پایگاه خبری تحلیلی عصرقم

آخرين مطالب

تشکل‌های مردمی زیست محیطی با مشکلات آبی استان آشنا شدند علمی

تشکل‌های مردمی زیست محیطی با مشکلات آبی استان آشنا شدند
  بزرگنمايي:

عصر قم - نشست تشکل‌ها و گروه های مردم نهاد در حوزه محیط زیست و منابع آب استان قم برگزار شد.
 نشست تشکل‌ها و گروه‎های مردم نهاد در حوزه محیط زیست و منابع آب استان قم  با حضور فعالان این عرصه و مسئولان شرکت آب منطقه‎ای استان در ساختمان فناوری اطلاعات جهاددانشگاهی واحد قم برگزار شد.
در ابتدای این نشست، یاسر شریفی کارشناس فرهنگی جهاددانشگاهی قم و مدیر پروژه اطلاع رسانی و آگاهی بخشی طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب در سخنانی با اشاره به جایگاه سمن‎ها در پیشبرد اهداف کلان کشور گفت: قطعا حضور سازمانهای مردم نهاد و افرادی که به شکل داوطلبانه در حفظ منابع محیط زیستی از جمله آب فعال هستند می‎توانند نقش بسیار مهمی در حفظ این هدیه الهی ایفا کنند.
وی در ادامه به تشریح برنامه‎ها و ظرفیت‎هایی پرداخت که می‎توان با حضور سمن‎های تخصصی به حفظ منابع آبی در استان کمک کرد.
در ادامه دکتر عطیه نظری کارشناس شرکت آب منطقه‎های نیز در سخنانی با اشاره به میزان بارش‏ها و تبخیرها و میزان چا‌ه‌های مجاز و غیر مجاز قم گفت: قم دارای شرایطی نیمه کویری است که پس از اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب، به دلیل کسری مخزن بالایی که داشت، در قالبی قرار گرفت که کنترل‎های بیشتری نسبت به کم شدن گسترده حجم آبهای زیرزمینی انجام شود.
وی تصریح کرد: بیشترین میزان مصرف آب در کشور و استان قم مرتبط به بخش کشاورزی است که بیش از 90 درصد منابع آب به خصوص سفره‎های زیرزمینی که منابع تجدید ناپذیر هستند را استفاده می‎کند؛ بر همین اساس، حفر چاه‎های غیر مجاز و بدتر از آن، برداشت بیش از حد از چاه‌های مجاز و غیر مجاز به آفتی بزرگ برای سفره‌ها که آینده زیست استان و کشور هستند مبدل شده است.
در ادامه سعید واقفی مدیر اداره محیط زیست و کیفیت آب شرکت سهامی آب منطقه‎ای استان قم نیز با اشاره به آلاینده‎های زیست محیطی در استان قم بیان کرد: امروزه مشکل آلاینده‎های زیست محیطی در بخش آب به تهدیدی جدی برای استان و کشور مبدل شده است.
وی در ادامه با اشاره به مشکلات این عرصه گفت: اگر این مشکلات اعم از نظارتها و اجرای طرحهای کنترلی جدی در زمینه آلایندههای صنعتی و غیر صنعتی در حوزه آبی حل نشود قطعا مشکلات بسیار بزرگی برای کشور و استان به وجود می‎آید.
در ادامه وی با ارائه آمارهایی از فعالان سازمانهای مردم نهاد محیط زیستی درخواست کرد که با نگاهی علمی و کسب اطلاعات بیشتر به مقابله با این جریان خطرناک در استان و حتی کشور اقدام کنند.
گفتنی است در این مراسم حاضران سوالات جدی و صریحی را از کارشناسان آب منطقه‎ای استان قم مطرح کردند که فضای علمی بسیار مناسبی را در این جلسه ایجاد کرد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield