عصر قم

آخرين مطالب

شاگردان اسکوچیچ در چه صورتی صعود می‌کنند؟ ورزشی

شاگردان اسکوچیچ در چه صورتی صعود می‌کنند؟
  بزرگنمايي:

عصر قم - ایرنا / تیم ملی فوتبال ایران در صورتی که در گروه خود در رقابت‌های انتخابی جام جهانی 2022 و جام ملت‌های 2023 به مقام دومی برسد؛ راه دشواری برای صعود خواهد داشت.
ایرنا: مرحله دوم مسابقات انتخابی جام جهانی 2022 قطر و جام ملت‌های 2023 چین در جریان است و تنها 2 هفته تا پایان این مرحله باقیمانده است. تیم‌های نخست(به جز قطر) و پنج تیم برتر دوم راهی دور نهایی می‌شوند تا در آنجا برای رسیدن به جام جهانی قطر تلاش کنند.
تیم ملی فوتبال ایران با شکست سه بر صفر و مقتدرانه بحرین به چهارمین برد خود در ششمین دیدار دست پیدا کرد و با 12 امتیاز به رده دوم جدول رده‌بندی گروه سوم صعود کرد. شاگردان دراگان اسکوچیچ در ادامه باید به ترتیب مقابل کامبوج و عراق دیدار داشته باشند. پیروزی در این 2 مسابقه، ملی‌پوشان را در صدر جدول رده‌بندی گروه قرار خواهد داد و ما بدون هیچ نگرانی و اما و اگری به دور سوم صعود می‌کنیم ولی قرار گرفتن در رده دوم ابهامات زیادی را به وجود می‌آورد. در این گزارش قرار است به این ابهامات پاسخ دهیم.
با توجه به کناره‌گیری کره شمالی، در محاسبه امتیازات تیم‌های دوم برای رعایت عدالت، نتایج تیم‌ها با رقبایی که در گروه‌هایشان رتبه آخر را کسب کرده‌اند حذف خواهد شد و این یعنی هر 2 نتیجه‌ای که ما در مقابل کامبوج به دست آورده و می‌آوریم به حساب نمی‌آید. در این شرایط ما فعلا در جدول تیم‌های دوم 9 امتیازی هستیم و تنها جدال با عراق می‌تواند به امتیازات ما اضافه کند. اگر عراق را شکست دهیم که رتبه نخست گروه را به دست می‌آوریم اما تساوی و یا شکست مقابل شاگردان سرچکو کاتانتس، وضعیت ایران را به عنوان تیم دوم با پرسش‌های زیادی روبرو می‌کند.
در حال حاضر در جدول تیم‌های دوم به جز لبنان، چین و اردن که چهار بازی انجام داده‌اند الباقی تیم‌ها پنج مسابقه را برگزار کرده‌اند. با این وجود لبنان با 10 امتیاز صدرنشین جدول تیم‌های دوم است. ازبکستان، امارات، ایران و عمان 9 امتیازی هستند. چین و اردن با هفت امتیاز در رده‌های ششم و هفتم جای گرفته‌اند و تاجیکستان با چهار امتیاز در این جدول تیم آخر است.
شکست مقابل عراق باعث حذف ایران خواهد شد و ما به دور بعدی راه پیدا نمی‌کنیم. وضعیت تیم‌های دوم به گونه‌ای است که تنها روی کاغذ ممکن است همگی آنها به نحوی شکست بخورند که ما در بین پنج تیم اول باقی بمانیم.
اما اگر بازی ایران و عراق با نتیجه مساوی به اتمام برسد چه شرایطی حاکم خواهد شد؟
گروه اول: تیم دوم(چین)
در این گروه چین بدون شک دوم خواهد شد. آنها فعلا هفت امتیازی هستند و در 2 بازی پیش رو باید به مصاف مالدیو و سوریه بروند. مالدیو در این گروه تنها از پس گوام برآمده و حرفی مقابل چین نخواهد داشت اما جدال با سوریه ممکن است چشم بادامی‌ها را با مشکل روبرو کند. البته اگر سوریه با تمام قوا به میدان برود چرا که آنها اولی و صعود خود را قطعی کرده‌اند. چین با توجه به برد احتمالی مقابل مالدیو با تفاضل گلی خوب 10 امتیازی می‌شود و بالاتر از ایران قرار خواهد گرفت.
گروه دوم: تیم دوم(اردن)
در این گروه استرالیا با 18 امتیاز صدرنشین است و اگر اتفاق خاصی رخ ندهد به عنوان صدرنشین به دور بعدی صعود می‌کند. در این گروه اردن با 13 امتیاز و سه امتیاز برتری نسبت به کویت در رده دوم است و احتمالا تیمی خواهد بود که باید برای قرار گرفتن بین برترین تیم‌های دوم تلاش کند. اردن در جدول تیم‌های دوم فعلا با هفت امتیاز هفتم است. آنها در 2 بازی پیش رو باید به مصاف کویت و استرالیا بروند که هر 2 مسابقه دشوار است. البته جدال با استرالیا وقتی خواهد بود که کانگروه‌ها صعود خود را قطعی کرده‌اند و احتمالا با تمام توان به میدان نمی‌آیند. اردن در صورت کسب یک برد می‌تواند بالاتر از ایران قرار بگیرد اما ناکامی آنها در کسب 2 پیروزی باعث می‌شود تا پایین‌تر ازایران قرار بگیرند.
