پایگاه خبری تحلیلی عصرقم

آخرين مطالب

مجاهدت برای حفظ دین مهم‌ترین ویژگی حضرت علی‌اکبر(ع) بود مقالات

مجاهدت برای حفظ دین مهم‌ترین ویژگی حضرت علی‌اکبر(ع) بود
  بزرگنمايي:

عصرقم- بوی خوش نسیمی دلنواز از دوردست می‌آید که می‌گوید حضرت علی‌اکبر (ع) فرزند ابی‌عبدالله الحسین (ع) در یازدهم شعبان، سال 43 قمری از دامان لیلا برمی‌خیزد و دنیا را به شوق وامی‌دارد. کودک دلبند حسین علیه‌السلام، خدا می‌خواست تا دنیا دوباره محمد صلی‌الله علیه و آله را به تماشا بنشیند در رفتار و گفتار تو.

حضرت علی‌اکبر (ع) به عنوان جوانی آگاه، ولایتمدار و با بصیرت، الگویی ارزشمند برای جوانان غیور ایران اسلامی است و شجاعت و دلاوری حضرت علی‌اکبر (ع) و رزم‌آوری و بصیرت دینی و سیاسی آن حضرت، در سفر کربلا به ویژه در روز عاشورا تجلی کرد.

جوانانی که با تأسی به مولای خویش، حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و الگوگیری از حضرت علی‌اکبر (ع) در نهضتی عاشورایی، انقلاب اسلامی ایران را به پیروزی رساندند و پس از آن با همان روحیه انقلابی نشأت گرفته از عاشورای حسینی (ع)، در عرصه‌های مختلف برای آبادانی کشور و اعتلای نظام اسلامی می‌کوشند.

مورخین نقل کرده‌اند زمانی که لشکریان عمر سعد چهره بابرکت و نورانی حضرت علی اکبر (ع) را دیدند، گفتند: فتبارک الله احسن الخالقین؛ این قدر حضرت علی‌اکبر شبیه پیامبر (ص) بودند که لشکر عمر سعد گمان کردند پیامبر (ص) است که حضرت علی‌اکبر (ع) فرمود: «انا علی بن الحسین بن علی (ع)».

روز ولادت حضرت علی‌اکبر (ع) به‌عنوان روز جوان نام‌گذاری شده است که نام‌گذاری ولادت آن بزرگوار به نام روز جوان یک افتخار برای جوانان است؛ جوانان پویا و بانشاط و بااستعداد ایران اسلامی باید با الگو گرفتن از حضرت علی‌اکبر (ع) در راستای تحقق آرمان‌های انسانی و تعمیق باورهای دینی در رشد و بالندگی کشور بکوشند.

در کتاب کودک، نوجوان و جوان از دیدگاه مقام معظم رهبری آمده که «جوان در هر جامعه و کشوری، محور حرکت است. اگر حرکت انقلابی و قیام سیاسی باشند، جوان آن جلوتر از دیگران در صحنه هستند. اگر حرکت سازندگی یا حرکت فرهنگی باشد، باز جوانان جلوتر از دیگران هستند و دست آن‌ها کارآمدتر از دست دیگران است. حتی در حرکت انبیای الهی هم محور حرکت و مرکز تلاش و تحرک، جوانان بودند».

آیت‌الله العظمی جوادی آملی در کتاب گران‌سنگ مفاتیح الحیات خود در رابطه با اهمیت جایگاه جوانان در روایات و ثمره مشورت با آنان چنین آورده است: امام صادق (علیه‌السلام) به ابوجعفر أحول پس از بازگشت وی از بصره فرمود: استقبال مردم را نسبت به امر امامت و پذیرش آن، چگونه یافته‌ای؟ وی گفت: سوگند به خدا آنان اندک هستند، آنچه خواستند انجام دادند. امام فرمود: به جوانان بپرداز، زیرا آنان به هر کار خیری شتابنده‌ترند.

علی (علیه‌السلام) فرمود: هرگاه در امری که بر تو عارض شده است نیازمند به مشورت بودی ابتدا با جوانان مشورت کن زیرا که آن‌ها تیزهوش‌ترند و سریع‌تر حدس می‌زنند سپس آن را به اندیشه پیران و بزرگان واگذار کن تا عاقبت آن‌ها شناسایی کنند و انتخاب نیکو نمایند زیرا تجربه آن‌ها بیشتر است.

