عصر قم

آخرين مطالب

اتمام پروژه‌های نیمه‌کاره در قم اقتصادی

اتمام پروژه‌های نیمه‌کاره در قم
  بزرگنمايي:

عصر قم -

عصر قم


روح‌الله کریمی-همشهری آنلاین:
از سال 1375 که قم از استان مرکزی جدا شد و به عنوان یک استان مستقل در ساختار سیاسی و تقسیمات کشوری قرار گرفت، رسیدگی به مسائل این استان جدی‌تر شد. ولی محرومیت‌ها و مشکلات قم چنان انباشته شده که جبران عقب‌افتادگی‌ها طولانی شده است. با نزدیک‌ شدن به انتخابات ریاست جمهوری، عملکرد دولت‌های قبلی و پیش‌بینی تحرک دولت آینده در رسیدگی به مسائل مهم، موضوع گفت‌وگوهای روزمره مردم است.
برای همین به میان مردم و کارشناسان رفتیم تا دغدغه‌های مهم و مسائل مبتلابه استان را بدانیم.
حاشیه‌نشینی؛ معضل جدی
وحید اکبری یکی از شهروندان که در محله 7 تیر سکونت دارد در مورد دغدغه‌های مردم استان گفت: اوضاع کسب و کار مردم به ویژه پس از شیوع ویروس کرونا مطلوب نیست و رئیس جمهوری آینده باید بر اساس پهنه‌بندی مشاغل استانی به مسئولان استان قم اختیارات کافی بدهد که به این مسائل رسیدگی کنند. وی حاشیه‌نشینی را یکی از معضلات جدی در شهر قم عنوان و بیان کرد: بخش قابل توجهی از مناطق شهری قم درگیر معضلات اجتماعی و فرهنگی ناشی از حاشیه‌نشینی است. شهروندان محله‌های مختلف از تبعات گسترده حاشیه‌نشینی در امان نیستند و این وظیفه دولت است که با مشارکت مسئولان محلی برای ساماندهی محله‌های پرخطر اقدام کند.
این شهروند رسیدگی به وضع نامطلوب بافت فرسوده را یکی دیگر از دغدغه‌های مهم دانست و گفت: در این محله‌ها علاوه بر مشکلات زیست محیطی، دسترسی آسان و سریع به کانون‌های جمعیتی و خدمات‌رسانی به آنها یا امکان پذیر نیست یا به سختی انجام می‌شود. به عنوان مثال اگر در یکی از واحدهای مسکونی آتش‌سوزی اتفاق بیفتد، دسترسی نیروهای خدمات‌رسان به محل مورد نظر آسان نیست.
تغییر سیمای عمومی قم و معضل معتادان
طاهره روشنایی یکی دیگر از شهروندان قم که در منطقه نیروگاه زندگی می‌کند، مهم‌ترین دغدغه خود را تغییر سیمای عمومی شهر قم عنوان و اظهار کرد: وضعیت فرهنگی و اجتماعی قم اصلا برازنده مردم این شهر نیست و تغییرات محسوسی در چهره این شهر مذهبی دیده می‌شود که نگران کننده است.
وی که مادر سه فرزند است، به ضعف فرهنگ عمومی در برخی مناطق شهری اشاره کرد و افزود: به دلیل نبود فعالیت‌های آموزشی، ترویجی و... نحوه معاشرت، رفتار و رعایت حقوق شهروندی در برخی مناطق شهری بسیار ضعیف است. از سوی دیگر حضور افراد معتاد در شهر و بوستان‌ها با وضعیت نابهنجار باعث از بین رفتن آرامش و احساس امنیت خانواده‌ها می‌شود. علاوه بر این، فضای سبز محله‌ای در بسیاری از مناطق قم وجود ندارد و ما برای استفاده از فضاهای تفریحی مجبوریم چند کیلومتر را طی کنیم.
کم‌توجهی به اولویت‌های توسعه قم
در ادامه برای اطلاع از مهم‌ترین مسائل استان قم سراغ دو تن از کارشناسان رفتیم. یکی از کارشناسان استان که سابقه 30 سال فعالیت رسانه‌ای دارد به خبرنگار همشهری گفت: بر اساس سند توسعه استان قم، اولویت توسعه با بخش خدمات است. از آنجا که استان قم، استانی زائرپذیر است به طور طبیعی بخش خدمات باید بیش از بخش‌های دیگر مورد توجه قرار گیرد در حالی که تاکنون این گونه نبوده و همواره توجه بیشتر دولت‌ها بر بخش صنعت استوار است.
