عصر قم

آخرين مطالب

عبور از خیز پنجم پایان کرونا نیست اجتماعی

عبور از خیز پنجم پایان کرونا نیست
  بزرگنمايي:

عصر قم - ایرنا /اکنون با تسریع روند واکسیناسیون در کشور همه، استان‌ها از قله خیز پنجم کرونا عبور کرده اند و روند بستری رو به کاهش است، اما عبور از این خیز پایان کرونا نیست.
از ابتدای شیوع کرونا در کشور(اسفندماه 98) تاکنون، این ویروس پنج خیز داشته و خیز پنجم کرونا با سویه دلتا هندی را که از ابتدای تیرماه از جنوب بر مرکز کشور سایه انداخت، بدون شک باید مرگبارترین خیز طی 19 ماه گذشته برشمرد.
تعداد تلفات روزانه کرونا طی این مدت و بویژه در اواخر مردادماه چند بار رکورد زد و در دوم شهریورماه با 709 مورد مرگ در بالاترین حد ایستاد.
با این حال در پی تسریع روند واکسیناسیون گرچه شیب تلفات روزانه طی روزهای اخیر به زیر 500 نفر رسیده اما تا رسیدن به وضعیت دی‌ماه سال 1399 فاصله زیادی وجود دارد.
مجموع تزریق واکسن در 17 شهریور به 31 میلیون و 450هزار و 694 دوز واکسن کرونا در کشور رسید که رکورد آن زده شد و تا 23 شهریور 37 میلیون و 866 هزار و 551 نفر از مردم ایران دُز اول و دُز دوم واکسن برابر کرونا واکسینه شده اند.
تاکنون 26 میلیون و 139 هزار و 133 نفر دُز اول واکسن کرونا و 13 میلیون و 75 هزار و 601 نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به 39 میلیون و 214 هزار و 734 دُز رسیده است.
این همه تلاش و افزایش سرعت واکسیناسیون باعث شده تا 23 شهریور مجموع بیماران کووید19 در کشور به پنج میلیون و 340 هزار و 656 نفر و مجموع جان باختگان این بیماری به 115 هزار و 167 نفر برسد، شتاب واکسیناسیون برای کاهش آمار مرگ و ابتلا به کروناست که در بسیاری از استانهای کشور روند نزولی دارد.
 اکنون پنجاهمین محموله واکسن کرونا وارد کشور شده و طبق آمار گمرک ایران، مجموع واردات واکسن کرونا از 50 میلیون دز عبور کرد، در 49 محموله قبلی، حدود 47 میلیون دز واکسن وارد کشور شده است و حدود 45 درصد از کل واکسن‌های وارداتی در شهریور ماه و 55 درصد دیگر در هفت ماه گذشته وارد شده است، اما باوجود شتاب در واردات واکسن و تزریق آن به جمعیت کشور که بزودی دانش آموزان نیز مانند دانشجویان به چرخه واکسیناسیون افزوده می شوند، نباید از خیز ششم کرونا که در آبان ماه ممکن است آغاز شود، غافل شد.
به گفته بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، همانطور که قبلا قول داده شد تا پایان شهریور ماه 50 میلیون دُز وارد می‌شود و در مهر ماه 40 میلیون دُز دیگر وارد می‌کنیم، البته این میزان واردات علاوه بر تولیدات داخلی است و ما سعی می‌کنیم که همه مردم واکسن کرونا را در اسرع وقت دریافت کنند.
موج پنجم کرونا باعث غم و اندوه مردم شد
وی افزود: متاسفانه موج پنجم باعث غم و اندوه مردم شد و اکنون تلاش می‌شود با کمک نیروهای وزارت بهداشت، دانشجویان و مردم به سرعت واکسینه شوند، این هفته رکورد جهانی واکسیناسیون کرونا در کشور را می‌زنیم، این رکورد هم اکنون در اختیار آلمان با تزریق 50 میلیون دُز در یک هفته است که تا پایان هفته رکورد آن‌ها شکسته خواهد شد.
عین اللهی تصریح کرد: حجم زیادی واکسن احتیاج داریم به طوری که 60 میلیون جمعیت باید واکسینه شوند و اگر ضرب در دو شود 120 میلیون دُز و اگر بچه‌ها هم بخواهند واکسینه شوند 140 میلیون دُز واکسن احتیاج داریم بنابراین برای ما زمان خیلی مهم است چرا که اگر امروز واکسن بزنیم بهتر از فردا است.
