پایگاه خبری تحلیلی عصرقم

آخرين مطالب

صنعت توریسم و صنایع دستی رشته های اشتغالزا در قم است علمی

صنعت توریسم و صنایع دستی رشته های اشتغالزا در قم است
  بزرگنمايي:

عصرقم- احمد عطارنیا افزود: در سند اشتغال و توسعه استان قم توجه خاصی به صنایع دستی و صنعت توریسم به ویژه توریسم مذهبی شده است و در تلاش هستیم ضمن توسعه این رشته ها، زمینه اشتغال جوانان را در آن ها فراهم نماییم.
وی اضافه کرد: در این راستا مرکزی برای آموزش هتل داری در قم در نظر گرفته شده است که در صورت تخصیص اعتبار، احداث آن آغاز می شود.
وی ادامه داد: در این مرکز رشته های مختلف صنعت توریسم به جوانان آموزش داده می شود تا زمینه مهارت آموزی و اشتغال زایی آن ها فراهم گردد.
به گفته عطارنیا، در حال حاضر سه مرکز فعال غیر دولتی در بخش گردشگری آموزش های لازم به علاقه مندان را ارائه می نمایند.
وی بیان کرد: آموزش های صنایع دستی نیز در بیش از 60 حرفه و چهار مرکز فعال دولتی به متقاضیان ارائه می شود.
وی در ادامه گفت: در راستای اشاعه آموزش های مهارتی و ساماندهی مشاغل خانگی در مناطق روستایی در سال 1397، 500 تَن از روستاییان استان قم از آموزش های مهارتی اداره کل فنی و حرفه ای بهره مند شدند که از این تعداد، 276 تن زن و 224 تن مرد بودند.
وی ضمن تاکید بر موثر بودن آموزش های مهارتی در ایجاد اشتغال پایدار و مولد در مناطق روستایی، گفت: با ارائه آموزش های مهارتی علاوه بر توجه به گروه های محروم حاشیه ای، روستاییان و کشاورزان، امکان استفاده از مزایای گواهینامه های مهارت نظیر استفاده از تسهیلات خود اشتغالی، فراهم می شود.
وی در ادامه افزود: اطلاع ‌رسانی، هدایت و فراگیر نمودن هرچه بیشتر آموزش‌ های مهارتی در بین دانشجویان و دانش آموزان مقاطع مختلف تحصیلی و همچنین ترویج و نهادینه کردن فرهنگ مهارت‌ آموزی در کشور از ابزارهای کلیدی و زیرساختی تحقق سیاست‌ ها و برنامه ‌های اشتغال و اقتصاد مقاومتی به شمار می‌ آید.
عطارنیا بیان داشت: بازدیدهای دانشجویی و دانش آموزی از مراکز آموزش فنی و حرفه ای فرصت مناسبی را برای افزایش ارتباط با مدارس و دانشگاه ها، ترغیب دانش آموزان برای ادامه تحصیل در رشته های فنی و مهارتی، آشنایی آن ها با محیط کار و صنعت و همچنین آموزش و فراگیری یک مهارت در حین تحصیل فراهم می ‌کند.
وی خاطرنشان کرد: از اول تا 11 اردیبهشت ماه جاری بیش از 600 تَن از دانشجویان و دانش آموزان قم از مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای استان بازدید کردند.
9 مرکز دولتی فنی و حرفه ای و بیش از 200 آموزشگاه فنی و حرفه ای آزاد در قم در 130 رشته مهارتی، آموزش های لازم را به فراگیران ارائه می دهند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield