پایگاه خبری تحلیلی عصرقم

آخرين مطالب

جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی با جهاددانشگاهی تکمیل می‌شود/ جهاددانشگاهی به علوم‌انسانی ورود کند علمی

جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی با جهاددانشگاهی تکمیل می‌شود/ جهاددانشگاهی به علوم‌انسانی ورود کند
  بزرگنمايي:

عصر قم - امام‌جمعه پردیسان قم با شاره به اینکه جامعه‌پردازی و تمدن نوین اسلامی با جهاددانشگاهی تکمیل می‌شود، اظهار کرد: اسلامی بودن به این است که سه ضلع دانشگاه، دولت و حوزه در کنار هم و قلب آن‌ها جهاد و محوریت اصلی این همکاری علوم انسانی باشد زیرا علوم انسانی در تمدن‌سازی حرف اول را می‌زند.
به گزارش ایسنا منطقه قم، آیت‌الله سید صمصام‌الدین قوامی امام جمعه پردیسان و استاد سطح خارج حوزه، با اشاره به اینکه مدیریت جهادی جزء اصلی فرهنگ انقلاب اسلامی است، گفت: یکی از مصادیق لازم انقلاب اسلامی برای ایجاد دگرگونی و تحول در جامعه، مدیریت جهادی با شاخصه‌هایی اعم از وقت، انرژی، مزد، تلاش، استعداد و هوش است که باید از این عوامل بدون مرز بهره‌مند شویم و کم‌ترین توقع و بیشترین بازدهی را داشته باشیم.
وی افزود: فلسفه اصلی جهاد «جودمحور» بودن است نه سودمحور؛ جهاد در فقه اسلامی کتاب الجهاد است که با تعبیر بذل‌الوسع از آن یاد می‌شود یعنی انسان همه انرژی جسمی، روحی و روانی، اراده و هوشی خود را به صورت مطلق صرف می‌کند.
وی تصریح کرد: هر آن چیزی که خداوند به انسان می‌دهد «وسع» است و کسی که می‌خواهد جهاد کند باید این وسع را بذل کند یعنی در اختیار جامعه و اسلام می گذارد و کمترین چشم‌داشت مادی ندارد و خسته نمی‌شود، آن‌گاه می‌توان این مجموعه را مدیریت جهادی نامید و انقلاب اسلامی بدون مدیریت جهادی پیش نخواهد رفت.
قوامی افزود: مدیریت‌های موجود، متداول و رایج در حال حاضر دموکراتیک و دارای دیسیپلین است، کشوری که می‌خواهد تحول و تمدن نوین اسلامی را ایجاد کند باید جهادی کار کند نه نهادی؛ نهادی به معنای مدیریت رایج مورد نظر است و این مدیریت جهادی در ذهن و جان امام راحل(ره) بوده و خود ایشان مجاهد بودند و لذا جهاد سازندگی را با شعار «همه با هم» بنیان نهاد.
رئیس بنیاد فقه مدیریت اسلامی با تاکید بر اینکه جهاد یک عبادت است، گفت: هرکس عمل مجاهدانه‌ای انجام دهد در حقیقت عبادت می‌کند؛ یکی از پر ثمرترین و جذاب ترین جهادها، جهاددانشگاهی است که مبتنی بر مبانی مدیریت جهادی سامان یافت.
وی ادامه داد: اگر دانشگاه بخواهد متناسب با انقلاب اسلامی ابراز وجود کند و تاثیرگذار باشد باید جهادی باشد لذا جهاد دانشگاهی پشتیبان تولید دانش و علم هستند و محلی است که نخبگان در آن جمع می شوند.
موسس مرکز تخصصی مدیریت اسلامی بیان کرد: از شیرین‌ترین میوه‌های جهاد دانشگاهی قم مرکز رویان است که بسیار قوی و نیرومند عمل کرده و به شدت مورد توجه رهبری بوده‌است؛ این یکی از جلوه‌های جهاد دانشگاهی است.
قوامی ضمن ابراز نگرانی جهت اینکه جهاد دانشگاهی جلوه‌های اولیه خود را از دست دهد، گفت: اگر جهاد دانشگاهی و بنیاد ملی نخبگان با یکدیگر تعامل داشته باشند و همدیگر را تکمیل کنند از کلیشه شدن دور می‌شوند.
جهاد دانشگاهی به علوم انسانی ورود کند
وی با اشاره به اینکه در جامعه‌ای که به زعم مردم مدیریت جهادی جایگاه واقعی خود را از دست داده‌است، باید مدیریت جهادی پررنگ‌تر از گذشته نمود پیدا کند، افزود: تضعیف جهاد، تضعیف انقلاب است و موجب کاهش شدت و شتاب انقلاب می‌شود.
قوامی گفت: جامعه‌پردازی و تمدن نوین اسلامی با جهاد دانشگاهی تکمیل خواهد شد؛ مثلث دولت، دانشگاه و حوزه علمیه سه رکن اصلی هستند که باید جهادی کار کنند و امید است که جهاد حوزوی نیز آغاز به کار کند البته اخیرا مدیریت اسلامی در حوزه به تصویب رسیده اما لازم است تا زمینه‌های همکاری جهاد دانشگاهی با حوزه علمیه فراهم شود.
وی افزود: جهاد دانشگاهی علاوه بر فعالیت‌های رویانی و تجربی، باید در علوم انسانی نیز ورود پیدا کند زیرا در علوم انسانی خبرهای خوشحال‌کننده‌ای از جهاد دانشگاهی نداریم و لذا لازم است یک جهاد علمی با محوریت جهاد دانشگاهی به مسائل علوم انسانی اعم از اقتصاد اسلامی، مدیریت اسلامی و تربیت اسلامی بپردازد که در این زمینه حوزه علمیه چند قدم پیش‌تر است.
امام جمعه پردیسان اظهار کرد: اسلامی بودن به این است که سه ضلع دانشگاه، دولت و حوزه در کنار هم، قلب آن‌ها جهاد و محوریت اصلی این همکاری علوم انسانی باشد، علوم تجربی خوب است اما غرب به صورت ناشایسته همه چیز را در دست گرفته و در رنکینگ علمی آمریکا و روسیه رتبه اول را به خود اختصاص داده‌اند.
وی گفت: جهاد دانشگاهی باید انقلاب کند و علوم انسانی را در پرچم خویش قرار دهد زیرا علوم انسانی اگر با شکل جهادی تولید شوند پیشران علوم تجربی خواهد بود. در طول سال جهاد دانشگاهی باید خبرسازترین نهاد باشد و بیشترین محصولات را تولید کند و تاثیرگذاری مضاعف داشته باشد.
حرف اول علوم انسانی در تمدن‌سازی
قوامی بیان کرد: علوم انسانی در تمدن‌سازی حرف اول را می‌زند برای مثال مدیریت و رهبری دانش کلیدی است، جهاد دانشگاهی نباید سکولار باشد بلکه باید دینی باشد بنابراین لازم است با موسسسات مجتهد حوزوی همکاری کند و محصولاتی را در اختیار حوزه قرار دهد تا حوزه با غنی سازی آن‌ها در دولت به اجرا برساند.
وی گفت: مجموعه تولیدات علوم انسانی مبتنی بر قرآن کریم است و این موضوع باید مبنایی برای نظریه‌پردازی باشد و لذا لازم است طلاب و دانشجویانی که در اردوهای جهادی شرکت می‌کنند و فعالیت‌های مجاهدانه و خیریه انجام می‌دهند شناسایی شده و در جهاد دانشگاهی از ظرفیت آن‌ها استفاده شود.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

