به حال دیده‌ام

برق پلیس دزدان کابل را خشک کرد!

آغاز فعالیت پلیس دوچرخه‌سوار در پایتخت

خبر خوش برای بازنشستگان تامین اجتماعی

دستگیری سارقی که فقط گُل‌ می‌دزدید!

لاری: باید سه هفته محدودیت‌های شدید اعمال شود

ادعای مقام انگلیسی: واکسن کرونا موجب ریشه‌کنیِ بیماری نمی‌شود

تاکید دکتر طبرسی به مراقبت ویژه از سالمندان دربرابر کرونا

منابع کنکور 1400 اعلام شد

دام شیطانی برای دختر 15ساله

هشدار بانک مرکزی به اجاره دهندگان درگاه‌های بانکی به سایت‎های قمار