عصر قم

آخرين مطالب

"بوی ماه مهر" در طوفان کرونا مقالات

"بوی ماه مهر" در طوفان کرونا
  بزرگنمايي:

عصر قم - ایسنا /سال تحصیلی 1401-1400 از امروز آغاز و مدارس پذیرای قریب به 15 میلیون دانش آموز خواهند بود؛ هرچند امسال نیز همانند سال گذشته و در پی پاندمی کرونا، آموزش ها غیرحضوری آغاز و هنوز مشخص نیست بازگشایی حضوری برای چه تعداد از مدارس، در کدام مناطق و از چه زمانی اتفاق خواهد افتاد.
 هرچند ابهامات بازگشایی مدارس در سال جاری نسبت به سال گذشته کاهش و سردرگمی خانواده ها کمتر شده است اما همچنان پذیرش حضوری در مدارس به طور قطعی در هیچ استانی مشخص نشده و وزارت آموزش و پرورش قصد ندارد امسال نسخه واحدی برای همه مناطق کشور بپیچد؛ همانطور که سرپرست این وزارتخانه نیز هفته گذشته گفت که «تصمیم گیری برای حضور دانش آموزان در مدارس را به اولیاء و مربیان و مدیر مدرسه در هر منطقه، واگذار کرده ایم. سیاست ما این است در مدارسی که می‌توانیم با رعایت فاصله های اجتماعی، استاندارد مورد تأیید وزارت بهداشت را تأمین و حضور حداقلی دانش‌آموزان را مهیا کنیم.»
با اتمام واکسیناسیون فرهنگیان و آغاز واکسیناسیون دانش آموزان 12 تا 18 ساله از 28 شهریورماه، بازگشایی حضوری مدارس قوت گرفته است؛ هرچند به گفته مدیرکل سلامت وزارت آموزش و پرورش آموزش حضوری در مهرماه در شهرهای بزرگ و مراکز استان ها کماکان منتفی است و سال تحصیلی با آموزش غیرحضوری آغاز می شود، ولی انتظار می رود از آبان ماه به تدریج شاهد بازگشایی مدارس به صورت حضوری باشیم.
 طبق گفته رئیس مرکز هماهنگی حوزه وزارتی آموزش و پرورش از ابتدای مهر مدارس کم جمعیت عشایری و روستایی به صورت حضوری و مدارس بزرگتر با جمعیت بالاتر به تدریج از آبان ماه به صورت بلوک بندی شده بازگشایی می شوند. و بنابر اظهارات وی در این زمینه اختیار به شورای مدرسه داده شده تا متناسب با شرایط و فضای فیزیکی دانش آموزان را گروه بندی کنند.
تمهیدات آموزش و پرورش برای بازگشایی مدارس
ثبت نامهای دیجیتالی اما ناقص
طبق اطلاعیه وزارت آموزش و پرورش بازگشایی تدریجی مدارس با ارزیابی‌های بهداشتی و حداکثر آمادگی با اولویت مدارس (روستایی و عشایری، کارگاهی و مهارتی) انجام و تعداد افراد در کلاس ها با احتساب 1.5 متر فاصله و 2.25 متر مساحت برای هر نفر در نظر گرفته خواهد شد. در بخش های عمومی نیز لازم است در مواجهه چهره به چهره فاصله 1.5 متر رعایت شود.
آموزش و پرورش و خانواده ها امسال برای نخستین بار ثبت نام الکترونیکی و غیرحضوری مدارس را تجربه کردند؛ حرکتی مثبت و ضروری در راستای تحول دیجیتال که با نواقصی همراه بود. طبق اعلام اخیر سرپرست وزارت آموزش و پرورش، میزان ثبت نام دانش آموزان در مدارس به بالای 90 درصد رسیده و کتب درسی مورد نیاز دانش آموزان نیز به همین میزان در مدارس توزیع شده است.
طبق گزارش دریافتی تا 30 شهریورماه، مجموع ثبت نام در دوره ابتدایی هشت میلیون و 504 هزار و 815 نفر (97.03 درصد)، مجموع ثبت نام در دوره متوسطه اول سه میلیون و 396 هزار و 573 نفر (90.97 درصد) و مجموع ثبت نام در دوره متوسطه دوم دو میلیون و 467 هزار و 711 نفر (81.53 درصد) است و جمع کل ثبت نام به 14 میلیون و 369 هزار و 99 نفر ( 92.54 درصد) رسیده است.
امسال هیچ بخشی از کتابها حذف نمی‌شود
همچنین برنامه درسی آموزش غیرحضوری برای شرایط کرونایی از سوی سازمان پژوهش تدوین و به مدارس ابلاغ شده است که بر خلاف سال گذشته بخش هایی از کتاب درسی در آن حذف نشده بلکه محتوای کتاب درسی با تکیه بر مفاهیم، مهارت ها و ارزش‌های اساسی کتاب، سازماندهی مجدد شده است.
قطار آموزش بر ریل «شاد»؛ از قابلیتهای جدید آن تا اینترنت مجانی‌اش