وزیر بهداشت با اشاره به سیل ورود واکسن کرونا در کنار تولیدات داخلی، گفت: در دولت جدید مجوز تولید داخلی پنج واکسن سیناژن، رازی، پاستور، فخرا و برکت داده شده است.
استانها سیر نزولی دارند
علیرضا رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا نیز در این زمینه می گوید: اکنون پیک کرونا روند نزولی دارد، 21 استان کاملا سیر نزولی داشته، هشت استان تازه از قله عبور کردند و در سه استان هم روند افزایشی متوقف شده است. بنابراین چشم انداز این است که تا دو هفته آینده وضعیت بستری بیمارستانی از عدد سه هزار روزانه پایین تر خواهد آمد.
وی می افزاید: براساس برنامه ریزی که تا پایان مهر ماه داریم اگر میزان واکسیناسیون روزانه را به یک میلیون و 600 هزار دُز در روز برسانیم می‌توانیم به هدف نزدیک شویم. حفظ احترام مردم که در صف‌ها معطل نشوند و واکسیناسیون منظم انجام شود امری ضروری است. راه تحقق این هدف این است که تعداد پایگاه های واکسیناسیون به دو هزار پایگاه برسد و از تیم‌های واکسیناسیون ما نیز 2 برابر شود.
معاون وزیر بهداشت تصریح می کند: اگر ضریب اطمینانی به اسم دو شیفت شدن پایگاه‌ها را داشته باشیم خود به خود ظرفیت‌های ما دو برابر می‌شود و به تزریق روزانه یک میلیون و 600 هزار دوز واکسن می‌رسیم که در طی یک ماه بالای 45 میلیون دُز واکسن تزریق خواهد شد.
رییسی اظهار می دارد: اگر با این سرعت پیش رویم تا پایان مهر ماه دوز اول واکسن همه تزریق شده است و دُز دومی‌هایی که نوبت‌شان شود تزریق می‌شود و در نهایت تا 15 آبان تعدادی برای لکه‌گیری باقی می‌مانند. البته ما آخرین اطلاعاتی که در دنیا در ارتباط با دُز یادآور مطرح است را رصد می‌کنیم که جا نمانیم و اگر به آن هم نیاز باشد توانمندی وجود دارد.
آبان ماه پیک ششم کرونا
وی با اشاره به گذر کشور از قله پیک پنجم کرونا تاکید می کند: به این ترتیب پیش بینی آن است که دو هفته آینده از سه هزار بستری روزانه ابتلا به کرونا پایین می آید و تا چهار هفته آینده به کف آن در پیک پنجم خواهیم رسید. اینجا جایی است که نیاز داریم به کمک بسیج که در 6 تا هشت هفته باقی مانده سیر نزولی بیماری، بتوانیم حداکثر توان خود را برای ایمن سازی بگذاریم، زیرا پیش بینی‌ ما از پیک بعدی بیماری، در آبان ماه است.
رییسی می گوید: بنابراین اگر آبان ماه میزان واکسیناسیون را قابل توجه انجام داده باشیم حتی با ویروس جدید جهش یافته و در صورت میزان ابتلا، اما میزان مرگ و میر بالا نخواهد رفت. در بحث واکسیناسیون هدف اول کاهش مرگ و میر و هدف بعدی کاهش ابتلاست.
وی خاطرنشان می کند: هنوز آمار ابتلا و بستری در بسیاری از شهرها بالا است. از این رو ادامه مراقبت‌های بهداشتی، استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی علاوه بر واکسیناسیون ضروری است.
حمید نژادلو رییس بیمارستان شهدای یافت آباد نیز در این زمینه می گوید: با توجه به اینکه در حال نزولی شدن میزان بستری ها و مرگ و میر کرونایی هستیم اما باید مراقب سویه لامبدا که آغاز خیز ششم کرونا است، باشیم، ورودی مرزها باید به شدت کنترل شوند.
وی می افزاید: افزایش واکسیناسیون در کاهش روند بستری و مرگ و میر بیماران کرونا تاثیر خوبی دارد واز طرفی رعایت پروتکل‌های بهداشتی نیز بهتر شده که بر روند موثر خواهد بود و آمارها کاسته می‌شود.

