پایگاه خبری تحلیلی عصرقم

آخرين مطالب

مهر گزارش می‌دهد؛

رشد 30 درصدی صادرات از قطب صنعت کفش ماشینی کشور در شرایط تحریم اقتصادی

رشد 30 درصدی صادرات از قطب صنعت کفش ماشینی کشور در شرایط تحریم
  بزرگنمايي:

عصر قم - قم - صادرات کفش ماشینی از قم رشد 30 درصدی داشته است و به اعتقاد فعالان این حوزه، می‌توان از سد تحریم‌ها گذشت اگر با «خود تحریمی‌ها» روبرو نشویم.

خبرگزاری مهر ، گروه استان‌ها - هیفاء پردل: نامگذاری سال 98 به نام «سال رونق تولید» از سوی رهبر انقلاب باعث شده تا نگاه‌ها به سوی موتور محرکه اقتصاد کشور ختم شود تا در سالی که شاهد سخت‌ترین تحریم‌ها علیه اقتصاد کشور هستیم، «تولید ملی» به عنوان منجی اقتصاد رونق یافته و اقتصاد بیمار کشور را بهبود بخشد.
اما اگر مانع تراشی بعضی بانک‌های عامل، اجرای سیاست‌های شرایط ویژه از سوی دولت و همچنین آشتی و تعامل با بخش خصوصی صورت پذیرد می‌توان تحریم را دور زد ولی عوامل خود تحریمی مانند وضع قوانین سخت بر سر راه تولید، عدم پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی و فراهم نشدن مواد اولیه تولید ضربات جبران ناپذیری متوجه واحدهای تولیدی می‌کند.
در این شرایط سخت اقتصادی در هر گوشه از ایران اسلامی زمینه‌هایی برای رونق تولید فراهم است و هر استانی بسته به ظرفیت‌های خود در زمینه تولید حرفی برای گفتن دارد.
استان قم هم ظرفیت‌های قابل توجهی در زمینه تولیدی دارد مانند تولید مبلمان، سنگ‌های قیمتی، فرش دست باف ماشینی و همچنین این استان قطب مهم تولید کفش‌های ماشینی در کشور به شمار می‌رود.
در استان قم 250 واحد تولید کفش ماشینی و صندل فعالیت دارند که زمینه اشتغال بیش از 5 هزار نفر را فراهم کرده است؛ تولید کفش و صندل این استان تنها به سمت بازارهای داخلی هدایت نمی‌شود بلکه با توجه به ظرفیت‌های کمی و کیفی آن اکنون بازارهای کشورهای همسایه در شرایط تحریم و تا قبل از تحریم بازارهای اروپایی و آفریقایی را هم تسخیر کرده بود.
صادارات سالانه 100 میلیون دلار محصولات تولیدی کفش و صندل یک بازده مهم اقتصادی برای استان و حتی کشور است که باید در سال رونق تولید زمینه‌های رشد آن را فراهم کرد ولی مشکل فراهم کردن مواد اولیه تولید داخل، نبود بانک عامل در بازارهای هدف برای تبادل ارزی و جا به جایی دلار و هم‌چنین همکاری نامطلوب بعضی بانک‌های عامل باعث شده است که فعالان اقتصادی را با مشکلات سختی روبرو کند.
گذر قطب صنعت کفش ماشینی از شرایط سخت تحریم
یکی از تولید کنندگان صاحب نام صنعت کفش ماشینی که 25 سال در زمینه تولید کفش و صندل تجربه دارد و عضو هیئت امنای اتاق بازرگانی ایران است به خبرنگار مهر می‌گوید: از 75 فعالیت در زمینه صنعت کفش را آغاز کردم و در سال 86 در زمینه صادرات با نوآوری ماشین آلات وارد عمل شدم و در این زمینه برند خوبی داریم.
مصطفی کرمانی می‌گوید: قم قطب صنعت تولید کفش کشور است و سالانه 100 میلیون دلار ارزش صادارت این استان به کشورهای افغانستان، پاکستان، امارات و برخی کشورهای اروپایی است و این صنعت از کالاهای نخست و صادارتی این استان به شمار می‌رود.