محمد شاکری افزود: فعالیت‌های انجام شده در سال‌های گذشته نیز این ادعا را تائید می‌کند، به گونه‌ای که چند شهرک و ناحیه صنعتی مانند شکوهیه، محمودآباد، سلفچگان، طغرود، خورآباد و امثال آن علاوه بر این که راه اندازی شدند، توسعه هم یافتند، اما از 12 منطقه نمونه گردشگری، تنها یک مورد به بهره برداری رسیده است. وی با بیان این که دولت سیزدهم باید یکی از اولویت‌هایش را در مورد قم، توسعه بخش خدمات قرار دهد و طرح‌های در نظر گرفته شده در این خصوص را تکمیل یا راه اندازی کند، اظهار کرد: از مهم‌ترین این طرح‌ها می‌توان به طرح متوقف شده فرودگاه بین المللی قم اشاره کرد که 11 سال از کلنگ زنی آن می‌گذرد و با آنکه مردم، مراجع تقلید و سرمایه‌گذاران بارها در مورد تکمیل آن مطالبه‌گری کرده‌اند اما هنوز متوقف مانده است.
شاکری گفت: راه‌اندازی مناطق نمونه گردشگری قم که 11 مورد از 12 مورد آن هنوز راه‌اندازی نشده از دیگر مواردی است که می‌تواند موجب توسعه بخش خدمات شود. منطقه نمونه گردشگری کهک و حوض‌سلطان از جمله این موارد است که می‌تواند به توسعه بخش خدمات و ایجاد هزاران شغل مستقیم و غیرمستقیم کمک کند. وی بیان کرد: انتظار دیگر از دولت سیزدهم، حل مشکلات بافت‌های فرسوده و توسعه محله‌های مرکزی شهر قم است. گرچه در چند سال گذشته فعالیت‌هایی برای توسعه شهر قم انجام شده اما مشکل بافت فرسوده و محله‌های مرکزی مانند خیابان‌های انقلاب، امام خمینی(ره)، شهید دل آذر و شهدا همچنان باقی است. از جمله مسائل مهم این خیابان‌ها، ترافیک، کمبود سرانه فضای سبز، وجود معابر تنگ و باریک در بیشتر این مناطق است. شاکری با اشاره به لزوم تعیین تکلیف و اتمام طرح‌های نیمه کاره، تأکید کرد: اتمام طرح اتصال منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان به راه‌آهن سراسری، اتمام پروژه متروی قم که در سه زمینه خدمات، اقتصادی و ایجاد اشتغال موثر است و تعیین تکلیف پروژه مونوریل، می‌تواند تحولی اساسی در قم ایجاد کند. و
ی افزود: یکی دیگر از مسائلی که باید دولت سیزدهم به آن توجه ویژه داشته باشد، جذب گردشگر در شهر قم است. قم به دلیل افتخار میزبانی حرم حضرت معصومه(س) گردشگر مذهبی دارد اما در زمینه جذب گردشگر از کشورهای غیراسلامی موفق نبوده است. به دلیل وجود آثار تاریخی فراوان زمینه جذب گردشگر غیرمسلمان وجود دارد اما باید با ساخت هتل‌های 5 ستاره، مرکز خدماتی و تفریحی بزرگ و... زمینه ارزآوری و ارتباطات گسترده مردم قم با مردم سایر کشورها را فراهم کرد.
اولویت‌های زندگی شهری
از آنجا که در استان قم بیش از 95 درصد مردم در شهر زندگی می‌کنند، چالش‌های زندگی شهری به مسائل مهم روز استان تبدیل شده است. زینب آخوندی یکی از کارشناسان مدیریت شهری در این زمینه به خبرنگار همشهری گفت: یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که با اهتمام دولت‌ها و سیاست‌گذاری صحیح می‌تواند آینده شهرها را از مخاطرات جدی نجات دهد، وضع قوانین محکم در برابر ادامه روند سوداگری ملک و زمین و توسعه افقی