زیرساخت‌ها برای فعالیت علمی نخبگان فراهم شود

10 محور اصلی استان قم آسفالت می‌شود

واکنش آیت‌الله اعرافی به تحریم دانشمندان ایرانی توسط آمریکا

کیش می تواند موتور محرکی برای بخش های اقتصادی کشور باشد

90 نفر مشکوک به کرونا در قم بستری هستند/ پذیرش 25 بیمار جدید

آلودگی های احتمالی ورودی به تالاب چغاخور شناسایی و بررسی می‌شود

کشف 15 جوجه پرنده شکاری ظرف یک هفته در خراسان رضوی

پایان آتش سوزی منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل با تقدیم یک شهید

بحران کرونا آسیب جدی به بخش خدمات قم وارد کرد

6400 میلیارد ریال اعتبار برای بنگاه‌های آسیب‌دیده از کرونا در قم تخصیص یافت

آیت الله محجوب جهرمی دارفانی را وداع گفت

شبستان های جمکران با رعایت مسائل بهداشتی بازگشایی شود

موانع سرمایه گذاری در قم برداشته شود

باقری سرپرست هیات فوتبال استان قم شد

فتاح: قم در مبارزه با کرونا عملکرد خوبی داشت

تکمیل چهار خطه کردن محور قدیم سلفچگان ساوه ضروری است

2 فوتی و چهار مصدوم دیگر؛ حوادث جاده‌ای قم از کرونا خطرناک‌تر است

اعرافی: تحریم دانشمندان ایران موجب افزایش نفرت جهانیان از آمریکاست

برنامه‌ریزی مدون برای حمایت از اقشار آسیب دیده در دوران پسا کرونا

صنعت گردشگری قم با جدیت احیا می‌شود

وقوع سه تصادف با دو کشته و 4 مجروح در قم

مهمترین رسالت بنیاد مستضعفان اشتغال‌زایی و رفع محرومیت است

پذیرش 24 بیمار مشکوک به کرونا در مراکز درمانی قم

اعضای بدن 14 بیمار مرگ مغزی در قم اهدا شد

تحریم دانشمندان مایه شرمساری آمریکا است

2819 ابتلای جدید کرونا در کشور/ 15 استان بدون فوتی/ 8 استان در وضعیت هشدار

دامداران تعلیف غیر مجاز در منطقه حفاظت شده باشگل با حکم قضایی جلب می شوند

100 بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های قم بستری هستند

پنج‌ هزار و 200 میلیارد ریال تسهیلات از سوی بانک توسعه تعاون استان مرکزی پرداخت شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام خبر داد: خانه بهداشت کارگری شرکت پویا نخ به‌عنوان یکی از خانه‌های بهداشت برتر کشور شناخته شد

سرپرست جدید اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان تاکید کرد: اصفهان میتواند تبدیل به کانون فعالیت های کارآفرینی کشور در حوزه مشاغل جدید شود

حدود 80درصد یارانه بگیران خراسان جنوبی، تسهیلات یک میلیونی حمایتی دولت را دریافت کردند

کاهش 25 درصدی حوادث ناشی از کار در استان یزد

مدیرکل تعاون، کار ورفاه اجتماعی هرمزگان: پرداخت تسهیلات دوره کرونا به 13 رسته شغلی

ثبت نام 14 هزار هرمزگانی در سامانه بیمه بیکاری

شریعتمداری انتخاب دکتر "قالیباف " به عنوان رئیس مجلس شورای اسلامی را تبریک گفت

برگزاری 1836 نفر ساعت آموزش مجازی به تعاونگران خراسان جنوبی در 2 ماهه نخست سالجاری

برقراری تعامل منطقی میان سازمان منطقه آزاد کیش، کارفرما و کارگران در جزیره کیش

آیت الله محجوب جهرمی درگذشت

5 هزار بیکار صنعت فلج شده گردشگری قم نیازمند حمایت هستند

شناسایی 2258 بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور/63 تن جان باختند

تعدادی از شبستان‌های جمکران با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بازگشایی شود

تلفات حوادث جاده‎ای در قم از کرونا هم بیشتر است

آیت‌الله محجوب جهرمی دار فانی را وداع گفت

تبدیل جزیره کیش به مرکز علمی ایران در میان مناطق آزاد کشور

دسترسی به آرشیو واحد تصویری حوزه هنری قم برای علاقمندان فراهم شد

دسترسی به آرشیو واحد تصویری حوزه هنری قم برای عموم علاقمندان مهیا شد

شجاعی برهان در مراسم معارفه سرپرست اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان: شفافیت و تکریم منابع انسانی شعار و محور عملکردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است

302 هزار خانوار قمی وام 10 میلیون ریالی دولت را دریافت کردند

بازرسی بهداشتی از صنوف به صورت شبانه روزی در قم