به گفته وی، در شرایط سخت تحریم‌ها با توجه به ظرفیتی که استان قم دارد با رشد 30 درصدی روبرو است و امسال هم خوشبختانه با وضعیت مطلوب و رشد صادارت خوبی روبرو بوده است اگر بعضی موانع از سد این صنعت برداشته شود می‌توان به رشد کمی و کیفی بیشتری هم برسیم.
عوامل مهم در برابر رشد تولید صنعت کفش
این تولیدکننده صعنت کفش استان قم با اشاره به بعضی عوامل سخت که سدی در برابر رونق تولید هستند، بیان می‌کند: در بحث صادرات مشکلات از زمانی شروع شد که با نوسان ارزی ارزش واحد ملی کشور کاهش یافت با توجه به اینکه هنوز با ارز ریالی داد و ستد می‌کنیم در بازارهای هدف ما بانک عامل نداریم.
در کشورهای هدف بانک نداریم و مجبوریم با تجار به طور خرید حضوری و از طریق کارت بانکی معامله کنیم
کرمانی اظهار داشت: در کشورهای هدفی که ما صنعت کفش را صادر می‌کنیم بانک نداریم و مجبوریم با تجار به طور خرید حضوری و از طریق کارت بانکی معامله کنیم صادرات از طریق صرافی‌ها است پس باید دلار جابه جا شود تا ارزی وارد کشور شود اگر این مشکل برطرف شود ارز بیشتری حاصل از صادرات وارد کشور می‌شود.
به گفته این تولید کننده قمی، بیشتر مواد اولیه که تولید داخلی است مانند مواد پتروشیمی به سختی در اختیار واحدهای تولیدی قرار می‌گیرد و پتروشیمی داخلی معضلی شده است تا جایی که اکنون واحدهای تولیدی با فشارهای بسیاری روبرو هستند و حتی بعضی واحدهای تولیدی هم رو به تعطیلی رفته است.
وی می‌افزاید: در زمینه تهیه مواد اولیه با بحران جدی روبرو هستیم و تخصیص ارز باید سریع انجام پذیرد همچنین ارزش افزوده در هنگام فروش را نمی‌توان از خریدار دریافت کنیم و این عوامل چالش‌های واحدهای تولیدی در استان قم به شمار می‌رود.
واحدهای تولیدی سربازان اقتصادی در خط مقدم تحریم
عضو اتاق بازرگانی و عضو انجمن صنفی صنعت کفش استان قم در ادامه می‌گوید: باید تسهیلاتی با نرخ کم در این شرایط خاص در اختیار واحدهای تولیدی قرارگیرد ولی متأسفانه بانک‌های عامل مانع تراشی می‌کنند در حالی که ارزش ریالی کاهش یافته گردش سرمایه واحدها 3 برابر شده واحدهای پتروشیمی باید راهکاری در این زمینه داشته باشند.
کرمانی بیان می‌کند: واحدهای تولیدی و افرادی که در بخش خصوصی فعالیت دارند سربازان اقتصادی در خط مقدم تحریم‌ها هستند که در بدترین شرایط در حال جنگ هستند؛ طبق فرمایش مقام معظم رهبری که بر رونق تولید تأکید دارند ما قدرت داریم بدون مانع تراشی بعضی عوامل داخلی تولید را رونق بخشیم.

راهکارهای رونق تولید از نگاه تولیدکنندگان
این تولیدکننده صنعت کفش قمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به راهکارهای رونق تولید، اظهار داشت: باید دولت جلوی واردات کالاهای غیر ضروری را بگیرد وارداتی که حتی جنبه اقتصادی برای کشور ندارد افزایش یافته است که باید جلوی این واردات گرفته شود.
وارداتی که حتی جنبه اقتصادی برای کشور ندارد افزایش یافته که باید جلوی آن گرفته شود
به گفته وی، باید دولت برای تحقق این شعار بخشنامه‌ای را برای مقابله با موانع تولید، مانع تراشی بانک‌ها که عوامل خود تحریمی به شمار می‌روند را بگیرد دولت کنونی برای بهبود اقتصاد و شرایط تولید سیاست‌های زمان بحران و جنگ را اجرا کند چرا که شرایط اکنون کشور شرایط خاصی است.
کرمانی می‌گوید: بانک مرکزی هم باید به کمک بخش خصوصی وارد عمل شود و شرایط مناسبی برای واحد تولیدی اجرا شود تا تولید رونق یابد دولت و نهادهای دولتی با بخش خصوصی همکاری کنند اگر این شرایط بهبود یابد رونق تولید نه تنها در صنعت کفش بلکه در همه زمینه‌ها با جهش روبرو و از تحریم‌ها با سربلندی گذر خواهیم کرد.
احیای 19 واحد صنعتی راکدو تدوین سند راهبردی
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم نیز در گفت وگو با خبرنگار مهر بیان می‌کند: برای حرکت در مسیر رونق تولید باید همه دستگاه‌های اجرایی در راستای رفع موانع تولید قدم بردارند در این زمینه بسته پیشنهادی هم تدوین شده تا زوایای آن با تقسیم وظایف وراهبردهای کلان استان اجرایی شود.
محمود سیجانی می‌افزاید: 19 واحد راکد تولیدی استان با اشتغالزایی 493 نفر در استان قم احیا شده است هم‌چنین در 2 بخش کشاورزی و صنعتی نیز مجموع 134 واحد بیش از 3 هزار و 300 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده که موجب تثبیت اشتغال 6 هزار و 774 تن و افزایش اشتغال 404 شغل را در پی داشته است.
به گفته این مسئول، تشکیل کمیته پایش وتأمین مواد اولیه، تأمین نقدینگی سرمایه در گردش، احیای واحدهای راکد و کاهش هزینه‌های تولید هم‌چنین شناسایی قوانین مزاحم وموانع تولید از راهبردهاهای مهم این سازمان برای تحقق رونق تولید می‌باشد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آیت‌الله محجوب جهرمی دار فانی را وداع گفت