جوانان و برداشتن گام‌های رشد و تعالی

عضو هیئت‌علمی دانشگاه قم  با اشاره به ویژگی‌های حضرت علی‌اکبر (ع) در دوران جوانی ایشان، گفت: حضرت علی‌اکبر (ع) از نظر قوای جسمانی و شور و نشاط جوانی، دلیری و شجاعت و خصایص اخلاقی بهترین الگوی جوانان امروز است.

حجت‌الاسلام محمدرضا کریمی والا ادامه داد: حضرت علی‌اکبر (ع) خصایص اخلاقی را از جدش پیامبر اکرم (ص) به ارث برده‌اند و جوانان باید به ادب، سخاوت، شجاعت، اطاعت و تلاش حضرت علی‌اکبر (ع) توجه داشته باشند.

وی با تأکید بر اینکه جوانان امروز باید به اوصاف شایسته حضرت علی‌اکبر (ع) مثل ادب، وقار، سخاوت، شجاعت، اطاعت و تسلیم بودن در برابر فرمان ولی خود توجه کنند، گفت: جوانان حمایت از دین را از ایشان یاد بگیرند و نسخه عملی زندگی خویش قرار دهند.

جوانان باید با محور قرار دادن الگوهای ناب اسلامی در تاریخ اسلام در مسیر رشد و تعالی و کمال گام بردارند

وی با بیان اینکه حضرت علی‌اکبر (ع) شجاع‌ترین فرد زمان خود پس از ابوالفضل العباس (ع) بود، گفت: در روز عاشورا که علی‌اکبر (ع) به دشمن حمله کرد، سپاهیان یزید به هر سو فراری شدند، مانند زمانی که علی بن ابی‌طالب (ع) به جنگ با دشمنانش می‌رفت.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه قم با اشاره به سیره و ویژگی‌های حضرت علی اکبر (ع)، گفت: در واقع پاکی، طهارت و عصمت علی ابن الحسین (ع) و الگوبرداری ایشان از پیامبر اکرم (ص) و امیرالمؤمنین (ع) باعث شده که چنین مقام رفیعی داشته باشند، به‌گونه‌ای که شباهت بسیاری هم از جهت گفتار، اخلاق و هم ظاهر به رسول اکرم (ص) داشتند.

وی عنوان کرد: همان‌گونه که حضور علی اکبر (ع) در نبرد کربلا اهمیت ویژه‌ای داشتند در انقلاب اسلامی ما نیز جوانان اهمیت و جایگاه بالایی دارند و رهبر معظم انقلاب نیز بارها بر این موضوع تأکید کردند.

حجت‌الاسلام کریمی والا یادآور کرد: جوانان این مرز و بوم باید با محور قرار دادن الگوهای ناب اسلامی در تاریخ اسلام به ویژه شخصیت عظیم حضرت علی‌اکبر (ع)، بتوانند در مسیر رشد و تعالی و کمال گام بردارند.

فراهم کردن فرصت شکوفایی برای جوانان

عضو هیئت‌علمی جامعه المصطفی العالمیه نیز  اظهار کرد: هنگام ذکر نام حضرت علی‌اکبر (ع) انسان مجاهدت و شهادت در مسیر حق را به یاد می‌آورد و این افتخاری است برای جوانان ما که این روز به نام آن‌هاست.

حجت‌الاسلام محسن غرویان با اشاره به اینکه حضرت علی‌اکبر (ع) از نظر ظاهری و طبیعی شباهت به رسول اکرم (ص) داشتند، ادامه داد: ایشان از نظر سیره و اخلاق نیز تجلی پیامبر اکرم (ص) بودند و همچون آن حضرت، مدافع دین خدا بودند.

وی معتقد است باید برای جوانان فرصت شکوفایی را فراهم کرد چون تجربه ثابت کرده در این سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران جوانان این مرز و بوم با تکیه بر توان خود موفقیت‌های بی‌شماری را کسب کرده‌اند.

