عصر قم

آخرين مطالب

حکایتی تلخ از قاچاق چوب در جنگل‌های گلستان اجتماعی

حکایتی تلخ از قاچاق چوب در جنگل‌های گلستان
  بزرگنمايي:

عصر قم -

برای دیدن این کلیپ لطفا امکان استفاده از جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال نمایید،و از مرورگر خود را بروزرسانی نمایید

تسنیم / هرچند برخی معتقدند قاچاق سازمان‌یافته و شبکه‌ای چوب از عرصه‌های جنگلی استان وجود ندارد اما برخی از کارشناسان جنگلداری معتقدند طرح تنفس جنگل به‌معنای رهاکردن این عرصه‌ها و جولان قاچاقچیان است.
سطح عرصه‌های جنگلی کشور در 5 دهه اخیر از 30 میلیون هکتار به حدود 14 میلیون هکتار و به‌تبع آن سطح جنگل‌های شمال نیز از 3 میلیون و 400 هزار هکتار به حدود یک‌میلیون و 900 هزار هکتار کاهش یافته است.
از 14 میلیون هکتار عرصه‌های جنگلی کشور تنها جنگل‌های شمال دارای ارزش تجاری و صنعتی است و مابقی جنگل‌ها جنبه حفاظتی و احیایی دارند، از سویی دیگر و تا پیش از اجرای طرح تنفس، سالانه 13 درصد از نیاز چوب کشور از جنگل‌های شمال تهیه می‌شد که اشتغالزایی چندهزارنفری نیز به‌همراه داشت.
از سال 96 و با اجرای طرح تنفس جنگل‌ها، ممنوعیت بهره‌برداری از عرصه‌های جنگلی شمال اجرا شد در این مدت و به‌گواه آمارها میزان قاچاق چوب از این عرصه‌ها تا حدود 48 درصد نیز افزایش پیدا کرده است.
برخی از کارشناسان جنگلداری معتقدند طرح تنفس جنگل، به‌معنای رها کردن این عرصه‌ها و جولان قاچاقچیان است. استان گلستان حدود 470 هزار هکتار عرصه جنگلی دارد که گونه‌های ارزشمندی از درختان را در خود جای داده است. این عرصه‌ها جزو جنگل‌های هیرکانی به‌شمار می‌رود که آخرین بازمانده‌های عصر یخبندان به‌روی زمین هستند.
درختان جنگلی زیر تیغ تیز ارّه‌ سودجویان
در همین باره یکی از دانش‌آموختگان رشته جنگلداری اظهار داشت: از زمانی که طرح‌های جنگلداری متوقف و به حال خود رها شده است شاهد هجوم به عرصه‌های جنگلی هستیم. قاچاقچیان درختان را براساس نظر گروه‌های کارشناسی نشانه‌گذاری و قطع نمی‌کنند بلکه هر درختی که جوان‌تر است، زیر تیغ تیز ارّه سودجویان می‌رود.
سیدابراهیم حسینی افزود: واردات نمی‌تواند نیاز سالانه کارخانه‌جات کشور به چوب را تأمین کند و زراعت چوب نیز سهم اندکی در تأمین این نیاز دارد، در این شرایط بخشی از نیاز کارخانه‌جات و خریداران چوب از طریق برداشت‌های غیرمجاز و قاچاق تأمین می‌شود.
وی بیان داشت: افزایش قیمت چوب‌آلات کنار نیاز روزافزون جامعه به مصنوعات چوبی و همچنین کم بودن نیروهای حفاظتی سبب شده است قاچاقچیان نسبت به قطع درختان جنگلی و فروش آنها به کارخانه‌جات اقدام کنند.
در استان گلستان نیز قاچاق چوب و کشف محموله‌های قاچاق افزایش یافته است اما سرپرست اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان معتقد است که قاچاق سازمان‌یافته و قطع گسترده درختان در عرصه‌های جنگلی استان وجود ندارد.
قاچاق سازمان‌یافته و شبکه‌ای نداریم
این در حالی است که وجود جنگل‌های هیرکانی و ذخیره‌گاه‌های درختان ارزشمندی مانند سرخدار، زربین، بلوط بلندمازو، نارون، درختان آزاد، شمشاد و غیره اشتهای قاچاقچیان چوب را بیشتر کرده است هرچند مسئولان استان معتقدند میزان قاچاق چوب از عرصه‌های جنگلی استان گلستان نسبت به دو استان مازندران و گیلان کمتر است.
عبدالرحیم لطفی، سرپرست اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در این باره به خبرنگار تسنیم گفت: قاچاق موردی چوب در استان داریم اما قاچاق سازمان‌یافته و شبکه‌ای نداریم.