 مدارس از ابتدای مهرماه پذیرای دانش آموزان از بستر شاد شده اند. شادی که مولود شرایط کرونایی است و رفته رفته توانسته به عنوان بزرگترین اپلیکیشن بومی جای خود را در میان مخاطبانش باز کند. قابلیت هایی چون اتاق صوتی و سرویس آزمون ساز به نسخه جدید شاد افزوده شده و با توجه به کندی ها و نواقصی که داشت برای سال تحصیلی جدید ارتقا و افزایش سرعت نیز پیدا کرده این در حالیست که همانند سال گذشته اینترنت مصرفی شاد برای کاربرانش رایگان است.
به گفته سرپرست وزارت آموزش و پرورش یکی از مهمترین تغییرات نسخه جدید شاد، ارتقای زیرساخت های شاد است. داشبوردهای مدیریتی ایجاد شده که امکان نظارت دقیق تری را فراهم می‌کند. اضافه شدن مکالمات گروهی و ارتباطات صوتی ظرفیت جدید دیگری است که تعامل معلم و دانش آموز را بهبود می دهد. افزوده شدن مرورگر شاد نیز در دسترسی امن دانش آموزان به فضاهای علمی کمک می‌کند. بهبود عملکرد حضور و غیاب دانش آموزان، برگزاری آزمون ها با استانداردهای بالاتر نیز از قابلیت های جدید شاد است. همچنین مرکز مانیتورینگ شاد در شرکت همراه اول ایجاد شده که نظارت لحظه ای بر شبکه دارد و سرعت رفع مشکلات را بالا می برد. 
وضعیت ورود معلمان جدید به مدارس
کمبود نیرو در وزارت آموزش و پرورش از جمله چالش های چندین ساله است که با وجود تمهیدات صورت پذیرفته هنوز به طور کامل مرتفع نشده است. این وزارتخانه با کمبود 197 هزار نفری نیروی انسانی روبه رو است. گفته می شود در راستای رفع این مشکل در سال جاری مجوز جذب 60 هزار نیرو اخذ شده و بیش از 70 هزار فارغ التحصیل دانشگاه فرهنگیان نیز از مهرماه وارد سیستم می شوند.
علاوه بر این، تمام نیروهای قرآنی، نهضت سوادآموزی، حق التدریس و مربیان پیش دبستانی مشمول قانون که دوره های مهارت آموزش را سپری کرده اند از ابتدای مهرماه استخدام خواهند شد. روش های مختلف جذب نیرو همانند سال گذشته به کار گرفته شده و به گفته رئیس مرکز نیروی انسانی این وزارتخانه، سال تحصیلی با آمادگی آغاز و نگرانی در این زمینه وجود ندارد.
فضای فیزیکی مدارس؛ از افتتاح کلاس های جدید تا وضعیت سرویس‌های بهداشتی
از جمله چالش های همیشگی نظام تعلیم و تربیت، فضای فیزیکی مدارس بوده است؛ محرومیت دانش آموزان مناطق دور دست از امکانات و فضاهای آموزشی مناسب از جمله نقاط تاریک و رنج آور تاریخ آموزش و پرورش محسوب می شود و وقوع ده ها حادثه ناگوار از فروریختن دیوار مدارس تا آتش گرفتن بخاری های ناایمن بر کارنامه عملکردی آموزش و پرورش نشسته است.
طی سال های گذشته تلاش هایی برای بازسازی سیمای مخدوش مدارس فرسوده صورت گرفته است، اما همچنان فاصله بسیاری با شرایط مطلوب دارد. سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور اقداماتی به منظور نوسازی بافت فرسوده و ساخت مدارس جدید انجام داده است و با افتتاح 9450 هزار کلاس درس جدید با زیربنای 1.5 میلیون مترمربع به استقبال بازگشایی مدارس می رود.
این در حالی است که در ابتدای سال 1400 و تا پایان اردیبهشت ماه، در مرحله نخست آماده‌سازی فضاهای آموزشی برای سال تحصیلی (1400-1401)، 268 فضای آموزشی در قالب یک هزار و 295 کلاس درس و زیربنایی بالغ بر 180 هزار مترمربع با اعتبار 1000 میلیارد تومان بهره‌برداری شده است و تا پایان سال، مجموع کلاس‌های درس تحویلی به 14 هزار و 900 باب خواهد رسید. به این ترتیب می توان گفت که هر روز به طور میانگین 31 کلاس درس با زیربنای حدود 4200 مترمربع در سطح کشور احداث، تجهیز و تحویل ادارات آموزش و پرورش شده است.
رخشانی‌مهر، معاون وزیر آموزش و پرورش در این باره به ایسنا گفت که امسال برای متناسب سازی مدارس به ویژه از نظر تجهیزات سرویس‌های بهداشتی حدود 460 میلیارد تومان، تأمین اعتبار شده است. مسئولیت تجهیز مدارس فاقد سرویس بهداشتی برعهده سازمان نوسازی مدارس و مسئولیت انجام تعمیرات در سرویس‌های بهداشتی برعهده ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها است و امیدواریم با هماهنگی های صورت گرفته بتوانیم با آمادگی لازم به استقبال مهرماه برویم.