این استاد حوزه و دانشگاه تأکید کرد: باید زمینه بروز استعدادها و شکوفایی آن‌ها فراهم شود و با حمایت از جوانان می‌توانیم شاهد پیشرفت، توسعه و موفقیت ایران اسلامی باشیم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آیت‌الله محجوب جهرمی دار فانی را وداع گفت

تبدیل جزیره کیش به مرکز علمی ایران در میان مناطق آزاد کشور

دسترسی به آرشیو واحد تصویری حوزه هنری قم برای علاقمندان فراهم شد

دسترسی به آرشیو واحد تصویری حوزه هنری قم برای عموم علاقمندان مهیا شد

شجاعی برهان در مراسم معارفه سرپرست اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان: شفافیت و تکریم منابع انسانی شعار و محور عملکردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است

302 هزار خانوار قمی وام 10 میلیون ریالی دولت را دریافت کردند

بازرسی بهداشتی از صنوف به صورت شبانه روزی در قم

پادکست‌سازی در حوزه مهدویت به دلیل فراوانی مخاطبان جدی‌تر گرفته شود

واحدهای تولیدی قم به شهرک‌های صنعتی منتقل می‌شود

طرح ملی «رحله» در قم اجرا می‌شود

آسمان قم صاف است

نگاه مقام معظم رهبری به مساله جهش تولید کاملا واقع بینانه و عملی است

تولد نهمین نسل آهوی مغان در سایت تکثیر و احیای آهوی مغان

مجوز زیست محیطی طرح انتقال آب بن- بروجن لغو نشده است

فعالیت 6 مرکز نمونه‌گیری کرونا در قم

قم نهمین استان در اختلاف بارندگی نسبت به بلندمدت می‌باشد

تعیین تکلیف روزبازارهای قم به زودی انجام می‌شود

89 درصد خدمات دولتی در قم به شکل الکترونیک اجرا می‌شود

دمای قم به 42 درجه می‌رسد

مرخصی زندانیان قم تا پایان خردادماه تمدید شد

ویدئو / بازگشایی حوزه علمیه قم پس از حدود سه ماه

آزمون ورودی جامعه الزهرا(س) آنلاین برگزار می‌شود

14 هزار نفر از مردم قم در طرح سواد آموزی شرکت کردند

شناسایی گونه ای کمیاب از ژله ماهی دکمه آبی برای نخستین بار در شمال غربی جزیره کیش

فراخوان طرح پژوهشی تنظیم سند ارتقای وضعیت زنان منطقه آزاد کیش

الزام رعایت فاصله گذاری اجتماعی در مراکز ورزشی کیش

43 کارفرمای متخلف استان سمنان به دستگاه قضا معرفی شدند

89 درصد خدمات دولتی قم به‌صورت الکترونیکی ارائه می‌شود

116 بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های قم بستری هستند

کشف 16 تن چوب قاچاق در تاکستان

ادعای حمله ملخ‌ها به تهران قابل قبول نیست

صدور و ابلاغ 32 اخطاریه محیط زیستی برای واحدهای متخلف در تهران/ 81 مورد نمونه برداری پساب واحدهای صنعتی و خدماتی

80 درصد دریاچه تالاب میقان اراک آبگیری شد

ممنوعیت عرضه قلیان در تمام مراکز قم

خدمات‌رسانی ناوگان اتوبوسرانی قم از 10 خرداد

انهدام باند شرکت هرمی در قم

عکس/ ترکیدگی لوله اصلی آب در خیابان اراک قم

بازگشایی پارکینگ‌های هسته مرکزی قم

پیشتازی استان قم در کنترل و الگوسازی مدیریت بحران کرونا

عذرخواهی مجری شبکه 2 از مردم قم

آمادگی شهرداری قم برای بازگشایی روزبازارها

بستری بودن 111 بیمار مشکوک به کرونا در قم

حوادث رانندگی در قم 2 فوتی و 9 مصدوم برجای گذاشت

هوای قم برای تمام گروه‌ها ناسالم است

جزئیات افزایش نرخ سود تسهیلات اشتغال روستایی در اردبیل اعلام شد

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی: کار در حوزه سلامت اداری موجب ارتقاء سیستم ، تغییر نگاه و نگرش مردم می شود

پرداخت 143 میلیارد تومان تسهیلات به تعاونی های گلستان

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی خبر داد: تحقق 12 هزار و 500 فرصت شغلی در استان مرکزی تکلیف شد

تاریخ عقدنامه ازدواج فرزندان برای دریافت وام ازدواج از اول فروردین 98 محاسبه می شود

در کارگروه تخصصی اشتغال در اردبیل عنوان شد: هدف‌گذاری دو اصل مهم برای گشایش اشتغال در اردبیل