وی عمده قاچاق چوب را ناشی از وضعیت معیشتی و اقتصادی افراد حاشیه جنگل دانست و اضافه کرد: تعداد موارد قاچاق افزایش یافته است اما از نظر حجم، روندی کاهشی دارد، از طرفی ارزش چوب‌آلات نیز بیشتر از قبل شده است و وجود درختان شکسته و افتاده در سطح جنگل زمینه خروج غیرمجاز چوب را فراهم می‌کند.
لطفی با بیان اینکه پاسگاه‌های ایست و بازرسی در استان به‌طور ویژه محموله‌های قاچاق چوب را کنترل می‌کنند، اظهار داشت: محموله‌های چوب باید حتماً با بارنامه حمل شوند ضمن اینکه در کارخانه‌های نئوپان نیز یک کارشناس حضور دارد که محموله‌های چوب را بررسی می‌کند و در صورتی که فاقد بارنامه باشد، به‌عنوان محموله قاچاق ضبط و توقیف خواهد کرد.
وی خاطرنشان کرد: در زمان حاضر هیچ برداشت چوبی از جنگل‌های استان انجام نمی‌شود و فقط درختان خطرساز در پارک‌های جنگلی و تفرجگاه‌ها قطع می‌شود تا آسیبی به مردم نرسد.
حجم قاچاق چوب رو به افزایش است
محمدرضا آریانفر، جانشین یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری استان نیز در این باره گفت: قاچاق چوب علت‌های مختلفی دارد که بیکاری و مشکلات معیشتی مردم یکی از مهم‌ترین دلایل است. عمده کسانی که از آنان چوب یا هیزم‌های قاچاق کشف می‌شود از نظر اقتصادی در سطح مطلوبی قرار ندارند و فروش چوب‌آلات به محلی برای تأمین معاش آنان تبدیل شده است.
وی نیز افزایش قیمت چوب‌آلات را دلیل دیگری برای طمع قاچاقچیان برای قطع درختان جنگلی دانست و اضافه کرد: کارخانه‌جات، قیمت چوب را بالا برده‌اند و حتی در این زمینه با هم رقابت می‌کنند، برای همین برخی افراد حتی با خودروی سواری خود چوب را از جنگل خارج می‌کنند.
به‌گفته جانشین یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری استان کانون‌های قاچاق چوب عمدتاً در شهرستان‌های کردکوی، بندرگز، گرگان، رامیان و مینودشت وجود دارد اما در ایست بازرسی‌های نوکنده، تیل‌آباد و گالیکش محموله‌های چوب با وسواس بالایی رصد می‌شوند.
وی گفت: عمده قاچاق چوب در استان در مبادی ورودی استان کشف می‌شود و مربوط به محموله‌هایی است که بنای ورود به استان را دارند.
آریانفر تعداد پرونده‌های قاچاق چوب در استان را در 9ماهه امسال بیشتر از 500 فقره اعلام کرد و به‌خلاف نظر سرپرست اداره‌کل منابع طبیعی استان و بدون اینکه آماری اعلام کند معتقد است حجم چوب‌های قاچاق نیز خیلی زیاد است.
کشف 24 تن چوب قاچاق در استان
سرهنگ عباسعلی پهلوان‌نسب، رئیس پلیس امنیت اقتصادی استان نیز در این باره گفت: مبارزه با قاچاق چوب یکی از اولویت‌های پلیس در راستای مبارزه با جرایم اقتصادی است.
به‌گفته وی در 9ماهه امسال 24 تن انواع چوب جنگلی به‌ارزش یک‌میلیارد و 117 میلیون ریال در استان کشف شده است که در ارتباط با این پرونده‌ها 9 متهم اصلی نیز دستگیر شده‌اند.
وی با اعلام اینکه پلیس امنیت اقتصادی اهتمام جدی برای مبارزه با قاچاق از جمله در حوزه چوب و درختان جنگلی دارد، از مردم خواست در صورت اطلاع از قطع و قاچاق چوب درختان جنگلی این موارد را به سامانه 110 اطلاع‌رسانی کنند.
یکی از دلایل کسانی که به‌عنوان حامیان طرح تنفس جنگل شناخته می‌شوند جلوگیری از قطع درختان و برداشت از سطح جنگل‌هاست اما تعطیلی بهره‌برداری اصولی از جنگل در قالب طرح‌های جنگلداری سبب شده است قاچاق چوب افزایش چشمگیری داشته باشد. هرچند میزان قاچاق از عرصه‌های جنگلی گلستان نسبت به دو استان مازندران و گیلان کمتر است در عین حال مساحت این عرصه‌ها در گلستان کمتر از این دو استان است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