و عمودی شهرها است که بدون هیچ پیوست فرهنگی، اجتماعی و زیست محیطی اتفاق می‌افتد. وی گفت: دولت با تثبیت درآمدهای پایدار برای شهرداری در کنار نظارت جدی بر تدوین و اجرای صحیح اسناد بالادستی مانند سند آمایش، طرح جامع ساختاری راهبردی و طرح تفصیلی، می‌تواند شهرها را از گرداب افزایش هزینه‌های خدماتی و عمرانی و تک محصولی در حوزه تراکم فروشی نجات دهد. آخوندی گفت: از طرفی شهر قم امروزه با معضلات متعدد زیست محیطی مانند پدیده گرد و غبار و عدم تامین حقابه‌های زیست محیطی درگیر است. در صورت تامین نشدن این حقابه‌ها زیست پذیری شهر قم در آینده با پرسش‌های فراوان روبه رو خواهد بود. وی افزود: در حوزه مدیریت پسماند که از دیگر عرصه‌های مهم محیط زیست شهری است، همراهی دولت برای تأمین زیرساخت‌ها موضوعی ضروری است. هزینه سرسام‌آور خرید دستگاه‌هایی مانند هاضم و زباله‌سوز به گشایش اعتبارهای بین المللی نیاز دارد. آخوندی درباره وضعیت حمل و نقل شهری نیز اظهار کرد: خط یک متروی قم هنوز تا نیمه افتتاح نشده و صحبت از هزینه‌های هزار میلیاردی برای بهره‌برداری از آن می‌شود. در روزهایی که خرید هر اتوبوس 6 میلیارد تومان هزینه دارد، دولت باید به فکر تامین منابع پایدار شهرها در حوزه حمل و نقل و ایفای نقش خود در قالب قانون هوای پاک باشد. در نهایت باید گفت بسیاری از شهرهای کوچک در کشور امروز با داشتن کنارگذرهای ایمن، فضای شهری را از تردد خودروهای سنگین پاک کرده‌اند اما در شهر قم همچنان کنارگذر شهر شکل نگرفته تا بخشی از تلفات تصادفات را متوقف کند.
افزایش اختیارات مسئولان استانی
شهردار سابق قم نیز به برخی مشکلات و مسائل مهم استان اشاره کرد و گفت: برطرف شدن این مسائل و محرومیت‌ها به افزایش اختیارات مسئولان استان احتیاج دارد. محسن عابدینی‌پور افزود: ظرفیت‌های بزرگی در استان قم وجود دارد که این استان می‌تواند با شکوفاکردن آنها، پاسخگوی تمامی نیازهای شهروندان در زمینه‌های اشتغال، رونق کسب و کار و توسعه استان باشد. به عنوان مثال 3 میلیون متر مربع ملک باارزش در محور بلوار پیامبر اعظم(ص) وجود دارد که فرصت ویژه‌ای برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی محسوب می‌شود.
توجه به هویت شهری
محمدرضا باقرپناهی رئیس سابق شورای استان هم معتقد است که مشکلاتی همچون نبود فرودگاه، پروژه‌های نیمه کاره، توسعه حمل و نقل ریلی و... در بسیاری از استان‌های کشور مبتلابه است اما دو مسأله اساسی در توسعه قم مورد غفلت واقع شده است. یکی نادیده‌گرفتن هویت شهر قم و دیگری تهدید بافت فرسوده. وی افزود: در تمامی مطالعات توسعه‌ای، قم به عنوان یک شهر فرهنگی و زیارتی که پایگاه توسعه اندیشه اسلامی و مرکز تولیدات فرهنگی است در نظر گرفته شده، در صورتی که این کارکرد مهم مورد غفلت واقع شده و قم همان شهری است که 40 سال قبل بود. باقرپناهی در مورد اهمیت توجه به بافت فرسوده گفت: اگر زلزله یا اتفاق امنیتی برای قم رخ دهد وسعت بحران در بافت‌های فرسوده بسیار گسترده خواهد بود. سنگ فرش کردن و بهسازی جداره‌ها، رسیدگی به بافت فرسوده محسوب نمی‌شود بلکه این بافت‌ها باید به صورت زیربنایی احیا شوند.
کد خبر 606531