لینک کوتاه:
https://www.qom-online.ir/Fa/News/328563/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

معضل کمبود مشاور در مدارس و اختلال در سلامت روان 30 درصد دانش آموزان

همسر خواننده افغان جنایت را انکار کرد

یونسیان: واکسیناسیون در قطع انتقال کرونا کافی نیست

دستگیری عامل اصلی تیراندازی به ماموران شیلات

افراد واکسینه‌شده چه زمانی برای اهدای خون مراجعه کنند؟

صعود انفجاری ایران در جدول واکسیناسیون

طغیان مجدد کرونا در برخی استان‌ها

نماینده مجلس: تحصیل دانش‌آموزان تا پایان پیک ششم مجازی باشد

نگرانی درباره رتبه‌بندی پرهزینه معلمان

هزینه 100 میلیون تومانی برای دور دور کردن در تهران!

کاهش وسعت دریاچه ارومیه

جمعیت ایران 95 میلیونی می‌شود

فعالیت سامانه بارشی در نوار شمالی کشور از پنجشنبه

میزان فوتی زنان بر اثر کرونا سه درصد افزایش یافت

جزئیات ثبت نام بورسیه‌های بلاتکلیف

جنایت مسلحانه بر سر کاشت گل و گیاه

لزوم پیگیری مشکلات دختران بازمانده از تحصیل در هرمزگان

صدور بیش‌از 5 هزار شناسنامه برای فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی

حضور معاون امور زنان و خانواده در مراسم هفته ملی سلامت بانوان ایران

خطر تورم سرسام آور در اقتصاد ایران / توسعه مراکز تفریحی در قم ؛نیازمند اراده و خلاقیت

مکان ثابت مهمترین نیاز روزبازار‌های قم است

گل آرایی قم با 5 گونه گل جدید

◄ حکم‌ خلع ید پرونده سرمایه‌گذار فرودگاه قم متوفف شد

رونمایی از بخش نخست «استاندارد ملی ایمنی در سیستم‌های حمل و نقل ریلی درون شهری کشور»

توسعه همکاری‌های مشترک مناطق آزاد و فدراسیون فوتبال در احداث کمپ‌های تیم‌های ملی

پروژه‌های مناسب سازی شده در منطقه2 به بهره برداری رسید

ادامه روند واکسیناسیون در مساجد منطقه 17

نصب دوربین‌های ثابت و متحرک در 14 نقطه ورودی حریم تهران

قدردانی دانشگاه علوم پزشکی ایران از خدمات شرکت شهر سالم

با حضوری شدن مدارس، تکلیف معلمانی که واکسن نزدند چه می شود؟

60 درصد تهرانی‌ها ورزش نمی‌کنند

توقف روند نزولی و زنگ خطر موج ششم کرونا

رسیدن سن مصرف سیگار به 12 سال؛ افزایش 35 برابری مصرف قلیان در میان دختران

تهران رکورددار صدور کارت اشتغال موقت اتباع خارجی

آزار و اذیت پسربچه ها توسط شیطان دوچرخه سوار!

اجرای نقاشی صحنه ورود حضرت معصومه (س) به قم توسط حسن روح‌الامین

اولیاء نقش همیار معلم را ایفا می‌کنند

مکان ثابت مهمترین نیاز روزبازارهای قم است

جزئیاتی از پایداری ایمنی واکسن‌های کرونا

اجرای نقاشی صحنه ورود حضرت معصومه(س) به قم توسط حسن روح‌الامین

سریالی که رازهای ازدواج شما را فاش می‌کند

هشدار پلیس درباره کلاهبرداری با کارت واکسن کرونا

هشدار هواشناسی درباره نفوذ سامانه سرد به کشور

رانندگان مسافرکش طعمه زنان زورگیر

آمار بالای دانشجویان سهمیه‌ای در رشته پزشکی

طرح تشکیل سازمان طب اسلامی - ایرانی در کمیسیون بهداشت رد شد

سرقت‌ های میلیونی از عابر بانک شهروندان

اکیپ‌های واکسیناسیون سیار در مدارس فعال شد

سرنوشت تلخ زنی که همه زندگی‌اش را به پای موفقیت همسرش گذاشت

واکسن‌های کرونایی چینی چقدر ایمنی‌زایی ایجاد می‌کنند؟