گروه چهارم: تیم دوم(ازبکستان)
هنوز صدرنشین این گروه مشخص نشده و ممکن است ازبکستان 12 امتیازی در هفته پایانی با پیروزی در برابر عربستان به مقام اولی دست پیدا کند اما فعلا با این وضع جدول تیم ازبکستان با 9 امتیاز در بین تیم‌های دوم در رده دوم است. ازبکستان ابتدا باید به مصاف یمن برود که احتمالا نتایجش پاک خواهد شد و سرانجام به مصاف عربستان برود. پیروزی و یا تساوی ازبکستان مقابل عربستان آنها را بالاتر از ایران قرار می‌دهد ولی شکستشان باعث خواهد شد تا شاگردان وادیم آبراموف پایین‌تر از ایران در جدول بایستند.
گروه پنجم: تیم دوم(عمان)
در این گروه قطر صدرنشین شده و خیالش راحت است. عمان هم با 6 امتیاز اختلاف نسبت به هند در رده دوم جای خود را تثبیت کرده است. این تیم در بین تیم‌های دوم 9 امتیازی است و تفاضلش 2 تا از ایران کمتر است. عمان در 2 دیدار پیش رو باید به ترتیب به مصاف تیم‌های افغانستان و بنگلادش برود. بنگلادش در گروه آخر است و نتایج محاسبه نخواهد شد ولی افغانستان با پنج امتیاز تیم پنجم گروه است. عمان در دیدار رفت با سه گل حریف خود را شکست داده و احتمالا این اتفاق دوباره تکرار خواهد شد. این یعنی عمان با 12 امتیاز قطعا بالاتر از ایران در جدول دوم‌ها قرار خواهد گرفت مگر اینکه نتیجه دیگری رقم بخورد که بسیار بعید است.
گروه ششم: تیم دوم(تاجیکستان)
تاجیکستان بعد از ژاپن با 10 امتیاز تیم دوم گروه ششم است و در جدول تیم‌های دوم با چهار امتیاز تیم آخر محسوب میشود و شانسی برای صعود ندارد. این تیم حتی در صورت شکست میانمار هم هفت امتیازی می‌شود و به جمع بهترین تیم‌های دوم راه پیدا نمی‌کند.
گروه هفتم: تیم دوم(امارات)
در این گروه هنوز مشخص نیست که ویتنام 14 امتیازی سرگروه خواهد شد یا امارات 12 امتیازی اما فعلا تیم عربی در رده دوم است. این تیم بین تیم‌های دوم 9 امتیاز یاست و با تفاضل گل مثبت پنج و گل زده بیشتر نسبت به ایران در رده سوم جای دارد. امارات در بازی‌های پیش رو باید به مصاف اندونزی و ویتنام برود. بازی اول محسابه نمیشود چون اندونزی تیم آخر گروه است اما جدال با ویتنام مرگ و زندگی است. ویتنام اگر در جدول تیم‌های دوم بود هشت امتیاز می‌داشت. در بازی آخر امارات در صورت کسب پیروزی قطعا بالاتر از ایران قرار می‌گیرد و در آن صورت اصلا ویتنام است که با 11 امتیاز همراه امارات به مرحله بعدی میرود. اما تساوی امارات باعث می‌شود تا امتیازات و تفاضل این تیم با ایران برابر شود و نتیجه بازی ایران و عراق و گل‌های رد و بدل شده مشخص می‌کند کدام تیم بالاتر از دیگری قرار خواهد گرفت. باخت امارات هم که کاملا به نفع تیم دراگان اسکوچیچ خواهد بود.
گروه هشتم: تیم دوم(لبنان)
در این گروه کره جنوبی و لبنان 10 امتیازی هستند اما تیم شرق آسیایی با تفاضل بهتر صدرنشین است. شکست لبنان مقابل ترکمنستان بعید بود اما باعث شد تا کار آنها برای قرار گرفتن در بین بهترین تیم‌های دوم سخت شود. لبنان اگر به کره جنوبی ببازد پشت سر ما در جدول خواهد بود.
در کل تیم‌های چین، عمان و ازبکستان از شانس بسیار زیادی برای صعود به عنوان تیم دوم برخوردار هستند و یک سهمیه باقیمانده به یکی از تیم‌های ایران، اردن، لبنان و امارات خواهد رسید. شاگردان دراگان اسکوچیچ در صورت تساوی مقابل عراق شرایط پیچیده‌ای را تجربه خواهند کرد و چه بهتر که اصلا کار به اینجا نکشد و ما بتوانیم با عبور از سد عراق به عنوان تیم نخست به مرحله بعدی صعود کنیم.