لینک کوتاه:
https://www.qom-online.ir/Fa/News/309820/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

ساخت و تولید واکسن پاستور در چه مرحله‌ای است؟

ابدُ و یک روز اسارت از تولد تا مرگ پشت قفس!

وزش باد شدید و گرد و خاک در شرق و جنوب شرق کشور

پژوسوار مسلح دستگیر شد

آینده روشن واکسن‌های ایرانی کرونا؛ آخرین وضعیت ساخت واکسن ایران - استرالیا

زلزله تهران دور از انتظار نیست

کلاهبرداری مأمور قلابی با پیشنهاد ازدواج

مرد بی نوا زن خائنش را در وضعیت بد در باغ دید!

رعایت پروتکل‌های بهداشتی در برگزاری انتخابات ضروری است

کوچک‌ترین قاتل زنجیره‌ای جهان آزاد شد

چگونگی سنجش صلاحیت نیروهای «خرید خدمتی» اعلام شد

چه کسانی نیازی به واکسیناسیون ندارند؟

دام زورگیران خشن برای مسافران در میدان آزادی

انتقاد از اعزام نیروهای نابلد برای تدریس در مدارس محروم

درخواست قصاص برای قاتل آشنایِ زن تنها

چه باید کرد؟

کوو برکت در راه قم / آمادگی مجموعه شهرداری قم برای برگزاری انتخابات باشکوه

نگاه ویژه رسانه ها به ورزش بانوان در قم

استخرها عاری از کرونا هستند / بیکاری 500 ناجی غریق در قم

افتتاح بیمارستان مادر در قم توسط رئیس جمهور

مجموعه تاریخی البرز قم آماده واگذاری است

استاندار قم از مردم استان قم برای حضور حماسی درانتخابات دعوت کرد

برگزاری جشنواره کرامت با محوریت امامزاده احمد بن قاسم(ع) در قم

حامد همایون؛ خواننده بد، بازیگر بد می‌شود؟

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی: کارگران و نیروی انسانی ماهر مهمترین سرمایه یک بنگاه اقتصادی است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان: بیش از 10 هزار نفر دوره‌های آموزشی را در مراکز فنی و حرفه‌ای لرستان طی کرده‌اند

مدیر تعاون استان اردبیل: فروش و واگذاری اراضی غیر مسکونی به تعاونی‌های مسکن خلاف قانون است

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی خبر داد: اجرای مرحله سوم « طرح ملی توسعه‌ مشاغل خانگی» در آذربایجان شرقی

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قم خبر داد: اعطای مجوز فعالیت مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی جهاددانشگاهی قم

میرزایی: راه‌اندازی پتروشیمی مسجد سلیمان، احیای شکوه از دست‌رفته آن است

رمزگشایی از مرگ اسرار آمیزِ مرد جواهرساز

واکسن ایرانی، بی‌ خطرترین واکسن در جهان است

نامه سید هادی خامنه‌ ای به همتی و مهر علیزاده

اسکوترهای برقی دریاچه شهدای خلیج فارس، در رکاب دختران محجبه

استاندارقم: انتخابات ضامن امنیت و پشتوانه اقتدار ملی است

آزمایشگاه معتمد سازمان محیط زیست درقم به بهره‌برداری رسید

عدم فعالیت 30 درصد از اتوبوس‌های بخش خصوصی به دلیل کرونا

توسعه متروی تهران؛ ایستگاه شهرک آزمایش

استاندار قم از مردم استان برای حضور حماسی درانتخابات دعوت کرد

بانوان تا 3 بار در سال امکان اهدای خون دارند

وضعیت ساخت واکسن استنشاقی کرونا در ایران

توقیف شوتی‌های میلیاردی در عسلویه

زنِ سارق: می‌خواستم برای دخترم جهیزیه بخرم

امکان برداشت مادر از حساب بانکیِ فرزند

نخستین بیمارستان خصوصی قم پنجشنبه افتتاح می‌شود

سرقت برای تامین هزینه مواد مخدر

عضو ستاد کرونا: برای مهار کرونا حداقل چهار سال واکسیناسیون متوالی نیاز داریم

قاتل محیط‌بانان زنجانی در یک قدمی چوبه‌دار

بیماران خاص برای تزریق واکسن کرونا به کجا مراجعه کنند؟

نمکی: ورود واکسن از سر گرفته شد