تبدیل جزیره کیش به مرکز علمی ایران در میان مناطق آزاد کشور

دسترسی به آرشیو واحد تصویری حوزه هنری قم برای علاقمندان فراهم شد

دسترسی به آرشیو واحد تصویری حوزه هنری قم برای عموم علاقمندان مهیا شد

شجاعی برهان در مراسم معارفه سرپرست اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان: شفافیت و تکریم منابع انسانی شعار و محور عملکردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است

302 هزار خانوار قمی وام 10 میلیون ریالی دولت را دریافت کردند

بازرسی بهداشتی از صنوف به صورت شبانه روزی در قم

پادکست‌سازی در حوزه مهدویت به دلیل فراوانی مخاطبان جدی‌تر گرفته شود

واحدهای تولیدی قم به شهرک‌های صنعتی منتقل می‌شود

طرح ملی «رحله» در قم اجرا می‌شود

آسمان قم صاف است

نگاه مقام معظم رهبری به مساله جهش تولید کاملا واقع بینانه و عملی است

تولد نهمین نسل آهوی مغان در سایت تکثیر و احیای آهوی مغان

مجوز زیست محیطی طرح انتقال آب بن- بروجن لغو نشده است

فعالیت 6 مرکز نمونه‌گیری کرونا در قم

قم نهمین استان در اختلاف بارندگی نسبت به بلندمدت می‌باشد

تعیین تکلیف روزبازارهای قم به زودی انجام می‌شود

89 درصد خدمات دولتی در قم به شکل الکترونیک اجرا می‌شود

دمای قم به 42 درجه می‌رسد

مرخصی زندانیان قم تا پایان خردادماه تمدید شد

ویدئو / بازگشایی حوزه علمیه قم پس از حدود سه ماه

آزمون ورودی جامعه الزهرا(س) آنلاین برگزار می‌شود

14 هزار نفر از مردم قم در طرح سواد آموزی شرکت کردند

شناسایی گونه ای کمیاب از ژله ماهی دکمه آبی برای نخستین بار در شمال غربی جزیره کیش

فراخوان طرح پژوهشی تنظیم سند ارتقای وضعیت زنان منطقه آزاد کیش

الزام رعایت فاصله گذاری اجتماعی در مراکز ورزشی کیش

43 کارفرمای متخلف استان سمنان به دستگاه قضا معرفی شدند

89 درصد خدمات دولتی قم به‌صورت الکترونیکی ارائه می‌شود

116 بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های قم بستری هستند

کشف 16 تن چوب قاچاق در تاکستان

ادعای حمله ملخ‌ها به تهران قابل قبول نیست

صدور و ابلاغ 32 اخطاریه محیط زیستی برای واحدهای متخلف در تهران/ 81 مورد نمونه برداری پساب واحدهای صنعتی و خدماتی

80 درصد دریاچه تالاب میقان اراک آبگیری شد

ممنوعیت عرضه قلیان در تمام مراکز قم

خدمات‌رسانی ناوگان اتوبوسرانی قم از 10 خرداد

انهدام باند شرکت هرمی در قم

عکس/ ترکیدگی لوله اصلی آب در خیابان اراک قم

بازگشایی پارکینگ‌های هسته مرکزی قم

پیشتازی استان قم در کنترل و الگوسازی مدیریت بحران کرونا

عذرخواهی مجری شبکه 2 از مردم قم

آمادگی شهرداری قم برای بازگشایی روزبازارها

بستری بودن 111 بیمار مشکوک به کرونا در قم

حوادث رانندگی در قم 2 فوتی و 9 مصدوم برجای گذاشت

هوای قم برای تمام گروه‌ها ناسالم است

جزئیات افزایش نرخ سود تسهیلات اشتغال روستایی در اردبیل اعلام شد

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی: کار در حوزه سلامت اداری موجب ارتقاء سیستم ، تغییر نگاه و نگرش مردم می شود

پرداخت 143 میلیارد تومان تسهیلات به تعاونی های گلستان

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی خبر داد: تحقق 12 هزار و 500 فرصت شغلی در استان مرکزی تکلیف شد

تاریخ عقدنامه ازدواج فرزندان برای دریافت وام ازدواج از اول فروردین 98 محاسبه می شود

در کارگروه تخصصی اشتغال در اردبیل عنوان شد: هدف‌گذاری دو اصل مهم برای گشایش اشتغال در اردبیل