صحبت‌های رحمان رضایی درباره وضعیت ذوب‌آهن

انتقال مدافع آبی‌ها تایید شد

واکنش رحمان رضایی به اولتیماتوم باشگاه ذوب‌آهن

رکورد‌شکنی زلاتان در 39 سالگی!

رونالدو و مسی؛ چه کسی موفق‌تر است؟

خاطره شیث رضایی و علیرضا حقیقی زنده شد

موتور ستاره استقلال روشن شد

رمز موفقیت سپاهان

دوست ندارند پرسپولیس قهرمان شود!

گزینه هیات‌مدیره پرسپولیس

تغییر پست بازیکن جنجالی پرسپولیس

امید اول پرسپولیسی‌ها

پیام عجیب شجاع خلیل‌زاده!

حمله جنجالی حامد لک به مهدی هاشمی‌نسب

من قهرمانی را انتخاب می‌کنم/ از کودکی استقلالی بودم

تغییر نام باشگاه اینترمیلان تکذیب شد

همیشه از رحمان رضایی حمایت کرده‌ایم

منشا مشکلات پرسپولیس

ماشین‌سازی، قربانی تراکتور زنوزی می‌شود؟

جام ملت‌های آسیا و دغدغه زنانی بدون رنکینگ!

فدراسیون فوتبال مثل آدم ورشکسته است!

نمی‌دانم چه دست‌هایی پشت پرده است

خلاصه‌بازی کالیاری 0 - آث‌میلان 2

خلاصه‌بازی آرسنال 3 - نیوکاسل 0

واکنش میکل آرتتا به پیروزی پرگل آرسنال

پیولی: از پیوستن او به آث‌میلان خوشحالم

مقصد نهایی داوید آلابا مشخص شد

زلاتان به چیزی اعتقاد ندارد!

درخشش مهدی قایدی در ترکیب استقلال

کارشناسی‌داوری بازی تراکتور و استقلال

تراکتور و استقلال؛ مصاحبه بازیکنان و مربیان

کار دشوار مدعیان در هفته هفتم لیگ برتر فوتسال

ستاره سرخ‌ها عذرخواهی کرد

نقل‌قول‌های این هفته لیگ برتر

نظر احسان پهلوان درباره عملکرد نوراللهی و عبدی

علی دایی: نخواستم کنار احمدی‌نژاد بنشینم

واکنش پیروز قربانی به حواشی اخیر

مصائب محمود فکری و یحیی گل‌محمدی!

لیگ برتر؛ بازگشت سرمربی کهنه‌کار یا شام آخر مربی جوان؟

گل سوم آرسنال؛ دبل اوبامیانگ

سری آ ایتالیا/ آث‌میلان با درخشش زلاتان قهرمان نیم‌فصل شد

استقلال می‌تواند با اختلاف قهرمان شود!

توضیحات کنعانی‌زادگان درباره پنالتی جنجالی!

مهم‌ترین دلیل ناکامی‌های پرسپولیس

لیگ جزیره/ پیروزی دلچسب آرسنال

آقاکریم تودهنی قشنگی به من زد!

گفتگوی جذاب و متفاوت با محمود فکری

ادعای عجیب محسن فروزان درباره یحیی!

سه امتیاز طلایی پرسپولیس

یک گروه به دنبال تخریب استقلال هستند!