لینک کوتاه:
https://www.qom-online.ir/Fa/News/330080/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

معضل کمبود مشاور در مدارس و اختلال در سلامت روان 30 درصد دانش آموزان

همسر خواننده افغان جنایت را انکار کرد

یونسیان: واکسیناسیون در قطع انتقال کرونا کافی نیست

دستگیری عامل اصلی تیراندازی به ماموران شیلات

افراد واکسینه‌شده چه زمانی برای اهدای خون مراجعه کنند؟

صعود انفجاری ایران در جدول واکسیناسیون

طغیان مجدد کرونا در برخی استان‌ها

نماینده مجلس: تحصیل دانش‌آموزان تا پایان پیک ششم مجازی باشد

نگرانی درباره رتبه‌بندی پرهزینه معلمان

هزینه 100 میلیون تومانی برای دور دور کردن در تهران!

کاهش وسعت دریاچه ارومیه

جمعیت ایران 95 میلیونی می‌شود

فعالیت سامانه بارشی در نوار شمالی کشور از پنجشنبه

میزان فوتی زنان بر اثر کرونا سه درصد افزایش یافت

جزئیات ثبت نام بورسیه‌های بلاتکلیف

جنایت مسلحانه بر سر کاشت گل و گیاه

لزوم پیگیری مشکلات دختران بازمانده از تحصیل در هرمزگان

صدور بیش‌از 5 هزار شناسنامه برای فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی

حضور معاون امور زنان و خانواده در مراسم هفته ملی سلامت بانوان ایران

خطر تورم سرسام آور در اقتصاد ایران / توسعه مراکز تفریحی در قم ؛نیازمند اراده و خلاقیت

مکان ثابت مهمترین نیاز روزبازار‌های قم است

گل آرایی قم با 5 گونه گل جدید

◄ حکم‌ خلع ید پرونده سرمایه‌گذار فرودگاه قم متوفف شد

رونمایی از بخش نخست «استاندارد ملی ایمنی در سیستم‌های حمل و نقل ریلی درون شهری کشور»

توسعه همکاری‌های مشترک مناطق آزاد و فدراسیون فوتبال در احداث کمپ‌های تیم‌های ملی

پروژه‌های مناسب سازی شده در منطقه2 به بهره برداری رسید

ادامه روند واکسیناسیون در مساجد منطقه 17

نصب دوربین‌های ثابت و متحرک در 14 نقطه ورودی حریم تهران

قدردانی دانشگاه علوم پزشکی ایران از خدمات شرکت شهر سالم

با حضوری شدن مدارس، تکلیف معلمانی که واکسن نزدند چه می شود؟

60 درصد تهرانی‌ها ورزش نمی‌کنند

توقف روند نزولی و زنگ خطر موج ششم کرونا

رسیدن سن مصرف سیگار به 12 سال؛ افزایش 35 برابری مصرف قلیان در میان دختران

تهران رکورددار صدور کارت اشتغال موقت اتباع خارجی

آزار و اذیت پسربچه ها توسط شیطان دوچرخه سوار!

اجرای نقاشی صحنه ورود حضرت معصومه (س) به قم توسط حسن روح‌الامین

اولیاء نقش همیار معلم را ایفا می‌کنند

مکان ثابت مهمترین نیاز روزبازارهای قم است

جزئیاتی از پایداری ایمنی واکسن‌های کرونا

اجرای نقاشی صحنه ورود حضرت معصومه(س) به قم توسط حسن روح‌الامین

سریالی که رازهای ازدواج شما را فاش می‌کند

هشدار پلیس درباره کلاهبرداری با کارت واکسن کرونا

هشدار هواشناسی درباره نفوذ سامانه سرد به کشور

رانندگان مسافرکش طعمه زنان زورگیر

آمار بالای دانشجویان سهمیه‌ای در رشته پزشکی

طرح تشکیل سازمان طب اسلامی - ایرانی در کمیسیون بهداشت رد شد

سرقت‌ های میلیونی از عابر بانک شهروندان

اکیپ‌های واکسیناسیون سیار در مدارس فعال شد

سرنوشت تلخ زنی که همه زندگی‌اش را به پای موفقیت همسرش گذاشت

واکسن‌های کرونایی چینی چقدر ایمنی‌زایی ایجاد می‌کنند؟