لینک کوتاه:
https://www.qom-online.ir/Fa/News/310038/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

ساخت و تولید واکسن پاستور در چه مرحله‌ای است؟

ابدُ و یک روز اسارت از تولد تا مرگ پشت قفس!

وزش باد شدید و گرد و خاک در شرق و جنوب شرق کشور

پژوسوار مسلح دستگیر شد

آینده روشن واکسن‌های ایرانی کرونا؛ آخرین وضعیت ساخت واکسن ایران - استرالیا

زلزله تهران دور از انتظار نیست

کلاهبرداری مأمور قلابی با پیشنهاد ازدواج

مرد بی نوا زن خائنش را در وضعیت بد در باغ دید!

رعایت پروتکل‌های بهداشتی در برگزاری انتخابات ضروری است

کوچک‌ترین قاتل زنجیره‌ای جهان آزاد شد

چگونگی سنجش صلاحیت نیروهای «خرید خدمتی» اعلام شد

چه کسانی نیازی به واکسیناسیون ندارند؟

دام زورگیران خشن برای مسافران در میدان آزادی

انتقاد از اعزام نیروهای نابلد برای تدریس در مدارس محروم

درخواست قصاص برای قاتل آشنایِ زن تنها

چه باید کرد؟

کوو برکت در راه قم / آمادگی مجموعه شهرداری قم برای برگزاری انتخابات باشکوه

نگاه ویژه رسانه ها به ورزش بانوان در قم

استخرها عاری از کرونا هستند / بیکاری 500 ناجی غریق در قم

افتتاح بیمارستان مادر در قم توسط رئیس جمهور

مجموعه تاریخی البرز قم آماده واگذاری است

استاندار قم از مردم استان قم برای حضور حماسی درانتخابات دعوت کرد

برگزاری جشنواره کرامت با محوریت امامزاده احمد بن قاسم(ع) در قم

حامد همایون؛ خواننده بد، بازیگر بد می‌شود؟

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی: کارگران و نیروی انسانی ماهر مهمترین سرمایه یک بنگاه اقتصادی است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان: بیش از 10 هزار نفر دوره‌های آموزشی را در مراکز فنی و حرفه‌ای لرستان طی کرده‌اند

مدیر تعاون استان اردبیل: فروش و واگذاری اراضی غیر مسکونی به تعاونی‌های مسکن خلاف قانون است

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی خبر داد: اجرای مرحله سوم « طرح ملی توسعه‌ مشاغل خانگی» در آذربایجان شرقی

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قم خبر داد: اعطای مجوز فعالیت مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی جهاددانشگاهی قم

میرزایی: راه‌اندازی پتروشیمی مسجد سلیمان، احیای شکوه از دست‌رفته آن است

رمزگشایی از مرگ اسرار آمیزِ مرد جواهرساز

واکسن ایرانی، بی‌ خطرترین واکسن در جهان است

نامه سید هادی خامنه‌ ای به همتی و مهر علیزاده

اسکوترهای برقی دریاچه شهدای خلیج فارس، در رکاب دختران محجبه

استاندارقم: انتخابات ضامن امنیت و پشتوانه اقتدار ملی است

آزمایشگاه معتمد سازمان محیط زیست درقم به بهره‌برداری رسید

عدم فعالیت 30 درصد از اتوبوس‌های بخش خصوصی به دلیل کرونا

توسعه متروی تهران؛ ایستگاه شهرک آزمایش

استاندار قم از مردم استان برای حضور حماسی درانتخابات دعوت کرد

بانوان تا 3 بار در سال امکان اهدای خون دارند

وضعیت ساخت واکسن استنشاقی کرونا در ایران

توقیف شوتی‌های میلیاردی در عسلویه

زنِ سارق: می‌خواستم برای دخترم جهیزیه بخرم

امکان برداشت مادر از حساب بانکیِ فرزند

نخستین بیمارستان خصوصی قم پنجشنبه افتتاح می‌شود

سرقت برای تامین هزینه مواد مخدر

عضو ستاد کرونا: برای مهار کرونا حداقل چهار سال واکسیناسیون متوالی نیاز داریم

قاتل محیط‌بانان زنجانی در یک قدمی چوبه‌دار

بیماران خاص برای تزریق واکسن کرونا به کجا مراجعه کنند؟

نمکی: ورود واکسن از سر گرفته شد